Sondaż: połowa ludzkości ma "dobre zdanie" o papieżu Franciszku

Papież Franciszek jest najpopularniejszym przywódcą na świecie - wynika z sondażu Instytutu WIN/Gallup International. W jego analizach zauważa się, że papież cieszy się sympatią nie tylko chrześcijan, lecz wyznawców wszystkich religii, ateistów i agnostyków.

BBC: Pilot, który rozbił się w Rostowie, był na wypowiedzeniu

Kapitan samolotu linii FlyDubai, który w sobotę rozbił się w rosyjskim mieście Rostów nad Donem, miał zrezygnować wcześniej z pracy ze względu na przemęczenie - poinformowali inni piloci, cytowani przez BBC. W katastrofie boeinga 737-800 zginęły wszystkie lecące nim 62 osoby.

Rzeczniczka prokurator ścigającej zbrodniarzy zatrzymana

Była rzeczniczka prokuratury trybunału ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii została zatrzymana w czwartek w Hadze przez policję sądową. Doszło do tego przed odczytywaniem wyroku w procesie byłego przywódcy bośniackich Serbów Radovana Karadżicia.

Zmiany w prawie antyterrorystycznym to zmiany w konstytucji. Orban jest gotów

Rząd węgierski postanowił przygotować pakiet posunięć antyterrorystycznych, obejmujących m.in. zmiany w konstytucji – powiadomił minister spraw wewnętrznych Węgier Sandor Pinter na konferencji prasowej w parlamencie. - Należy wyciągnąć wnioski z wydarzeń w Brukseli. Jest dla nas oczywiste, że trzeba zwiększyć środki bezpieczeństwa – oznajmił Pinter.

Papież do księży: dobrze robi nam wyjście poza nasze ogrodzenie

Ksiądz musi wyróżniać się postawą godności, ale też zdolności do wstydu - powiedział papież Franciszek podczas mszy Krzyżma w Wielki Czwartek, w uroczystość ustanowienia sakramentu kapłaństwa. Apelował do księży, aby nie bali się przekraczać granic, wychodzili na spotkanie ludzi i nie obawiali się przebaczać.

Groźba zamachu. Ostrzega ambasada USA

Amerykańska ambasada w Bułgarii ostrzegła obywateli Stanów Zjednoczonych, by unikali dużego węzła komunikacyjnego w Sofii z powodu groźby zamachu na jeden lub wiele miejskich autobusów.

Prezydent Litwy chce wojny

Na wojnę prowadzoną przez terrorystów należy odpowiedzieć wojną – oznajmiła prezydent Litwy Dalia Grybauskaite w czwartkowym wywiadzie dla litewskiego radia publicznego LRT. Zdaniem prezydent zagrożenie terrorystyczne Europa ocenia zbyt naiwnie i powierzchownie.

Trump: Wielka Brytania wyjdzie z szalonej Europy

Ubiegający się o nominację republikanów w listopadowych wyborach prezydenckich w USA Donald Trump uważa, że Brytyjczycy zagłosują w czerwcowym referendum za wyjściem swego kraju z UE ze względu na duży napływ imigrantów.

Nie chcieli "ręcznika plażowego". Nowa Zelandia nie zmieni flagi

Mieszkańcy Nowej Zelandii zagłosowali w referendum za niezmienianiem obecnej flagi narodowej. Prawdopodobnie kończy to 16-miesięczne starania władz, aby zmienić flagę z wizerunkiem tzw. Union Jacka - flagi Wielkiej Brytanii, która sprawowała w przeszłości kolonialną władzę nad tym państwem.

Niemcy zarzucają Moskwie "wielkoduszny cynizm"

Niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w opublikowanym w czwartek komentarzu odnoszącym się do wizyty ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w Moskwie zarzuca szefowi dyplomacji Rosji "wielkoduszny cynizm".

Poseł piętnuje łzy Mogherini i podaje za wzór USA. Ale tam się nie wstydzą wzruszeń

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której sekretarz stanu USA mógłby się zachować podobnie - powiedział w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 Stanisław Tyszka, poseł Kukiz'15. Odniósł się w ten sposób do wtorkowej konferencji prasowej szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini, która próbowała powstrzymać łzy kilka godzin po zamachach w Brukseli. Jak się jednak okazuje, także sekretarz stanu USA czasem się wzrusza publicznie, nie mówiąc o prezydencie Stanów Zjednoczonych.

"Europie trudno będzie się z tego podnieść"

Jest bardzo mało zaufania między instytucjami o państwami narodowymi, podobnie zresztą jest w Polsce. A kiedy nie ma zaufania w takich fundamentalnych sprawach, to naprawdę trudno pójść krok dalej - mówił we "Wstajesz i wiesz" Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk. Razem z nim sytuację po zamachach w Brukseli komentował Bartłomiej Nowak z Nowoczesnej.

Kim "zdolny do bezlitosnego uderzenia". Ma nowy silnik

Korea Północna z powodzeniem przeprowadziła próby silnika rakietowego na paliwo stałe, który zwiększy potencjał jej rakiet balistycznych - poinformowały państwowe media. Napęd tego typu wykorzystywany jest w pociskach zdolnych razić cele oddalone o tysiące kilometrów. Prezydent Korei Południowej nakazał armii gotowość do odpowiedzi na północnokoreańską "bezmyślną prowokację".

"Zabici i ranni byli rekrutami Al-Kaidy"

Al-Kaida na Półwyspie Arabskim straciła co najmniej 40 swoich bojowników w atakach powietrznych sił USA w południowo-wschodnim Jemenie - poinformowały źródła rządowe i plemienne. 25 bojowników zostało rannych.

"Być tak małym jak to możliwe". Przeżyła zamachy, bo wiedziała, jak się zachować

Druga eksplozja nastąpiła tuż przed nami i wówczas już wiedzieliśmy, że to coś poważnego. Pierwszą zasadą było, by "być tak małym" jak to możliwe i by się nie ruszać - wspomina Brytyjka, która przeżyła zamach terrorystyczny na lotnisku w Brukseli. Zbiegiem okoliczności dzień wcześniej czytała porady dotyczące tego, jak się zachować w takiej sytuacji.

Tyszka: czy przypadkiem rząd nie przyjął już jakiejś grupy uchodźców?

Naszym zdaniem bezpieczeństwo Polaków stoi ponad jakimikolwiek zobowiązaniami - powiedział w "Jeden na jeden" Stanisław Tyszka (Kukiz'15). Wicemarszałek Sejmu przekonywał, że Beata Szydło powinna natychmiast wycofać się z planów przyjmowania uchodźców, do czego zobowiązał się jeszcze poprzedni rząd pod przewodnictwem Ewy Kopacz.

20 lat czekania na sprawiedliwość. Dziś najważniejszy wyrok od czasów Norymbergi

Ciążą na nim dwa zarzuty ludobójstwa, pięć zarzutów zbrodni przeciwko ludzkości i cztery zarzuty popełnienia zbrodni wojennych. Bałkany czekają tylko na jeden wyrok: dożywocie. Pojawiają się jednak pytania o to, ile zbrodni Radovana Karadżicia prokuratorom udało się rzeczywiście udowodnić. W czwartek Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii wyda wyrok.

Waszczykowski zdradza, o czym rozmawiał z Łukaszenką

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski ocenił swą środową rozmowę z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką w Mińsku jako dość otwartą, a nawet miejscami dość przyjazną. Powiedział, że poruszył w jej trakcie m.in. temat małego ruchu granicznego oraz historii.