Niemcy krytykują Szydło. "Ponure czasy"

Niemieckie media koncentrują się na wydarzeniach we Francji, ale autorzy nielicznych komentarzy poświęconych Polsce oceniają krytycznie expose premier Beaty Szydło i pierwsze decyzje jej rządu. Niemcy zarzucają politykom PiS chęć "neutralizacji" sądów i mediów. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Biernacki: pierwszą decyzją premier Szydło jest nocny zamach na służby

- Rozumiem wolę następców zmiany szefów służb specjalnych, ale to powinno się odbywać w sposób biorący pod uwagę dobro państw - powiedział Marek Biernacki, były koordynator ds. służb specjalnych w sprawie odwołania szefów służb. Dodał, że zgłosił sprzeciw wobec takiej decyzji podczas spotkania komisji.

Członkowie speckomisji wybrani. We władzach m.in. Kukiz

Marek Opioła (PiS) został w środę w nocy wybrany przewodniczącym sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Wiceprzewodniczącymi zostali Marek Suski (PiS) oraz Paweł Kukiz (Kukiz'15). Wcześniej Sejm w głosowaniach wybrał skład tego siedmioosobowego gremium.

Wotum zaufania dla rządu Beaty Szydło

Rząd Beaty Szydło uzyskał w Sejmie wotum zaufania. Za było 236 parlamentarzystów, przeciwko - 202. 18 wstrzymało się od głosu. Głosowało 456 posłów, większość bezwzględna wynosiła 229.

"Głowa państwa" czy "ręce PiS"? Po ułaskawieniu Kamińskiego

Mariusz Kamiński został ułaskawiony, bo długoletni i wątpliwy proces uniemożliwiał mu pełnienie funkcji publicznych, w tym uzyskanie certyfikatu dostępu do tajnych dokumentów - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" Arkadiusz Mularczyk (Zjednoczona Prawica). Z kolei Bartosz Arłukowicz (PO) ocenił, że prezydent Andrzej Duda, ułaskawiając wiceprezesa PiS, "stracił szansę na bycie prezydentem ponadpartyjnym".

Grabarczyk: pierwsze ułaskawienie prezydenta dla polityka własnej rodziny politycznej

- Przez sto dni, kiedy wpływały do prezydenta wnioski o ułaskawienie, to tego nie robił. Po raz pierwszy zastosował to prawo wobec ważnego polityka własnej rodziny politycznej, Mariusza Kamińskiego - powiedział w programie "Tak jest" były minister sprawiediwości Cezary Grabarczyk (PO). Decyzji Andrzeja Dudy bronił sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki (PiS).

Co obiecała Beata Szydło? Najważniejsze punkty

Brak obowiązku szkolnego dla 6-latków, 500 zł na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, finansowanie służby zdrowia z budżetu, program budowy tanich mieszkań, wzrost płac, wzmocnienie wschodniej flanki NATO, zwiększenie nadzoru nad służbami specjalnymi - to niektóre z założeń programu premier Beaty Szydło.

Szydło odpowiadała na pytania posłów. "Polska polityka musi się zmienić"

Po debacie poświęconej expose Beaty Szydło, szefowa rządu odpowiadała na pytania posłów. Zwróciła się m.in. do posłów PO. - Ponownie mówicie o PiS, a nie o sprawach obywateli, o których to dzisiejsze moje wystąpienie przecież było. Polska polityka musi się zmienić - apelowała Szydło. Tuż po tym Sejm w głosowaniu udzielił wotum zaufania dla jej rządu.

Była szefowa MEN: szykuje się rewolucja, tylko tak naprawdę nie wiadomo, po co

- Słuchając tego przemówienia przypominam sobie, jak chodziłam do szkoły w XX wieku. Tylko że te czasy już minęły i słowo "rozwój" nijak nie kojarzy mi się z tym powrotem do głębokiej przeszłości - tak proponowane w expose Beaty Szydło zmiany w systemie edukacji skomentowała Joanna Kluzik-Rostkowska (PO), była minister edukacji narodowej.