Turcja ma zasilać IS rekrutami ściąganymi z Chin. "Piorą mózgi młodym i wysyłają ich na front"

Tureckie władze ściągają chińskich muzułmanów, którzy później często trafiają w szeregi organizacji terrorystycznych i dżihadystycznych - stwierdził chiński urzędnik. Przedstawiciel MSW w Pekinie powiedział dziennikarzom, że turecka dyplomacja zaczęła aktywnie ściągać do swojego kraju Ujgurów, czyli muzułmanów z zachodu Chin. Po przybyciu do nowego kraju, gdzie nie grożą im prześladowania, mają oni jednak być pozostawiani sami sobie i często zasilają szeregi organizacji dżihadystycznych.

Perfekcyjna zasadzka i strzał jeden na milion. Tak grupka talibów pobiła elitę wojska USA

Grupa kilkunastu talibów zastawiła perfekcyjną pułapkę na czterech komandosów elitarnej amerykańskiej jednostki SEALs. Zaatakowali z zaskoczenia z trzech stron, byli silniej uzbrojeni i dobrze ukryci. Jeden z komandosów, poświęcając własne życie, nadał apel o pomoc, ale bezwiednie doprowadził tym do jeszcze gorszej tragedii, gdy lecący z pomocą śmigłowiec dostał się pod ostrzał. 10 lat temu rutynowa operacja w górach Afganistanu przerodziła się w katastrofę.

Niemcy nie chcą powrotu groźnych rakiet do Europy. Apelują do USA i Rosji

Rząd Niemiec wysłał apel do władz USA i Rosji o podjęcie rozmów ws. przestrzegania traktatu o likwidacji rakiet średniego zasięgu (INF) - podał "Der Spiegel". Berlin najwyraźniej jest zaniepokojony sytuacją wobec tego ważnego porozumienia rozbrojeniowego. Amerykanie oskarżają Rosjan o jego naruszanie i rysuje się możliwość, że zacznie się ono sypać.

"On jako czynny pedofil przyjechał z tymi laptopami do Watykanu"

To jest historyczny moment. Bardzo przykry dla nas wszystkich: dla Watykanu, dla osób wierzących. Ale dobrze, że do tego procesu doszło - mówił w TVN24 Artur Sporniak z "Tygodnika Powszechnego". W ten sposób komentował pierwszą rozprawę w postępowaniu przeciwko Józefowi Wesołowskiemu.

Proces rozpoczęty. Rozprawa trwała 6 minut, padło pięć zarzutów

Sześć minut trwała w sobotę w Watykanie pierwsza rozprawa w procesie karnym oskarżonego o pedofilię b. nuncjusza Józefa Wesołowskiego. Był on nieobecny, bo jak przekazano w ostatniej chwili, trafił do szpitala na oddział intensywnej terapii. Proces odroczono bezterminowo po odczytaniu aktu oskarżenia.

Amerykanie przetestowali bombę jądrową. Bez wybuchu

Na poligonie w Nevadzie myśliwiec F-15 zrzucił bombę atomową B61. Był to pierwszy taki test w programie modernizacji wiekowych ładunków, które stanowią jeden z filarów odstraszania atomowego NATO. Błysku i wielkiego wybuchu nie było, bo w zrzuconej bombie nie było ładunku jądrowego.

Amerykański supersamolot to złom? Medialna wojna o F-35

F-35 ma być filarem potęgi amerykańskiego lotnictwa przez następne kilkadziesiąt lat. Wielu publicystów w USA przekonuje jednak, że nowy supermyśliwiec to katastrofalna pomyłka, na dodatek horrendalnie droga. Padają takie określenia jak „cegła” czy „złom”. Wojsko i producent F-35 odrzucają krytykę, określając ją jako „bzdury”. Czy rzeczywiście Chińczycy i Rosjanie mogą zacierać ręce, bo ich myśliwce piątej generacji będą zestrzeliwać F-35 jak kaczki?

"Miała może 9 lat. Kazali jej siostrzeńcowi ją zgwałcić. Zabili oboje". Bestialstwo Serbów, niemoc Holendrów

Najstraszniejsze były noce. W ciszy przerywanej tylko szeptami modlitw, między tysiącami kobiet, dzieci i starców śpiących pod gołym niebem u bram holenderskiej bazy chodzili żołnierze Mladicia. Palili papierosy, mieli broń. Szukali młodych dziewcząt. Gdy którąś wybrali, dwóch chwytało ją za nogi. Trzeci zaczynał gwałcić. Nigdzie nie odchodzili. Robili to w miejscu, w którym leżała. Wśród wrzasków i płaczu ofiar, skulone ze strachu matki zatykały usta płaczącym dzieciom i prosiły Boga: nie pozwól, bym była następna.

Hakerzy wykradli dane ponad 20 mln osób. Ostra reakcja USA

Po ujawnionym w czwartek ataku hakerskim na federalną bazę danych amerykańskich urzędników, prawdopodobnie największym w historii USA, Biały Dom poinformował w piątek o zmianie na stanowisku szefa federalnego Urzędu ds. zarządzania kadrami USA (OPM).

Ostatni etap papieskiej pielgrzymki. Franciszek w Paragwaju

Papież Franciszek przybył w piątek do Paragwaju, który jest ostatnim etapem jego tygodniowej podróży do Ameryki Południowej. Tuż po przyjeździe zaapelował o walkę z korupcją i handlem narkotykami. Władzom kraju mówił, że nie mogą ustawać w wysiłkach na rzecz pomocy najbiedniejszym i zwalczaniu przemocy.

Rosja największym zagrożeniem dla USA? Kerry tak nie uważa

Szef dyplomacji USA John Kerry nie zgadza się z opinią, że Rosja jest największym zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych - powiedział w piątek rzecznik Departamentu Stanu Mark Toner. Pogląd taki wygłosił nominowany na dowódcę sił zbrojnych USA gen. Joseph Dunford.

Kolejne kraje odradzają obywatelom wyjazdy do Tunezji

Ministerstwa spraw zagranicznych Irlandii i Danii ostrzegły w piątek swych obywateli przed podróżami do Tunezji i zaapelowały do przebywających tam turystów, by opuścili kraj ze względu na "wysokie ryzyko ataków terrorystycznych".

Rodzice zamachowca z Susy bronią syna. "Chcę wiedzieć, kto go wrobił"

- Nie wyobrażam sobie, żeby mógł przeprowadzić taką operację. On jedynie niósł broń i po prostu szedł. Nie strzelał z niej - przekonuje w wywiadzie udzielonym Sky News matka Saifedina Rezguiego. Uzbrojony w kałasznikowa 23-latek zamordował pod koniec czerwca 38 turystów wypoczywających w tunezyjskim kurorcie Susa. Materiał programu "Polska i świat".

Reuters: trojka pozytywnie ocenia grecką propozycję

Eksperci Komisji Europejskiej. Europejskiego Banku Centralnego oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego pozytywnie ocenili najnowszą propozycję reform i oszczędności przekazaną przez władze Grecji - informuje agencja Reuters.

Syryjscy chrześcijanie dotarli do Warszawy

Grupa kilkudziesięciu rodzin syryjskich chrześcijan w nocy z piątku na sobotę przyleciała do Warszawy. Samolot z blisko 160 Syryjczykami na pokładzie w piątek wieczorem wystartował z Bejrutu. W sobotę po północy - po przylocie - przedstawiciele grupy spotkali się z dziennikarzami.

Udany dzień Putina. Jego anty-NATO wzbogaci się o dwa nowe państwa

Władimir Putin ogłosił, że Indie i Pakistan dołączą do Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). - Wyłania się świat wielobiegunowy - oznajmiono w oficjalnej depeszy. Prezydent Rosji ma powody do zadowolenia, bo SzOW w teorii ma być azjatycką przeciwwagą dla NATO i UE. Jest to jednak wizja bardzo odległa, jeśli w ogóle możliwa wobec działań Pekinu, który ma inne interesy niż Moskwa.

Putin: Kijów hamuje proces pokojowy w Donbasie

Władimir Putin, podczas konferencji prasowej podsumowującej szczyty państw BRICS i Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Ufie, zabrał głos w sprawie Donbasu. Powiedział, że proces pokojowy na wschodzie Ukrainy "napotyka na trudności, bo władze w Kijowie nie wyrażają chęci do prowadzenia negocjacji z tym regionem". - Szanse na sukces są jednak większe niż na porażkę - stwierdził prezydent Rosji.

Służby ignorowały go przez pół dnia. "Odpoczywaj w pokoju, drogi szopie"

Mieszkańcy Toronto w nietypowy sposób uczcili śmierć pewnego szopa pracza. Wszystko przez brak reakcji ze strony służb, które przez kilkanaście godzin zwlekały z zabraniem go z chodnika. By zwrócić ich uwagę, ludzie zaczęli układać przy nim kwiaty, kartki i znicze. Akcja doczekała się także obszernej relacji w sieci.