Start rosyjskiego satelity szpiegowskiego wisi na włosku

Rosyjskie wojsko ma już mniej niż tydzień czasu na stwierdzenie, czy rakieta Sojuz 2.1a jest na tyle godna zaufania, iż można przy jej pomocy wystrzelić w kosmos nowego satelitę Kobalt-M. Ta sama rakieta najprawdopodobniej zawiodła pod koniec kwietnia, transportując w kosmos statek zaopatrzeniowy Progress. Rosjanie starają się ustalić co było przyczyną awarii i mają na to czas do 13 maja.

Merkel w Moskwie z Putinem o Ukrainie

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel będą rozmawiać w niedzielę w Moskwie na temat kryzysu na Ukrainie - zapowiedział w środę doradca prezydenta ds. polityki zagranicznej Jurij Uszakow.

Bitwa o Aden. Zginął generał lojalistów

Co najmniej 80 osób, w tym wielu cywilów, zginęło w środę w Adenie podczas walk między szyickimi rebeliantami Huti a zwolennikami prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego. Ok. 40 ofiar to uciekający przed walkami cywile, których łódź ostrzelali Huti.

"Jest obawa przed wojną". Rosyjski ekspert o czarnym scenariuszu

Jeden z czołowych rosyjskich ekspertów ws. międzynarodowych obawia się wielkiej wojny Rosji z Zachodem. Fiodor Łukjanow uważa, że zwiększa się ryzyko przypadkowego wybuchu konfliktu, czemu sprzyja napięcie między Moskwą a NATO oraz nastroje społeczne w Rosji.

US Navy potrzebuje nowych komputerów. Stare przejęli Chińczycy

Flota USA musi zmienić komputery, które mają zostać zamontowane podczas modernizacji okrętów z systemem AEGIS. Dotychczas stosowane serwery firmy IBM, które miały być też wykorzystywane w przyszłości, są obecnie produkowane przez Chińczyków. Służby USA uznały, że ich dalsze stosowanie przez wojsko jest niedopuszczalne.

Prezydent Uzbekistanu nie jedzie na defiladę do Moskwy

Prezydent Uzbekistanu Islam Karimow odmówił udziału w defiladzie wojskowej z okazji Dnia Zwycięstwa - poinformowały rosyjskie media, powołując się na źródło w biurze prasowym Karimowa. To kolejny lider, który nie pojawi się 9 maja na Placu Czerwonym.

Były oficer KGB ma negocjować z rebeliantami. Decyzja Poroszenki

Prezydent Petro Poroszenko mianował przedstawicieli Ukrainy, którzy wejdą do podgrup roboczych w ramach prac trójstronnej grupy kontaktowej ds. rozwiązania konfliktu z prorosyjskimi separatystami w Donbasie. Kwestiami bezpieczeństwa ma się zajmować pierwszy szef SBU, były wysoki oficer KGB Jewhen Marczuk.

"Wioska zamieniona w pustynię". Tak wygląda najbardziej zapalny punkt w Donbasie

Żołnierze ukraińskiego ochotniczego batalionu Kijów-1 opublikowali zdjęcia ostrzeliwanej przez rebeliantów wioski Pieski pod Donieckiem. Teren w jej pobliżu jest uznawany za jeden z najbardziej zapalnych punktów w Donbasie, bo mimo porozumienia o zawieszeniu broni, walki na wschodzie Ukrainy trwają. Prezydent Petro Poroszenko apeluje do rebeliantów o "natychmiastowe wycofanie ciężkiego sprzętu z linii frontu".

Al-Kaida rośnie w siłę. Wykorzystuje saudyjskie bombardowania

Konflikt i chaos w Jemenie stwarzają szansę dla Al-Kaidy - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Według niej, by położyć kres przemocy, konieczne są międzynarodowe mediacje, a nie jednostronne działania. Przemawiając do studentów podczas wizyty w Pekinie Mogherini oceniła, że sytuacja w Jemenie jest bardzo niebezpieczna.

Kieszonkowy Władimir pomoże zwalczyć złe nawyki

"Dzięki tej zabawce zwalczysz prokrastynację [odkładanie spraw na później - red.]. Wystarczy, że posadzisz ją na swoim biurku, a poczujesz wyrzuty sumienia pod wpływem jego stalowego spojrzenia" - takim hasłem zabawkowego Władimira Putina reklamuje firma z Władywostoku. "Kieszonkowy dyktator" w wersji z wymiennymi spodenkami w rakiety kosmiczne kosztuje jedyne 160 dolarów (ok. 500 zł). Start-up z Władywostoku zasłynął już zabawkową Conchitą Wurst i skorumpowanym urzędnikiem o imieniu Żora.

Nocne Wilki idą do sądu. Najpierw Niemcy, potem Polska?

- W najbliższym czasie złożymy w niemieckim sądzie pozew przeciwko urzędowi kanclerz Angeli Merkel. Chcemy zaskarżyć decyzję w sprawie anulowania wiz, a także deportacji naszych motocyklistów – zapowiedział lider Nocnych Wilków Aleksandr Załdostanow.

"Cóż są warte negocjacje pod groźbami?"

Irański przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei oświadczył, że Iran nie będzie prowadził rozmów w sprawie swojego programu nuklearnego pod naciskiem ze strony światowych mocarstw. Rozmowy mają zostać wznowione w Wiedniu 12 maja.

Francja zatopi mistrale? To "jedna z rozważanych opcji"

Jeżeli Paryż zdecyduje się na ostateczne anulowanie kontraktu na dostawę dwóch okrętów klasy Mistral do Rosji, możliwe, że jednostki te zostaną zatopione - donosi francuski dziennik "Le Figaro". Realizacja kontraktu na okręty została wstrzymana ze względu na zaangażowanie Rosji w konflikt na Ukrainie.

Szef francuskiej dyplomacji będzie w Moskwie 9 maja

Minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius ogłosił, że w sobotę uda się do Moskwy, gdzie tego dnia odbędą się obchody 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej, bojkotowane przez większość krajów zachodnich.

Chcieli atakować meczety. Zatrzymania w Niemczech

Na polecenie prokuratury federalnej w Niemczech zatrzymano cztery osoby z prawicowo-terrorystycznej organizacji "Oldschool Society" (OSS), podejrzane o przygotowywanie zamachów na meczety i ośrodki dla uchodźców.

Spłonął budowany ośrodek dla uchodźców

Nieznani sprawcy podpalili w nocy z wtorku na środę ośrodek dla uchodźców budowany w miejscowości Limburgerhof w Palatynacie na zachodzie Niemiec. Zdaniem policji sprawcy mogli działać pod wpływem niechęci do obcokrajowców szukających schronienia w Niemczech.

Rosyjscy inżynierowie potwierdzają: malezyjski boeing został zestrzelony z Buka

Rosyjska opozycyjna "Nowaja Gazieta" opublikowała raport rosyjskich inżynierów, którzy potwierdzili, że malezyjski boeing 777 w obwodzie donieckim został zestrzelony z systemu rakietowego Buk-M1. W objętym klauzulą tajności dokumencie, który ma być przekazany Holendrom, eksperci podkreślają, że "wskazuje na to charakter zniszczeń". "Teraz z pewnością można stwierdzić, że propagandowe materiały rosyjskiego Pierwszego Kanału i 'Komsomolskiej Prawdy' o ukraińskich myśliwcach są kłamstwem" – komentuje "Nowaja Gazieta".

Waszyngton chce ominąć Moskwę i Pekin w ONZ. Tylko nie bardzo wiadomo jak

Waszyngton chce mieć pewność, że ewentualne złamanie przez Iran negocjowanego wciąż porozumienia ws. programu atomowego będzie mogło zostać skontrowane przywróceniem sankcji ONZ, które mają być w ramach porozumienia zniesione. Problemem jednak mogą być Chiny i Rosja, które, dysponując prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa, mogą pokrzyżować plany ponownego ukarania Teheranu.

Amerykanie chcą przekonać Arabów do wspólnej tarczy

Prezydent USA Barack Obama zaproponuje w przyszłym tygodniu arabskim państwom Zatoki Perskiej pomoc w stworzeniu regionalnego systemu obrony przed ewentualnym irańskim atakiem rakietowym - podaje agencja Reutera, powołując się na amerykańskie źródła. Ma to być jeden ze sposobów na uspokojenie arabskich sojuszników w obliczu zbliżenia Waszyngtonu z Teheranem.

Nad Moskwą 9 maja zaświeci słońce. Za wszelką cenę

Tradycyjnie przed defiladą wojskową na Placu Czerwonym w Moskwie jednym z najważniejszych zmartwień organizatorów jest pogoda. W przypadku pojawienia się chmur specjalne samoloty meteorologiczne rozpylą jodek srebra. Wojskowy meteorolog ostrzega jednak mieszkańców podmoskiewskich miast, że deszcz, który nie spadnie nad Moskwą, powędruje do nich.