Turcy odcięli własne miasto od świata. "Na ulicach giną cywile"

W mieście Cizre w południowo-wschodniej Turcji zamieszkałym przez dużą społeczność kurdyjską na ulicach dochodzi do starć armii rządowej i miejscowych bojówkarzy. Organizacje praw człowieka donoszą, że ofiarami Turków stało się ponad 20 cywilów, w tym dzieci. Od piątku w mieście trwa godzina policyjna.

Córka Nazarbajewa została wicepremierem Kazachstanu

52-letnia Dariga, najstarsza córka prezydenta Nursułtana Nazarbajewa, została wicepremierem Kazachstanu. Nazarbajewa była wiceprzewodniczącą izby niższej parlamentu. "Ojciec ma plany przekazania władzy spadkobiercom" - komentują kazachscy opozycjoniści.

"Straszenie jest niedopuszczalne". Szwecja wzywa ambasadora Rosji

Szef szwedzkiej dyplomacji wezwał rosyjskiego ambasadora, by ten wytłumaczył komentarze rzeczniczki MSZ Marii Zacharowej. Rosjanka stwierdziła, że ewentualna szwedzka decyzja o wejściu do NATO będzie miała "konsekwencje", na które Rosja będzie musiała "odpowiedzieć".

12 lat za atak na ambasadora USA

Mężczyzna, który w marcu w Seulu zaatakował nożem ambasadora Stanów Zjednoczonych Marka Lipperta, został skazany przez południowokoreański sąd na 12 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa.

"Węgry stały się miejscem absolutnego upokorzenia Syryjczyków"

Węgierskie władze po raz kolejny znalazły się w ogniu krytyki z powodu sposobu, w jaki usiłują poradzić sobie z napływem uchodźców i imigrantów do tego kraju. Tym razem powodem do krytyki stało się nagranie z obozu tymczasowego w Roeszke, na którym widać, jak stłoczeni mężczyźni usiłują zdobyć kanapki, które rzucają w ich stronę węgierscy policjanci.

Do końca roku Węgry spodziewają się pół miliona przybyszów

Węgry spodziewają się, że liczba uchodźców w tym kraju może do końca roku wzrosnąć do 400-500 tysięcy - powiedział minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na spotkaniu w Pradze szefów dyplomacji krajów Grupy Wyszehradzkiej, poświęconym kryzysowi migracyjnemu.

Kreml: przywódcy gotowi na przedłużenie porozumień mińskich

Przywódcy Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji zgodzą się na przedłużenie mińskich porozumień pokojowych w sprawie Donbasu, jeśli te postanowienia nie zostaną w pełni wdrożone w tym roku - oświadczył doradca prezydenta Rosji ds. polityki zagranicznej, Jurij Uszakow. Rosja i Ukraina oskarżają się o nierealizowanie porozumień.

Schetyna: nie możemy dopuścić do podziału UE

Europa musi być solidarna z uchodźcami, ale także z krajami dotkniętymi kryzysem migracyjnym - powiedział szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna na piątkowym spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Pradze. Jego czeski odpowiednik oświadczył, że rozdzielanie uchodźców pomiędzy państwa członkowskie UE "nie jest zbawiennym elementem rozwiązania".

Fiasko operacji w Tadżykistanie? "Nie dopadliśmy jeszcze generała"

Władze Tadżykistanu przyznają, że ujęcie ściganego generała Abduhalima Nazarzodiego nie jest łatwe. MSW komunikuje, że operacja w sprawie zatrzymania byłego wiceministra obrony, oskarżonego o atak na posterunki policji w Wahnadi oraz na siły bezpieczeństwa na lotnisku w Duszanbe i jego ludzi, trwa siódmą dobę. Funkcjonariusze informują o zatrzymaniu 18 zwolenników generała.

Poroszenko: "zielone ludziki" powodem kryzysu migracyjnego w Europie

„Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiązał obecność wojsk rosyjskich w Syrii z kryzysem migracyjnym w Europie” – komentuje rosyjski portal slon. ru wystąpienie Poroszenki w Kijowie. O tym, że "zielone ludziki dotarły do Syrii inspirując wzrost przemocy na Bliskim Wschodzie i prowokując dalszy wzrost liczby uchodźców w Unii Europejskiej" Poroszenko powiedział podczas otwarcia w Kijowie dwunastej konferencji Jałtańskiej Strategii Europejskiej.

7,6 tys. imigrantów przedostało się do Macedonii w ciągu doby

Około 7,6 tys. migrantów, wśród których było wielu uchodźców z Syrii, przedostało się z Grecji do Macedonii od środowego do czwartkowego wieczoru - poinformowała na granicy przedstawicielka Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) Alexandra Krause.

Finlandia nie chce przymusu ws. przyjmowania uchodźców

Rząd Finlandii ogłosił, że jest gotów przyjąć 2 proc. ze 120 tys. uchodźców zgodnie z planowanymi przez Komisję Europejską kwotami podziału uchodźców między kraje unijne. Jednak Helsinki nie chcą obowiązkowych kwot przyjmowanych uchodźców w przyszłości.

Austria zamyka przejście na granicy z Węgrami

Ze względów bezpieczeństwa władze Austrii zamknęły w piątek rano przejście graniczne w Nickelsdorfie na autostradzie A4, na granicy z Węgrami - podała agencja APA. Dziesiątki uchodźców i imigrantów idą w kierunku Wiednia - informuje Reuters.

"FAZ": Szydło sięga po antyniemieckie hasła

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pisze w piątek, że dyskusja o uchodźcach stała się dla polskiej prawicy i Beaty Szydło, kandydatki Prawa i Sprawiedliwości na premiera, okazją do ponownego sięgnięcia po antyniemieckie hasła.

"Irańskie rakiety nadal groźne". Tarcza w Zatoce wciąż potrzebna

Bez względu na osiągnięte porozumienie nuklearne z Iranem, Stany Zjednoczone zamierzają nadal pracować nad systemem obrony przeciwrakietowej dla państw Zatoki Perskiej, twierdzą amerykańscy wojskowi. Zwracają oni uwagę, że Teheran wciąż posiada największy w regionie arsenał rakietowy.

"Wenezuelski Mandela" skazany na 13 lat więzienia

Znany wenezuelski opozycjonista, lider prawicowego ugrupowania Voluntad Popular Leopoldo Lopez został skazany w czwartek na 13 lat więzienia za podżeganie do antyrządowych protestów studenckich w 2014 roku, podczas których zginęło ponad 40 osób.

Dzień, który na zawsze zmienił Amerykę

W piątek mija 14 lat od zamachów terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych. 11 września terroryści z Al-Kaidy porwali cztery samoloty. Dwa z nich uderzyły w bliźniacze wieże kompleksu World Trade Center w Nowym Jorku, trzeci w gmach Pentagonu w Waszyngtonie; czwarty (miał uderzyć budynek Kapitolu w Waszyngtonie) rozbił się w Pensylwanii po akcji pasażerów, którzy podjęli walkę z porywaczami. W wyniku zamachu zginęło prawie trzy tysiące osób, wśród nich także Polacy.