Kolejarze dogadali się w sprawie ulg. Strajku nie będzie

Związki zawodowe porozumiały się z zarządem PKP w sprawie ulg przejazdowych dla kolejarzy i ich rodzin. Pracownicy kolei zachowają 99 proc. ulgę na przejazdy u wszystkich przewoźników. 80-procentową zniżkę zachowają także ich rodziny, ale będą musiały ją wykupić. Za zniżki zapłacą także emeryci kolejowi. Porozumienie oznacza, że zapowiadany na jesień strajk generalny na kolei, nie obędzie się.

Oboje rodzice na urlop wychowawczy. Inaczej będzie on krótszy

Drugi rodzic będzie musiał obowiązkowo wykorzystać jeden z 36 miesięcy urlopu wychowawczego, w przeciwnym razie urlop będzie o miesiąc krótszy - zakłada nowelizacja kodeksu pracy, którą w czwartek podpisał prezydent Bronisław Komorowski. Ustawa podwyższa jednocześnie wymiar urlopu wychowawczego z trzech do czterech miesięcy i dostosowuje polskie prawo do wymogów Unii Europejskiej.

"Jego życie się załamało. Milion złotych to nie jest wysoka kwota"

- W stosunku do krzywd jakich doznał mój klient, milion złotych to umiarkowana kwota - mówi Paulina Paskal, adwokat reprezentująca rowerzystę, który w 2007 roku wjechał w dziurę na drodze i doznał poważnych obrażeń. Po blisko sześciu latach sąd uznał, że gmina Poraj (woj. Śląskie), jako zarządca drogi, ponosi winę za wypadek.

Premier, marszałek Sejmu i parlamentarzyści na pogrzebie Miodowicza

W czwartek po południu w Busku Zdroju odbyły się uroczystości pogrzebowe posła PO Konstantego Miodowicza. Brali w nich udział marszałek Sejmu Ewa Kopacz oraz premier Donald Tusk. W pogrzebie uczestniczyli również ministrowie: transportu Sławomir Nowak, zdrowia Bartosz Arłukowicz, rzecznik rządu Paweł Graś, parlamentarzyści Platformy, senator PiS Krzysztof Słoń, a także Jan Rokita z żoną Nelly.

Sprawa korupcji w górnictwie nie będzie umorzona

Katowicki sąd nie zgodził się dziś na umorzenie sprawy korupcji w górnictwie, w której oskarżono 25 osób, m.in. byłych prezesów spółek węglowych. Wnioski o umorzenie złożyli adwokaci 20 oskarżonych. Proces ma ruszyć 12 września.

"Nie wiem z czego, ale zapłacimy". Milion za dziurę w drodze

Mój poprzednik nie poszedł na ugodę, więc sprawa skończyła się w sądzie. Teraz musimy wyłożyć jednorazowo milion złotych. Nie wiem z czego, ale zapłacimy. Chłopak do końca życia będzie na wózku inwalidzkim - mówi reporterowi TVN24 wójt gminy Poraj, na terenie którego doszło do tragicznego wypadku rowerzysty. W sumie, decyzją sądu, gmina ma mu wypłacić niemal milionowe odszkodowanie.

PO wyrzuca radnych i traci większość w Łodzi

Łódzki konflikt pomiędzy frakcjami Cezarego Grabarczyka i Krzysztofa Kwiatkowskiego osiągnął apogeum. Z klubu oraz partii zostało wykluczonych ośmiu radnych uważanych za zwolenników byłego ministra sprawiedliwości. Tym samym PO straciła większość w łódzkiej radzie miasta.

Zapraszali licealistów na "kąpiel w kiślu"

Miał być basen wypełniony kisielem, a w nim walczący nastolatkowie. Do wygrania "procenty". Zaproszenie na imprezę do jednego z katowickich klubów nie pozostawiało wątpliwości co do jej charakteru. - Impreza się nie odbędzie - deklarują teraz w rozmowie z tvn24.pl dyrektor klubu i organizator "Kąpieli w kiślu. Wielkiej bitwy szkół średnich".

Znany sędzia oferował 13-latce "kieszonkowe". "Chcę, abyś podciągnęła bluzkę"

Nakłanianie nieletnich dziewczynek do seksu i posiadanie dziecięcej pornografii - to dwa z pięciu zarzutów, jakie śledczy ze Stalowej Woli postawili znanemu w regionie sędziemu piłkarskiemu i byłemu już trenerowi miejscowej akademii piłkarskiej. Mężczyzna przyznał się do winy i mimo powagi zarzutów będzie odpowiadał z wolnej stopy. Wyszedł na wolność za kaucją w wysokości 10 tys. złotych.

Gowin o ultimatum Tuska: Trzeba wyjaśnić nieporozumienia

Myślę, że powinniśmy usiąść z premierem i porozmawiać, wyjaśnić sobie nieporozumienia - powiedział Jarosław Gowin, odnosząc się do ultimatum, jakie postawił mu premier. Donald Tusk stwierdził, że "jeśli Gowin znowu przekroczy miarę, pożegna się z Platformą".

Interwencja w Syrii bez Polski, ale Turcji będziemy bronić

- Nie mamy technicznych możliwości, aby uczestniczyć w interwencji w Syrii - powiedział we "Wstajesz i Wiesz" w TVN24 gen. Stanisław Koziej, szef BBN. Jego zdaniem włączenie się w wojnę domową w Syrii nic by nie dało, a jedynie "pogorszyłoby sprawę". Generał zgodził się ze stwierdzeniem Zbigniewa Brzezińskiego, że świat nie ma pomysłu na to, co zrobić po ewentualnym pokonaniu Asada.

Grodzka: Propozycja Tuska paskudna i arogancka

Propozycja premiera Donalda Tuska, by po ewentualnym odwołaniu Hanny Gronkiewicz-Waltz uczynić ją komisarzem stolicy jest paskudna i arogancka - stwierdziła we "Wstajesz i wiesz" Anna Grodzka z Ruchu Palikota.

Ciułanie głosów, nowa koalicja czy wcześniejsze wybory? Czarne scenariusze dla Platformy

John Godson już zrezygnował z Platformy, a być może wkrótce pożegnają się z nią Jarosław Gowin i Jacek Żalek. Jeżeli dwaj kolejni posłowie z konserwatywnego skrzydła rządzącej partii opuszczą jej szeregi, to koalicyjna większość nie będzie stabilna. Premier w środę zapowiedział, że w przypadku utraty tej większości jest już gotowy na nową koalicję albo nawet wcześniejsze wybory.

NFZ bez planu finansowego. Rostowski zgłosił uwagi

Minister finansów Jacek Rostowski nie podpisał planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2014 r. Jego wątpliwości wzbudziła wysokość dotacji budżetowej na finansowanie świadczeń udzielonych osobom, które nie posiadają samodzielnego ubezpieczenia w NFZ - chodzi m.in. o dzieci.

"Budżet drąży choroba Rostowskiego"

- Budżet i finanse państwa drąży choroba Rostowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" Tadeusz Iwiński (SLD) komentując sejmową debatę nad nowelizacją budżetu. - Minister Jacek Rostowski, biorąc pod uwagę proporcje, zadłużył Polskę pięć razy więcej niż Gierek, z którego tak się śmiano - dodał. - Rostowski to minister, który potrafi tylko wychodzić na mównicę i krytykować - podkreślał Witold Waszczykowski z PiS.

"Wynik Gowina budzi szacunek"

- Szanuję i doceniam wynik, który uzyskał Jarosław Gowin, bo to jest wynik, który przekracza to, czego się spodziewałem. Myślałem, że 10 procent to taka granica, bariera, o którą będzie się bił, żeby potwierdzić swój udział w tych wyborach. Zdobył ponad 20 procent. To budzi szacunek - stwierdził w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna (PO).

"Nie chodzi o zmianę nazwy Ruchu, ale o całkiem nową formację"

5-6 października na nadzwyczajnym kongresie Ruchu Palikota dojdzie do połączenia kilku środowisk politycznych i powstanie nowa centrolewicowa partia - powiedział szef RP Janusz Palikot. Nie chodzi o zmianę nazwy Ruchu, ale o całkiem nową formację - przekonuje Jan Hartman z Europy Plus.

Rosja zakwestionowała 12 ton polskich serów

Służby sanitarno-weterynaryjne Rosji zatrzymały w obwodzie kaliningradzkim 12 ton serów pochodzących z polskiej firmy Polmlek. Powodem było podejrzenie sfałszowania etykiet - podała Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor). Wcześniej Rosja kwestionowała jakość polskich warzyw i owoców. Zapowiedziała też "ścisłą kontrolę" mięsa.

Dziura w drodze będzie ich kosztować milion złotych

Prawie milion złotych ma zapłacić gmina Poraj (woj. śląskie) po wypadku rowerzysty, który przed sześcioma laty wjechał w dziurę w drodze, doznając poważnych obrażeń. Sąd uznał, że winę za wypadek ponosi zarządca drogi, który nie dopełnił obowiązków w zakresie jej utrzymania.

Ostateczny koniec kary śmierci w Polsce

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji przepisów znoszących karę śmierci we wszystkich okolicznościach. Polska jest jednym z ostatnich państw członkowskich Rady Europy, w których kara śmierci dozwolona była podczas wojny.