"Był majstrem pieriestrojki". Nie żyje Jurij Afanasjew

Nie żyje znany rosyjski historyk i polityk Jurij Afanasjew. Założyciel i wieloletni rektor Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego zmarł w wieku 81 lat. Afanasjew był krytykiem gloryfikowania Stalina. "W radziecko-polskich stosunkach nie może być białych plam" - pisał.

Kopacz: w razie zagrożenia polskie granice zostaną objęte kontrolą

- Przyjmiemy tylu uchodźców, na ilu nas stać. Ani jednego więcej, ani jednego mniej - zapowiedziała premier Ewa Kopacz po porannej naradzie w Kancelarii Premiera. Szefowa rządu poinformowała też, że w rozmowie z z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem "postawiła bardzo mocne warunki" ws. imigrantów.

Jak wygląda sytuacja na granicach, gdzie są kontrole. Relacje reporterów TVN24

Niemcy, Austria i Słowacja przywracają kontrole na swoich granicach, Czechy i Belgia rozważają to samo. Jednocześnie Węgry i Grecja mierzą się z problemem tysięcy migrantów, którzy starają się jak najszybciej przedostać na terytorium Unii Europejskiej. Sytuację tę na bieżąco monitorują specjalni wysłannicy TVN24 w Niemczech, na Węgrzech i w Grecji. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Niemcy wprowadzają kontrole graniczne. Narada z udziałem Ewy Kopacz

W Kancelarii Premiera trwa spotkanie z udziałem Ewy Kopacz poświęcone m.in. decyzji Niemiec o przywróceniu kontroli na granicy z Austrią. I choć nie dotyczy to granicy z Polską, MSW apeluje, by Polacy wyjeżdżając do Niemiec mieli przy sobie dowód osobisty lub paszport. Może się bowiem zdarzyć, że również Polacy - podczas przekroczenia granicy - zostaną sprawdzeni.

Mury wzdłuż granic, kontrole. "To wbrew prawu międzynarodowemu"

- Nie można tworzyć granic tak, że są one zupełnie nieprzepuszczalne dla nikogo. To jest wbrew prawu międzynarodowemu - mówił we "Wstajesz i wiesz" Rafał Kostrzyński z biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Dodał, że niedzielna decyzja Niemiec, dotycząca wprowadzenia kontroli na granicy z Austrią, to efekt "braku solidaryzmu w Europie".

Rosja legalizuje sprzedaż samogonu. "Głowa nie boli, żadnych negatywnych skutków"

Samogon w Rosji legalnie można robić od kilkunastu lat, ale dopiero teraz rosyjskie władze legalizują także jego sprzedaż. Co prawda, by to robić, trzeba wykupić drogą licencję, ale samogon legalnie będzie mógł stać na półkach obok whisky, rumu czy grappy. Entuzjastów tradycyjnego rosyjskiego napoju, dumnych z tego, że przywracają do życia stare receptury, jest coraz więcej. Materiał Faktów „TVN”.

Były minister kultury oprowadził więźniów po Watykanie

50 więźniów z rzymskiego zakładu karnego Rebibbia zostało zaproszonych w niedzielę do Watykanu. W trakcie wizyty zwiedzili Muzea Watykańskie i Ogrody, a słów Franciszka do wiernych w czasie spotkania na modlitwie Anioł Pański wysłuchali w Kaplicy Sykstyńskiej.

Premier Czech: rozumiemy decyzję Niemiec

Premier Czech wyraził zrozumienie dla decyzji Niemiec o czasowym wprowadzeniu kontroli na granicach. - Niemcy miały do tego pełne prawo - powiedział w niedzielę w Pradze Bohuslav Sobotka.

Austria nie zaostrzy kontroli na granicy z Węgrami

Rząd austriacki ogłosił w niedzielę, że nie wprowadzi nadzwyczajnych kontroli na swej granicy z Węgrami, którą przekraczają codziennie w drodze na zachód setki uchodźców z Bliskiego Wschodu, mimo iż Niemcy zastosowały taki środek na swej granicy z Austrią.

Juncker obdzwonił Europę wschodnią, szukał słabego ogniwa w "bloku antykwotowym"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude do ostatniej chwili próbuje przekonać blok państw Europy Wschodniej do swojej koncpecji kwotowego podziału uchodźców. W niedzielę dzwonił do premierów Słowacji, Łotwy, Czech, Węgier, Rumunii, którzy wcześniej zapowiadali stanowcze "nie" dla przymusowego przyjmowania uchodźców. Mimo zapowiedzi nie udało mu się porozmawiać z Ewą Kopacz.