Wałęsa we "Wstajesz i wakacje". O internowaniu, wściekłym Rakowskim i "momentach" z żoną

W pokoju nr 52 w ośrodku w Arłamowie Lech Wałęsa spędził blisko rok. Komunistyczne władze wybrały właśnie to miejsce na internowanie lidera "Solidarności". W poranku "Wstajesz i wakacje" w TVN24 były prezydent opowiada Jarosławowi Kuźniarowi, jak został zatrzymany i dlaczego trafił w Bieszczady. Zdradza też, co robili pilnujący go mężczyźni, kiedy odwiedzała go żona Danuta.

Niesamowite nagrania polskiego pilota. Świat widziany z kokpitu MiGa-29

Bycie pilotem myśliwca, to dla wielu praca-marzenie. Możliwość kontrolowania potężnej maszyny i swobodne latanie w chmurach ma swoją magię. Pilot z bazy w Malborku postanowił przy pomocy kolegi cywila przybliżyć tę magię wszystkim. Razem stworzyli wyjątkowe filmy pokazujące świat widziany z kokpitu MiGa-29.

Czarne skrzynki w kopalniach. Co na to górnicy?

Pierwsze czarne skrzynki w kopalniach. Są już w pięciu miejscach i mają, podobnie jak w samolotach, mierzyć najważniejsze parametry. Urządzenia będą też kontrolować i zmuszać kopalnie do prowadzenia prawidłowych pomiarów stężeń gazów. Co na to górnicy? Materiał "Polski i Świata".

Prof. Chazan nie poda się do dymisji. Prezydent Warszawy czeka na raport

Nie będzie dobrowolnej dymisji ani przymusowego odwołania - prof. Bogdan Chazan zostaje na stanowisku. Prezydent Warszawy czeka na kolejny raport. A profesor o Palikocie mówi "producent gorzałki z Biłgoraja", a pieniądze za procedurę usunięcia ciąży nazywa srebrnikami. Co nie zbliża nikogo do rozstrzygnięcia dylematu co wolno dyrektorowi publicznego szpitala. Materiał "Faktów" TVN.

Groził nożem. Policja go puściła, "bo nikomu krzywdy nie zrobił"

Był środek dnia, gdy uzbrojony w nóż i pistolet mężczyzna wszedł do jednego ze sklepów w Poznaniu. Przyłożył nóż do brzucha klientki, ale na szczęście nikomu nic nie zrobił. Uciekł i tylko dzięki pracownikom udało się go zatrzymać. Na chwilę, bo policjanci go zwolnili, argumentując, że nikogo nie zranił, a tylko groził. Podejrzany jest na wolności, a ludzie się boją. Materiał "Faktów" TVN.

KOR z nagrodą od Amerykanów. Ceremonia bez Macierewicza

Dwudziestu założycieli Komitetu Obrony Robotników otrzymało od Amerykanów zaproszenia na wręczenie tej organizacji nagrody im. Jana Karskiego. O odebranie nagrody w imieniu KOR poproszono Bogdana Borusewicza. To prawdopodobnie powód, dla którego z udziału w ceremonii zrezygnowali Antoni Macierewicz i Piotr Naimski, którzy byli założycielami KOR. - Ambasador Stanów Zjednoczonych nie zna historii - tak Mariusz Błaszczak, szef klubu PiS tłumaczy przyczyny bojkotu.

Urodzić i oddać? "Można zastąpić miłość matki miłością innego człowieka"

- Miłość matki do chorego dziecka może być zastąpiona przez miłość innego człowieka - takimi słowami Andrzej Jaworski (PiS) wyraził poparcie dla prof. Bogdana Chazana i jego odmowy aborcji płodu z wadą. Sugerował, że noworodka rodzice mogą oddać do hospicjum. - Ten lekarz postąpił wbrew sumieniu każdego normalnego człowieka, zmusił to dziecko do niewyobrażalnego cierpienia przed śmiercią - odpierała ten argument Joanna Senyszyn (SLD).

"Przejaw obywatelskiego protestu". "Miejsce do protestu to nie szpital"

- Stanowisko profesora Chazana można traktować jako przejaw takiego obywatelskiego protestu przeciwko złemu, sprzecznemu z konstytucją i sprzecznemu z zasadami moralnymi prawu - przekonywał w "Faktach po Faktach" Jarosław Gowin (Polska Razem), komentując spór wokół odmowy aborcji. - Miejsce do obywatelskiego protestu to nie jest szpital i ludzkie życie - ripostował Adam Szejnfeld (PO).

Trzylatka spłonęła w przyczepie kempingowej. Dwoje dzieci uciekło

Tragedia w miejscowości Nowe Mostki pod Sochaczewem. W pożarze przyczepy kempingowej zginęła trzylatka. - Prawdopodobnie bawiła się z rodzeństwem w środku, dzieci zaprószyły ogień. Dwójka uciekła, jedno dziecko zostało w przyczepie. Ale o tym nie wiedzieli strażacy, którzy najpierw ugasili pożar, a potem we wnętrzu dokonali makabrycznego odkrycia - relacjonuje reporterka TVN24.

Oto prawdziwa mapa rowerowej Łodzi: "Jeżdżą tam, gdzie nie ma warunków"

Gdzie jeździ najwięcej łódzkich cyklistów i gdzie trzeba poprawić infrastrukturę rowerową? Na te pytania odpowiada dokument stworzony przez Fundację Fenomen, który został opracowany dzięki European Cycyle Challenge 2014. Magistrat zapowiada, że na pewno weźmie to pod uwagę przy inwestycjach rowerowych.

Ruszyła budowa peronów podziemnego dworca Łódź Fabryczna

Ruszyły prace związane z budową peronów podziemnego dworca Łódź Fabryczna. Powstaje także nadziemne rusztowanie, które posłuży do montażu stalowej konstrukcji dachu. Od września mają ruszyć prace związane z układaniem torów kolejowych.

Po pijanemu usunął mężczyźnie ząb? Grozi mu do 2 lat więzienia

Prokuratura w Radomsku wysłała do miejscowego sądu akt oskarżenia przeciwko dentyście, który miał usunąć zdrowy ząb swojemu pacjentowi. Dodatkowo śledczy zarzucają Dariuszowi N. narażanie swojego klienta na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Stomatolog podczas zabiegu miał być pijany. Może trafić za kratki na dwa lata.

Gwałtowny skręt i hamowanie, fiatem zajeżdża drogę. Wcześniej podobnie szalał w Żorach

- Co za debil - tak autor nagrania skomentował popisy kierowcy fiata 500L, który na trasie do Rybnika zajeżdżał innym samochodom drogę, jakby próbując doprowadzić do kolizji. Film, na którym widać wyczyny pirata, został opublikowany w sieci. Okazuje się, że to nie pierwsze takie szaleństwo kierowcy - wcześniej w podobny sposób doprowadził do zderzenia z innym pojazdem w Żorach.

"Nie chcę być w koalicji, w której jest trwanie dla trwania". Piechociński stawia warunki Tuskowi

- Wyjaśnienie sprawy "afery taśmowej" jest dla mnie kluczowe - zaznacza wicepremier Janusz Piechociński, pytany o warunki, jakie PSL stawia Platformie. Koalicjant ma dla Donalda Tuska propozycję: nie trzeba dymisji Bartłomieja Sienkiewicza, jeśli premier sam przejmie nadzór nad służbami specjalnymi. Szef PSL zaznacza, że decyzja w sprawia głosowania ludowców nad wotum nieufności dla ministra spraw wewnętrznych jeszcze nie zapadła.

Pomoc dla bezdomnych. Czy tylko schronienie, ciepłe jedzenie i ubranie?

W Polsce jest około 30 tysięcy bezdomnych. Jak ocenia Najwyższa Izba Kontroli, nakłady państwa na opiekę nad nimi rosną, lecz ciągle za mało. NIK przeprowadziła kontrolę w ministerstwie pracy i polityki społecznej, sześciu urzędach miast, sześciu miejskich ośrodkach pomocy społecznej oraz siedmiu organizacjach pozarządowych. Raport pokontrolny opublikowała w piątek. Kontrolą objęto lata 2012-13.

Adwokat Wiplera o incydencie na Mazowieckiej: nie było tam agresji, a już na pewno werbalnej

- Zapoznałem się z materiałem dowodowym, zarówno z zeznaniami świadków, jak i materiałem filmowym (...) i nie było tam agresji, a już na pewno nie werbalnej - bronił swojego klienta w rozmowie z TVN24 adwokat Przemysława Wiplera, mec. Krzysztof Wąsowski. W czwartek dziennikarze TVN24 dotarli do uzasadnienia aktu oskarżenia przeciwko posłowi, w którym opisano m.in., jak Wipler kopał, szarpał i obrażał policjantów.

Zapalenie opon mózgowych: jak je odróżnić od zwykłego przeziębienia

Na początku wygląda jak zwykłe przeziębienie lub niedyspozycja. W rzeczywistości jest o wiele groźniejsze. Z objawami zapalenia opon mózgowych do szpitali na Podlasiu trafiło już ponad sto osób. Jak rozpoznać chorobę i wyłapać pierwsze niepokojące sygnały? Dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń z Centrum Medycyny Zapobiegawczej, wyjaśnił to w TVN24.

Śledztwo ws. decyzji prof. Chazana. Pacjentka zostanie przesłuchana

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła śledztwo ws. odmowy wykonania zabiegu przerwania ciąży przez lekarza w szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie, którego dyrektorem jest prof. Bogdan Chazan. Śledztwo dotyczy narażenia pacjentki na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Matka, której odmówiono aborcji, rozważa pozew przeciw szpitalowi

Kobieta, której prof. Bogdan Chazan odmówił wykonania aborcji, nie wyklucza pozwania szpitala im. Św. Rodziny w Warszawie. - Decyzje w tej sprawie zapadną po zakończeniu śledztwa prokuratury - powiedział w TVN24 jej pełnomocnik Marcin Dubieniecki. Postępowanie lekarza nazwał sadyzmem.

Bez dowodów na korupcję w Orlenie. Głośne śledztwo umorzone

Po prawie trzech latach prokuratura umorzyła głośne śledztwo, w którym menadżerom koncernu Orlen zarzucała korupcję - dowiedział się portal tvn24.pl. - Znaleźliśmy dowody na przyjmowanie korzyści majątkowych, nie udało się jednak ich powiązać z konkretnymi decyzjami - mówi Piotr Woźniak z Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. Wątek umorzenia tego śledztwa pojawia się w podsłuchanej rozmowie prezesa Orlenu z Pawłem Grasiem.

"Gdyby prof. Chazan zobaczył to życie, które uratował, miałby inne podejście"

To decyzja "medycznie skandaliczna" - mówił o sprawie prof. Bogdana Chazana prof. Romuald Dębski ze Szpitala Bielańskiego w Warszawie. To w tej placówce urodziło się dziecko, którego aborcji odmówiono w szpitalu Chazana. - Gdyby profesor przyjechał teraz do mnie do kliniki i zobaczył to życie, które uratował, to chyba miałby troszkę inne podejście - powiedział Dębski w TVN24 i dodał: - Dziecko będzie umierało przez najbliższy miesiąc albo dwa.

"Cancer Plan" na dekadę polskiej onkologii. Ma pomóc, dzieli lekarzy

To nie jest pierwsza strategia walki z nowotworami, ale ważne, by była skuteczniejsza niż dotąd. Polskie Towarzystwo Onkologiczne przygotowało tzw. Cancer Plan, który wyznacza kierunki walki z rakiem na najbliższe 10 lat. Strategia podoba się w resorcie zdrowia, dzieli jednak środowisko samych onkologów.