Kompromitacja komisji. Konfrontacja przerwana

To miał być kulminacyjny moment obrad sejmowej komisji do spraw nacisków i przecieków: konfrontacja byłego zastępcy prokuratora generalnego Jerzego Engelkinga z byłym szefem MSWiA Januszem Kaczmarkiem. Przesłuchanie przypominało jednak kabaret. Pierwsze 20 minut trwała kłótnia między posłami. Potem pytania padały głównie do... ekspertów. W końcu, po kilku wnioskach formalnych obrady komisji zostały przerwane, bo prokurator Engelking nie podpisał protokołów ze swoich zeznań, a dokument z wczorajszego przesłuchania jeszcze nie powstał. Za organizację prac komisji odpowiada Sebastian Karpiniuk, przewodniczący komisji.

80 tys. za bezzasadne aresztowanie

Ponad 80 tys. złotych zapłaci Skarb Państwa Marcinowi Tylickiemu za bezzasadne aresztowanie. W 2005 roku mężczyzna został zatrzymany przez ABW pod zarzutem "gotowości współpracy" z rosyjskim wywiadem. O wypłacie odszkodowania orzekł nieprawomocnie Sąd Okręgowy w Warszawie.

Afera przeciekowa bez winnych? "Pobożne życzenia"

Śledczy badający sprawę "afery przeciekowej" zmierzają do umorzenia postępowania - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Prokuratorom nie udało się bowiem wytropić źródła słynnego przecieku z akcji CBA - nie ma więc komu przedstawić zarzutów. Marszałek Sejmu: - Umorzenie śledztwa to pobożne życzenia.

Klima wcale nie taka cudowna

Trafiła do Polski 10 lat temu, a teraz wielu nie wyobraża sobie bez niej życia - mowa o tak pożądanej podczas upałów klimatyzacji. Reporter TVN24 sprawdził, jak wpływa na nasze zdrowie i okazało się, że oprócz schłodzenia organizmu, może zrobić dużo... złego.

Komisja: forma - na 1 punkt, treść - na 10

Sporu posłów Mularczyka i Karpiniuka o prace komisji ds. nacisków ciąg dalszy. - Z przyjemnością odszedłbym z tej komisji, ale poseł Karpiuniuk tylko na to czeka, bo wtedy mógłby kreować swój nieprawdziwy obraz wydarzeń - twierdzi Arkadiusz Mularczyk (PiS). Z formy przesłuchań nie jest dumny również jej przewodniczący, Sebastian Karpiniuk (PO). W skali 1 na 10 daje jej tylko jeden punkt. Za to meritum bez wahania ocenia na 10 punktów.

Awarie pociągów w Warszawie

Po wczorajszej awarii w tunelu średnicowym, warszawską kolej nadal dręczą problemy. Zepsute rozjazdy przyczyną kolejowego zatoru na całej linii średnicowej. Pociągi z kierunku wschodniego utknęły w tunelu. Pasażerowie szli nim na piechotę. Wcześniej pociąg SKM zepsuł się w Ursusie. Pociągi z zachodu nie dojeżdżają do centrum miasta. - Wszystkie pociągi podmiejskie mają opóźnienia - przyznał Jan Telecki z PKP PLK.

"Przeraża mnie, że ludzie sami powodują straty"

Gwałtowna burza w środę po południu sparaliżowała Gdańsk, Gdynię oraz Białystok. Mieszkańcy tych miast wraz ze strażą pożarną nadal usuwają skutki nawałnic. W sprzątanie po ulewie zaangażowanych jest ponad 8 tys. strażaków, którzy interweniowali już 1600 razy. - Przeraża mnie zachowanie naszych obywateli. Niekiedy powodują jeszcze większe straty i utrudnienia dla służb ratowniczych - mówi rzecznik PSP Paweł Frątczak.

Ochota modli się do telewizora

Telewizor zamiast obrazu Matki Boskiej, a cała reszta - jak w tradycyjnej kapliczce. Taki nietypowy obiekt pojawił się przy ul. Filtrowej. A razem z nim - chętni do modlitwy. Instalacja Rafała Betlejewskiego zaczęła żyć własnym życiem.

Kierunek: Gdynia. Babie Doły. Czas na Open'er

Placebo, Moby, The Prodigy, Kings of Leon, Arctic Monkeys, Gossip, Duffy. Oprócz nich kilkudziesięciu innych wykonawców, którzy w ciągu czterech dni zagrają na sześciu scenach ustawionych na lotnisku w gdyńskich Babich Dołach. Już po raz ósmy, tym razem aż na cztery dni, festiwal Open’er stanie się europejskim centrum muzyki.

Żądają zwrotu mienia ofiar Holokaustu

Środowiska żydowskie domagają się od Polski zwrotu majątków bezpotomnych ofiar Holocaustu. Takie postulaty zgłoszono podczas konferencji poświęconej utraconej własności żydowskiej - pisze "Rzeczpospolita". - O tym nie może być mowy - mówi gazecie polski reprezentant na konferencji, prof. Władysław Bartoszewski.

Krajową "piątką" nie pojedziesz

Krajowa droga nr 5 z powodu powodzi będzie zamknięta na co najmniej kilka dni. Woda podmyła przejazd niedaleko Marciszowa w dolnośląskiem. Policja i służby drogowe wytyczyły objazdy. Niestety, liczą one kilkadziesiąt kilometrów.

Od skarpetek, przez "zero" Millera, do "Wróbel show"

Komisje śledcze mają wyjaśniać sprawy, ale często kończy się na pyskówkach. Po ostatnim "show" na przesłuchaniu Konrada Kornatowskiego, postanowiliśmy przypomnieć historię najsłynniejszych kłótni podczas komisji śledczych. Efektownych, ale chluby tej instytucji nie przynoszących...

"Hańba Wiktorowi Juszczence"

Hańba Wiktorowi Juszczence. On stawia pomniki mordercom - krzyczał w Lublinie ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski razem z sympatykami. Kontrowersyjny duchowny protestował przeciwko przyznaniu tytułu doktora honoris causa prezydentowi Ukrainy. Jego zdaniem Jusczenko nie odciął się od tradycji UPA (Ukraińska Powstańcza Armia), która mordowała księży katolickich.

Policja szuka właściciela... palca

Napadnięty w Lublinie na klatce schodowej mężczyzna bronił się tak desperacko, że... odgryzł napastnikowi kawałek małego palca. Ze swoim „trofeum” zgłosił się na policję. Policjanci szukają teraz właściciela palca.

Tysiące polskich pedofilów bez nadzoru

Bez dozoru policji czy lekarzy żyje w Polsce ok. 7,6 tys. osób podejrzanych o pedofilię - donosi "Gazeta Wyborcza". Część z nich wyszła na wolność po odbyciu wyroku. A tylko w zeszłym roku 6 tysięcy dzieci padło ofiarą pedofili.

Na Dolnym Śląsku ewakuowano 25 osób

Przechodzące przez Polskę gwałtowne burze i intensywne opady deszczu nie dają za wygraną. Z dwóch miejscowości w gminie Mysłakowice niedaleko Jeleniej Góry (woj. dolnośląskie) ewakuowano 25 osób. W warmińsko-mazurskim nawałnica na tory kolejowe powaliła drzewa, przez co ruch odbywał się tam wahadłowo.

Ruch pociągów w Gdańsku przywrócony

Prawie dwie godziny stały pociągi pod Gdańskiem w oczekiwaniu na to, jak służby uporają się z mułem zalegającym na torach. Po oberwaniu chmury, jakie przeszło nad Trójmiastem, składy mają duże opóźnienia. - Podróżowanie do i z Gdańska nie będzie dzisiaj łatwe. Problemy potrwają do końca dnia - mówił Julian Skrochocki, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Gdańsku. Kolejarze otworzyli tory około 23. Pociągi dalej nie jeżdżą jednak z maksymalną prędkością.

3 miliardy złotych poszły w... wodę?

W programie "24 Godziny" TVN24 Rafał Jurkowlaniec, wojewoda dolnośląski, zdradził, że na program przeciwdziałaniu powodziom na Odrze wydano od 2003 roku 3,25 miliarda złotych. - Realizowany systematycznie przyniesie nam efekty - zapewnił. Na razie... nie przyniósł - straty Jurkowlaniec ocenił jako "duże". - Nie mam pretensji do służb, ale można było zrobić więcej, mamy pretensje ze nie podjęto działań prewencyjnych - zaznaczył Mariusz Błaszczak z PiS.

Kaczyński: UE to rzecz wspaniała

- Musimy w tej Europie, która się jednoczy, działać razem, bo wtedy będą się z nami liczyć (...). Tylko razem możemy mieć w jednoczącej się Europie taką wagę, która odpowiada naszej historii, naszej tradycji i naszym kulturom - mówił Lech Kaczyński podczas uroczystości w Lublinie związanych z 440. rocznicą zawarcia Unii Lubelskiej.

Trzech Króli nie będzie dniem wolnym od pracy

W Trzech Króli jednak pójdziemy do pracy. W środę wieczorem Sejm nie zgodził się na zwiększenie ilości ustawowych dni wolnych. Przepadły zarówno projekt obywatelski, jak i autorstwa PiS. Wnioski o ich odrzucenie w pierwszym czytaniu zgłosiła PO.

Prezydent: Musimy się do tego przyzwyczaić

Czy władze mogły przygotować lepiej siebie i mieszkańców na ostatnie ulewy w Warszawie i Gdańsku? - Nie jesteśmy w stanie przewidzieć dokładnej skali i miejsca opadów - odpowiada dr Przemysław Guła z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. A prezydent Gdańska Paweł Adamowicz dodaje: - Musimy się nauczyć z tym żyć. I tak zrobiliśmy bardzo dużo. Na pewno?

Olechowski pyta siebie: po co Pan Bóg stworzył Polaków?

Czy Andrzej Olechowski zostanie w Platformie Obywatelskiej? - Ja mam z tą sprawą duży kłopot. Decyzję już podjąłem, ale wypada żeby w pierwszej kolejności zakomunikować ją przewodniczącemu partii, a później publiczności - powiedział w "Kropce nad i" TVN24. A czy będzie kandydował w przyszłorocznych wyborach prezydenckich? - Najpierw chciałbym wiedzieć, gdzie zmierza Polska i po co pan Bóg stworzył Polaków - dodał.

PO i Lewica nie poprą zmian w konstytucji

Platforma Obywatelska i klub Lewicy nie poprą projektu zmiany konstytucji zgłoszonego przez Prawo i Sprawiedliwość. Zgłosiły już wnioski o odrzucenie go w pierwszym czytaniu. Projekt dotyczy takich kwestii jak: ułatwienie dostępu do zawodów prawniczych, możliwość przymusowego leczenia osób chorych psychicznie w tym pedofilów, a także poszerzenie dostępu do akt IPN oraz odebranie przywilejów emerytalnych byłym esbekom.

"Karpiniuk w rynsztoku czuje się świetnie"

Przesłuchujący nie mają szacunku do siebie, ani do przesłuchiwanego. Przesłuchiwany nie ma szacunku do przesłuchujących, a czasami i do siebie. Tak w skrócie wygląda obraz z posiedzeń komisji ds. nacisków według przewodniczącego pierwszej komisji śledczej ("Rywina") Tomasz Nałęcz. Ma on radę dla Sebastiana Karpiniuka: - Niech nie da się podpuścić posłom PiS, bo oni tę pracę zamieniają w rynsztok. A Karpiniuk w rynsztoku czuje się świetnie.

Ratował życie narkomana. Państwo go nie uratuje

Na nic się nie oglądając ratował ludzkie życie. Jakub Matys, młody ratownik medyczny z Trójmiasta, reanimował narkomana, będącego nosicielem wirusa HIV. Istnieje prawdopodobieństwo, że mógł się od niego zarazić. Żeby zapobiec rozwojowi choroby, powinien brać leki. Nie dostanie ich jednak od państwa - musi zapłacić za nie z własnej kieszeni.

Świńska grypa w Polsce atakuje młodych

W Polsce wykryto już 19 przypadków wirusa A/H1N1. W środę poinformowano o czterech chorych. Wszyscy czują się dobrze, są pod stałą opieką lekarzy. Jedna z osób zaraziła się najprawdopodobniej od 13-latka, u którego grypę stwierdzono w poniedziałek.

Czaszki z Charkowa znalezione w magazynie

Zaskakujące odkrycie w szkole policyjnej w Legionowie. Po śmierci jednego z pracowników, w skrzyniach, które były pod jego nadzorem, znaleziono ludzkie czaszki. Jak się okazuje, są to szczątki polskich żołnierzy zamordowanych w Charkowie w 1940 roku. Zostały ekshumowane prawdopodobnie w 1991 roku o miały być przebadane.

Nadal nie mogą przesłuchać "Bonda"

Śledczy wciąż nie mogą przesłuchać Rafała J. podejrzanego o zabójstwo 52-letniej kobiety i ranienie jej 78-letniej matki. Mężczyzna przebywa na oddziale psychiatrycznym szpitala więziennego w Łodzi, a jego stan nie pozwala na przesłuchanie. Dojdzie do niego najwcześniej w poniedziałek.

Żołnierz fałszywy, wyłudzenie prawdziwe

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który - podając się za żołnierza - wyłudzał pieniądze. Obiecując pomoc w przetargach wojskowych, oszust zagrabił prawie 50 tys. zł.