Dawny ubek dziś uczy studentów prawa

W sobotę mijają 52 lata odkąd poznańscy robotnicy wyszli na ulice. W wyniku dwudniowych starć z milicją śmierć poniosło wtedy 58 osób. Oficer UB, który wówczas nękał adwokata zbuntowanych robotników, dziś ma się świetnie - donosi "Polska". Wykłada na jednej z niepublicznych uczelni w Koszalinie.

Część ustawy o ujawnieniu raportu WSI niekonstytucyjna

- Ustawa o ujawnieniu raportu z weryfikacji WSI i aneksów do niego musi być uzupełniona o gwarancję praw człowieka - uznał Trybunał Konstytucyjny, uwzględniając część skargi SLD na tę ustawę. TK podkreślił, że do czasu nowelizacji ustawy prezydent musi się wstrzymać z ujawnieniem już przygotowanego aneksu do raportu.

"Byli SB-ecy nadal szantażują ludzi"

- Ten film pokazuje, jak ważne jest kto był agentem. Bo takich ludzi jak Maleszka było w 1989 roku 100 tysięcy. Oni żyją w wolnym kraju zniewoleni, bo nadal są szantażowani przez SB-ków - mówi Ewa Stankiewicz, współautorka dokumentu "Trzech kumpli" w programie "Piaskiem po oczach" w TVN24.

"Kochany komuchu, jesteś po prostu bezczelny!"

- Cieszę się, że mnie pan jeszcze nie uderzył, że mnie pan jeszcze nie oblał wodą - grzmiał rozgorączkowany Jerzy Wenderllich z SLD. - Za to pan mnie oblał, pomyjami - ripostował Zbigniew Romaszewski z PiS. Co wywołało takie emocje u gości "Magazynu 24 Godziny"? Dyskusja o prawach człowieka.

Komorowski: prezydent wmontowany w raport

Dobrze się stało, że Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy ustawy o ujawnieniu raportu z likwidacji WSI - zgodzili się goście "Magazynu 24 godziny". Według Bronisława Komorowskiego było to dzieło „poprzedniej ekipy, oszalałej z nienawiści do WSI", a prezydent w ujawnienie raportu został "wmontowany". - Ujawnienie danych agentów jest niedopuszczalne - wtórował Ryszard Kalisz.

Co dzieje się z dublerami Hermaszewskiego

Dokładnie 30 lat temu pierwszy i na razie jedyny Polak, mjr Mirosław Hermaszewski, poleciał w kosmos. Lot radzieckiego statku Sojuz 30 trwał 7 dni, 22 godziny, 2 minuty i 59 sekund. Co z tymi, którzy byli tak blisko, a musieli pozostać na Ziemi? Sprawdziły „Fakty”.

Strajkują, bo przeszkadzają dorosłym

Dzieci kontra niektórzy dorośli. - Nie życzymy sobie boiska, nerwowo nie wytrzymujemy - mówią mieszkańcy jednego z bytomskich osiedli i, żeby dzieci nie bawiły się przed blokiem usypali kopiec. Ale najmłodsi nie składają broni. Ogłosili strajk.

Ryba oskarża CBA

- Funkcjonariusze CBA mówili i robili rzeczy, które miały mnie zmusić do złożenia zeznań obciążających Leppera. Nie byłem podtapiany, ale nie trzeba tortur, żeby wymusić zeznania - mówił w "Magazynie 24 Godziny" Piotr Ryba, oskarżony w "aferze gruntowej".

"Wyrok Trybunału małym cudem"

PiS się cieszy, SLD - nie załamuje rąk. To reakcje gości "Magazynu 24 Godziny" TVN24 po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który nie zakwestionował PiS-owskiej ustawy o likwidacji WSI. - To taki mały cud na inaugurację nowego przewodniczącego Trybunału - stwierdził Jacek Kurski (PiS). - Fatalne były skutki tej ustawy, a tym TK się nie zajmował - argumentował Tadeusz Iwiński (SLD).

Ksiądz podejrzany o molestowanie 13-latki

Ksiądz z jednej z parafii w powiecie stargardzkim (Zachodniopomorskie), podejrzany o wykorzystywanie seksualne nieletniej, został aresztowany na trzy miesiące – poinformował prok. Marcin Lorenc z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Wojsko zapłaci 1,7 mln za "falę"

Ponad 1,7 mln zł oraz 8371 zł comiesięcznej renty - takie odszkodowanie od Marynarki Wojennej otrzyma były marynarz Juliusz W., który w latach 80-tych padł ofiarą "fali" w wojsku. Służba skończyła się dla niego m.in. uszkodzeniem kręgosłupa.

Czeczeńskie dzieci odnalezione w Belgii

Trójka dzieci, która wyszła w środę z Ośrodka dla Uchodźców w Łukowie jest w Belgii. Nie wiadomo jeszcze, jak tam dotarły. Policja poszukiwała rodzeństwa od czwartku.

Rząd ma problem z komunikacją

- MSZ było poinformowane o wizycie Anny Fotygi w USA i uznało ją za niewskazaną - stwierdził w rozmowie z tvn24.pl rzecznik ministerstwa Piotr Paszkowski. Czyżby rząd miał problemy z komunikacją? W rozmowie z piątkowym "Dziennikiem" szef gabinetu politycznego premiera mówił, że nic nie wiedział o wyjeździe.

Gang w biurze tłumaczeń

Zarzuty podrabiania dokumentów oraz kierowania zorganizowaną grupą przestępczą usłyszała właścicielka krakowskiego biura tłumaczeń. - Ewa Sz. organizowała podrabianie tłumaczeń umów kupna-sprzedaży i dokumentów rejestracyjnych aut - poinformowała Bogusława Marcinkowska z krakowskiej prokuratury.

"MSZ wiedziało o misji Fotygi"

- Minister Anna Fotyga nie pojechała do USA negocjować ws. tarczy, ale spotkać się z przedstawicielami dyplomacji amerykańskiej. Tarcza była jednym z tematów - wyjaśnił Maciej Łopiński z Kancelarii Prezydenta. Jak dodał, o zamierzonym wyjeździe poinformowano MSZ.

Kolejny fałszywy "uzdrowiciel" zatrzymany

Stołeczna policja zatrzymała 47-letniego "lekarza" z Mongolii, który handlował nielegalnymi lekami i suplementami diety. Wiele nie miało polskich oznaczeń, część była przeterminowana. Mężczyzna prowadził gabinet medycyny tybetańskiej.

Rozsypał prochy ojca - sąd go ukarał

Syn zgodnie z ostatnią wolą zmarłego ojca rozsypał w morzu jego prochy. Sąd w Bydgoszczy dwukrotnie go za to ukarał. Mężczyzna uważa, że to co zrobił jest zgodne z prawem.

PiS: PO pomaga żołnierzom WSI

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o byłych żołnierzach WSI. Niezweryfikowani jeszcze funkcjonariusze będą mogli pozostawać w rezerwie kadrowej dłużej niż ustawowe dwa lata. PiS był przeciw. - W ten sposób otwiera się im drogę do prokuratur wojskowych oraz służb wywiadu i kontrwywiadu - grzmieli posłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Przy likwidacji WSI nie złamano prawa

Powołanie oddzielnych służb wywiadu i kontrwywiadu wojskowego w miejsce byłych WSI było zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. - Mieliśmy rację, a nasi koledzy z lewicy bronili sprawy przegranej - nie kryje radości Zbigniew Wassermann. Lewica jednak nie składa broni. - Nadal będziemy pytać o los oficerów WSI - zapowiada Janusz Zemke.

Los KRRiT w rękach prezydenta

Po burzliwej debacie Sejm odrzucił sprawozdanie z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2007 r. Wcześniej sprawozdanie odrzucił też Senat. Oznacza to, że kadencja członków Krajowej Rady wygasa w ciągu 14 dni. Wygaśnięcie nie następuje jednak, jeśli nie zostanie zatwierdzone przez prezydenta.

"Premierze, nie hamuj postępu"

- Premierze nie hamuj postępu. Czysta energia teraz! - apelują do Waldemara Pawlaka działacze Greenpeace na transparencie, który rozwiesili na budynku resortu gospodarki.

Uważaj nawet na zakonnice

Nadszedł czas wakacyjnych wyjazdów. Odkąd Polska weszła do strefy Schengen, gangi coraz częściej wykorzystują polskich turystów, by przemycić narkotyki przez wschodnie granice. Najczęściej podrzucają towar do bagażu. Co zrobić żeby wpaść w sidła przemytników?

"Platformo, koniec podziałów"

- Wybierając Bohdana Zdziennickiego z lewicową przeszłością, a nie związanego z Solidarnością Janusza Niemcewicza, Lech Kaczyński zakończył wiele historycznych podziałów - uważa marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Zwraca się też do partyjnych kolegów: - Droga Platformo, trzeba iść tą samą drogą, wybierać możliwości rozmawiania z każdym, w tym także z lewicą.

"Wiedziałem dawno, że Maleszka to Ketman"

- Już w 1995 roku wiedziałem, że Lesław Maleszka był współpracownikiem SB o pseudonimie "Ketman" - powiedział były koordynator ds. służb specjalnych Zbigniew Wassermann. Twierdzi, że nie mógł zdradzić tego wcześniej, bo złamałby prawo.

"Idźcie wszyscy do diabła!"

Lech Wałęsa przestaje przekonywać Polaków, że nie był TW "Bolkiem". - Cieszcie się wszyscy, że jestem agentem! Chwała takim agentom! Wy wszyscy, czterdzieści milionów, nie zmusicie mnie do przyznania się do rzeczy, które są nieprawdziwe. Idźcie do diabła! - wykrzykiwał Wałęsa w studio radiowej "Trójki".

Walka gejów o "rząd dusz"

- Niech Robert Biedroń przeprosi swojego kolegę Szymona Niemca, bo na długo przed nim walczył o prawa gejów w Polsce - apelują działacze gejowscy. Poszło o wypowiedź szefa Kampanii przeciw Homofobii, w której miał znieważyć Niemca. Między działaczami wrze, bo każdy z nich chciałby "rządu dusz" nad środowiskiem - mówią wtajemniczeni.

Doradca prezydenta "wciągnął" kilo koki?

Na Arturze P., byłym prezydenckim doradcy, nadal ciąży zarzut handlu narkotykami, ale to wkrótce może się zmienić. Biegli z renomowanej krakowskiej placówki mają ustalić, czy prawdopodobna jest wersja oskarżonego, który uparcie powtarza, że kokainy nigdy nie sprzedawał, a "wciągał" ją sam.

Parkometry łykną o połowę więcej

To już pewne. Od września płatne parkowanie w centrum Warszawy zdrożeje o 50 procent - pisze "Życie Warszawy". W przyszłym roku dodatkowych parkometrów można spodziewać się na Nowym Mieście, Powiślu i Ochocie.