"Dzisiaj jest sprzątanie po masakrze na Trybunale"

"Zamach na Trybunał został dokonany w czerwcu. Wtedy zabrakło głosów ekspertów i autorytetów prawniczych". W ten sposób prezydencki minister Krzysztof Szczerski odniósł się do krytycznych głosów wobec uchwalonej w ekspresowym tempie nowelizacji ustawy o TK. Opozycja z kolei twierdzi, że PiS dokonało "skoku na Trybunał".

Szczecin: policja zabezpieczyła 7 kg marihuany

Funkcjonariusze szczecińskiego CBŚP wspólnie z celnikami zatrzymali mężczyznę, który transportował na terenie regionu duże ilości narkotyków. Zabezpieczyli w sumie ponad 7 kg marihuany. Podejrzany usłyszał już zarzuty i decyzją sądu trafił do aresztu.

"Ze współpracą służb w Europie nie jest najlepiej"

Informacje nie są wymieniane pomiędzy poszczególnymi krajami i to trzeba naprawić - mówił w sobotę szef MSWiA Mariusz Błaszczak, przekonując, że pomiędzy europejskimi służbami specjalnymi nie ma dziś należytej współpracy. Zaprzeczył też, by unijni szefowie MSW rozważali wprowadzenie "ministrefy Schengen", w której zabrakłoby Polski.

Prof. Safjan: kadencja trzech sędziów TK już trwa

Trójka z pięciu powołanych przez poprzedni Sejm sędziów Trybunału Konstytucyjnego już rozpoczęła swoją kadencję z dniem 8 listopada. To są osoby, które dysponują dzisiaj mandatem. Pierwszy dzień, w którym kończyła się kadencja poprzednika był pierwszym dniem, kiedy nowy sędzia Trybunału zaczynał swoją, tak to zawsze liczono – powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Marek Safjan, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Prezes TK: Kryzys konstytucyjny? Sądzę, że władza się zatrzyma

- Czuję się jak ktoś po nocnej zmianie - powiedział prof. Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego w programie "Piaskiem po oczach". - Damy radę - dodał, odnosząc się do nowelizacji ustawy o TK przeprowadzonej przez PiS. Jego zdaniem zmiana w ustawie ma doprowadzić do rozbicia Trybunału Konstytucyjnego od wewnątrz.

Nowi wiceministrowie w resorcie kultury

Jarosław Sellin, Magdalena Gawin, Wanda Zwinogrodzka oraz Jacek Kurski będą nowymi wiceministrami w resorcie kultury - podało biuro prasowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Białoruskie standardy". PiS: to Platforma pierwsza zamachnęła się na Trybunał

Większość sejmowa będzie jak walec jechała i wymieniała absolutnie wszystkich i wszędzie - tak w "Faktach po Faktach" były wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski (PO) ocenił wprowadzone przez PiS zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. - To wy stosowaliście białoruskie standardy przez osiem lat - ripostował nowy wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin (PiS).

Nowi sędziowie bez ślubowania i wynagrodzenia. "Jesteśmy bezradni"

Wybrani przez Sejm poprzedniej kadencji 8 października sędziowie nie mogą korzystać z uprawnień przysługujących sędziemu Trybunału Konstytucyjnego bez złożenia ślubowania przed prezydentem - podało Biuro TK. Dotyczy to m.in. prawa do pobierania wynagrodzenia w związku z pełnioną funkcją.

Wojna o audyt. Nałęcz: ujawnijmy, w jakim stanie przejmowano kancelarię po Lechu Kaczyńskim

Byłbym wdzięczny minister Sadurskiej, żeby poinformowała opinię publiczną, jakie koszty pociągnęły te czystki, które ona przeprowadza. Teraz przyszła miotła. Dwa biura zostały kompletnie rozwiązane - powiedział w TVN24 były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego prof. Tomasz Nałęcz. Odniósł się w ten sposób do raportu z audytu przeprowadzonego przez kancelarię Andrzeja Dudy.

Nominowana na wiceministra w nowym rządzie ma zarzuty

Gabriela Tomik, która miała zostać wiceministrem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, ma zarzuty prokuratorskie - wynika w informacji podanych przez Prokuraturę Okręgową w Opolu. Rzecznik PiS, Elżbieta Witek, poinformowała, że Tomik nie odebrała powołania i nie będzie wiceministrem do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

Prezydencki minister: nie widzę końca demokracji

Demokracja ma się dobrze, a że nie wszyscy zgadzają się z demokratycznymi zmianami, to są ich wewnętrzne oceny - tak prezydencki minister Andrzej Dera odniósł się do zarzutów opozycji wobec piątkowej decyzji Andrzeja Dudy. Prezydent podpisał dziś nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, która otwiera drogę do ponownego wyboru pięciu nowych sędziów TK.

Ekspresowe tempo i co dalej w sprawie TK? Opozycja będzie skarżyć nową ustawę

Wniosek PO do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania nowelizacji ustawy o TK ma być gotowy w przyszłym tygodniu - poinformował w piątek były minister sprawiedliwości Borys Budka. PO chce, by Trybunał rozpatrzył go 3 grudnia wraz z wcześniejszym wnioskiem tej partii. Powstaje pytanie, kiedy Sejm będzie mógł wybrać po raz kolejny pięciu nowych sędziów TK.

Piotrowicz dementuje informacje o postępowaniu ws. księdza pedofila

Nigdy jako prokurator nie prowadziłem postępowania przygotowawczego ws. księdza pomówionego o molestowanie seksualne dzieci - napisał w oświadczeniu nowy szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz. W czwartek gazeta.pl. poinformowała, że w 2001 r. Piotrowicz umorzył postępowanie wobec proboszcza z Tylawy tłumacząc, że zachowanie księdza nie miało podtekstu seksualnego.

Sędziowie, kadencje, kompetencje. Jak działa Trybunał Konstytucyjny

Od kilku dni toczy się spór o Trybunał Konstytucyjny. PO nazywa przyjęte przepisy "dewastacją państwa prawa". PiS, które złożyło projekt nowelizacji ustawy, twierdzi, że to Platforma wcześniej dokonała zamachu na Trybunał. Jakie kompetencje ma Trybunał i jakie są zasady wyboru jego sędziów?