"Mogło dojść do wycieku radioaktywnych substancji". Ukraińcy proszą o pomoc

Ukraińcy proszą misję Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, by skontrolowała poziom napromieniowania w Doniecku. Twierdzą, że w wyniku walk o lotnisko zostało uszkodzone składowisko z odpadami radioaktywnymi. - Jest to bardzo niepokojąca sytuacja. Istnieje możliwość wycieku radioaktywnych substancji - powiedział generał Andrij Taran, przedstawiciel wspólnego ukraińsko-rosyjskiego z udziałem OBWE tzw. Centrum Kontroli i Koordynacji.

Ukraińscy wojskowi będą podglądać Rosję z powietrza. Legalnie

Grupa ukraińskich wojskowych przeleci nad wybranymi rosyjskimi bazami wojskowymi i obiektami strategicznymi. Będą mogli wykonywać zdjęcia i dokładnie wszystkiemu się przyglądać. Wszystko w ramach traktatu Otwarte Przestworza, który przetrwał pomimo załamania się relacji Zachodu z Rosją.

"USA bardzo chciałyby, żeby Rosja nie istniała w ogóle jako państwo"

Ćwiczenia NATO przypominają raczej prowokacje niż manewry, USA są winne konfliktowi na Ukrainie, a bezwolna Europa bez nacisku ze strony USA nie miałaby problemu z uznaniem przyłączenia Krymu do Rosji - tak uważa szef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew, który w wywiadzie dla "Kommiersanta" podkreślił, że Stany Zjednoczone bardzo chciałyby, żeby Rosja nie istniała jako państwo.

Niezapłacony milionowy rachunek za limuzyny i inne niedyskrecje. Przecieki od Saudów

Ujawnione przez Wikileaks 61 tysięcy depesz saudyjskiej dyplomacji zawiera szereg niewygodnych tajemnic bogatego petrodolarowego królestwa. Saudowie mieli być na przykład gotowi zapłacić 10 miliardów dolarów za uwolnienie obalonego egipskiego dyktatora Hosniego Mubaraka. Dyplomacja musiała też rozwiązywać takie problemy jak niezapłacony rachunek za wynajem limuzyn dla członka rodziny królewskiej za 1,6 miliona dolarów.

Apelacja nic nie dała. Rozstrzelanie za przemyt utrzymane

Sąd w Dżakarcie odrzucił ostatecznie apelację obywatela Francji, skazanego w 2007 r. za handel narkotykami. Prokurator Generalny oświadczył, że odrzucenie apelacji Serge'a Atlaoui od oddalenia prośby o ułaskawienie to ostateczny środek prawny.

"Znieważyła emira". Trzy lata ciężkich robót dla opozycjonistki

Wpływowa działaczka na rzecz praw człowieka w Kuwejcie Rana al-Sadun została w niedzielę skazana na trzy lata ciężkich robót za znieważenie rządzącego krajem emira. Kobieta, która według jej współpracowników przebywa w Libanie, nie przyznaje się do winy.

Jest prawą ręką Putina, ostrzega USA przed tarczą w Europie

Szef administracji prezydenta Rosji Siergiej Iwanow przestrzegł w wywiadzie dla "Financial Timesa" Stany Zjednoczone przed magazynowaniem broni ciężkiej w krajach Europy Wschodniej. Omówienie wywiadu zamieszczono w niedzielę na stronie internetowej dziennika.

600 km w dwa tygodnie? "Wiarygodny trop" ws. uciekinierów

Przełom ws. poszukiwań dwóch więźniów, którzy uciekli z jednego z najpilniej strzeżonych więzień w USA. Amerykańska policja przeszukuje południowo-zachodnią część stanu Nowy Jork, oddaloną o ok. 600 km od zakładu karnego Clinton w Dannemora. Funkcjonariusze przewidują, że gdzieś w tym rejonie są poszukiwani od ponad dwóch tygodni więźniowie.

Dżihadyści zaminowali starożytną Palmirę

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) zaminowali starożytne miasto Palmira, w środkowej Syrii, gdzie zachowały się m.in. ruiny monumentalnych budowli - poinformowało w niedzielę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Żyd i banderowcy, czyli "Kołomojska Republika Ludowa"

Jeden z najbogatszych Ukraińców, agresywny biznesmen, ale też skuteczny urzędnik. Ihor Kołomojski to zapewne najbarwniejszy oligarcha i jeden z głównych bohaterów ukraińskiego życia publicznego po upadku Wiktora Janukowycza. Po starciu z prezydentem oficjalnie wycofał się z polityki, ale z pewnością nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

"Brońmy nasze dzieci. Powstrzymać gender w szkołach”

Setki tysięcy osób manifestowały w sobotę w Rzymie w obronie tradycyjnej rodziny i przeciwko ideologii gender. Demonstrowali przedstawiciele środowisk katolickich, choć bez oficjalnego poparcia hierarchii kościelnej, a także obrońcy życia i politycy prawicy.

Kolejne przypadki MERS. Seul: epidemia "zaczyna się wycofywać"

Ministerstwo zdrowia Korei Południowej poinformowało w niedzielę o trzech nowych przypadkach wystąpienia wirusowego schorzenia dróg oddechowych MERS, podczas gdy ogólne tempo rozprzestrzeniania się choroby spadło. Od początku epidemii zachorowało już 169 osób.

NATO chce przeanalizować strategię nuklearną Rosji

Z powodu napięć w relacjach z Rosją NATO po raz pierwszy od lat chce przeanalizować strategię nuklearną Moskwy - informuje w sobotę gazeta "Welt am Sonntag". Okazją do tego ma być zaplanowane na najbliższy tydzień spotkanie ministrów obrony państw Sojuszu.