Poroszenko w TVN24 BiŚ: wysłałem list do Władimira Putina, będzie musiał mi odpowiedzieć

- Powinniśmy stworzyć warunki, które zmotywują Rosję, żeby usiadła do stołu i rozmawiała. Mamy linię demarkacyjną, za którą Rosjanie powinni się wycofać. Ukraina wielokrotnie deklarowała zawieszenie ognia, płacąc bardzo słoną cenę, bo terroryści nic sobie z tego nie robili - powiedział w wywiadzie dla TVN24 Biznes i Świat prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Polityk przyznał, że wysłał list do prezydenta Rosji Władimira Putina z wezwaniem do rozmów i między innymi uwolnieniem przetrzymywanej pilotki Nadii Sawczenko.

Masakra w luksusowym hotelu. Dżihadyści zabili osiem osób i wysadzili się

Dwóch uzbrojonych napastników wtargnęło we wtorek do 5-gwiazdkowego hotelu w centrum Trypolisu. Terroryści zabili co najmniej dziewięć osób, w tym pięciu cudzoziemców, a następnie wysadzili się w powietrze. Hotel jest częstym miejscem spotkań libijskich polityków. W momencie ataku był w nim premier Libii Omar al-Hasi.

Sierżant Bergdahl usłyszy zarzut dezercji? Armia: doniesienia mediów fałszywe

W sprawie sierżanta Bowe Bergdahla nie podjęto żadnych działań ani decyzji - oświadczył we wtorek rzecznik amerykańskiej armii, odnosząc się do doniesień NBC. Telewizja, powołując się na anominowe źródła w wojsku, poinformowała, że Amerykanin, który przez pięć lat był więziony przez talibów w Afganistanie, w ciągu tygodnia usłyszy zarzut dezercji.

Dwaj byli ministrowie skazani za szpiegostwo przemysłowe

Były rumuński minister gospodarki Codrut Seres został we wtorek skazany przez sąd kasacyjny na karę 4 lat i 8 miesięcy więzienia, a były minister telekomunikacji Zsolt Nagy - na 4 lata za szpiegostwo przemysłowe i zdradę państwa w związku z planowanymi prywatyzacjami.

Obława na domniemanych dżihadystów

Francuska policja zatrzymała we wtorek pięć osób podczas operacji wymierzonej w siatki dżihadystyczne. W podobnej akcji w Belgii służby aresztowały trzy osoby podejrzane o przynależność do radykalnych grup muzułmańskich.

Prezydent Argentyny idzie na wojnę z wywiadem

Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner poinformowała w poniedziałek, że zamierza rozwiązać najważniejszą agencję wywiadowczą kraju i na jej miejsce powołać nową. Zapowiedź zmian pojawiła się tydzień po rzekomym samobójstwie argentyńskiego prokuratora Alberto Nismana, który badał okoliczności ataku na ośrodek żydowski w Buenos Aires.

"Rosja państwem agresorem". Co oznacza uchwała parlamentu Ukrainy?

- Dzisiejsza uchwała Rady Najwyższej ma znaczenie zasadnicze. To odpowiedź dana nie tylko społeczeństwu ukraińskiemu, ale także naszym partnerom na Zachodzie, którzy zarzucali nam, że prosimy o uznanie Rosji za państwo agresora, a sami tego nie czynimy – powiedział wiceprzewodniczący parlamentu ukraińskiego Andrij Parubij. W odpowiedzi posłowie rosyjskiej Dumy zażądali uznania za agresora państwa ukraińskiego.

Ukraiński parlament: Rosja to agresor, "republiki ludowe" to terroryści

We wtorek parlament Ukrainy uznał Rosję za agresora, a separatystyczne "republiki" za organizacje terrorystyczne. Za wnioskiem głosowało 271 deputowanych w liczącym formalnie 450 deputowanych parlamencie. Ukraiński parlament wyraził nadzieję, że podobne decyzje podejmą też inne kraje i organizacje międzynarodowe.

Szpica NATO czy amerykańska czata? Czym odstraszyć Rosję?

W przyszłym tygodniu ministrowie obrony NATO zbiorą się, by rozstrzygnąć szczegóły wojskowe budowy tzw. szpicy, czyli sił natychmiastowego reagowania NATO. Równocześnie za oceanem trwa dyskusja o rozmieszczeniu w krajach graniczących z Rosją niewielkich jednostek armii USA, które miałyby działać odstraszająco na potencjalnego agresora.

Separatyści zmieniają zdanie? Znów chcieliby rozmawiać

"Premier" tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Zacharczenko jeszcze kilka dni temu zarzekał się, że "nie będzie żadnego powrotu do rozmów dotyczących zawieszenia broni". Spotkał się jednak z przedstawicielem strony ukraińskiej i padły propozycje wznowienia pracy grupy kontaktowej ds. rozmów pokojowych oraz wymiany jeńców.

"Byłem pierwszy przy bramie wyjściowej"

Wyzwolenie było dla nas nadzieją na życie – podkreśla Henryk Duszyk, który do Auschwitz II-Birkenau trafił w sierpniu 1944 r. z Warszawy. Miał 8 lat. W styczniu 1945 r. był zbyt słaby, by iść o własnych siłach w ewakuacyjnym Marszu Śmierci. Niemcy go zostawili.

Front Narodowy – wielki przegrany ataków w Paryżu?

Ataki z 7 i 9 stycznia mogły radykalnie zmienić oblicze francuskiej sceny politycznej. Tymczasem, prawie trzy tygodnie po zamachu na redakcję "Charlie Hebdo", sytuacja wydaje się odmienna od oczekiwanej. Punktuje premier i prezydent, a największym przegranym jest - niespodziewanie - prawicowy Front Narodowy.

Samolot tanich linii ostrzelany w Iraku

Samolot pasażerski tanich linii lotniczych flydubai został w poniedziałek trafiony podczas lądowania na lotnisku w stolicy Iraku, Bagdadzie - poinformował rzecznik przewoźnika. Doszło do uszkodzenia kadłuba. Napływają sprzeczne informacje w sprawie rannych.

Polska studentka zgwałcona w Stambule

Polska studentka, która przyjechała do Stambułu w ramach programu Erasmus na wymianę uczelnianą, została zgwałcona przez dwóch młodych mężczyzn. Obaj usłyszeli właśnie akt oskarżenia - pisze turecki anglojęzyczny dziennik "Hurriyet Daily News".