Szczygło: Trybunał Stanu za odwołanie Kamińskiego

"W ogóle nie może być dymisji" Mariusza Kamińskiego, ponieważ stanowisko szefa CBA jest stanowiskiem kadencyjnym, powiedział w Radiu Zet szef BBN Aleksander Szczygło i dodał, że "za łamanie przepisów prawa jest Trybunał Stanu".

Zmiana oznaczeń szlaków w Tatrach

Na niektórych szlakach w Tatrach podane są błędne czasy dotarcia do celów. To ma się zmienić do końca roku. Wszystkie tabliczki wskazujące kierunki i czas przejść na szlakach turystycznych w najwyższym paśmie górskim w Polsce zamierza wymienić Tatrzański Park Narodowy.

"GW" o kontaktach "Rzeczpospolitej" z CBA

Ostatnie wydarzenia wokół CBA i rządu budzą także ostre emocje w publicystach. Gazetą, która "szalenie sprzyja PiS-owi", a której dziennikarze "mają kontakty z CBA", nazwał "Rzeczpospolitą" Piotr Stasiński, zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej".

"Głowa Grada na półmisku, atmosfera się zagęszcza"

Przyspieszone wybory, dymisja ministra skarbu Aleksandra Grada czy może samego premiera Donalda Tuska - politycy spekulują, jak doniesienia CBA o nieprawidłowościach przy prywatyzacji stoczni wpłyną na rząd. Nawet koalicyjny PSL nie ma już wątpliwości: jest problem. - Atmosfera wokół PO, rządu i premiera zagęszcza się - ocenił w programie "Kawa na ławę" Eugeniusz Kłopotek z PSL.

Przedmioty ci grożą

Polacy żyją w błogim przeświadczeniu, że przedmioty nieożywione raczej krzywdy nie robią. A tymczasem Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów do rejestru produktów niebezpiecznych wpisał w tym roku aż 22 przedmioty.

W sprawie stoczni jedno postępowanie

Prokuratura na podstawie zawiadomień rządu i CBA będzie prowadziła jedno postępowanie w sprawie "afery stoczniowej", oświadczył w TVN24 Prokurator Krajowy Edward Zalewski.

PSL o aferach: Nie dajmy się zwariować

Coś niedobrego dzieje się w polskiej demokracji i polityce. Ze zbytnią łatwością rzuca się oskarżenia - powiedział w TVN24 Janusz Piechociński z PSL, komentując afery obciążające polityków koalicyjnej PO. I zaapelował: - Nie dajmy się zwariować, na zimno analizujmy fakty.

Jak okradziono Kazika

Czterech mężczyzn zatrzymano w sprawie kradzieży i udostępnienia w sieci najnowszej płyty Kultu. Wszyscy przyznali się do winy. "Rzeczpospolita" opisuje śledztwo w tej sprawie.

LPR: Giertych na prezydenta. "Rozważę"

Lech Kaczyński musi odejść, bo podpisał Traktat Lizboński - uważa LPR i wzywa prezydenta do ustąpienia ze stanowiska. Na jego miejscu działacze Ligi widzieliby Romana Gierycha. Ten skromnie zapewnia, że startu w wyborach nie planuje, acz "na gorąca prośbę kolegów" obiecał to rozważyć.

Wielka kwesta w Dzień Papieski

"Jan Paweł II - papież wolności" - to hasło dziewiątego już Dnia Papieskiego. Jego celem jest przybliżanie postaci i nauczania Jana Pawła II oraz zbiórka pieniędzy na stypendia dla utalentowanej młodzieży. Kwestę przeprowadzi ponad 100 tys. wolontariuszy.

Stockinger: Byłem głupi, przepraszam

- Stres, nieodpowiedzialność i zwykła głupota - tak Tomasz Stockinger tłumaczył się "Faktowi" ze stłuczki, jaką zaliczył jadąc na podwójnym gazie. Przeprosił też wszystkich, którzy w wypadku ucierpieli.

"Kamiński nie jest ostatnim sprawiedliwym"

Los Szefa CBA Mariusza Kamińskiego wydaje się przesądzony - premier zapowiedział jego rychłą dymisję. Goście programu "24 godziny" różnie oceniali tę decyzję. - CBA z determinacją walczyło i walczy z patologiami życia publicznego. Jeśli Mariusz Kamiński odejdzie z biura, to założę się, że nie będzie więcej afer z udziałem członków PO – uważa Tadeusz Cymański europoseł PiS.

"Tylko kompletni idioci mogli dopuścić się przestępstwa"

Rzecznik rządu Paweł Graś nie zostawia suchej nitki na urzędnikach, którzy rzekomo mogliby popełnić przestępstwa przy prywatyzacji stoczni w Gdyni i Gdańsku. Zaznacza, że jeśli czarny scenariusz się sprawdzi, powinni zostać wyrzuceni z dwóch powodów: - Po pierwsze, bo popełnili przestępstwo. Po drugie, bo są kompletnymi idiotami - mówił w programie "24 godziny". Zaznacza, że wiadomo było, że nad prywatyzacją czuwa CBA i ABW.

Koledzy pożegnali żołnierzy

Polscy i amerykańscy koledzy pożegnali dwóch polskich żołnierzy, którzy polegli w piątek w Afganistanie podczas misji. Hołd poległym złożyli również ambasador Polski w Afganistanie Maciej Lang i dowódca szóstej zmiany polskiego kontyngentu generał Janusz Bronowicz.

Złośliwe pióro prezydenta

Pióro, którym prezydent Lech Kaczyński zamierzał podpisać akt ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego miało zostać przeznaczone na licytację, a dochód z niej - na cel charytatywny. Teraz nie wiadomo, czy tak się stanie. - W związku z tym, iż odmówiło posłuszeństwa, zostanie ukarane - żartuje prezydencki minister Paweł Wypych.

Buzek: Klaus wie, że nie zatrzyma traktatu

- Klaus ma bardzo pragmatyczne podejście i zdaje sobie sprawę, że Traktat Lizboński wejdzie w życie, mimo że jest mu przeciwny - mówił w "Horyzoncie" w TVN24 Jerzy Buzek. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w piątek spotkał się z czeskim prezydentem w Pradze.

ARP odpiera ataki: Spółki- córki sprzedane w przetargu

Niejasności w prywatyzacji stoczni Gdynia i Szczecin próbuje wyjaśniać Agencja Rozwoju Przemysłu. Odpowiadając na pojawiające się w mediach zarzuty w specjalnym oświadczeniu poinformowano, że "spółki-córki stoczni Gdynia - Europlazma Serwis i Euro-Guard zostały sprzedane w ramach konkurencyjnych przetargów i każdy mógł w nich wziąć udział".

"Obama teraz tak wielki, że uszy pasują do twarzy"

Nie milkną komentarze po przyznaniu prezydentowi USA Pokojowej Nagrody Nobla. Nie tylko europejskie, ale i amerykańskie media zwracają uwagę na przedwczesne przyznanie wyróżnienia Barackowi Obamie. Jeden z komentatorów napisał nawet, że "Obama jest obecnie tak wielki, że jego uszy teraz pasują do twarzy".

Grad tłumaczył się premierowi. I odsunął urzędników

Odpowiedzialny za prywatyzację Stoczni Gdynia i Stoczni Szczecin minister skarbu odpiera zarzuty ujawnione w dokumentach CBA i tłumaczy się premierowi. Podczas sobotniego spotkania z Donaldem Tuskiem Aleksander Grad przekazał informację o dotychczasowym przebiegu sprzedaży aktywów obu stoczni i zdecydował o zmianie zespołu sprzedażowego majątku stoczni.

"Solidarność" w aferę nie wierzy

Stoczniowe związki ws. tzw. afery stoczniowej nie mówią jednym głosem. Przewodniczący gdyńskiej "Solidarności" Dariusz Adamski odcina się od rewelacji Leszka Świętczaka. Przewodniczący "Stoczniowca" miał być naocznym świadkiem tego, jak ze stoczni wywożono urządzenia, już po podpisaniu specustawy. Przekonuje też, że członkowie zarządu stoczni wyprowadzali z niej pieniądze za pomocą spółek-córek.

"Nie wiadomo, ile jeszcze jest tych afer"

Prezes PiS kolejny raz zaapelował do premiera, by nie odwoływał ze stanowiska szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Według niego, to odwołanie to dowód, że PO chce zrobić wszystko, by na światło dzienne nie wyszły kolejne afery. - Mamy do czynienia z bardzo poważnym kryzysem władzy, nawet kryzysem państwa. Odwołanie Kamińskiego jest chęcią uniknięcia kolejnych kompromitacji, bo nie wiadomo ile jeszcze jest tych afer - uzasadniał Jarosław Kaczyński.

"Mam nadzieję, że to nie wojna z państwem polskim"

Sposób działania CBA, ta zagadkowość świadczy albo o skrajnym braku profesjonalizmu albo - co gorsze - o otwartym wypowiedzeniu wojny państwu polskiemu i instytucjom tego państwa, w obronie odwoływanego właśnie szefa tej służby – ocenił rzecznik rządu Paweł Graś. – Mam nadzieję, że to tylko ta pierwsza hipoteza - dodał polityk.

Szef CBA: Z satysfakcją przyjmuję działania premiera

W poniedziałek szef CBA Mariusz Kamiński zawiadomi Prokuratura Generalnego o uzasadnionym podejrzeniu popełnieniu przestępstwa w sprawie sprzedaży stoczni. Jak wyjaśnia w specjalnym oświadczeniu, zawiadomienie nie wpłynęło wcześniej, ponieważ Biuro przygotowuje niezbędne materiały.

Znany pianista przepędzony ze Starówki

Stołeczna Straż Miejska przepędziła z rynku Starego Miasta pianistę Arnego Schmitta. To jeden z czterech muzyków w Europie, którzy dają fortepianowe koncerty uliczne. O sprawie poinformował nas Paweł, pisząc na platformę Kontakt24. - Ten muzyk był już pokazywany w telewizji, grał w różnych miastach w Polsce i był przyjmowany z otwartymi rękami. W Warszawie nawet nie zdążył zdjąć futerału - bulwersuje się internauta w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl.

Prezydent podpisał Traktat Europa dziękuje

Dzisiaj nadszedł bardzo istotny dzień z punktu widzenia naszej historii, ale także Wspólnoty 27 państw - mówił prezydent Lech Kaczyński, który kilkanaście minut po godz. 12 podpisał akt ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. - To istotny krok we właściwym kierunku. Dziękuję panie prezydencie. Dziękuję Polsce - mówił Fredrik Reinfeld, premier Szwecji, która w tym półroczu kieruje pracami Unii Europejskiej.

40 stron od CBA. "Sprawa poważniejsza niż hazardowa"

"Sprawa jest poważniejsza niż afera hazardowa, z wątkami kryminalnym"; "skala problemów z jakimi boryka się nasz kraj jest ogromna" - w taki sposób politycy opozycji komentują materiały CBA ws. nieprawidłowości przy sprzedaży stoczni. - Sposób, w jaki obecny szef CBA wykorzystuje tę wiedzę jest najlepszym dowodem, że powinien być odwołany - ripostuje PO.

Przekręty w stoczni? "Takie sprawy się ukręca"

- Wielokrotnie informowałem gdyńską prokuraturę o nieprawidłowościach w stoczni, ale wszystko zostało umorzone - powiedział w TVN24 przewodniczący Związku Zawodowego Stoczniowiec, Leszek Świętczak. - Tu na Pomorzu prokuratura takie sprawy "ukręca" - dodał poseł PiS Zbigniew Kozak, który w połowie września poinformował gdańską delegaturą CBA o rzekomym wyprowadzaniu majątku z gdyńskiej stoczni.

Co było wydarzeniem tygodnia? Zagłosuj

Czystki w rządzie premiera Donalda Tuska, zapowiedź wyrzucenia szefa CBA czy niespodziewana informacja o Nagrodzie Nobla dla Baracka Obamy - która sprawa zrobiła na tobie największe wrażenie? Wyniki ankiety już w niedzielę w programie "Barometr" o godz. 14.15.

Kamiński dostał szablę z napisem: "Nie pękaj"

Karuzela z nazwiskami następcy Mariusza Kamińskiego na stołku szefa CBA kręci się w najlepsze. "Rzeczpospolita" pisze, że największe szanse na to ma dotychczasowy szef Centralnego Biura Śledczego. Tymczasem Kamiński pożegnał się już z dotychczasowymi współpracownikami. Na pożegnanie dostał od nich szablę z napisem: "Nie pękaj".

Komorowski chciał inwigilować posłów?

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski miał żądać od byłej szefowej Kancelarii Sejmu przekazywania sprawozdań o wizytach u posłów - donosi "Rzeczpospolita", powołując się na anonimowego urzędnika z sejmowej Kancelarii. – Nie ugięłam się, więc straciłam stanowisko – potwierdza była szefowa Kancelarii Sejmu Wanda Fidelus-Ninkiewicz.