Rebelianci opanowali okolice Mariupola? "W mieście jest spokojnie, nie ma paniki"

Donieccy rebelianci przejęli kontrolę nad wioską Szyrokino pod Mariupolem – poinformował rzecznik OBWE Michael Bociurkiw. Dowódcy batalionu ochotniczego Donbas otrzymali rozkaz wycofania się z tej miejscowości. "Żołnierze utrzymują pozycje pod Mariupolem. W mieście jest spokojnie, nikt nie panikuje" - podkreślił sztab ukraiński, dementując doniesienia w sprawie zajęcia Szyrokina.

Premier chce zakończenia stanu wojennego. Zadecyduje król

Premier Tajlandii Prayuth Chan-ocha poinformował we wtorek, że poprosił króla Bhumibola Adulyadeja o zgodę na zniesienie stanu wojennego, który obowiązuje od maja ub.r. Zapowiedział zastąpienie go przepisami, utrzymującymi szerokie uprawnienia armii.

Blackout w Turcji: dziesiątki miast bez prądu. "Cyberatak niewykluczony"

W ciągu kilkudziesięciu minut, w ponad 40 tureckich miastach na czele ze stolicą kraju Ankarą i Stambułem, odcięta została energia elektryczna. Działać przestał m.in. publiczny transport i wieże kontroli lotów. - Nie mogę potwierdzić, że jest to cyberatak. Badamy wszystkie możliwości, łącznie z atakiem terrorystycznym - powiedział premier kraju Agmet Davutoglu.

W Rosji rośnie popularność Stalina

W ciągu ostatnich 15 lat zmienił się stosunek Rosjan do Józefa Stalina, który jest obecnie pozytywnie oceniany przez 39 proc. badanych. Odbiór społeczny dyktatora w ostatnich latach jest coraz lepszy - wynika z opublikowanego we wtorek badania Centrum Lewady.

Chiny boją się amerykańskiej 7. Floty. Coraz bliżej morskiego sojuszu USA i Japonii

Już wkrótce amerykańskie okręty wojenne 7. Floty stacjonującej na zachodnim Pacyfiku będą mogły się pojawiać niedaleko wybrzeży Chin. Dostęp do regionu otworzy Amerykanom przewidywana na maj zmiana japońskiej konstytucji. Ma w niej zostać umieszczony zapis o możliwości stosowania "obrony kolektywnej" jej terytorium. Tokio chce w ten sposób zewrzeć szregi z Waszyngtonem i przeciwstawić się Chinom - zwraca uwagę agencja Reutera.

Za zbrodnie w Kosowie do polskiego więzienia? Sąd znów odroczył sprawę

Warszawski sąd po raz trzeci odroczył wydanie opinii dotyczącej serbskiego generała. Zapytanie dotyczy tego, czy może on odbywać w Polsce karę 14 lat więzienia. Vladimir Lazarević został skazany przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii w Hadze za zbrodnie wojenne, jakie popełniał na Albańczykach w Kosowie pod koniec lat 90.

Niemieccy śledczy: Lubitz bał się utraty licencji pilota

Niemiecki "Bild" napisał we wtorek, powołując się na jednego ze śledczych, że za najbardziej prawdopodobną przyjmuje się obecnie wersję, iż pilotem Andreasem Lubitzem - podejrzanym o celowe rozbicie samolotu - kierował strach przed utratą licencji.

Polska armia przeszkoli ukraińskich podoficerów

Polskie wojsko przyjmie w tym roku i przeszkoli trzy grupy ukraińskich podoficerów, w ramach programu DEEP mającego na celu przygotowywanie kadr dowódczych do zmian w systemie wojskowym kraju - poinformowało polskie ministerstwo obrony narodowej w wysłanym we wtorek komunikacie.

Narkotyki na statku Costa Concordia? "Także nas zrobił w konia"

Na pokładzie wycieczkowca Costa Concordia znajdował się duży ładunek narkotyków należących do włoskiej mafii - twierdzą włoscy śledczy, rozpracowujący mafię. 13 stycznia 2012 roku w pobliżu wyspy Giglio na Morzu Tyrreńskim statek uderzył o skały, przewrócił się i nabrał wody.

"Mamy przeczucie, że to ta chwila". Iran i mocarstwa blisko jak nigdy wcześniej?

Do późnych godzin nocnych trwały negocjacje ws. irańskiego programu atomowego odbywające się w szwajcarskiej Lozannie. Tam USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania, Niemcy i Francja próbują wypracować porozumienie z Teheranem. - Musimy to teraz zakończyć albo później będzie znacznie, znacznie trudniej - stwierdził jeden z przedstawicieli delegacji uczestniczących w rozmowach cytowany przez agencję Reutera.

Chile walczy z powodzią. "Ludzie pozostawieni sami sobie"

Co najmniej 17 osób zginęło, a 20 uznano za zaginione na skutek wyjątkowo silnych opadów deszczu w ubiegłym tygodniu i wywołanych przez nie powodzi w pustynnych regionach północnego Chile - poinformowały w poniedziałek władze, podając najnowszy bilans ofiar. - Panuje napięta atmosfera, pomoc jest niewystarczająca - powiedziała Solange Bordones z plemienia Diaguita, która pomaga ofiarom żywiołu. Mimo pomocy wojska ludzie i tak czują się pozostawieni sami sobie - dodała.

Grecja chce "uczciwego kompromisu" z wierzycielami

Premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył w poniedziałek w parlamencie, że jego rząd chce "uczciwego kompromisu" z wierzycielami, jednak nie jest gotów na wszelkie ustępstwa. Ponadto opowiada się nadal za renegocjowaniem zadłużenia kraju.

Iran "nie musiałby wywozić uranu z kraju". USA poszły na ustępstwa?

Amerykański sekretarz stanu John Kerry, który uczestniczy w Szwajcarii w rozmowach na temat irańskiego programu nuklearnego, zapowiedział w poniedziałek, że negocjacje będą kontynuowane w nocy, a pewne "trudne kwestie" nie zostały jeszcze rozwiązane. Rzeczniczka departamentu stanu zauważyła jednak, że w dokumencie, pod którym podpisałyby się Stany Zjednoczone, nie musiałby widnieć zapis o wywiezieniu wzbogaconego już uranu z Iranu.

Prezydent na liście agentów KGB. To sprawka hakerów

Hakerzy zaatakowali litewski portal poświęcony operacjom KGB i zamieścili na nim fałszywy materiał o tym, jakoby prezydent Litwy Dalia Grybauskaite pełniła służbę w Komitecie Bezpieczeństwa Państwowego - informuje w poniedziałek agencja BNS.

Strzały przed siedzibą NSA. Próbowali staranować bramę

Jedna osoba zginęła, a dwie kolejne zostały ranne w wyniku incydentu, do jakiego doszło przed siedzibą amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Dwaj mężczyźni usiłowali staranować samochodem bramę wjazdową. Padły strzały.

Sekretarz generalny NATO: Mamy nową Rosję. Musimy się zbroić

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg opowiedział się w poniedziałek za współpracą Paktu Północnoatlantyckiego i UE we wspieraniu Ukrainy, Mołdawii i Gruzji, by państwa te nie dały się zastraszyć Rosji. Apelował też o większe wydatki na obronność.

Okręty wojenne przeciwko Huti. Ofensywa lądowa coraz bliżej?

Kolumna bojowników Huti została ostrzelana z okrętów wojennych, gdy próbowała posuwać się w kierunku Adenu - informuje Reuters, powołując się na relacje świadków. Są to pierwsze doniesienia o wykorzystaniu sił marynarki w czasie konfliktu w Jemenie.

"Zestrzelenie przez system Buk to główny scenariusz". Szukają świadków ws. MH17

Holenderscy prokuratorzy chcą znaleźć na wschodniej Ukrainie świadków katastrofy boeinga linii Malaysia Airlines, który 17 lipca został prawdopodobnie zestrzelony przez rebeliantów obsługujących rosyjski sprzęt wojskowy. - Zestrzelenie przez system rakietowy Buk to wiodący scenariusz śledztwa - stwierdził rzecznik prokuratury Wim de Bruin, tłumacząc, skąd ich obecność w Donbasie.

Przyjaciel Niemcowa: płacono za milczenie rodzinom zabitych w Donbasie

Lider rosyjskiego ruchu Solidarność Ilja Jaszyn ujawnia szczegóły raportu o rosyjskiej agresji na Ukrainie, nad którym pracował Borys Niemcow. W sprawozdaniu pod tytułem "Putin. Wojna" znajdą się m.in. zarzuty pod adresem władz rosyjskich, które miały płacić rodzinom żołnierzy zabitych w Donbasie w zamian za milczenie.

Kartka z napisem "bomba". Samolot lądował w Casablance

Samolot linii Turkish Airlines, który wyleciał w poniedziałek ze Stambułu do Sao Paulo w Brazylii, dostał w trakcie lotu nakaz lądowania w Casablance w Maroku po tym, jak jego załoga zgłosiła znalezienie na pokładzie kartki z napisem "bomba" - pisze agencja Anatolia.