Orban zyskuje poparcie. Lewicowa prasa zmienia zdanie ws. imigrantów

Węgierskie gazety, szczególnie lewicowe, które do tej pory nawoływały do udzielania pomocy uchodźcom z Syrii, Iraku, Afganistanu, czy Erytrei, w środę piszą już o zagrożeniach ze strony muzułmańskich migrantów. Prasa wyraża też zaniepokojenie rozpadem europejskich wartości solidarnościowych.

Pierwsi uchodźcy weszli do Chorwacji. Są wywożeni do specjalnych ośrodków

Autobusy z imigrantami, którzy dotarli wcześniej do Serbii, przyjechały w środę rano do miasta Szid w pobliżu granicy serbsko-chorwackiej. Następnie przybysze z Bliskiego Wschodu ruszyli na własną rękę przez pola kukurydzy. Chorwacka policja złapała 20 takich osób. Co najmniej 150 uchodźców, którzy pojawili się na przejściu granicznym, wsadzono do autobusów. Pojechały one do jednego z centrów pod Zagrzebiem.

Nowy szlak pełen pułapek. W Chorwacji i Bośni imigranci mogą trafić na pola minowe

Polami minowymi usiana jest cała wschodnia Chorwacja na ziemiach graniczących z Serbią i Węgrami oraz cała wschodnia Bośnia. Przypomniano sobie o nich w ubiegłym roku, w czasie największej w historii Bałkanów powodzi. Wiele min, wymytych przez wodę z gruntu, przemieściło się i dziś nie do końca wiadomo, gdzie się znajdują. Wkrótce tą drogą podążyć mogą tysiące uchodźców z Bliskiego Wschodu. "Poruszajcie się uważnie, trzymajcie się dobrze oznaczonych dróg" - apelują do nich w internecie sami Chorwaci i publikują mapy.

Trzy telefony w 10 dni. Gorąca linia Kerry - Ławrow

Sekretarz stanu USA John Kerry kolejny raz zadzwonił we wtorek do szefa rosyjskiego dyplomacji Siergieja Ławrowa oczekując wyjaśnień ws. wzmacniania obecności wojskowej Rosji w Syrii. Biały Dom nie wyklucza, że dojdzie do kontaktu także na poziomie głów państw.

Obama: kryzys imigracyjny wymaga współpracy USA i UE

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama ocenił we wtorek, że zaostrzający się kryzys związany z uchodźcami wymaga współpracy ze strony państw europejskich, USA i społeczności międzynarodowej. Jak dodał, sytuacja staje się coraz gorsza.

"Cyborg", który przetrwał niewolę: Śmierć? Były gorsze myśli

To pierwszy wywiad Olega Kuzminycha dla polskich mediów - człowieka, który stał się bohaterem wojennym Ukrainy. Zaczęło się od wstrząsającego nagrania: prorosyjscy separatyści pokazali w lutym, jak znęcają się nad pojmanym oficerem, obrońcą lotniska w Donbasie. Potem był marsz hańby ulicami miasta. A potem wszelki słuch o żołnierzu zaginął. Po kilku miesiącach niewoli wrócił do rodziny i do wojska. Słynny "cyborg" potrzebował czasu, ale w końcu zgodził się opowiedzieć o tym wszystkim, co się wydarzyło. Materiał "Czarno na białym".

Szwajcaria gotowa poddać się planowi Junckera

Szwajcaria jest gotowa zaakceptować kwoty migrantów zaproponowane przez przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera - zapowiedziała we wtorek prezydent tego państwa Simonetta Sommaruga.

Serbowie wściekli na Węgrów. "Wpuśćcie przynajmniej kobiety i dzieci"

Odsyłanie migrantów z Węgier z powrotem do Serbii, podczas gdy z kierunku Macedonii i Grecji napływają kolejni, jest nie do zaakceptowania - oświadczył we wtorek w Pradze minister spraw zagranicznych Serbii Ivica Daczić. Zaś minister ds. migracji Aleksandar Vulin wezwał Węgry do otwarcia swoich granic dla migrantów, "a przynajmniej dla kobiet i dzieci".

Włoski dziennik: to pontony z Chin płyną przez Morze Śródziemne

Pontony produkowane w Chinach, którymi uchodźcy i imigranci płyną do Europy, można zamówić przez internet za kilkaset euro - ustalił włoski tygodnik „Oggi”. Łodzie dostarczane są do Tunezji, gdzie odbierają je przemytnicy ludzi. Przeprawa przez wody Morza Śródziemnego to pierwszy etap w wędrówce imigrantów do Europy Środkowej.

Przywódcy Austrii i Niemiec chcą szczytu UE. Tusk: decyzja w czwartek

Niemcy, Austria i Szwecja nie są w stanie wziąć na siebie całego ciężaru związanego z obecnym napływem uchodźców - twierdzą Angela Merkel i Werner Faymann. Kanclerze Niemiec i Austrii zaapelowali o zwołanie w przyszłym tygodniu unijnego szczytu poświęconego uchodźcom. Po kilku godzinach głos zabrał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Poinformował, że w czwartek zdecyduje, czy odbędzie się nadzwyczajny szczyt Unii w sprawie imigrantów.

Węgrzy przedłużą graniczny płot. Rumunia protestuje

Rumunia zaprotestowała we wtorek przeciwko planom Węgier dotyczącym budowy ogrodzenia na odcinku wspólnej granicy. Węgrzy uważają, że mur wznoszony obecnie na granicy z Serbią spowoduje, że migranci będą szukali alternatywnych dróg przedostania się na Węgry - najbliższą wydaje się być właśnie Rumunia, choć członek UE, to nienależąca do strefy Schengen.

Watykan zamachu się nie boi. Franciszek w USA w otwartym papamobile

Watykan zapewnił, że nie ma szczególnych powodów do obaw w kwestii bezpieczeństwa papieża Franciszka w czasie jego wizyty w USA. Tak rzecznik ksiądz Federico Lombardi odniósł się we wtorek do doniesień o rzekomym zagrożeniu. Wizyta będzie miała miejsce w dn. 22-27 września.