Sejmowa Komisja Kultury opowiedziała się za wykreśleniem z nowej ustawy medialnej poprawki o wartościach chrześcijańskich w mediach publicznych i o finansowaniu mediów publicznych. Obie poprawki wprowadził Senat.
Pierwsza poprawka zakładała, że przestrzeganie chrześcijańskiego systemu wartości, umacnianie rodziny, propagowanie postaw prozdrowotnych oraz przeciwdziałanie patologiom społecznym i wszelkiej dyskryminacji należy do zadań mediów publicznych, na które można otrzymać pieniądze z budżetu państwa.
Przeciwko poprawce były: Lewica, PO i SdPl-NL, argumentując, że wystarczający jest przepis w obowiązującej ustawie o rtv, który mówi o respektowaniu wartości chrześcijańskich.
Zdaniem przewodniczącej sejmowej Komisji Kultury Iwony Śledzińskiej-Katarasińskiej, poprawka Senatu była niekonstytucyjna.
Przeciwko finansowaniu mediów
Komisja jest też przeciwna senackiej poprawce dotyczącej finansowania mediów publicznych.
Wykreślenie poprawki będzie oznaczało, że KRRiT wnioskując corocznie o pieniądze na media publiczne musi określić w projekcie budżetu państwa kwotę nie mniejszą niż około 880 mln zł. Kwota ta nie byłaby jednak dla mediów gwarantowana, bo projekt budżetu podlega ocenie parlamentu i to parlament ostatecznie zdecyduje, ile pieniędzy dostaną media publiczne.
Zgodnie z ustawą medialną (zarówno w wersji uchwalonej przez Sejm, jak i po poprawkach Senatu) ostateczną decyzję w sprawie wysokości funduszy dla mediów publicznych podejmuje Sejm, a rekomendacja KRRiT dotyczy tylko projektu budżetu.
Głosowanie Sejmu nad nową ustawą medialną odbędzie się w środę lub czwartek.
Kość niezgody
Odrzucenia poprawki o finansowaniu mediów publicznych domagało się SLD. Od tego Lewica uzależniała swoje dalsze poparcie dla ustawy i groziła, że jeśli PO nie odrzuci tej poprawki, to SLD poprze ewentualne weto prezydenta. Do jego odrzucenia potrzeba w Sejmie większości 3/5 głosów - koalicja PO-PSL nie miałaby tylu posłów.
Szef sejmowego klubu PO Zbigniew Chlebowski zapewniał wcześniej, że porozumienie ws. ustawy zawarte z PSL i Lewicą zostanie dotrzymane.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24