Tusk oczekuje dymisji, ale Grabarczyka oszczędzi

- Czekam na wnioski personalne - mówi premier Donald Tusk, odnosząc się do sytuacji w spółkach PKP. - To obojętnie na jakim szczeblu. (...) Nawet na najwyższym, jeśli okaże się, że tam sięga odpowiedzialność za ten bałagan - dodaje szef rządu. Jednak dymisje podejmować będzie wspólnie z ministrem Cezarym Grabarczykiem, a to oznacza, że jego nie ruszy.

Deweloper z Zakopanego wyszedł za kaucją

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało szefa jednej z firm deweloperskich w Zakopanem. Sylwester M. jest podejrzany w śledztwie dotyczącym m.in. działania na szkodę Banku Gospodarstwa Krajowego.

Nowe oskarżenie doktora G.

Znany kardiochirurg Mirosław G., którego w lutym 2007 roku zatrzymało CBA, został ponownie oskarżony. Tym razem prokuratura zarzuca mu "błąd w sztuce lekarskiej". Grozi mu za to do 5 lat więzienia. Lekarz nie przyznaje się do winy.

Minister przeprasza za kolej. Chcą odwołać Grabarczyka

- Z ciężkim sercem staję przed wysoką izbą w tej sytuacji kryzysowej. Przede wszystkim przepraszam - oświadczył posłom Juliusz Engelhardt, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej. - Teraz już o chaosie informacyjnym nie możemy mówić. Ale zima trwa, konsekwencje natury technicznej, związane z zimą mają miejsce, ale na to nie mamy wpływu - zastrzegł w rozmowie z dziennikarzami jeszcze przed wejściem na sejmową salę. Opozycja już zbiera podpisy pod wnioskiem o wotum nieufności dla jego przełożonego, ministra Cezarego Grabarczyka.

Książkę agenta Tomka można sprzedawać

Warszawski sąd oddalił wniosek adwokata Weroniki Marczuk o zakaz rozpowszechniania książki "Spowiedź" - wywiadu-rzeki z byłym agentem CBA Tomaszem Kaczmarkiem. Adwokat złożył już żażalenie na tę decyzję - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w źródłach sądowych. Prokuratura natomiast zapowiedziała wszczęcie postępowania ws. podejrzenia ujawnienia tajemnicy państwowej oraz rozpowszechniania bez zgody wiadomości ze śledztwa w tej publikacji.

Fałszował pieniądze na domowej drukarce

Policjanci zatrzymali 17-latka, który podrabiał pieniądze. Chłopak produkował banknoty na domowej drukarce. Wpadł, gdy jego kolega próbował zapłacić fałszywkami w sklepie.

Strażakom zamarzły sikawki

Marznąca w wężach woda, psujące się wozy i pracujący w ekstremalnych warunkach strażacy. Tak wyglądała akcja straży w Lubawce na Dolnym Śląsku.

"Sprawimy Polakom niespodziankę"

Sejmowa komisja finansów negatywnie zaopiniowała poprawkę Senatu dotyczącą obniżenia o 50 proc. finansowania partii. Jednak politycy PO są zdania, że poprawkę przyjmą posłowie. - Sprawimy Polakom niespodziankę - powiedział na antenie TVN24 Waldy Dzikowski z PO.

105 mln euro pomocy dla polskich powodzian

105,5 miliona euro może otrzymać Polska na walkę ze skutkami tegorocznych powodzi. Wniosek w sprawie pomocy z unijnego Funduszu Solidarności zatwierdziła Komisja Europejska.

Poranna dyskoteka w Pruszkowie

Awaria świateł w Alejach Jerozolimskich w Pruszkowie dostarczyła dziś kierowcom wyjątkowych wrażeń. Internauta Marek przysłał na Kontakt 24 film, na którym widać jak uliczne światła zmieniły się w dyskotekowy stroboskop.

Dziki buszują w Bytomiu

Mieszkańcy osiedla Miechowice w Bytomiu mogą się natknąć wieczorami na niecodzienny widok - spacerujące nieopodal bloków dziki. - Robią wrażenie oswojonych - donosi na Kontakt 24 jeden z widzów.

Tysiące mieszkańców Sosnowca bez ogrzewania

Około 2400 mieszkań w Sosnowcu jest pozbawionych dostaw ciepła. W kolejnych 5,5 tys. jest obniżona temperatura. To skutek awarii ciepłowniczej w rejonie Parku Sieleckiego. Jej usunięcie zaplanowano na piątkowe popołudnie.

Czad zabił dziecko i prababcię

To była tragiczna noc w Rudzie Śląskiej i Tarnowie. Przy ulicy Franciszkańskiej w Tarnowie doszło do pożaru w wyniku którego śmierć poniosły trzy osoby. W Rudzie Śląskiej prababcia i jej 7-letnia prawnuczka zmarły zaczadzone w mieszkaniu.

Specjalna ochrona dla polskiego da Vinci

Najcenniejszy obraz w Polsce, "Dama z Gronostajem" autorstwa samego Leonarda da Vinci, ma zostać otoczony specjalnymi środkami bezpieczeństwa. Obecnie każde dzieło sztuki w kraju jest traktowane identycznie. Ministerstwo Kultury chce to zmienić.

Oddadzą hołd ofiarom masakry

Mija 40. rocznica krwawych wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku oraz 29. rocznica pacyfikacji kopalni "Wujek" z 1981 roku. Gdańska "Solidarność" odda dzisiaj hołd ofiarom komunistycznego reżimu pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Z kolei w Katowicach prezydent Bronisław Komorowski odznaczy ludzi zasłużonych dla sprawy "Wujka", m.in. lekarzy, którzy nieśli pomoc rannym górnikom.

Hofman: podajcie rząd do dymisji

- Za pociągi nie odpowiada minister infrastruktury, a za katastrofę smoleńską minister obrony. Rząd za nic nie odpowiada, podajcie go do dymisji – radził w "Rozmowie Rymanowskiego" Adam Hofman z PiS. – Rzeczywiście, nie odwołaliśmy zimy – ironizował Andrzej Halicki (PO).

Polak napadał na banki jako Murzyn

Polak, Konrad Zdzierak, wprawił w osłupienie amerykańską policję. Po serii napadów na banki, do których doszło w marcu i kwietniu tego roku, policja w Ohio bezskutecznie szukała czarnoskórego mężczyzny, którego zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu. Okazało się jednak, że to wcale nie Murzyn, a biały imigrant z Polski. W profesjonalnej masce dokonał wszystkich tych napadów.

Niesiołowski: Brudziński zachowuje się jak ćwok

- Joachim Brudziński prezentuje tak niesłychane chamstwo, że słowo ćwok wypełnia z grubsza desygnat tego zachowania – tak Stefan Niesiołowski odpowiedział na słowa polityka PiS o „dziadowskim premierze”. A Bartosz Arłukowicz dodał: - PiS ma jakiś kłopot ze słowem dziad.

Gratulacje dla Kaczyńskiego? "Nie przypominam sobie"

Michał Kamiński w programie "Tak jest" nie potwierdził słów prezesa Kaczyńskiego, który w wywiadzie dla międzynarodowej edycji Nesweeka stwierdził, że brytyjski premier, David Cameron gratulował mu w Smoleńsku decyzji nieprzyjęcia kondolencji od premiera Rosji Putina tuż po katastrofie. - Muszę z przykrością stwierdzić, że ja takich słów zupełnie sobie nie przypominam - powiedział były poseł PiS.

Był na dnie, teraz pomaga innym

Jeszcze cztery lata temu był bez dachu nad głową. Teraz sam pomaga bezdomnym. Pan Andrzej - najpierw jako wolontariusz, a teraz jako etatowy streetworker - działa w katowickiej Ogrzewalni dla Bezdomnych. Codziennie rusza w teren. Odwiedza miejsca, w których zimę spędzają bezdomni. Dowozi im to, czego najbardziej potrzebują. Przede wszystkim jednak namawia, by próbowali zmieniać swoje życie.

PO nie chce kart w alfabecie Braille'a

PO po raz kolejny wraca do pomysłu okręgów jednomandatowych, tym razem do Senatu. Chce też zrezygnować z kart do głosowania w alfabecie Braille'a, bo są "nadmiernym wydatkiem i komplikacją". Poprawki do Kodeksu wyborczego zaproponowali senatorowie Platformy.

Chaos na dworcach. "Za utrudnienia przepraszamy"

Kilkugodzinne spóźnienia pociągów, nieaktualny rozkład jazdy, brak informacji oraz zimno i bałagan - opady śniegu i zmiany w rozkładzie doprowadziły do komunikacyjnego chaosu na dworcach. - To skandal, kompletnie nie można tu nikomu wierzyć - skarżą się pasażerowie.

Polacy nie przejmują się terroryzmem

Tylko jedna trzecia Polaków (32 proc.) uważa, że w kraju istnieje realne zagrożenie terroryzmem, a 41 proc. z nas źle ocenia przygotowania władz państwowych do ewentualnego ataku - wynika z sondażu CBOS.

Rodziny ofiar CASY chcą pieniędzy od MON

Rodziny ofiar katastrofy wojskowego samolotu transportowego CASA pod Mirosławcem domagają się odszkodowań od MON. Do resortu obrony wpłynęło 29 wezwań przedprocesowych do zapłaty.

Śmigłowiec runął na pole

Cywilny śmigłowiec rozbił się w okolicy miejscowości Skońsko (woj. opolskie). W środku znajdował się jedynie pilot. Mężczyzna nie odniósł groźnych obrażeń.

Prezydent: Zdobyłem koronę Himalajów

- Udało się nam w ostatnim okresie w relacjach międzynarodowych zbudować dobre współdziałanie, które niewątpliwie przyniesie dobre owoce. Ja miałem koronę Himalajów - spotkania z trzema prezydentami ważnych krajów [Niemiec, Rosji, USA - red.]. Premier też miał bardzo istotne kontakty na najwyższym szczycie europejskim - mówił Bronisław Komorowski po spotkaniu z Donaldem Tuskiem.

Nie wiadomo, kto złamał tajemnicę

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie umorzyła śledztwo dotyczące wycieku do "Rzeczpospolitej" fragmentów zeznań Ryszarda Sobiesiaka, jednego z bohaterów tzw. afery hazardowej, oraz publikacji Radia ZET, opartej na zeznaniach funkcjonariusza CBA w tej sprawie. Powodem jest niewykrycie sprawcy wycieku. Postanowienie nie jest prawomocne.

Zeznania kontrolerów ze Smoleńska znów będą ważne?

O rozważenie możliwości uchylenia decyzji unieważniającej pierwsze zeznania rosyjskich kontrolerów z wieży w Smoleńsku zwrócił się Prokurator Generalny RP Andrzej Seremet do swego rosyjskiego odpowiednika Jurija Czajki. - To realizacja uzgodnienia ze spotkania prokuratorów generalnych w Warszawie - powiedział rzecznik prokuratury Mateusz Martyniuk.