"Władza męczy". Walczą z wójtem billboardami

Mieszkańcy Stawigudy, niewielkiej gminy pod Olsztynem (woj. warmińsko-mazurskie) wytoczyli wójtowi wojnę billboardową. Oskarżają go o niegospodarność i autorytarne rządy. Wielkopowierzchniowe reklamy - z tekstem "Władza męczy - król musi odpocząć" - zachęcają do udziału w referendum ws. odwołania wójta, który gminą rządzi od 20 lat. Wyznaczono je na 17 czerwca.

Prokuratura: piłkarz utonął

Utonięcie było przyczyną śmierci piłkarza drugoligowego klubu Jeziorak Iława Iwa Zubrzyckiego - poinformowała prokuratura rejonowa w Iławie. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci sportowca.

Trzy stadiony z opiniami. Strefy kibica na ostatnią chwilę

Kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy, w tym ponad 10 tys. policjantów będzie odpowiadać za bezpośrednie zabezpieczenie Euro 2012 - poinformowano podczas konferencji nt. stanu przygotowań do piłkarskich mistrzostw. Szef MSWiA Jacek Cichocki przekazał, że obecnie wydawane są opinie ws. bezpieczeństwa na stadionach i w strefach kibica. Te drugie, jak zaznaczył, są "pewnym wzywaniem", bo zezwolenia dla nich będą wydawane zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem Euro.

Prokuratura gotowa na proces z Olewnikami

Szef gdańskiej Prokuratury Apelacyjnej odrzuca żądania rodziny Olewników. - Oskarżyciele prowadzący sprawę porwania Krzysztofa Olewnika działali zgodnie z prawem, a ich wypowiedzi miały oparcie w zebranych dowodach – stwierdził Ireneusz Tomaszewski, prokurator apelacyjny w Gdańsku. W kwietniu Olewnikowie zażądali od prokuratury przeprosin i odszkodowania w wysokości 600 tys. zł, zarzucając śledczym m.in., że przekazywali nieprawdziwe informacje.

Dzień bez petenta. "To bardzo dobry pomysł"

Dwie podwrocławskie gminy, Długołęka i Czernica, praktykują piątkowy "dzień bez petenta". Urzędy nie są zamknięte, ale interesanci niczego nie załatwią. Urzędnicy przekonują, że to dobre rozwiązanie.

Auto w ogniu, kierowcy w korku

Dwa zastępy straży pożarnej gasiły pożaru samochodu dostawczego, jaki wybuchł we wtorek rano w Krakowie. Kierującemu pojazdem w porę udało się wysiąść. Pożar spowodował czasowe utrudnienia w ruchu. Informację oraz zdjęcia zamieścili w serwisie Kontaktu 24 nasi internauci.

Szaleńcza jazda motocyklistów. Po 36 punktów "na głowę"

Prędkość powyżej 200 km/h w miejscu, gdzie jest ograniczenie do 80 km/h i kilkanaście wykroczeń - tak wyglądała szaleńcza jazda trzech motocyklistów na krajowej "7", którą zarejestrowała policyjna kamera. Funkcjonariusze zatrzymali kierowcom prawo jazdy i skierowali do sądu wnioski o ukaranie.

Premier do prezydenta o ustawie "67": Nie jest skomplikowana

Premier Donald Tusk wyraził nadzieję, że prezydent Bronisław Komorowski szybko podpisze ustawę emerytalną. - Nie można udawać, że się nie rozumie tego, co jest w niej zawarte. Ona nie jest skomplikowana - podkreślił szef rządu. Prezydencka minister Irena Wójcicka mówiła wcześniej, że Komorowski decyzję podejmie "po analizie treści i trybu prac nad ustawą".

Będą szukać szczątków Fieldorfa i Pileckiego

Za kilka tygodni mają ruszyć prace ekshumacyjne na Powązkach Wojskowych. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa ma nadzieję na znalezienie szczątków rotmistrza Pileckiego, generała Fieldorfa i innych ofiar stalinowskiego terroru pochowanych w bezimiennych dołach.

"Popełnił błąd, powinien się odwrócić na pięcie"

- Stefan Niesiołowski popełnił błąd - powiedział w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Ryszard Kalisz z SLD, nawiązując do piątkowego "starcia" polityka PO z dokumentalistką Ewą Stankiewicz. Zdaniem Kalisza, Niesiołowski powinien "odwrócić się na pięcie" i nie rozmawiać z dziennikarką.

Niesiołowski powinien przeprosić "bez żadnych dwuznaczności"

Donald Tusk krytykuje zachowanie Stefana Niesiołowskiego wobec dziennikarki Ewy Stankiewicz. - Jest absolutnie nie do zaakceptowania - oświadczył premier podczas wizyty w Kanadzie. I zapowiedział, że po powrocie do Polski zwróci się do posła PO, by przeprosił dziennikarkę.

Runął strop. 14-latek w ciężkim stanie

14-latek w ciężkim stanie trafił do szpitala, po tym jak runął na niego strop stodoły. Do zdarzenia doszło w poniedziałek wieczorem w Strzelcach Opolskich (woj. opolskie), kiedy nastolatek wraz z bratem wyciągali z pomieszczenia motorowery. Informację zamieścił w naszym serwisie portal 24opole.pl.

Najpierw "Anna", potem "Maria". Podrążą metro

W tym tygodniu pierwsza, ponad sześciometrowej średnicy tarcza powoli zacznie wgryzać się w ziemię pod Rondem Daszyńskiego. Rozpoczyna się długo oczekiwany etap budowy centralnego odcinka II linii – drążenie tuneli.

Nie ma dróg, jest niedobrze. Budują się, też są problemy

Mamy za mało autostrad i dróg ekspresowych - to pewne. Ale patrząc na polskie drogi z lotu ptaka i z perspektywy ostatnich lat, wyłania się obraz nieco bardziej optymistyczny, gdyż 1,5 tys. km autostrad, które mamy mieć do końca roku, to jednak więcej, niż 90 kilometrów, które było 12 lat temu. Jednak mimo rekordowego roku pod względem długości oddanych dróg, 2012 upłynie także pod znakiem bankructw różnych firm budowlanych.

Lenin wrócił. Co z innymi?

Jak tłumaczy prezydent Gdańska, pomysłodawca powrotu Lenina na bramę Stoczni Gdańskiej, w całym przedsięwzięciu chodzi o historyczną pamiątkę i turystyczną atrakcję. Nie wszystkich te argumenty przekonują, a w Senacie powstaje ustawa, która ma zakazać propagowania symboli nazizmu, faszyzmu i komunizmu.

Kibic na Euro powinien być zdrowy, bo pieniędzy brak

Euro 2012 zbliża się wielkimi krokami. Mamy stadiony, hymn polskiej reprezentacji, nie mamy za to autostrad i, jak się okazuje, także medycznego zabezpieczenia imprezy. Szpitale w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu - miastach gospodarzy mistrzostw Europy - protestują i pytają, za co mają leczyć kibiców i polityków, którzy przyjadą na Euro. Przedsięwzięcie jest potężne, UEFA bogata, szpitale wyznaczone, ale dodatkowych funduszy brak.

Matka straconego szuka poparcia u Komorowskiej

Lubou Kawaloua i Tatiana Koziar, matka i siostra Uładzimira Kawaloua, straconego za zamach w mińskim metrze, przyjechały w poniedziałek do Polski, aby nagłośnić walkę o wprowadzenie moratorium na wykonywanie kary śmierci na Białorusi. Spotkają się dziś m.in. z Pierwszą Damą Anną Komorowską.

"Opozycję traktuje się, jakby była głównym problemem Polski"

Podczas piątkowej debaty w Sejmie nad ustawą emerytalną, ani przez chwilę nie doszło do jakiejkolwiek merytorycznej dyskusji - ocenił w "Kropce nad i" w TVN24 socjolog, prof. Ireneusz Krzemiński. - Opozycja wykorzystała to do bezwzględnego i cynicznego ataku - argumentował. Bronisław Wildstein odpowiadał, zarzucając rządowi, że "traktuje opozycję tak, jakby to ona była głównym problemem Polski".

Rakotwórcze odpady, worki rozszczelnione. "I co z tego?"

Tysiące ton Heksachlorobenzenu (HCB), rakotwórczej substancji przywiezionej z Ukrainy, zrzucono pod płotem spalarni odpadów w Gdańsku. HCB może uszkadzać wątrobę, system immunologiczny i ograniczać wzrost liczby urodzeń. Hałda worków z niebezpieczną substancją zalega zaledwie 100 metrów od Bałtyku. Na stwierdzenie reportera: "Ten worek jest rozszczelniony, przecieka", szef firmy przechowującej odpady, były polityk i opozycjonista Krzysztof Pusz odpowiada zdziwiony: - Tak, no i co z tego?

"Rydzyk przychodzi kiedy chce, a "Solidarność" nie mogła"

- Praprzyczyną zajść pod Sejmem było to, że marszałek Ewa Kopacz nie zgodziła się na obecność kierownictwa "Solidarności" na sejmowej galerii - uważa szef SLD Leszek Miller, komentując piątkowe zamieszanie przed Sejmem, gdy związkowcy zablokowali drogi wyjazdu z Sejmu. - Sądzę, że to nie jest koniec - ocenił Miller w "Faktach po Faktach" w TVN24.

Spec premiera od PR i literat. Odejdzie? "Nie myślę o tym"

O odejściu z Kancelarii Premiera "w ogóle" nie myśli, pracuje dla szefa rządu, a po godzinach pisze książki. Niedawno wydał kolejną - "Noc żywych Żydów". Igor Ostachowicz, choć uchodzi za rządowego specjalistę od public relations, z mediami nie rozmawia. Dla TVN24 zrobił wyjątek. Reporterka programu "Polska i Świat" rozmawiała z ministrem podczas promocji książki.

Przesłuchają urzędników ws. braku leków na raka

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła w poniedziałek śledztwo w sprawie niedopełnienia przez resort zdrowia obowiązku zapewnienia chorym leków onkologicznych. Prokurator chce przesłuchać urzędników ministerstwa. Resort nie komentuje sprawy. - Przekazaliśmy wszystkie niezbędne dokumenty. Deklarujemy pełną wolę współpracy w celu wyjaśnienia tej sprawy - mówi jedynie jego rzeczniczka Agnieszka Gołąbek.

"Alexis" po uniewinnieniu: To ulga

Barbara Kmiecik, znana w mediach jako "Śląska Alexis" uniewinniona - taki wyrok po trwającym wiele lat procesie wydał katowicki sąd. Kobieta razem z kilkoma innymi osobami została oskarżona m.in. o działanie na szkodę jednej ze spółek w związku z fikcyjnym pośrednictwem w załatwieniu dotacji. Pytana, jak przyjęła wyrok, Kmiecik powiedziała w TVN24: - Z ulgą, bo skończyło się to całe długie dochodzenie.

"Śmiertelnie pobity w tym budynku"

29 lat temu, w wyniku pobicia przez milicjantów zmarł Grzegorz Przemyk, młody poeta, syn poetki Barbary Sadowskiej i Leopolda Przemyka. O godz. 13 przy ul. Jezuickiej 1/3 odsłonięto tablicę poświęconą jego pamięci.

Nie wpuściła "Solidarności" do Sejmu. "Nie popełniłam błędu"

- Każda moja decyzja byłaby kontestowana. Marszałek jest od tego, żeby podejmować decyzje. Ja taką decyzję podjęłam, niezależnie od tego, jak oceniamy przebieg wydarzeń "po" - powiedziała w Sejmie marszałek Ewa Kopacz, pytana czy jej decyzja o niewpuszczeniu do Sejmu przedstawicieli "Solidarności" na piątkowe głosowania była dobra. - Nie popełniłam błędu - stwierdziła Kopacz.

Lech Wałęsa pod "Leninem". "Może mi też cofną ze 30 lat"

Włodzimierz Lenin znowu w centrum Gdańska. Rano zakończył się montaż repliki historycznej bramy stoczniowej z budzącym kontrowersje napisem: "Stocznia Gdańska im. Lenina". Replikę przyjechał obejrzeć Lech Wałęsa. - Pomyślałem, że jeśli przywrócili starą nazwę, to może mi też cofną ze 30 lat - żartował.

Pijany przyszedł na egzamin na "prawko"

Nawet do 2 lat pozbawienia wolności grozi 41-letniemu mieszkańcowi powiatu słupskiego, który w piątek przystąpił pijany do egzaminu na prawo jazdy. Egzaminator wyczuł alkohol podczas rozmowy z kursantem. Badanie alkomatem wykazało u niego promil alkoholu w organizmie.

Niemowlę pogryzione przez amstafa dziadków

8-miesięczne dziecko w woj. warmińsko-mazurskim zostało pogryzione przez psa swoich dziadków. Z licznymi obrażeniami twarzy niemowlę zostało przetransportowane helikopterem do specjalistycznego szpitala. Życiu dziecka nie zagraża niebezpieczeństwo.