Generał Kiszczak znów stanie przed sądem. Tym razem jako świadek

Byłego szefa MSW Czesława Kiszczaka chce przesłuchać Sąd Rejonowy w Białymstoku w procesie byłego komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej w tym mieście, Sylwestra R. IPN postawił b. komendantowi MO zarzuty związane z działaniami państwa komunistycznego wobec opozycji w grudniu 1981 roku.

Episkopat nawołuje do zgłaszania przypadków pedofilii wśród księży

Kościół szeroko otwiera się na zgłaszanie przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich - powiedział koordynator Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży o. Adam Żak. We wtorek zaprezentowano dokumenty, które określają wytyczne w sprawie ochrony dzieci przed wykorzystaniem seksualnym. Wśród nich jest m.in. postanowienie o badaniu kandydatów na księży pod kątem psychoseksualnym.

Śpieszmy się rodzić dzieci? Nowa kampania budzi kontrowersje

Fundacja Mamy i Taty rozpoczęła w poniedziałek kampanię społeczną, która ma "przedstawić macierzyństwo jako szczególną wartość". Spot kampanii, który przedstawia kobietę wyrażającą żal, że nie urodziła dzieci, spotkał się ze zróżnicowanymi reakcjami internautów.

"Najbardziej szalony ambasador" odchodzi. Internauci: międzynarodowy skandal

"Prezydent Obama wczoraj mianował mojego następcę" - napisał na Twitterze ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Stephen D. Mull. Podczas pobytu w Polsce Mull dał się poznać jako aktywny i barwny dyplomata. Swoimi przeżyciami często dzielił się w sieci. Informację o odejściu ambasadora jego zwolennicy przyjęli ze smutkiem.

PiS chce komisji śledczej po wycieku akt

Szef klubu parlamentarnego PiS zwrócił się do marszałka Sejmu o włączenie do porządku obrad punktu o powołanie komisji śledczej ws. "taśm prawdy". To reakcja na wyciek do internetu akt śledztwa z afery podsłuchowej. Zdaniem szefa speckomisji Marka Biernackiego z PO w tej sytuacji powoływanie komisji śledczej nie ma sensu. Przekazał, że w przyszłym tygodniu odbędzie się posiedzenie speckomisji ws. wycieku.

Psychiatrzy: szef Amber Gold już zdrowy. "Śledztwo na ostatniej prostej"

Marcin P. może już uczestniczyć w czynnościach procesowych - taką opinię wydali biegli psychiatrzy, którzy badali byłego prezesa największej piramidy finansowej ostatnich lat. Jego problemy zdrowotne od dwóch miesięcy paraliżowały śledztwo. Opinia psychiatrów daje szanse na to, że P. i jego żona będą mogli wkrótce stanąć przed sądem. Prokuratorzy zaś skończą swoją pracę jeszcze przed lipcową zmianą kodeksu postępowania karnego, która wymagałaby przerobienia gotowego już aktu oskarżenia.

Sikorski o wycieku akt: to demolowanie instytucji państwa

- Trudno mieć wiarę w postępowanie prokuratury, gdy dane z tego postępowania wyciekają. Mam nadzieję, że prokurator generalny po rozmowie z koordynatorem służb specjalnych podejmie energiczne działania w tej sprawie - powiedział marszałek Sejmu Radosław Sikorski odnosząc się do wycieku akt ze śledztwa dotyczącego afery podsłuchowej. Stanisław Wziątek, członek komisji ds. służb specjalnych dodał, że służby powinny natychmiast zareagować.

Kukiz pisze do prezydenta ws. referendum. Myli jednak daty

Paweł Kukiz napisał do prezydenta Bronisława Komorowskiego list otwarty. Twierdzi w nim, że wtorek jest ostatnim dniem, kiedy można ogłosić postanowienie o referendum w sprawie jednomandatowych okręgów wyborczych. Tyle, że to błędna interpretacja.

Obama wymienia ambasadora w Polsce. Następca Mulla z doświadczeniem z Azji i Europy

„Prezydent Obama wczoraj mianował mojego następcę” - taki krótki wpis pojawił się we wtorek nad ranem na Twitterze ambasadora Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Stephena D. Mulla. Oznacza to, że z Warszawą i Polską pożegna się jedna ze z pewnością najbardziej barwnych osobistości w świecie dyplomacji nad Wisłą. Mulla zastąpi Paul Jones, były ambasador USA w Malezji oraz pierwszy zastępca Wiktorii Nuland, asystent sekretarza stanu USA.

Przemyt ludzi. Polscy kierowcy zwolnieni za kaucją

Czterej polscy kierowcy ciężarówek zatrzymani w Wielkiej Brytanii w związku z próbą przemytu nielegalnych imigrantów zostali zwolnieni za kaucją do 2 lipca – poinformował w poniedziałek konsulat generalny RP w Londynie.

"Łowcy zabójców. Jak zabiorą się za sprawę, to ją rozwiążą"

Specjalna jednostka rozwiązała zagadkę pogrzebanego żywcem małżeństwa, które zostało zamordowane 14 lat temu. Jak się okazuje, sprawa ta nie jest jedyną tak skomplikowaną, którą śledczy doprowadzili do końca. O polskich policjantach kojarzonych z archiwum X materiał programu "Polska i świat".

Brutalni i bezkarni. "Młodzież staje się bardziej okrutna"

Młodzi przestępcy są coraz bardziej brutalni, ale jak z kolei wynika z sądowych statystyk, nie idzie za tym większa surowość karania - zwraca uwagę psycholog kliniczny, który od 40 lat bada takie przypadki. Poczucie bezkarności ma swoje groźne konsekwencje. ("Czarno na białym")

"Każdemu politykowi trzeba założyć czipa, żeby nagrywał wszystko, co robi"

- Andrzej Duda już nie jednoczy, jest w układzie PiS-owskim. To jest niemożliwe, by był niezależny od Kaczyńskiego - mówił Lech Wałęsa w magazynie "Świat" w TVN24 BiŚ. Były prezydent zauważył jednak, że coraz trudniej będzie liderowi PiS utrzymać wokół siebie prezydenta i innych ludzi, których "wypuści". - Kto się kiedyś zbuntuje i nie będzie go słuchać - stwierdził.

Petru i Gowin o "obietnicy frankowej" Dudy: nierealna

Przewalutowanie kredytów frankowych po kursie z dnia uruchomienia jest nierealne - mówił w "Kropce nad i" Jarosław Gowin (Polska Razem), odnosząc się do obietnicy Andrzeja Dudy złożonej w kampanii wyborczej. Ryszard Petru, lider NowoczesnejPL, przyznał, że sam przewalutował pożyczkę. W 2008 roku, na złotówki.

"PO może mieć gorszy czas, ale nie skończy jak AWS"

- Platforma Obywatelska nie zatonie, nie ma podobieństw do historii AWS - powiedział w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, oceniając kondycję współrządzącej partii. - AWS była ugrupowaniem składającym się z wielu formacji i środowisk. Platforma jest po 15 latach partią jednorodną - zaznaczył.

"Nie będzie dymisji Marka Sawickiego, nie było w ogóle takiego pomysłu"

Spółka Elewarr przeszła proces naprawczy i przejdzie pod nadzór Ministerstwa Skarbu Państwa - przekazała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska po spotkaniu premier Ewy Kopacz z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim oraz ministrem skarbu państwa Włodzimierzem Karpińskim. Dodała, że nie będzie dymisji szefa resortu rolnictwa.

Budowa dworca za półtora miliarda jak telenowela. Końca nie widać

Gdyby wierzyć obietnicom z 2011 roku, w Łodzi od czterech miesięcy powinien stać supernowoczesny dworzec. Jednak zamiast czuć dumę z nowego obiektu, mieszkańcy dowiadują się o kolejnych opóźnieniach. Okazuje się, że budowa może trwać prawie półtora roku dłużej niż planowano. I chociaż zmieniają się terminy, to jest jedna stała: wiara urzędników w to, że do inwestycji i tak dołoży Unia.

Tragiczny pożar w Konstantynowie. Trzy osoby nie żyją

11 zastępów straży pożarnej walczyło z pożarem domu wielorodzinnego w Konstantynowie Łódzkim. Strażacy na spalonym poddaszu znaleźli zwłoki trzech osób, najprawdopodobniej mężczyzn. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną pożaru - wyjaśnia to prokuratura.

CBOS: w Sejmie trzy partie, wygrywa PiS

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, 33 proc. wyborców poparłoby PiS, a 31 proc. PO - wynika z badania CBOS. Do Sejmu weszłoby także ugrupowanie skupione wokół Pawła Kukiza, z 14-procentowym poparciem. Pozostałe partie znalazłyby się poza Sejmem.