Siemens zbuduje nową elektrociepłownię Orlenu. Za 1,6 mld zł.

PKN Orlen zawarł z konsorcjum Siemens kontrakt na budowę w Płocku bloku gazowo-parowego o mocy 596 MWe i kompleksowy serwis nowej elektrociepłowni przez 12 lat. Celem inwestycji jest podniesienie efektywności procesu produkcji energii i ciepła - podała spółka.

Prof. Staniszkis: Wspaniały wynik PiS. Marsz 13 grudnia ryzykowny

- Uważam, że pomysł PiS dot. marszu 13 grudnia w Warszawie jest ryzykowny. To może nie wypalić chociażby ze względów technicznych. PiS powinien stawiać na powagę programową, pokazywać profesjonalizm i konkretnie atakować - powiedziała w "Kropce nad i" prof. Jadwiga Staniszkis. Socjolożka bardzo dobrze ocenia wyborczy wynik PiS.

"Fakty" TVN mają nagranie głosu ks. Wojciecha G. Pogrąży podejrzanego o pedofilię?

Wśród materiałów zgromadzonych przez prokuraturę w sprawie księdza Wojciecha G. znajduje się film dokumentujący pedofilskie zachowanie jakiegoś mężczyzny. Na nagraniu nie widać jego twarzy, ale śledczy podejrzewają, że może to być ksiądz G. On sam odmówił nagrania próbki głosu po hiszpańsku. "Fakty" TVN dotarły jednak do archiwalnego zapisu, na którym słychać, jak duchowny mówi po hiszpańsku.

Kolejna dymisja w PKW. Odchodzi wicedyrektor ds. informatycznych KBW

Romuald Drapiński, wicedyrektor ds. informatycznych Krajowego Biura Wyborczego, od wtorku nie jest już jego pracownikiem - dowiedział się portal tvn24.pl. Drapiński nadzorował prace nad informatycznym systemem wyborczym, który zawiódł podczas I tury wyborów samorządowych. Z protokołów posiedzeń PKW wynika, że to on najdłużej bronił spółkę Nabino, ignorował zagrożenie i przekazywał kierownictwu Komisji nieprecyzyjne informacje.

PO i PSL podzieliły władzę w sejmikach. Kim są marszałkowie?

Na 16 sejmików wojewódzkich koalicja PO-PSL rządzi w 15 z nich. W Śląskiem wsparła się SLD, a w Opolskiem - Mniejszością Niemiecką. Wybrano już większość władz, choć nie obyło się bez zgrzytów. Na Dolnym Śląsku sejmik przerwał na dwa tygodnie swoje pierwsze posiedzenie. Tam radni złożyli tylko ślubowanie.

Dane wyniesione z banku na "lewych" umowach abonenckich. Kierownik salonu pod sąd

Do 15 lat więzienia grozi 31-latkowi, który fałszował umowy abonenckie i wyłudzał telefony komórkowe jednego z największych operatorów w Polsce. Używał do tego danych, które wyniósł mu kolega pracujący w banku. Prokuratorzy wysłali do sądu akt oskarżenia w ich sprawie. Przed sądem stanie też trzech innych pracowników punktu, któremu szefował 31-latek.

Ksiądz prawomocnie skazany za pedofilię. Wierni: nie ma żadnej sprawiedliwości

Sąd drugiej instancji skazał na 7 lat więzienia Sławomira S., byłego proboszcza w Szczukach (woj. łódzkie). Duchowny został skazany za molestowanie pięciu chłopców poniżej 15 roku życia. We wtorek usłyszał o półtora roku łagodniejszy wyrok, niż ten, na który skazał go sąd pierwszej instancji. W niewinność proboszcza cały czas wierzą parafianie. Po ogłoszeniu wyroku podkreślali, że "w Polsce nie ma sprawiedliwości".

Kto zasiądzie w PKW? Prezydent dostał pierwsze propozycje

Prezydent otrzymał od prezesów Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Sądu Najwyższego propozycje kandydatur do Państwowej Komisji Wyborczej - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek. Wciąż brakuje jednak propozycji od prezesa Trybunału Konstytucyjnego, z którym prezydent Komorowski ma spotkać się w środę. - Nikt nie ma prawa wpływać ani na decyzje sędziów, ani ich ponaglać - podkreśliła Trzaska-Wieczorek.

Sędzia zderzył się z rowerzystą, sąd "nie widzi podstaw" żeby zająć się sprawą

"Zażalenie jest całkowicie bezzasadne" napisał sędzia i tym samym ostatecznie zamknął sprawę rowerzysty z Wrocławia, który dwa lata temu zderzył się z samochodem na ścieżce rowerowej we Wrocławiu. Auto wyjeżdżało z drogi podporządkowanej. Prowadził je inny sędzia. Po miesiącach rehabilitacji i pisania odwołań rowerzysta rozkłada ręce. - Myślałem, że uda mi się pokazać, że nikt nie powinien być ponad prawem. Nie udało się - mówi.

Zwolennik narkotyków i lesbijka. Sukces i porażka kontrowersyjnych kandydatów

On - zdeklarowany konsument narkotyków; został burmistrzem Wadowic. - Dotychczasowa władza miała usta pełne frazesów o Janie Pawle II, ale nie postępowała zgodnie z jego naukami - przekonywał w TVN24 Mateusz Klinowski. Ona - lesbijka; nie powiodło jej się w wyborach na prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego. Agnieszka Łuczak, choć nie zwyciężyła, to przyznaje, że powoli dokonuje się zmiana i ludzie otwierają się na osoby homoseksualne.

14 stopni w... szpitalu. "To jakiś dramat. Pielęgniarki dają dodatkowe kołdry i koce"

- Jestem po zawale, a zamiast skupiać się na powrocie do zdrowia, boję się zapalenia płuc - narzeka Mariola Mikołajczyk, pacjentka Centrum Kliniczno Dydaktycznego w Łodzi. Na oddziale kardiologii otwartego w tym roku szpitala było w poniedziałek 17 stopni Celsjusza. Na innych potrafi być jeszcze chłodniej. - Staramy się rozwiązać ten problem - mówią tvn24.pl przedstawiciele placówki.

Gej będzie rządził Słupskiem. "Okazało się, że ten kraj nie jest aż tak religijny i konserwatywny"

Wyborcze zwycięstwo Roberta Biedronia komentują nie tylko polskie, ale i europejskie media, bo w kraju, w którym homofobia ciągle ma się nieźle, wygrana geja to wciąż sensacją. Politolodzy podkreślają zgodnie, że takie zwycięstwo to precedens. Ale i ostrzegają, że szybko przyjdzie czas zadowolenia, a nadejdą twarde rozliczenia,. Biedroń musi się szybko sprawdzić jako dobry prezydent.

Próba przewrotu w sejmiku dolnośląskim. Koalicja Dutkiewicza i Platformy zagrożona?

Zdrojewska z PO nie zostaje przewodniczącą, radni Platformy i PSL wychodzą z sali, a człowieka Dutkiewicza popiera radny z Bezpartyjnych Samorządowców - tak wyglądała pierwsza sesja sejmiku dolnośląskiego. Ostatecznie przewodniczącego nie wybrano. Ale scysja może oznaczać koniec lobbowanej przez Jacka Protasiewicza koalicji Platformy z Dutkiewiczem. - Okazja czyni złodzieja, radni chcieli coś, co im się nie należało - skomentował Protasiewicz i zaprzeczył, jakoby miało dojść do rozłamu.

Tuska cieszy wynik PO, martwi powyborczy chaos

- Udało się jakoś przekonać Polaków, oczywiście nie wszystkich, że warto jeszcze raz zaufać - stwierdził Donald Tusk, komentując wyniki wyborów samorządowych. Pytany o chaos i zamieszanie z liczeniem głosów stwierdził, że "samą awarię jeszcze można wybaczyć", ale "nie może być akceptacji dla czegoś, co daje preteksty do nierozumnych i przesadnych ataków na demokrację jako taką".