Wyższe wynagrodzenie dla byłych prezydentów

Byłym prezydentom dożywotnio będzie przysługiwało uposażenie w wysokości 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego urzędującej głowy państwa - zdecydował w czwartek Sejm, nowelizując ustawę w tej sprawie. Teraz rozpatrzy ją Senat. Obecnie, zgodnie z przepisami, byli prezydenci otrzymują miesięcznie uposażenie równe połowie wynagrodzenia zasadniczego urzędującego prezydenta.

Bliski koniec płatnych spotów wyborczych

Za zakazem płatnych wyborczych spotów radiowych i telewizyjnych opowiedział się w czwartkowym głosowaniu Sejm. Posłowie zgodzili się natomiast, by partie mogły publikować płatne ogłoszenia w prasie i internecie.

"Tęgie głowy", żołnierzyki i Rudy 102

- Bogdan Klich nie ma ani tęgiej głowy ani silnego charakteru. I to są powody, dla których należy go odwołać - mówił dziś w Sejmie Ludwik Dorn podczas debaty wnioskiem nad odwołaniem ministra obrony narodowej. Szefa MON bronił premier Donald Tusk, zapewniając, że w przypadku Klicha, "mamy do czynienia specjalistą od tęgiej głowy".

Walczyli o życie klienta w supermarkecie

Ochroniarz i pracownica banku uratowali życie mężczyźnie, który zasłabł w supermarkecie. Uratowali, bo na miejscu był defibrylator. To z kolei zasługa doktora Czarosława Kijonki, który przez lata walczył o to, by stworzyć ratowniczy punkt medyczny w miejscu, gdzie codziennie pojawiają się dziesiątki tysięcy ludzi, czyli w centrum handlowym. Aż w końcu jego determinacja została nagrodzona.

"Tsunami" Macierewicza i obiad drawski. Klich się broni

- Jeśli chodzi o tysiące decyzji, które podejmowałem w ciągu ostatnich trzech lat, przyjmuję pełną odpowiedzialność - oświadczył w Sejmie Bogdan Klich w trakcie trwającej ponad cztery godziny debaty nad wnioskiem o jego odwołanie. W trakcie wystąpienia wymieniał swoje osiągnięcia w resorcie. Koalicyjne PSL zapowiedziało już, że nie poprze wotum nieufności wobec ministra obrony narodowej. Głosowanie w piątek.

Wójt zalał Naturę 2000 szambem

Kilka dni temu informowaliśmy o skandalicznej decyzji wójta Izabelina, który zgodził się na wypompowanie "nadmiaru ścieków" z kanalizacji do Kampinoskiego Parku Narodowego. Wójt twierdził wówczas, że 180 szambiarek wywiozło ścieki, a on zezwolił tylko na wylanie reszty zanieczyszczeń w puszczańskie zarośla. Wiele wskazuje jednak na to, że nie jest to prawda, i całe szambo zostało wylane na teren objęty programem Natura 2000.

Pielęgniarz zatrzymany za molestowanie

50-letni Witold N., pielęgniarz częstochowskiego pogotowia ratunkowego został dziś zatrzymany w związku z zarzutami o molestowanie. Sąd zdecydował, że 2 miesiące spędzi w areszcie. Prokuratura postawiła mu zarzut "usiłowania doprowadzenia przemocą do obcowania płciowego z jedną z pracownic pogotowia ratunkowego w Częstochowie". Grozi mu do 12 lat więzienia. O sprawie jako pierwsi poinformowali reporterzy programu "Prosto z Polski".

Wracasz teraz, albo radź sobie sam

- Odrzucenie propozycji biura o powrocie do kraju oznacza wzięcie na siebie pełnej odpowiedzialności za konsekwencje tej decyzji - oświadczyło w specjalnym komunikacie MSZ. Resort poinformował, że w najbliższych dniach do kurortów turystycznych w Egipcie przylecą po polskich turystów samoloty biur turystycznych - organizatorów pobytów.

Śmierć na stoku w Ustroniu

Tragicznie zakończył się dzisiejszy zjazd 17-latka na Czantorii w Ustroniu (woj. śląskie). - 17-letni narciarz zjechał z nartostrady, uderzył w drzewo - poinformował Adam Jachimczak, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Premier broni swojego ministra

- To o ministrze Klichu Polacy będą pamiętali jako o tym ministrze, który podjął decyzje, na które nie było stać poprzedników - bronił premier Donald Tusk Bogdana Klicha w czasie sejmowej debaty nad wnioskiem o jego odwołanie. Na koniec przemówienia szef rządu zaapelował o odrzucenie wotum nieufności m.in. ze względu na dobro prac polskiej komisji wyjaśniającej przyczyny katastrofy smoleńskiej.

Kwiatkowski bez przesłuchania ws. czarnych skrzynek Tu-154

Krakowscy prokuratorzy nie zamierzają wzywać na przesłuchanie Krzysztofa Kwiatkowskiego w związku z ujawnieniem nagrania z czarnych skrzynek prezydenckiego Tupolewa - dowiaduje się tvn24.pl. Najważniejsze czynności, zaplanowane w toku postępowania, zostały już zrealizowane. Lista świadków jest zamknięta. Według naszych informacji śledztwo najprawdopodobniej nie zostanie przedłużone i za kilkanaście dni zakończy się umorzeniem.

Sikorski: możliwa nagła zmiana władzy na Białorusi

Białoruś jest "Kubą Europy", a jej naród pragnie wolności tak samo jak dziesiątki tysięcy ludzi, którzy wyszli na ulice Tunisu czy Kairu - oświadczył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w wywiadzie dla agencji Associated Press.

"Bank nie prowadzi toalet". Proces przełożony

Przeprosin i 15 tys. zł zadośćuczynienia za straty moralne domaga się 84-letni mężczyzna od dwóch stołecznych banków, w których nie pozwolono mu skorzystać z toalety. Pozwane banki chcą oddalenia powództwa. Proces cywilny w tej sprawie miał ruszyć dzisiaj, ale został odroczony, bo mająca go prowadzić sędzia złamała nogę w drodze do pracy.

Polska pomoże Ukrainie w integracji z Unią

- Głównym priorytetem polityki zagranicznej Ukrainy jest integracja z Unią Europejską - zapewnił w czwartek w Warszawie prezydent Wiktor Janukowycz po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Obaj przywódcy podkreślali wagę rozwijania polsko-ukraińskich stosunków gospodarczych.

Zginęło 65 osób. Jest pozew zbiorowy

Do warszawskiego Sądu Okręgowego został w czwartek wysłany pozew zbiorowy części poszkodowanych i bliskich ofiar katastrofy hali Międzynarodowych Targów Katowickich (MTK). Pięć lat temu pod zawalonym dachem zginęło 65 osób, ponad 140 zostało rannych.

Cimoszewicz didżejem Radia Białystok

- Nie róbmy polityki, słuchajmy muzyki - taką parafrazę hasła wyborczego PO wziął sobie do serca prezes Polskiego Radia Białystok, który postanowił zatrudnić polityków w swojej rozgłośni. Na pierwszy ogień idzie senator Włodzimierz Cimoszewicz, który poprowadzi w piątek dwugodzinną audycję o muzyce. Prezes na tym nie poprzestaje. Przed mikrofonem chce posadzić premiera Donalda Tuska, a nawet prezydenta Bronisława Komorowskiego. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji twierdzi, że ramówka to domena nadawcy. - My w nią nie ingerujemy - powiedziała nam rzeczniczka KRRiT.

MON zaprasza rodziny ofiar CASY

Ministerstwo Obrony Narodowej zaprasza pełnomocnika rodzin ofiar katastrofy CASY na spotkanie w sprawie odszkodowań - dowiedziała się TVN24. Spotkanie ma się odbyć w czwartek 10 lutego o 12.00.

Zdrowie prezydenta nie będzie ustawowo jawne

Prezydent i premier nie będą musieli podawać do publicznej wiadomości informacji o stanie swojego zdrowia. Projekt ustawy w tej sprawie, przygotowany przez komisję "Przyjazne państwo", został wycofany. - Stało się to na mój wniosek, bo uznałem, że projekt jest niekonstytucyjny - powiedział portalowi tvn24.pl szef komisji Adam Szejnfeld z PO.

Bestialski mord staruszki. Rusza proces

Kara dożywocia grozi dwóm młodym mężczyznom, którzy zostali oskarżeni o brutalne zabójstwo starszej kobiety. W czwartek przed Sądem Okręgowym w Krośnie rozpoczął się ich proces.

Chciał odzyskać telefon. Sam ukradł czekoladę

Co najmniej nietypowym można nazwać poczucie sprawiedliwości jednego z mieszkańców Lubaczowa. Mężczyzna zgłosił policjantom, że podczas zakupów w miejscowym supermarkecie ktoś ukradł mu telefon komórkowy. Funkcjonariusze przejrzeli więc sklepowy monitoring, ale złodzieja telefonu ani momentu samej kradzieży nie zauważyli. Nie uszedł jednak ich uwadze moment, w którym rzekomy poszkodowany ściąga ze sklepowej półki czekoladę, chowa ją do kieszeni i wychodzi.

Zarzuty dla smoleńskich kontrolerów?

W poniedziałek polscy prokuratorzy rozpoczną w Moskwie przesłuchania kontrolerów ze smoleńskiego lotniska. Na liście mają kilkadziesiąt pytań - powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet. Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski nie wykluczył prawnej możliwości postawienia kontrolerom zarzutów, ale podkreślił, że o tym zdecydować muszą prokuratorzy.

Kalisz: Nie chce mi się o tym rozmawiać...

Mam swoją wartość i kompetencje. Jeśli kierownictwo partii pod kierunkiem Grzegorza Napieralskiego podejmie decyzję, że nie będzie mnie na liście SLD do Sejmu, to nie ja stracę, tylko on i SLD - stwierdził w TVN24 poseł SLD Ryszard Kalisz. W ten sposób skomentował pogłoski, że jego start w wyborach parlamentarnych z ramienia SLD nie jest pewny.

"Posłowie nie zawiodą premiera"

Koalicja będzie lojalna wobec szefa MON. Wszyscy są gotowi do głosowania, nie zawiodą premiera - powiedział TVN24 szef klubu Platformy Obywatelskiej Tomasz Tomczykiewicz. Dziś po południu w Sejmie debata nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra Bogdana Klicha.

Zawalił się budynek, możliwy wybuch gazu

Wczoraj wieczorem w Pruszczu Gdańskim zawalił się fragment budynku. Strażacy do późnych godzin nocnych przeszukiwali gruzy w asyście psów ratowniczych. Na szczęście mieszkającej tam rodzinie nic się nie stało. Zdjęcia zawalonego domu przysłała na Kontakt 24 @agata.

Prezydenci o Euro 2012 i nie tylko

- Od rozmowy "w cztery oczy" z prezydentem Bronisławem Komorowskim rozpocznie się w czwartek dwudniowa wizyta w Polsce prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza w Polsce. Głowy państw będą rozmawiać m.in. o współpracy między naszymi krajami, partnerstwie strategicznym oraz Euro2012.

Obozy zagłady przestają być ".pl"

- Nie ".pl", ale ".eu" - tak mają kończyć się adresy stron muzeów, które były w czasie wojny obozami zagłady na terenie Polski. Ministerstwo kultury chce w ten sposób odzwyczajać resztę świata od myślowych skrótów w stylu "polskie obozy koncentracyjne". Plany resortu krzyżują jednak czasem tzw. cybersquatterzy.

Minister opowie o Polakach w Egipcie

Posłowie zapoznają się z informacją ministra spraw zagranicznych w sprawie sytuacji polskich turystów przebywających w krajach objętych zamieszkami, głównie w Egipcie. W tej chwili przebywa w tym kraju blisko cztery tys. Polaków.

"Problem min. Klicha istnieje"

- Z punktu widzenia odbioru społecznego, problem ministra Klicha istnieje - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski w "Kropce nad i". Jego zdaniem, "rzetelna ocena" ministra jest konieczna. Nad wnioskiem PiS o wotum nieufności wobec szefa resortu obrony Sejm będzie głosował w piątek.

Pijany sędzia z wyrokiem nadal pobiera pensję

Prowadził auto pod wpływem alkoholu, a chwilę potem orzekał wyroki - mimo to sędzia z Gdańska nie stracił pracy. W połowie stycznia sąd apelacyjny w Białymstoku po raz drugi uznał, że przypadek Waldemara K. nie zasługuje na usunięcie go z zawodu, a jedynie na przeniesienie do innego okręgu. Zawieszony od 7 lat sędzia nadal pobiera pensję.

Komendantowi wolno pędzić. Bezkarnie

Przekroczył dozwoloną prędkość o 50 km. na godzinę, ale zamiast otrzymać 500-złotowy mandat i 10 punktów karnych otrzymał jedynie pouczenie. Wprawdzie każdy może poprosić w takim przypadku o "łagodniejszy wymiar kary", ale tym razem komendanta policji z Tomaszowa Mazowieckiego prosił komendant powiatowy w Kłobucku. - Prawo nie zostało złamane, ale zostały złamane zasady dobrego życia społecznego - oceniła etyk - Katarzyna de Lazari-Radek.