Zachód mówi o "orbanizacji" Polski. Wiele podobieństw, ale też różnice

Polak i Węgier – dwa bratanki, których boi się Europa. Polska zmiana władzy w zagranicznych mediach ochrzczona została drogą ku "orbanizacji". Partie Viktora Orbana i Jarosława Kaczyńskiego wiele łączy, jednocześnie jednak dzielą je poważne różnice, na czele z politykę względem Rosji. Materiał "Faktów z Zagranicy". Program od poniedziałku do piątku o 20 w TVN24 BiŚ.

Wojskowy sterowiec urwał się ze "smyczy". Wysłali za nim F-16

Z amerykańskiej bazy wojskowej w stanie Maryland urwał się i poszybował do sąsiedniego stanu Pensylwania wojskowy sterowiec - poinformowało Dowództwo Obrony Północnoamerykańskiej Przestrzeni Powietrznej i Kosmicznej (NORAD). Wojskowi wysłali w ślad za nim myśliwce F-16, by nadzorowały jego lot. W końcu maszyna spadła, wyrządzając wcześniej duże szkody.

Chcą więzienia dla dzieci za "obrazę prezydenta"

Prokuratura w tureckim mieście Diyarbakir zażądała kary więzienia od roku do czterech lat dla dwóch chłopców w wieku 12 i 13 lat za "obrazę prezydenta" Recepa Tayyipa Erdogana. Chłopcy podarli jego plakaty - poinformował w środę turecki dziennik "Radikal".

"Fałszerze wyborów z prędkością zielonych ludzików zajęli urząd"

Gubernator obwodu odeskiego Micheil Saakaszwili nie zgadza się wynikami wyborów samorządowych. Twierdzi, że głosowanie w Odessie zostało sfałszowane i nawołuje do protestów. W pierwszej turze wyborów w tym mieście doradca Saakaszwilego przegrał starcie z urzędującym merem, który ubieał się o reelekcję.

Putin: zagrożenie z Bliskiego Wschodu wymaga lepszej współpracy specsłużb

"Terroryści próbują wykorzystać region Bliskiego Wschodu w charakterze przyczółku, gdzie rekrutują i szkolą bojowników, którzy mogą być wykorzystani do destabilizacji innych krajów" – głosi przesłanie Władimira Putina. Prezydent Rosji skierował je do szefów organów bezpieczeństwa i służb specjalnych krajów członkowskich Wspólnoty Niepodległych Państw, którzy spotkali się w Moskwie.

Wyjątkowe negocjacje w Wiedniu. Iran oficjalnie wkracza do gry o Syrię

W Wiedniu odbędą się rozmowy w sprawie znalezienia rozwiązania syryjskiej wojny domowej. Po raz pierwszy weźmie w nich udział Iran, co jest dużą zmianą w dotychczasowej postawie dyplomacji USA. Lata konsekwentnego wspierania syryjskiego reżimu Baszara Asada zaowocowały awansem dyplomatycznym dla Teheranu.

Duda w Pałacu Elizejskim. Rozmowy na najwyższym szczeblu w Paryżu

Prezydent Andrzej Duda przybył do Pałacu Elizejskiego, gdzie rozmawia w cztery oczy ze swoim francuskim odpowiednikiem, Francois Hollandem. Wcześniej spotkał się z przewodniczącymi Zgromadzenia Narodowego Francji i Senatu. Rozmowy mają dotyczyć relacji polsko-francuskich, w tym w ramach Trójkąta Weimarskiego, oraz zbliżającego się szczytu klimatycznego. Po rozmowach oficjalnych prezydent ma się też spotkać z Polonią. Więcej o wizycie prezydenta we Francji w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Artyleria opuszcza linię frontu. "Wszystko zgodnie z planem"

Ukraińskie oddziały usuwają systemy artyleryjskie z linii frontu. – Wszystko idzie zgodnie z planem. Dziś zaczęło się wycofywanie artylerii z trzech sektorów – oświadczył minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak. Proces ma potrwać trzy doby. Artylerię wycofują także rebelianci.

Włochy: Franciszek rekordowo popularny, Kościół wręcz przeciwnie

Włosi obdarzają rekordowo wysokim zaufaniem papieża Franciszka i wyjątkowo niskim Kościół - takie wyniki sondażu publikuje w środę gazeta „La Repubblica”. Dodaje, że nigdy rozdźwięk między poparciem dla papieża i Kościoła, który czuje się „oblężony”, nie był tak duży.

Tajemnicza katastrofa. Znaleziono śmigłowiec, załoga zniknęła

Na Atlantyku trwają poszukiwania trzyosobowej załogi hiszpańskiego śmigłowca ratowniczego, który musiał awaryjnie lądować na wodzie. Szybko znaleziono dryfującą maszynę i tratwę ratunkową, ale po lotnikach nie ma śladu. Wojsko wykluczyło, aby zginęli w śmigłowcu. Rozważane jest porwanie.

Słowenia może poprosić UE o żołnierzy. Austria odgrodzi się od niej płotem

Dwumilionowa Słowenia ma poważny problem z nieustającym napływem imigrantów. Tylko w nocy z wtorku na środę 2,2 tysiące ludzi przewieziono pociągiem z Chorwacji. Słoweńcy starają się jakoś opanować sytuację, ale ostrzegają, że to zadanie ponad ich siły. Rząd ma rozważać sięgnięcie po niestosowany wcześniej artykuł 222. Traktatu Lizbońskiego, co mogłoby oznaczać przysłanie wojsk innych państw UE. Austria ogłosiła tymczasem, że zbuduje płot na granicy ze Słowenią, choć jak zapewnia, granicy nie zamknie.

Mińsk ucina rozmowę o rosyjskiej bazie. "Nie ma o czym dyskutować"

Białoruskie władze wyraźnie dają do zrozumienia, że nie interesuje ich umieszczenie na swoim terytorium rosyjskiej bazy lotniczej. Zabiegał o to Władimir Putin, aby symbolicznie odpowiedzieć na „ekspansję NATO”. - Naszym zdaniem nie ma potrzeby dalszej dyskusji nad umieszczeniem bazy na Białorusi - stwierdził szef białoruskiego MSZ Władimir Makiej, wzmacniając wcześniejsze sygnały z Mińska.

"Imponujące zwycięstwo Kaczyński zawdzięcza Angeli Merkel"

Szef PiS Jarosław Kaczyński jest eurosceptykiem, ale nie wrogiem Europy i umie docenić korzyści, jakie jego kraj odniósł dzięki członkostwu w Unii Europejskiej - ocenia austriacki dziennik "Die Presse". Gazeta uważa "jazgotliwe ostrzeżenia" przed nową władzą za przesadzone i podaje trzy przesłanki, dla których tak uważa. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Rosja, USA, pakiet klimatyczny. Trudne punkty wizyty Dudy we Francji

Problem Polski w relacjach z Francją może polegać na tym, że elita francuska postrzega USA jako rywala, a Rosję jako sojusznika - mówi Bartłomiej Zdaniuk z Instytutu Nauk Politycznych UW. Dodaje, że wizyta prezydenta w Paryżu to okazja do przedstawienia polskiego spojrzenia na sprawy międzynarodowe. Inna kwestia, w której Paryż i Warszawa się różnią, to polityka ochrony klimatu.

Brutalna interwencja w szkole. Nagrania wywołały burzę

Amerykański Departament Sprawiedliwości rozpoczął dochodzenie w sprawie opublikowanych w poniedziałek w internecie nagrań. Widać na nich, jak w jednym z liceów w Columbii (Karolina Płd.) funkcjonariusz brutalnie rozprawia się z czarnoskórą nastolatką. Zgodnie z relacjami amerykańskich mediów, dziewczyna nie chciała opuścić klasy. Federalne śledztwo ma zbadać, czy doszło do naruszenia praw obywatelskich. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.