Eksplozje w Bagdadzie. Celem szyickie milicje

Co najmniej 17 osób zginęło w czterech zamachach bombowych, do których doszło w poniedziałek okolicach Bagdadu i w samej stolicy kraju. Do najkrwawszego z ataków, w którym życie straciło 12 ludzi, przyznało się dżihadystyczne Państwo Islamskie.

Bandyci zarabiają krocie na przemycie uchodźców. Europol namierzył ich tysiące

W całej Europie toczy się już prawie półtora tysiąca śledztw wymierzonych w przemytników ludzi. Handel żywym towarem to zbyt dobry interes, by nie weszły w niego mafie, które zarabiają na nim często dużo więcej niż na tradycyjnej działalności. Materiał "Faktów z zagranicy" - oglądaj od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.

Szef NATO: ciężka broń Rosjan wciąż jest w Donbasie

Szef NATO uważa, że zmniejszenie się przemocy na wschodzie kraju nie wystarcza, by zapanował pokój. Jens Stoltenberg wezwał Rosję do wycofania z regionu ciężkiego sprzętu, którym według Sojuszu Moskwa wspiera separatystów.

Islamiści twierdzą, że walczyli już z Rosjanami. W Syrii "zrobią im drugi Afganistan"

Wojna w Syrii trwająca od 2011 r. "będzie trwała kolejne lata" - mówią bojownicy kilku rebelianckich ugrupowań, z którymi rozmawiała agencja Reutera, pytani o to, co oznacza włączenie się w konflikt Rosji. Dodają, że Moskwa - przychodząc "z pomocą reżimowi Asada" - funduje sobie drugi Afganistan. Jedno z ugrupowań twierdzi nawet, że zmierzyło się już z żołnierzami Moskwy na polu bitwy.

Schetyna: liczby są bardziej przyjazne, ale porozumienia nie ma

Nie można tylko dzielić liczby uchodźców, trzeba mówić o tym, jak bronić południowej granicy Unii - powiedział Grzegorz Schetyna po poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej z szefem MSZ Luksemburga. Negocjatorom nie udało się osiągnąć porozumienia co do podziału uchodźców pomiędzy kraje Wspólnoty.

Raport ONZ: Pjongjang od dekad porywa obcokrajowców. Robi z nich niewolników

W czasie poniedziałkowego posiedzenia podkomisji praw człowieka ONZ eksperci organizacji przedstawili ustalenia wieloletniego śledztwa w sprawie porwań obcokrajowców na Półwyspie Koreańskim. Okazuje się, że od momentu powstania państwa aż do dziś Korea Północna porywa, więzi i torturuje ludzi z całego świata.

Radiotelegrafistka z Auschwitz przed sądem

Była radiotelegrafistka w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Auschwitz została oskarżona przed sądem w Kilonii o pomoc w zamordowaniu 260 tys. osób - poinformowała prokuratura kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn.

Prezydent Duda w Niemczech. Spotkanie grupy Arraiolos

Prezydent Andrzej Duda rozpoczął w poniedziałek dwudniową wizytę w Niemczech. Weźmie udział w XI spotkaniu prezydentów państw grupy Arraiolos w Erfurcie oraz Eisenach. Polska głowa państwa spotka się również osobno z prezydentami Słowenii, Finlandii, Włoch i Łotwy.

Reuters: nad Syrią latają rosyjskie drony

Rosja podjęła w Syrii misje rozpoznawcze z użyciem samolotów bezzałogowych - poinformowała agencja Reutera, powołując się na dwóch przedstawicieli władz USA - co wydaje się być pierwszymi działaniami powietrznymi rozbudowanych tam ostatnio sił rosyjskich.

"Nowaja Gazieta": Rosja planuje operację specjalną w Syrii

Rosyjska prasa ujawnia kolejne szczegóły, dotyczące obecności militarnej Rosji w Syrii. Dziennik "Kommiersant" pisze o "1700 żołnierzach stacjonujących w porcie w Tartus i o tym, że w latach 2016-2017 Rosja dostarczy reżimowi Asada zmodernizowane myśliwce MiG-29M i samoloty bojowe Jak-130". Opozycyjna "Nowaja Gazieta" informuje o "planowanej rosyjskiej operacji specjalnej w strefie konfliktu".

"Nie ma powodów, by nie przetestować" Putina w sprawie Syrii

Chociaż przywódca Rosji Władimir Putin dąży do ocalenia syryjskiego reżimu, to prezydent USA Barack Obama powinien spróbować nawiązać z nim współpracę, by położyć kres wojnie i zwalczać Państwo Islamskie - pisze w poniedziałek "New York Times".

"Jesteśmy najeżdżani". Węgrzy ostrzegają w libańskich gazetach przed więzieniem

Na Węgrzech w weekend zatrzymano 18 757 migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Władze wykupiły powierzchnię reklamową w libańskich gazetach, by poinformować potencjalnych migrantów, że nie pozwolą im nielegalnie przedostać się na swe terytorium. - Nasze granice są zagrożone, tak samo jak nasze wartości oparte o poszanowanie dla prawa. Jesteśmy najeżdżani - stwierdził Wiktor Orban.