Prezydent: Ktoś, kto zaprasza na demonstrację zwykłych chuliganów, bierze za nich odpowiedzialność

- Ktoś, kto zaprasza na demonstrację zwykłych chuliganów, bierze odpowiedzialność za ich zachowanie. I to już nie jest kwestia poglądów - powiedział w "Faktach po Faktach" prezydent Bronisław Komorowski, komentując burdy na warszawskich ulicach 11 listopada. O zainicjowanym przez siebie marszu "Razem dla Niepodległej" mówił zaś: - Udało się zaproponować łączący ludzi sposób obchodzenia Święta Niepodległości.

Dożywocie dla zabójcy. 9 lat dla jego żony za zacieranie śladów

Na karę dożywotniego więzienia skazał w poniedziałek łódzki sąd okręgowy 32-letniego Krzysztofa K. oskarżonego o zabójstwo na tle rabunkowym 37-letniej kobiety. Z kolei żona mężczyzny została skazana na 9 lat więzienia m.in. za zacieranie śladów zbrodni i przywłaszczenie mienia ofiary.

PiS chce zwołania komisji ws. działań policji. Nałęcz: policja musi działać, jeśli łamie się prawo

- Dopóki uczestnicy marszów działają zgodnie z prawem, mają prawo do demonstracji. Ale jeśli łamią prawo, policja musi działać zdecydowanie - tak o niedzielnych zajściach w Warszawie mówił w TVN24 Tomasz Nałęcz. Mariusz Błaszczak z PiS zapowiedział z kolei, że PiS zażąda zwołania nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej komisji spraw wewnętrznych. - Sytuację i rolę policji trzeba wyjaśnić - tłumaczył.

Kolejne dwie ekshumacje. Prokuratura: Ostatnie w tym roku

W krakowskim Zakładzie Medycyny Sądowej odbyło się badanie ciał dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej, które zostały ekshumowane w poniedziałek rano w Warszawie. Jeszcze dziś zostaną przetransportowane do Wrocławia na dalsze badania. Prokuratura informuje, że dzisiejsze ekshumacje są ostatnimi w tym roku.

Zagraniczni turyści wybrali Kraków. Dziesięć najpiękniejszych miast Europy

Kraków został doceniony w rankingu najpiękniejszych miast, wysp i hoteli jednego z najbardziej prestiżowych pism podróżniczych "Condé Nast Traveler". Blisko 47 tys. czytelników uznało, że polskie miasto należy do 10-tki tych najpiękniejszych w Europie. Gorzej z polskimi hotelami - choć w tym roku zgłoszono rekordową liczbę uczestników rankingu, to żaden z naszego kraju nie znalazł się w wyróżnionej 100-tce.

"Państwo byłoby słabe, gdyby bało się Jasia i Basi, bo coś krzyknęli"

- To nie jest tak, że jedyną sankcją dla partii politycznej, której konstytucyjność jest kwestionowana, jest delegalizacja. Gdyby państwo bało się jakiegoś Jasia czy Basi, bo coś krzyknęli, to było to słabe państwo - powiedział prezes Trybunału Konstytucyjnego. Prof. Andrzej Rzepliński był pytany o wniosek SLD dotyczący delegalizacji ONR i Młodzieży Wszechpolskiej.

Listonosz zgubił 10 tys. zł. Znalazł je przechodzień i oddał policji

W Wojkowicach w woj. śląskim listonosz zgubił 10 tys. zł, które były przeznaczone na emerytury. Na szczęście znalazł je przypadkowy przechodzień i oddał policji. - To było takim moim naturalnym odruchem. Zdawałem sobie sprawę, że jeśli ktoś zgubił te pieniądze, to będzie musiał je spłacać - przekonuje Paweł Nowaczyk, który znalazł pieniądze.

Prezydent w "Faktach po Faktach". Pytania o zamieszki, Smoleńsk i Obamę

Amerykanie zawsze byli w gronie tych, którzy przyczyniali się do polskiej niepodległości - przekonywał w poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski, po swojej rozmowie z prezydentem USA Barackiem Obamą M.in. o tę rozmowę zapyta dziś prezydenta w "Fakatch po Faktach" w TVN24 Justyna Pochanke.

Hajdarowicz przed publikacją "odruchowo" zadzwonił do Grasia

Wydawca "Rzeczpospolitej" Grzegorz Hajdarowicz w wywiadzie dla "Wprost" przyznaje, że przed publikacją artykułu o trotylu na wraku TU-154 "odruchowo" zadzwonił do rzecznika rządu Pawła Grasia. - Uznałem, że informacja jest tak ważna, że mam taki obowiązek - mówi. Jak dodaje, Grasia zna od wielu lat.

Marsze, bieg i defilada. Wielkie święto w cieniu burd

11 listopada obchodziliśmy rocznicę odzyskania niepodległości. Przez Warszawę przeszły cztery marsze, w tym - po raz pierwszy organizowany przez prezydenta - marsz "Razem dla Niepodległej". Podczas popołudniowego Marszu Niepodległości środowisk narodowych doszło do starć z policją - rany odniosło ośmioro funkcjonariuszy i 16 innych osób. Sześć trafiło do szpitali. Do jednostek policji doprowadzono ponad 130 osób, w tym atakujących funkcjonariuszy i niszczących mienie.

Nagroda literacka przyznana pośmiertnie Tomaszowi Mercie

Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza przyznano w tym roku pośmiertnie Tomaszowi Mercie, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Nagrodzono go za tom pism zebranych "Nieodzowność konserwatyzmu". Nagroda tradycyjnie wręczana jest 11 listopada.

132 osoby w rękach policji po zamieszkach. "Będą przesłuchiwane"

W centrum Warszawy w czasie Marszu Niepodległości doszło do starć zamaskowanych chuliganów z policją. Rannych zostało kilkoro policjantów. Funkcjonariusze użyli broni gładkolufowej i gazu pieprzowego - poinformował rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Sokołowski. Dodał, że do jednostek policji zostały doprowadzone 132 osoby.

Zawisza: To była policyjna prowokacja. Są dowody. Sokołowski odpowiada krótko: Absurdalne

- To była policyjna prowokacja. Burdy wszczęli zamaskowani tajni funkcjonariusze służb państwowych - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Artur Zawisza, współorganizator Marszu Niepodległości. Według niego, są na to dowody - zdjęcia i relacje świadków. Na te zarzuty odpowiedział insp. Mariusz Sokołowski: - Tak absurdalnej rzeczy już dawno nie słyszałem - mówił rzecznik Komendanta Głównego Policji.

Zamieszki od środka. Kamienie, race i dym

Dym, race, huk - tak wyglądały niedzielne zamieszki na ulicach Warszawy. Reporter tvnwarszawa.pl był z kamerą w samym centrum wydarzeń. Filmy i zdjęcia napływają także na Kontakt 24 od naszych internautów, którzy byli w sercu zamieszek. W bijatyce rannych zostało ośmiu policjantów, na komisariaty doprowadzono 132 osoby.

Kaczyński na Wawelu: stolica jak miasto zagrożone inwazją

- Mam nadzieję, że kolejne obchody Święta Niepodległości będą wyglądały inaczej, że stolica nie będzie jak miasto zagrożone inwazją, a siły porządkowe będą umiały sobie dać radę z awanturnikami - mówił w niedzielę na Wawelu Jarosław Kaczyński. Prezes PiS złożył tam kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II, na grobowcu Józefa Piłsudskiego i w krypcie Lecha i Marii Kaczyńskich. Wyraził też zdumienie z powodu nieobecności premiera w kraju.