Ukraiński parlament: Rosja to agresor, "republiki ludowe" to terroryści

We wtorek parlament Ukrainy uznał Rosję za agresora, a separatystyczne "republiki" za organizacje terrorystyczne. Za wnioskiem głosowało 271 deputowanych w liczącym formalnie 450 deputowanych parlamencie. Ukraiński parlament wyraził nadzieję, że podobne decyzje podejmą też inne kraje i organizacje międzynarodowe.

Szpica NATO czy amerykańska czata? Czym odstraszyć Rosję?

W przyszłym tygodniu ministrowie obrony NATO zbiorą się, by rozstrzygnąć szczegóły wojskowe budowy tzw. szpicy, czyli sił natychmiastowego reagowania NATO. Równocześnie za oceanem trwa dyskusja o rozmieszczeniu w krajach graniczących z Rosją niewielkich jednostek armii USA, które miałyby działać odstraszająco na potencjalnego agresora.

Separatyści zmieniają zdanie? Znów chcieliby rozmawiać

"Premier" tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Zacharczenko jeszcze kilka dni temu zarzekał się, że "nie będzie żadnego powrotu do rozmów dotyczących zawieszenia broni". Spotkał się jednak z przedstawicielem strony ukraińskiej i padły propozycje wznowienia pracy grupy kontaktowej ds. rozmów pokojowych oraz wymiany jeńców.

"Byłem pierwszy przy bramie wyjściowej"

Wyzwolenie było dla nas nadzieją na życie – podkreśla Henryk Duszyk, który do Auschwitz II-Birkenau trafił w sierpniu 1944 r. z Warszawy. Miał 8 lat. W styczniu 1945 r. był zbyt słaby, by iść o własnych siłach w ewakuacyjnym Marszu Śmierci. Niemcy go zostawili.

Front Narodowy – wielki przegrany ataków w Paryżu?

Ataki z 7 i 9 stycznia mogły radykalnie zmienić oblicze francuskiej sceny politycznej. Tymczasem, prawie trzy tygodnie po zamachu na redakcję "Charlie Hebdo", sytuacja wydaje się odmienna od oczekiwanej. Punktuje premier i prezydent, a największym przegranym jest - niespodziewanie - prawicowy Front Narodowy.

Samolot tanich linii ostrzelany w Iraku

Samolot pasażerski tanich linii lotniczych flydubai został w poniedziałek trafiony podczas lądowania na lotnisku w stolicy Iraku, Bagdadzie - poinformował rzecznik przewoźnika. Doszło do uszkodzenia kadłuba. Napływają sprzeczne informacje w sprawie rannych.

Polska studentka zgwałcona w Stambule

Polska studentka, która przyjechała do Stambułu w ramach programu Erasmus na wymianę uczelnianą, została zgwałcona przez dwóch młodych mężczyzn. Obaj usłyszeli właśnie akt oskarżenia - pisze turecki anglojęzyczny dziennik "Hurriyet Daily News".

Dlaczego Putin nie zakończy wojny z Ukrainą. Pięć powodów

Siłowicy wokół Putina mówią mu, że rosyjska armia jest silniejsza od ukraińskiej i należy to wykorzystać - mówi w wywiadzie dla "Nowoje Wremja" rosyjski politolog Wiktor Ogijenko. Ale to tylko jeden z pięciu powodów, dla których - zdaniem politologa, prezydent Rosji będzie kontynuował działania wojenne w Donbasie. Część z nich ma charakter psychologiczny i wynika ze specyficznego postrzegania przez Władimira Putina - byłego oficera KGB - Rosji i otaczającego ją świata.

"Byłam dzieckiem, które najdłużej żyło w Auschwitz"

Pamiętam, że do baraku dziecięcego weszli nagle żołnierze z czerwoną gwiazdą na czapkach, a nie ekipa Mengelego, którego panicznie się bałyśmy. Dali mi pajdę chleba z margaryną. Jej smak do dziś pamiętam – wspomina była więźniarka niemieckiego obozu Auschwitz Lidia Maksymowicz.

Tej zasadzki miało nie być. 43 komandosów zginęło na polu ryżowym

W olbrzymiej akcji specjalnych oddziałów filipińskiej policji skierowanej przeciwko islamistom zginęło 43 funkcjonariuszy. Komandosi najpierw wpadli w zasadzkę, polując na szefów organizacji Islamscy Bojownicy o Wolność Bangsamoro (BIFF) i słynnego lidera Dżimah Islamija - Marwana, a następnie, w czasie ucieczki, w kolejną zasadzkę, gdy przypadkowo trafili na tereny znajdujące się pod kontrolą fundamentalistów z Islamskiego Frontu Wyzwolenia Moro (MILF).

Najpierw byli Polacy. Pierwszy transport dotarł 14 czerwca 1940 r.

Auschwitz to symbol zagłady Żydów, martyrologii Polaków, męczeństwa sowieckich jeńców wojennych i obywateli innych okupowanych przez III Rzeszę państw Europy. Do wyzwolenia przez Armię Czerwoną 27 stycznia 1945 r. zamordowano w nim 1,1 mln kobiet, mężczyzn i dzieci. 90 proc. ofiar to Żydzi.

Rosja: Immunitet dla nawigatorki? Absurd

Rosja odmówiła uwolnienia nawigatorki Nadii Sawczenko, która otrzymała immunitet jako ukraiński przedstawiciel w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy (PACE). - Ciążą na niej zarzuty za poważne przestępstwa, dokonane na długo zanim została deputowaną Rady Najwyższej Ukrainy - powiedział Aleksiej Puszkow z rosyjskiej Dumy Państwowej. Sawczenko to ukraińska żołnierka pochwycona latem przez Rosjan i od temtego czasu przetrzymywana jest w Rosji.

"Daily Mail" pisze o "polskim obozie zagłady"

Określenie "polskie obozy zagłady" ponownie w mediach. Tym razem mylnego określenia używa portali brytyjskiego tabloidu "Daily Mail", opisując historię ostatniego żyjącego uciekiniera z obozu w Treblince, Samuel Willenberga.

Mały dron rozbił się w ogrodach Białego Domu. Znalazł się winny

Rzeczniczka Secret Service poinformowała w poniedziałek, że pewna osoba przyznała się do kierowania niewielkim dronem, który wleciał na teren Białego Domu i rozbił się o drzewo w południowo-wschodniej części silnie strzeżonego obszaru. Do incydentu doszło pod nieobecność prezydenta USA, który przebywa w Indiach.

"Kurdowie odzyskali Kobane". Pentagon: bitwa trwa

Kurdyjskie siły wspierane z powietrza przez naloty koalicji antydżihadystycznej odzyskały pełną kontrolę nad położonym na syryjsko-tureckiej granicy Kobane - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR), systematycznie monitorujące sytuację w tym kraju. Amerykanie nie potwierdzili tych informacji.