Protest przeciw działaniom BOR

Gdańska Solidarność protestuje przeciwko zachowaniu i działaniu służb zabezpieczających dzisiejszą wizytę Bronisława Komorowskiego na uroczystościach upamiętniających wydarzenia Grudnia'70 w Gdyni. Zarząd Regionu Gdańskiego Solidarności zapewnia, że jeszcze dziś wyśle w tej sprawie oficjalny protest do prezydenta.

Czterej "desperados" winni chaosu?

- Pan minister brzytwy się chwyta – mówił o sejmowym wystąpieniu ministra infrastruktury, Cezarego Grabarczyka, poseł SLD Wiesław Szczepański. Jego partia przygotowała dziś wniosek o odwołanie szefa resortu infrastruktury. Natomiast premier Donald Tusk nie widzi w chaosie na kolei bezpośredniej odpowiedzialności Grabarczyka.

Isaura, Bareja i salwy śmiechu w Sejmie

SLD wzywa do dymisji ministra infrastruktury. Przy okazji Cezaremu Grabarczykowi dostało się od posła SLD Wiesława Szczepańskiego. - Mówił pan: przegrałem bitwę, ale wygram wojnę. Mam nadzieję, że nie będzie to wojna 30-letnia - mówił. Towarzyszyły mu okrzyki z sali "czysty Bareja".

Pięć lat za oszustwa "na wnuczka"

Na kary od półtora roku do pięciu lat pozbawienia wolności skazał Sąd Okręgowy w Białymstoku trzech oskarżonych o oszustwa tzw. metodą "na wnuczka". Oskarżeni wyłudzili w ten sposób od kilkunastu osób ok. 200 tys. zł.

Minister: winny brak wrażliwości kolejarzy

To brak wrażliwości pracowników kolei na potrzeby klientów powiększył chaos na kolei - mówił minister infrastruktury Cezary Grabarczyk przedstawiając w Sejmie informację na temat sytuacji na polskiej kolei. Co, zdaniem ministra, było przyczyną chaosu podczas zmiany rozkładu? Zmiany wprowadzane w ostatniej chwili przez spółki kolejowe. W związku z grudniowym zamieszaniem minister zapowiedział konsekwencje personalne w spółkach kolejowych.

Trakcja zerwana. Pociągi opóźnione

Około godziny 7.50 pociąg jadący Centralną Magistralną Kolejową - z Warszawy do Wrocławia przez Katowice - zerwał sieć trakcyjną. Na około 45 minut ruch pociągów został wstrzymany. Przywrócono go o godz. 9, ale jeszcze do południa można spodziewać się kilkunastominutowych opóźnień pociągów na tym odcinku.

Schetyna o Dornie: Takie rzeczy trzeba wyjaśniać

Grzegorz Schetyna będzie rozmawiał z Ludwikiem Dornem o jego dziwnym zachowaniu podczas czwartkowego głosowania. - Takie rzeczy trzeba wyjaśniać, nie można ich zostawiać obok, bo to jest wtedy przyzwolenie - stwierdził marszałek Sejmu w RMF FM.

Prokuratura sprawdza premiera

Państwowa Komisja Wyborcza zawiadomiła prokuraturę o możliwym naruszeniu prawa przez premiera, informuje "Rzeczpospolita". Donald Tusk agitował za kandydatem PO na prezydenta Starogardu Gdańskiego w urzędzie, a tego zabrania ordynacja. O wyborczej konferencji Państwową Komisję Wyborczą zawiadomił poseł Zbigniew Kozak (PiS)

Szła za "Jankiem Wiśniewskim"

"Tamta zima była ciepła, nie było mrozu, ani śniegu. Na ulicach sporo kałuż. ZOMO-wcy rzucali w tłum petardami, część z nich nie wybuchała". Janina Żakiewicz 40 lat temu maszerowała ulicami Gdyni za niesionym na drzwiach ciałem Zbyszka Godlewskiego. W rozmowie z naszą redakcją wspomina Grudzień. "Młodzi podnosili je i odrzucali z powrotem. Mieli od tego brudne ręce. ZOMO sprawdzało młodym chłopakom ręce i jeśli były brudne, to wyciągali ich za włosy i bili pałkami."

"Kluzik to dekoracja, rządzą Bielan i Kamiński"

- Nie jest honorowe szkodzenie partii, której się tak wiele zawdzięcza. Dzięki której od lat się żyje jak pączek w maśle - tak o posłach z PJN mówi Jacek Kurski w rozmowie z Anitą Werner i Pawłem Siennickim w dzienniku "Polska The Times". Europoseł jest zdania, że rzeczywistą władzę w PJN sprawują Bielan i Kamiński, a Kluzik-Rostkowska jest tylko "dekoracją".

Polak strzelał do Polaka

- To nie był bunt, nie "wypadki grudniowe". To był mord i ludobójstwo - mówią historycy o Grudniu'70. W Gdyni można było zobaczyć przedpremierowy pokaz filmu opisującego te wydarzenia. "Czarny czwartek" w reżyserii Antoniego Krauzego to przejmująca historia osób, których bliscy zginęli 40 lat temu.

Senat przegłosował jednomandatowe okręgi

Senatorowie opowiedzieli się w piątek za wprowadzeniem do Kodeksu wyborczego zapisu o jednomandatowych okręgach w wyborach do Senatu. Głosowanie odbyło się około godziny 1 w nocy z czwartku na piątek.

Sejm za likwidacją komisji majątkowej

Sejm przyjął nowelizację ustawy, zgodnie z którą od 1 marca przyszłego roku zlikwidowana zostanie Komisja Majątkowa. Głosowanie odbyło się w czwartek późnym wieczorem.

Mniej pieniędzy dla partii

Będzie mniej pieniędzy na finansowanie partii politycznych - zdecydował Sejm. W czwartek w nocy posłowie zagłosowali za przyjęciem senackich poprawek, według których subwencje dla partii będą mniejsze o połowę od 1 stycznia 2011 roku.

"Pewne rzeczy niemożliwe były nawet do zrobienia"

- Są wątpliwości, czy procedura sekcji zwłok prezydenta Kaczyńskiego była prawidłowa. Nie ma też ani jednego zdjęcia z ani jednej sekcji - mówił w "Rozmowie Rymanowskiego" mec. Rafał Rogalski, pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej. Zdaniem innego prawnika reprezentującego rodziny, Aleksandra Pocieja, Rosjanie przeprowadzili sekcje skrupulatnie, a rodziny, które on reprezentuje, nie mają żadnych zastrzeżeń.

Buzek: PE nie zajmie się smoleńskim śledztwem

Europarlament nie zajmie się na forum plenarnym śledztwem ws. katastrofy smoleńskiej. - Pytałem służby prawne, jak można popchnąć tę sprawę, ale nie mamy takich możliwości - powiedział szef PE Jerzy Buzek.

Hofman został ustami prezesa

To będzie dwóch rzeczników w jednym - bowiem komitet polityczny Prawa i Sprawiedliwości zadecydował, że poseł Adam Hofman będzie rzecznikiem partii i klubu parlamentarnego PiS-u.

"Jaruzelski na RBN wspominał"

– Nikogo nie interesuje, co mówiono na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, tylko co powiedział generał Jaruzelski. Były to osobiste refleksje z przeszłości – zdradził Włodzimierz Cimoszewicz. Były premier dobrze też ocenił wizytę Dmitrija Miedwiediewa.

Zginął w pożarze ratując syna

Arkadiusz Maciejewski szukał syna do ostatniej chwili - nie wiedział, że chłopiec uciekając przed płomieniami wyskoczył przez okno. Ciało mężczyzny znaleźli dopiero strażacy. - Dla mnie był wspaniały. Nie wiem, jak sobie teraz poradzę bez niego - mówi przez łzy żona mężczyzny.

Kaczyński: Cameron mi pogratulował

Jarosław Kaczyński podtrzymuje, że brytyjski premier pogratulował mu nie przyjęcia kondolencji Władimira Putina tuż po katastrofie smoleńskiej. – Mamy list, w którym gratuluje mi odważnej i godnej postawy w Smoleńsku. Czegóż to mogło dotyczyć? – stwierdził prezes PiS. - Jesteśmy zdziwieni tą relacją – odparł rzecznik Davida Camerona.

Prezydent ułaskawił bohatera filmu "Dług"

Prezydent Bronisław Komorowski ułaskawił 13 osób, a wśród nich Artura Brylińskiego, pierwowzór jednego z bohaterów filmu "Dług". - Bardzo się cieszę. Długo na to czekałem - powiedział "Newsweekowi" były więzień.

Kościół w ogniu

Kościół w Jełowej (woj. opolskie) płonie już od kilku godzin. Ogień wybuchł w zakrystii i przeniósł się do części stropowej. Strażacy usunęli ponad połowę dachu. Mieszkańcy w porę wynieśli wszystkie kosztowności ze świątyni. Spore zadymienie ograniczające widoczność i spadające z budynku dachówki utrudniają akcję gaśniczą.

Polskie uwagi do raportu MAK pojechały do Rosji

Polska przekazała uwagi do projektu raportu końcowego Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) dotyczącego katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Jutro trafią one do przewodniczącej MAK Tatiany Anodiny.

Adwokat: kolejny więzień CIA był torturowany w Polsce

Podtapiany 83 razy, trzymany nago w niewygodnych pozycjach, poddany działaniu hałasu i zimna, nie mógł załatwiać potrzeb fizjologicznych - to lista tortur, którym miał być poddany przebywający w polskich więzieniach CIA Palestyńczyk. Adwokaci Abu Zubaidy chcą ścigania przestępstw wobec niego i wnoszą m.in. o przesłuchanie George'a Busha.

Spłoszony koń wpadł na trzy kobiety

Trzy kobiety, które szły w kondukcie żałobnym, zostały ranne po tym, jak wjechał w nie spłoszony koń ciągnący sanie. Poszkodowane z niegroźnymi obrażeniami trafiły do szpitala. - Woźnica był pod wypływem alkoholu - mówi Katarzyna Padło z zespołu prasowego małopolskiej policji.

Tusk oczekuje dymisji, ale Grabarczyka oszczędzi

- Czekam na wnioski personalne - mówi premier Donald Tusk, odnosząc się do sytuacji w spółkach PKP. - To obojętnie na jakim szczeblu. (...) Nawet na najwyższym, jeśli okaże się, że tam sięga odpowiedzialność za ten bałagan - dodaje szef rządu. Jednak dymisje podejmować będzie wspólnie z ministrem Cezarym Grabarczykiem, a to oznacza, że jego nie ruszy.

Deweloper z Zakopanego wyszedł za kaucją

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało szefa jednej z firm deweloperskich w Zakopanem. Sylwester M. jest podejrzany w śledztwie dotyczącym m.in. działania na szkodę Banku Gospodarstwa Krajowego.

Nowe oskarżenie doktora G.

Znany kardiochirurg Mirosław G., którego w lutym 2007 roku zatrzymało CBA, został ponownie oskarżony. Tym razem prokuratura zarzuca mu "błąd w sztuce lekarskiej". Grozi mu za to do 5 lat więzienia. Lekarz nie przyznaje się do winy.

Minister przeprasza za kolej. Chcą odwołać Grabarczyka

- Z ciężkim sercem staję przed wysoką izbą w tej sytuacji kryzysowej. Przede wszystkim przepraszam - oświadczył posłom Juliusz Engelhardt, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za kolej. - Teraz już o chaosie informacyjnym nie możemy mówić. Ale zima trwa, konsekwencje natury technicznej, związane z zimą mają miejsce, ale na to nie mamy wpływu - zastrzegł w rozmowie z dziennikarzami jeszcze przed wejściem na sejmową salę. Opozycja już zbiera podpisy pod wnioskiem o wotum nieufności dla jego przełożonego, ministra Cezarego Grabarczyka.

Książkę agenta Tomka można sprzedawać

Warszawski sąd oddalił wniosek adwokata Weroniki Marczuk o zakaz rozpowszechniania książki "Spowiedź" - wywiadu-rzeki z byłym agentem CBA Tomaszem Kaczmarkiem. Adwokat złożył już żażalenie na tę decyzję - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w źródłach sądowych. Prokuratura natomiast zapowiedziała wszczęcie postępowania ws. podejrzenia ujawnienia tajemnicy państwowej oraz rozpowszechniania bez zgody wiadomości ze śledztwa w tej publikacji.