Bicz na plagiatorów

Ministerstwo Nauki ma już dość oszustów plagiatujących prace magisterskie i licencjackie. Dlatego od października ma zacząć działać wspólny system wykrywania plagiatów - informuje "Dziennik".

Polak w kosmosie

30 lat temu o godz. 15:27 na radzieckim kosmodromie Bajkonur rozległ się potężny ryk uruchomionych silników rakiety nośnej. Po kilku minutach statek Sojuz-30 znalazł się na orbicie okołoziemskiej. Na pokładzie był major Mirosław Hermaszewski - pierwszy i jak dotąd jedyny Polak w Kosmosie.

Nominacja prezesa TK sukcesem Napieralskiego?

Szef SLD Grzegorz Napieralski miał zabiegać w Pałacu Prezydenckim o nominację Bohdana Zdziennickiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego - wynika z informacji "Rzeczpospolitej". Mając do wyboru kandydata związanego dawniej z SLD i kandydata ze środowiska Unii Wolności, prezydent ostatecznie wskazał tego pierwszego.

Wojsko przypomniało sobie o kobietach?

Kobiety żołnierze będą mogły iść na urlop wychowawczy, najbardziej sprawni wojacy będą dostawać nagrody, a wszyscy będą objęci bezpłatnymi badaniami. MON pracuje właśnie nad nowelizacją ustawy o służbie wojskowej - informuje "Rzeczpospolita".

"Czarna księga" ministra Grada

Ministerstwo Skarbu przygotowuje "Czarną księgę prywatyzacji" - dokument ma ujawnić wszystkie błędy i zaniechania kolejnych rządów w procesie restrukturyzacji polskich stoczni w latach 2004-2007. - Pokażemy kto jest odpowiedzialny za obecną sytuację stoczni - zapowiedział szef resortu Aleksander Grad w magazynie "24 godziny".

Wałęsa: Kaczyński gorszy od "Bolka"

- Ten "Bolek" nie był tak ohydny w swym działaniu wtedy, jak Kaczyński dzisiaj - ocenił w "Magazynie 24 Godziny" Lech Wałęsa. Prezesa PiS - były prezydent - nazwał tchórzem, a autorów książki "SB a Lech Wałęsa" wrednymi i niepoważnymi ludźmi.

"Maleszka chce być jak de Sade"

- Lesław Maleszka boi się być nikim, dlatego teraz kreuje się na markiza de Sade opozycji komunistycznej - uważa reżyser Krzysztof Krauze. Czy Maleszka jest odpowiedzialny za śmierć Stanisława Pyjasa? - Musielibyśmy udowodnić, że po to dawał informacje SB, żeby Pyjas zginął. Bez tego nie można mówić o odpowiedzialności karnej - wyjaśnia prokurator Krzysztof Urbaniak, który prowadził sprawę śmierci opozycjonisty.

NIK: Pitera się leni

Kto prześwietli obsadzanie państwowych posad przez krewnych i znajomych polityków? Tym gorącym kartoflem – jako że zarzuty dotyczą PSL - przerzuca się minister Julia Pitera i NIK. – Nie używajcie nas do bieżącej walki – zaapelował prezes Izby Jacek Jezierski dodając, że pani minister powinna się bardziej wykazać w zwalczaniu nepotyzmu.

PiS: prawo dobre, tylko prokuratorzy bywają słabi

PO chce rozdzielić urzędy prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. PiS mówi nie. – Projekt Platformy nie daje żadnych gwarancji, że urząd będzie apolityczny – twierdzi Zbigniew Wassermann. - To nie jest panaceum na wszelkie zło, ale próba odpolitycznienia prokuratury – nie zgadza się Grzegorz Dolniak (PO).

Harry odebrał krowom minutę sławy

Gwiazdami targów rolnych w Norfolk miały być dorodne jałówki. Ale gdy pojawił się książę Harry, paparazzi nie odstępowali go na krok.

Za list i paczkę zapłacisz więcej

Od 1 lipca za wysłanie zwykłego listu na Poczcie Polskiej zapłacimy złotówkę i 45 groszy, a więc o 10 groszy więcej niż do tej pory. Wysłanie paczki kosztować nas będzie około 20 proc. więcej niż dotychczas.

Wojna o mieszkanie

Wojna o mieszkanie w Wałbrzychu. Właścicielka wróciła po 10 latach i zastała w swoim mieszkaniu dzikich lokatorów, którzy nie chcą się wyprowadzić. - Będę walczyła do końca – zapewnia Wioletta Stróżak. – Nie mam się gdzie podziać – odpowiada jej lokatorka.

Finanse Samoobrony umorzone

Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie nieprawidłowości przy finansowaniu Samoobrony w 2005 roku - poinformował Andrzej Laskowski z Prokuratury Krajowej w Poznaniu. Partia Andrzeja Leppera miała poprzez podstawione osoby wpłacać na konto wyborcze i konta partii większe niż zezwalało prawo kwoty.

Wałęsa: Donosy "Bolka" są bardzo mądre

- To bardzo dobra książka, tylko bez plew Cenckiewiczów, bo oni nic nie rozumieją z tamtych czasów - tak Lech Wałęsa skomentował książkę historyków IPN, Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka. - Donosy Bolka są bardzo mądre i nikomu nie szkodzą - ocenił były prezydent.

CBA w kopalni "Budryk"

Pięciu pracowników kopalni "Budryk", w tym trzech z kierownictwa zatrzymało Centralne Biuro Antykorupcyjne. Przyczyną były nieprawidłowości przy zlecaniu przez kopalnię prac firmom zewnętrznym.

"Kaczyński kłamie. Nie po raz pierwszy"

- Nie pokazywałem Jarosławowi Kaczyńskiemu dokumentów dotyczących TW "Bolka". To kłamstwo - mówi w TVN24 Andrzej Milczanowski. To odpowiedź na słowa byłego premiera, który w Polskim Radiu ujawnił, że były szef UOP-u pokazywał mu na początku lat 90-tych oryginały dokumentów SB świadczących o tym, że Lech Wałęsa to TW Bolek.

"Kaczyński mógł widzieć akta Bolka, ale mu nie ufam"

To prawdopodobne, że Andrzej Milczanowski mógł pokazać Jarosławowi Kaczyńskiemu oryginały akt "Bolka" - uważa senator Włodzimierz Cimoszewicz. Jednak jak powiedział w TVN24, sprawa TW "Bolka" jest obecnie bez znaczenia - nie straci na tym Wałęsa, ale Polska. - Wałęsa zasługuje na szacunek, to promocyjny symbol Polski, nasze logo - mówił Cimoszewicz.

Schetyna szykowany na premiera

Jeśli Donald Tusk zdecyduje się walczyć o fotel prezydenta - poda się do dymisji, a miejsce premiera zajmie Grzegorz Schetyna - o takim planie Platformy Obywatelskiej pisze "Gazeta Wyborcza". To właśnie obecny szef MSWiA miałby poprowadzić PO do wcześniejszych wyborów parlamentarnych.

"Widziałem oryginalne donosy Bolka"

- Widziałem oryginały dokumentów świadczących o współpracy Wałęsy z SB - powiedział w radiowych "Sygnałach Dnia" Jarosław Kaczyński. Były premier dodał, że były wśród nich doniesienia tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek". Jednocześnie Kaczyński zaprzecza jakoby PiS inspirowało powstanie książki IPN-u o współpracy Lecha Wałęsy ze służbą bepieczeństwa PRL.

"Maleszka jest trupem"

- Lesław Maleszka jest martwym trupem, którego wyjmujemy z szafy i pastwimy się nad nim - przekonywał w "Kropce nad I" Piotr Pacewicz. Wicenaczelny "Gazety Wyborczej" przyznaje jednak, że mimo wszystko dobrze się stało, że film o agenturalnej działalności Maleszki, wyemitowany przez TVN, ujrzał światło dzienne.

Przesłuchania w sprawie samosądu

Przesłuchania po linczu w Janowie w woj. kujawsko-pomorskim. Bydgoska prokuratura w czwartek będzie rozmawiać z osobami mogącymi wyjaśnić okoliczności samosądu nad mężczyzną oskarżanym przez mieszkańców wsi o deprawowanie 15-latki.

Gryfino wciąż bez wody

Skażenie wody rozpuszczalnikami przemysłowymi w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim. Około 20 tysięcy mieszkańców nie może pić wody z kranu, a według sanepidu nie nadaje się ona nawet do mycia. Woda pitna jest dostarczana mieszkańcom beczkowozami. Nie wiadomo jak długo może potrwać ta sytuacja.

IPN przesłucha Maleszkę

Prokuratorzy zbadają nowe wątki w sprawie śmierci Staszka Pyjasa. IPN przesłucha m.in. Lesława Maleszkę i nowego tajemniczego świadka - informuje dziennik "Polska". W poniedziałek i wtorek TVN wyemitował film "Trzech kumpli", którego autorzy sugerują związek między śmiercią Pyjasa a donosami Maleszki. Zarzutów dla Maleszki jednak nie będzie.

"Zostawienie Maleszki w Gazecie Wyborczej to był błąd"

- Jak dzisiaj na to patrzę, to uważam, że to był błąd - tak o decyzji szefów Gazety Wyborczej z 2001 r. by pozostawić w redakcji Lesława Maleszkę mówiła w Magazynie 24 Godziny Ewa Milewicz, publicystka gazety. Dawna przyjaciółka Stanisława Pyjasa Liliana Sonik zarzuciła Gazecie, że w sprawie Maleszki się "zaplątała".

Zamordowali dziesiątki ludzi

Tragiczny przypadek Stanisława Pyjasa to tylko wierzchołek góry lodowej brutalnych mordów, których dopuszczała się w minionej epoce esbecja. Mamy co najmniej 60 podobnych, dobrze udokumentowanych przypadków - opowiada w Magazynie Polska i Świat w TVN24 Antoni Dudek, historyk IPN.