MSZ Rosji: realizacja porozumień mińskich przedłużona

Proces wdrażania tzw. mińskich porozumień w sprawie zakończenia konfliktu we wschodniej Ukrainie przeciągnie się na 2016 rok - poinformował rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Grigorij Karasin, którego cytuje agencja RIA Nowosti. Rozejm na wschodzie Ukrainy wciąż jest łamany.

"Kolejny fakt antyrosyjskiego barbarzyństwa". Protest MSZ Rosji, Polska odpowiada

Rosyjskie MSZ oczekuje "oficjalnej reakcji" Warszawy na protest złożony w związku z - jak to określono - kolejnym "faktem antyrosyjskiego barbarzyństwa". Chodzi o incydent z 20 grudnia, kiedy wandal zniszczył nagrobki na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej w Kaliszu. Rzecznik polskiego MSZ podkreśla, że nasze stanowisko w takich sprawach jest "niezmienne". Polska kilkakrotnie przestrzegała już przed "pomnikową histerią".

Rosja: wiemy kto stoi za eksplozją na pokładzie airbusa

Aleksander Bortnikow, szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa, oświadczył w czwartek, że rosyjskie służby zidentyfikowały grupy stojące za eksplozją na pokładzie rosyjskiego airbusa. W katastrofie rosyjskiego samolotu, która miała miejsce w 31 października tego roku zginęły 224.

Szwedzi przeciw przyjmowaniu uchodźców

55 proc. Szwedów chce, by rząd ograniczył liczbę osób ubiegających się w ich kraju o prawo azylu - wynika z opublikowanego w czwartek badania opinii publicznej ośrodka Ipsos, przeprowadzonego na zlecenie dziennika "Dagens Nyheter".

Boko Haram już nie zagraża? "Poradziliśmy sobie z nimi"

Nigeryjska armia jest blisko całkowitego pokonania dżihadystów z Boko Haram - powiedział w środę BBC prezydent Nigerii Muhammadu Buhari. - Myślę, że formalnie wygraliśmy wojnę - dodał, choć zdaniem jego przeciwników prezydent jest zbyt optymistyczny.

List z Komisji Europejskiej do Warszawy: oczekuję, że ustawa nie zostanie przyjęta

Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans wystosował w środę list do szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry z wezwaniem do nieprzyjmowania nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. List kończy się prośbą o przesłanie informacji "o sytuacji konstytucyjnej w Polsce". Ziobro uważa, że Timmermans został wprowadzony w błąd przez polską opozycję.

Biznesmen na czele państwa? W końcu przełom w Chorwacji

Prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović ogłosiła w środę nominację bezpartyjnego biznesmena Tihomira Oreszkovicia na premiera. Oreszković jest kandydatem konserwatywnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ) i proreformatorskiej partii Most.

Nagła dymisja premiera Gruzji

Premier Gruzji Irakli Garibaszwili ogłosił w środę w wystąpieniu telewizyjnym, że złożył dymisję. Jak pisze Reuters było to zaskoczeniem; za niespełna rok w Gruzji odbędą się kolejne wybory parlamentarne.

Prezydencja UE: Warszawa na kursie reżimów dyktatorskich

Po uchwaleniu przez Sejm nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym szef dyplomacji sprawującego prezydencję w UE Luksemburga Jean Asselborn przestrzegł w środę w wywiadzie dla Reutersa polski rząd przed "drogą ku dyktaturze". - Komisja Europejska, Parlament Europejski, a jeśli trzeba Rada UE muszą działać - stwierdził.