Wykryliśmy błąd PKW. Nie 7, ale 5 mandatów dla PSL na Śląsku. PiS ma 16

W sejmiku województwa śląskiego PSL zdobyło 5 mandatów - poinformowała Wojewódzka Komisja Wyborcza w Katowicach, ale - jak ustaliła tvn24.pl - nastąpiła tu rozbieżność. PKW, podając oficjalne wyniki wyborów samorządowych, dodała ludowcom dwa mandaty, ogłaszając, że w śląskim sejmiku ludowcy zdobyli siedem mandatów.

Oficjalne wyniki wyborów samorządowych. Zobacz, kto wygrał

Głosy policzono już we wszystkich województwach. Pod względem liczby zdobytych mandatów PO wygrała w ośmiu województwach, PiS - w sześciu, a PSL - w dwóch. Jak podała w sobotę wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza, procentowo wybory wygrało PiS (26,85 proc.), zaraz za nim była PO (26,36 proc.), dalej PSL (23,68 proc.) i SLD (8,78 proc.). Przedstawiamy szczegółowe wyniki i porównujemy je z poprzednimi wyborami.

Prezes TK: Politycy poczuli krew, anarchizują państwo. Wezwania do powtórki wyborów "niepoważne"

- Nie każdy polityk partii opozycyjnej jest gotów powiedzieć, że Polska to wczesna Białoruś, ale są tacy, którzy to mówią przy każdej okazji, mówiąc o wyborach - powiedział w "Faktach po Faktach" prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego. Dodał, że Polska nie znajduje się w kryzysie, ale to politycy "anarchizują" państwo, bo "poczuli krew". Jego zdaniem posłowie, którzy wzywają do powtórzenia wyborów pod patronatem OBWE i UE są "niepoważni". - To był dobry moment, żeby zejść, a nie został wykorzystany - powiedział, odnosząc się do apeli Leszka Millera.

"Dynamiczny Sasin, zmęczona Gronkiewicz-Waltz". Debata "przewidywalna"

- W sensie wizerunkowym, to dynamika była po stronie Sasina, a zmęczenie po stronie Hanny Gronkiewicz-Waltz - powiedział w "Faktach po Faktach" Jarosław Sellin (PiS), oceniając sobotnią debatę kandydatów na prezydenta stolicy. Michał Boni (PO) stwierdził, że debata była merytoryczna, z kolei zdaniem Tadeusza Iwińskiego (SLD) była bardzo przewidywalna.

Amerykańskie śmigłowce w polskim polu. Przymusowe lądowanie

Pięć amerykańskich śmigłowców przymusowo wylądowało pod Choszcznem (woj. zachodniopomorskie). Lot z Mirosławca do Lipska utrudniła im mgła. Obsługa techniczna składająca się z siedmiu osób spędziła noc we wsi, a w sobotę wczesnym popołudniem cała ekipa odleciała do bazy w Niemczech.

Celebryci w wyborach. Mandaty radnych dla nielicznych

W sporcie, aktorstwie i muzyce odnosili lub wciąż odnoszą sukcesy, ale w walce o głosy wyborców znani i lubiani w większości ponieśli klęskę. Mandaty radnych różnych samorzadowych szczebli zdobyło niewielu. Wśród nich jest m.in. Marek Citko, Paweł Kukiz, Katarzyna Bujakiewicz i Krystyna Prońko.

"Za zaproszenie nie można uważać zamkniętych drzwi, które następnie się forsuje"

Jeszcze dziś policja ma skierować do sądu wnioski w sprawie 10 osób zatrzymanych podczas protestów w siedzibie PKW. Są oskarżeni o naruszenie miru domowego. - Osoby, które tam się znalazły nie skorzystały z zaproszenia. Za zaproszenie nie można uważać zamkniętych drzwi, które następnie się forsuje - powiedział we "Wstajesz i weekend" w TVN24 adwokat Łukasz Chojniak.

Kandydatów kłopoty z prawem. "Ostateczny cios może paść dopiero w kolejnych wyborach"

Z wyrokami, w trakcie procesu, odwołani, zawieszeni - kandydatów, którzy mają kłopoty z prawem, w tych wyborach nie brakowało. Powiodło się im różnie. Jednym wyborcy wciąż ufają, inni stracili ich bezpowrotnie. Niektórzy mają szansę wrócić po kilkuletniej banicji. - Pierwsze wpadki niemal zawsze osłabiają kandydata, ale ostateczny cios może paść dopiero w kolejnych wyborach - mówi dr Jarosław Flis, politolog.

Miller bliżej Kaczyńskiego. Koniec żelaznego kanclerza?

Na powyborczym podium są PiS, PO i  PSL. Lewica praktycznie nie istnieje. Leszek Miller, walczący do tej pory z PiS, spotyka się z Jarosławem Kaczyńskim. Podejmują wspólną akcję. I choć szef SLD zapewnia, że to nie koalicja, to wyborcy mogą czuć się dodatkowo zawiedzeni. Czy to koniec żelaznego kanclerza? Materiał magazynu "Polska i Świat".

Katarzyna Bujakiewicz w sejmiku. Aktorka będzie radną w Poznaniu

Aktorka Katarzyna Bujakiewicz, wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk, poseł SLD Wiesław Szczepański i prezydent Poznania Ryszard Grobelny są wśród osób, które zdobyły mandaty radnych wielkopolskiego sejmiku. Wybory przegrał m.in. olimpijczyk Szymon Ziółkowski.

Cały "stary" skład PKW do dymisji

Sześciu kolejnych sędziów zapowiedziało w piątek rezygnację z członkostwa w PKW po ogłoszeniu wyników wyborów samorządowych, co oznacza zmianę całego składu Komisji.

Za płotem. Misja łowców samolotów

Lotnisko to ich drugi dom. Uzbrojeni w aparaty fotograficzne i teleobiektywy obserwują, nasłuchują i namierzają swój cel – samoloty. Wszystko po to, by uwiecznić kluczowy moment startu i lądowania. Efekt ich pasji to nie tylko tysiące zdjęć zachowanych na dyskach czy publikowanych na prestiżowych portalach lotniczych. Spotterzy wspomagają ochronę lotniska oraz często - stanowią bezcenne źródło informacji dla służb.

Dziennikarze nie przyznali się do winy. Rozprawa odroczona do środy

Policja postawiła fotoreporterowi PAP Tomaszowi Gzellowi i dziennikarzowi Republika TV Janowi Pawlickiemu zarzut "naruszenia miru domowego" w czasie obsługi medialnej nocnych zajść w PKW, gdy wyprowadzano okupujących. Dziennikarze w piątek wieczorem stanęli przed sądem. Rozprawa została odroczona do 26 listopada.

"Nie twórzmy wrażenia, że Polska jest gdzieś między Białorusią a Mozambikiem"

- Jeżeli w jakimś kraju głosy w wyborach nie są policzone przez tydzień, budzi to ogromny niepokój wśród obserwatorów - zauważył w "Faktach po Faktach" Paweł Kowal (Polska Razem). Jacek Protasiewicz (PO) zaapelował z kolei, by "nie tworzyć wrażenia, że Polska jest gdzieś pomiędzy Białorusią a Mozambikiem". Krzysztof Gawkowski (SLD) skrytykował natomiast postawę Bronisława Komorowskiego, który "stanął po stronie tego, że się nic nie stało".

Kalisz: wydarzenia w PKW to "anarchizacja państwa"

Zajęcie siedziby PKW przed demonstrantów to anarchizacja państwa - oświadczył w "Faktach po Faktach" Ryszard Kalisz (Dom Wszystkich Polska). Podkreślił, że organy państwa nie są w stanie jej przeciwdziałać. Zgodził się z nim Eugeniusz Kłopotek (PSL), który przyznał, że oglądał czwartkowe wydarzenia w PKW z zażenowaniem.

Dymisje w PKW. Odchodzi przewodniczący i kolejny z członków

Stefan Jaworski złożył dymisję z funkcji przewodniczącego PKW - prezydent ją przyjmie. Także sędzia Stanisław Zabłocki zdecydował, że zrzeknie się członkostwa w PKW. Z powodu ukończenia 70 lat członkiem PKW przestał być sędzia Stanisław Kosmal. Jego miejsce zajął sędzia Sądu Najwyższego, Wiesław Kozielewicz.

"Państwo musi się bronić". Politycy krytykują wtargnięcie do PKW

Politycy krytykują wtargnięcie do budynku PKW, ale część z nich uważa, że "trzeba uszanować ludzkie emocje", związane z tym, że do tej pory nie udało się podać oficjalnych wyników wyborów. Dość łagodnie o sprawie wypowiada się Przemysław Wipler, który sam znalazł się w pomieszczeniach Komisji. Szef MSZ Grzegorz Schetyna podkreśla natomiast, że "państwo musi się bronić".

Sondaż: rośnie poparcie dla premier Kopacz i rządu

53 proc. badanych jest zadowolona z tego, że na czele rządu stoi Ewa Kopacz. Niezadowolonych z tego jest 22 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Według CBOS, ostatnie tygodnie przyniosły poprawę notowań zarówno Kopacz jako premiera jak i całego rządu.

Prezydent rezygnuje z wizyty w Japonii. Chce wyjaśnić wydarzenia w PKW

Prezydent Bronisław Komorowski w związku z wydarzeniami po wyborach samorządowych chce w poniedziałek spotkać się z konstytucjonalistami - obecnym prezesem i byłymi prezesami Trybunału Konstytucyjnego, we wtorek z szefem Państwowej Komisji Wyborczej - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego.

Dwa lata więzienia za duszenie syna smyczą. "Nie chciała go zabić"

Na dwa lata więzienia skazał sąd w Łodzi 35-letnią Anetę D. z Pabianic (woj. łódzkie). Kobieta we wrześniu tamtego roku zaatakowała ośmioletniego syna, dusiła go smyczą. - Przytrzymała ją na szyi dziecka, ale nie chciała zabić - argumentowała wyrok sędzia sądu okręgowego w Łodzi. Wyrok nie jest prawomocny.