Atak na przedmieściach Damaszku. "42 ofiary, w tym dzieci"

W wyniku ostrzału syryjskiej armii przedmieść Damaszku kontrolowanych przez rebeliantów zginęło ponad 40 osób - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka w Londynie. Do ataku doszło w sąsiedztwie Hamoria, które znajduje się pod kontrolą sił walczących o obalenie rządu Baszara el-Asada.

Pentagon uruchomi nowy program. Drony mają "polować" w watahach

Amerykańska armia rozpoczyna przygotowania do stworzenia programu mającego doprowadzić do "rewolucji" w wykorzystaniu bezzałogowych samolotów na polu walki - pisze "The Washington Post", powołując się na rozmowy z wojskowymi. Drony mają w przyszłości "polować w watahach jak wilki".

Stoltenberg spotka się z Ławrowem? "Jesteśmy gotowi"

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oznajmił w stolicy Kosowa Prisztinie, że jest gotów spotkać się z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem w lutym na marginesie dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.

"Ludzkość najbliżej nuklearnej katastrofy od 1984 roku"

Naukowcy z Uniwersytetu w Chicago, którzy w 1947 r. powołali do życia zegar zagłady (ang. Doomsday clock) i za jego pomocą wskazują od prawie 70 lat zagrożenie dla ludzkości płynące z posiadania przez niektóre kraje broni jądrowej, biją na alarm - ludzkość znajduje się najbliżej zagłady nuklearnej od 1984 r. Ludzkość była bliżej końca tylko w 1953 r., gdy USA i Związek Radziecki przetestowały swoje potężne bomby wodorowe.

15-minutowy spacer, który wstrząsnął twardogłowymi

To była przechadzka polityków, jakich wiele - dwaj dyplomaci na krótkim spacerze omawiali nurtującą ich sprawę. Jeśli jednak jednym ze spacerowiczów jest szef MSZ Iranu a drugim szef dyplomacji amerykańskiej, niemal pewne jest, że komuś taki spacer może się nie spodobać.

W lutym zabraknie pieniędzy na walkę z ebolą

Mimo spadku liczby osób zarażonych wirusem ebola, sytuacja w trzech państwach najbardziej dotkniętych epidemią (Liberii, Sierra Leone, Gwinei) pozostaje "bardzo niepokojąca" - ostrzegła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i zaapelowała o czujność.

Pół wieku rządził stolicą, jest "szeryfem rodziny". Kim jest najstarszy z "siódemki Sudairi"?

Ma 79 lat, trzynastu synów i za sobą pół wieku rządzenia saudyjską stolicą, którą z pustynnego miasta zamienił w pełną zagranicznych inwestycji metropolię z wieżowcami. Nowy król Arabii Saudyjskiej, Salman, zapowiada kontynuację polityki poprzednika, ale podobno jest jeszcze bardziej postępowy od zmarłego monarchy. Choć wydaje się jedną z najbardziej przygotowanych do rządzenia osobą w państwie, to pojawiają się plotki o jego złym stanie zdrowia. Kim jest nowy król Saudyjczyków?

Lider separatystów zapowiada ofensywę na Słowiańsk i Mariupol. "Żadnych rozejmów"

- Będziemy prowadzić ofensywę aż do granic administracyjnych obwodu donieckiego, ale jeśli będę widzieć zagrożenie z innych stron, będziemy je likwidować - powiedział lider separatystów z "Donieckiej Republiki Ludowej" Aleksandr Zacharczenko podczas spotkania ze studentami w Doniecku. - Nie będzie więcej żadnych negocjacji i rozejmów - oświadczył. Tymczasem skala walk w Donbasie gwałtownie narasta. Według ONZ liczba ofiar w ostatnich dniach jest podobna do okresu sprzed zawieszenia broni.

Kolejna amerykańska rakieta dostanie nowe silniki z Rosji

Pomimo ochłodzenia relacji USA z Rosją i silnej krytyki stosowania produkowanych przez Rosjan silników w amerykańskich rakietach kosmicznych, trafią one do napędu kolejnej. Prywatna firma Orbital Sciences podpisała umowę z rosyjską firmą Energia o wartości miliarda dolarów. Zakłada ona dostarczenie maksymalnie 60 nowych silników RD-181 dla rakiet Antares.

Nie pracujesz, to płać! Łukaszenka walczy z "darmozjadami"

Władze Białorusi będą nakładać podatek na bezrobotnych, którzy nie chcą pracować lub pracują na czarno. Propozycje w tej sprawie są zawarte w projekcie dekretu prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Cel – stymulowanie zatrudnienia. – Rosja przestaje finansować Białoruś, pokazując nam figę. Stąd pomysł władz w Mińsku – komentuje białoruski socjolog.

Bastion "cyborgów" z bliska. Szczątki lotniska za miliard dolarów

Na lotnisku w Doniecku po kilku miesiącach intensywnych walk po raz pierwszy zapadła cisza. Separatyści swobodnie chodzą po tym, co zostało z głównego budynku portu lotniczego, tak zwanego "nowego terminala". To tam znajdował się główny punkt oporu ukraińskich obrońców zwanych "cyborgami". Z nowoczesnego budynku postawionego na Euro 2012 została zrujnowana skorupa.

Pełzająca aneksja separatystów. Rosjanie już w pełni kontrolują Abchazję

Rosyjska Duma Państwowa ratyfikowała układ o sojuszu i partnerstwie strategicznym z Abchazją, separatystycznym regionem Gruzji. Układ ten, odrzucany przez Tbilisi, według ekspertów oznacza w praktyce aneksję Abchazji przez Federację Rosyjską. Za ratyfikacją umowy głosowało w Dumie 441 deputowanych, jeden był przeciwko i również jeden wstrzymał się od głosu.

"Przestępczy rozkaz" nasilenia walk. Putin oskarża Ukrainę

Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył w piątek władze Ukrainy o wydanie "przestępczego rozkazu" rozpoczęcia działań bojowych w Donbasie na wielką skalę. Oskarżył stronę ukraińską o używanie artylerii i lotnictwa również w rejonach gęsto zaludnionych.

Francuzi pogrzebali zamachowca w anonimowym grobie. W kraju fala islamofobii

Amedy Coulibaly, zamachowiec odpowiedzialny za śmierć policjantki i czterech zakładników w sklepie z koszerną żywnością, został pochowany w piątek rano. Spoczął na dużym cmentarzu pod Paryżem w miejscowości Thiais. Władze Mali, skąd pochodził Coulibaly, odmówiły przyjęcia ciała i przeprowadzenia pochówku.

Minął termin ultimatum. Los pojmanych przez dżihadystów nieznany

Upłynął termin ultimatum postawionego przez dżihadystów władzom Japonii. Nie ma jednak żadnych informacji na temat losu dwóch zakładników pojmanych przez bojówkarzy Państwa Islamskiego. Japońskie władze nie poinformowały, czy zgodziły się zapłacić okup. Podały jedynie, że prawo zabrania im próbować rozwiązania siłowego.

Separatyści: pod gruzami lotniska ciała w mundurach NATO

- Pod gruzami zawalonego po wybuchach nowego terminalu lotniska w Doniecku znaleźliśmy ciała w mudurach NATO - podała rosyjska agencja Rossija Siegodnia, powołując się na "zastępcę szefa sztabu Donieckiej Republiki Ludowej" Eduarda Basurina. Jego zdaniem są to "najemnicy prywatnych armii", którzy przyjechali na Ukrainę, by walczyć z samozwańczymi republikami.

TASS zwalnia na potęgę. "Kryzys i optymalizacja zatrudnienia"

"W najbliższym czasie najstarsza agencja prasowa w Rosji przeprowadzi optymalizację zatrudnienia" - poinformowała w czwartek gazeta "Izwiestia". Już w lutym pracę straci co czwarty dziennikarz i pracownik TASS. "Wciąż jesteśmy naśladowcami newsowych trendów, a nie ich twórcami" - miał napisać w wewnętrznym mailu do pracowników dyrektor generalny agencji Siergiej Michajłow, do którego dotarł opozycyjny portal meduza.io.

Afera ryżowa. Była premier stanie przed sądem?

Tajlandzka prokuratura generalna poinformowała w piątek, że postawi w stan oskarżenia odsuniętą od władzy premier Yingluck Shinawatrę w związku z nieprawidłowościami w rządowym programie dotacji dla producentów ryżu. Grozi jej do 10 lat więzienia.

Dymisja premiera i prezydenta. Rebelianci świętują, USA redukują personel ambasady

Prezydent Jemenu Abd ar-Rab Mansur al-Hadi zrezygnował w czwartek z urzędu - poinformowały jemeńskie źródła rządowe. Szyiccy rebelianci powitali tę rezygnację z zadowoleniem. Nieco wcześniej tego dnia premier Chalid Bahah podał do dymisji swój rząd. - USA zredukowały obsadę swojej ambasady w stolicy Jemenu, Sanie, z powodu politycznego chaosu, który skłonił do dymisji proamerykańskie władze tego kraju - poinformował amerykański Departament Stanu.