Pierwsza rozmowa Tuska z Szydło. Były gratulacje

Donald Tusk w rozmowie telefonicznej pogratulował Beacie Szydło objęcia funkcji premiera polskiego rządu - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Poza gratulacjami politycy rozmawiali o najbliższych spotkaniach międzynarodowych: szczycie Unia Europejska - Turcja w Brukseli oraz szczycie klimatycznym COP 21 w Paryżu.

Opozycja: to skok na Trybunał. PiS: to przywracanie konstytucyjności

- PiS testuje, jak daleko można się posunąć - powiedział Ryszard Petru z Nowoczesnej. - Trzeba przywrócić konstytucyjność Trybunału - ripostował Jacek Sasin z PiS. W Sejmie trwa polityczna burza po przegłosowaniu uchwał stwierdzających nieważność wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Ekspert PiS miał być w TK, przeszkodziła sprawa o plagiat

Poseł PiS Stanisław Piotrowicz przedstawił w środę opinie trzech konstytucjonalistów, z których ma wynikać, że przepisy dotyczące wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego uchwalone przez poprzedni Sejm są niezgodne z ustawą zasadniczą. Na sejmowych stronach można przeczytać opinie dwóch z nich: prof. Bogusława Banaszaka i prof. Jarosława Szymanka. Prof. Banaszak w przeszłości sam kandydował na sędziego Trybunału, przeszkodziła mu jednak sprawa o plagiat.

Kopacz: będzie wniosek o odwołanie marszałka Sejmu

W najbliższym tygodniu złożymy wniosek o odwołanie marszałka Marka Kuchcińskiego - zapowiedziała w Sejmie była premier Ewa Kopacz. Posłanka PO tłumaczyła, że od kilku dni Kuchciński prowadzi obrady Sejmu w "niedemokratyczny sposób" i ogranicza prawo opozycji do zabrania głosu, czego dowodem miało być wczorajsze posiedzenie.

Fala antyimigranckiego hejtu w sieci przybiera na sile. "Co piąty wpis zawiera treści rasistowskie"

Internauci coraz chętniej i coraz agresywniej mówią uchodźcom "nie". Instytut Monitorowania Mediów wyliczył, że już co piąty wpis krytyczny zawiera rasistowskie słowa i zwroty nawołujące do agresji. - Tam, gdzie jest strach pojawia się miejsce na skrajne poglądy. Nie widzę na razie szans na odwrócenie tego trendu - mówi dr Stanisław Kosmynka, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego.

Rzecznik Praw Obywatelskich "zaskoczony" decyzją Sejmu

Cały czas oczekiwałem zaprzysiężenia tych trzech sędziów przez prezydenta - powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Dodał, że zaskoczyło go wczorajsze głosowanie w Sejmie nad uchwałami, w których posłowie stwierdzili nieważność poprzedniego wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

"Ten Sejm udowadnia, że może wszystko". Konstytucjonalista przedstawia scenariusze dla TK

Sejm nie odwołał sędziów, bo taka uchwała jest wydawana bez podstawy prawnej - mówił w TVN24 prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista. Wczoraj w nocy posłowie głosami PiS i ruchu Kukiz'15 przyjęli uchwały, w których stwierdzono nieważność wyboru pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego, dokonanego w październiku tego roku, jeszcze przez Sejm poprzedniej kadencji. Gość "Wstajesz i wiesz" tłumaczył też, co teraz krok po kroku będzie działo się w tej sprawie.

Bielan: zachowanie PO to mieszanina dziecinady i hipokryzji

Nie wiem, czy jest możliwość kompromisu. Wszyscy kandydaci na sędziów Trybunału Konstytucyjnego zostali wybrani na podstawie tej samej ustawy. My uważamy, że jest ona niekonstytucyjna - powiedział w "Jeden na jeden" wicemarszałek Senatu Adam Bielan (Zjednoczona Prawica). Według niektórych pomysłów, kompromisem mogłaby być sytuacja, w której prezydent odebrałby ślubowanie od trzech sędziów TK wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu, kiedy większość miała koalicja PO-PSL.

W Norwegii określenie "polskie obozy" nie narusza zasad

Norweska Rada Etyki Mediów (Pressens Faglige Utvalg) uznała, że określenie "polski obóz koncentracyjny" nie narusza zasad dziennikarskich. Skargę wniósł działający w Norwegii polonijny portal internetowy. - Nie przyjmujemy takiej interpretacji - powiedział szef MSZ Witold Waszczykowski.

Sąd nad trybunałem

Co kryje się za ekspresowo wprowadzonymi przez PiS zmianami w ustawie o Trybunale i kolejnymi uchwałami, które niespodziewanie tego wieczoru pojawiły się w Sejmie? Cyprian Jopek najprościej jak można wyjaśni, co to za zmiany i dlaczego - zdaniem wielu - te zmiany łamią konstytucję.

Strażnicy Konstytucji

Polityczna walka o Trybunał Konstytucyjny i zasadnicze pytanie, o co tak naprawdę ta walka się toczy? Naturalnym i oczywistym powinno być to, że Trybunał - choć wybierany, jak wszędzie w Europie, przez polityków - zachowuje jednak swoją niezależność zgodnie z demokratycznym trójpodziałem władzy. Dlaczego w Polsce ci najważniejsi strażnicy prawa nie są postrzegani wyłącznie jako obrońcy konstytucji, ale też politycznych interesów? Czy faktycznie tak jest, że politycy, którzy wybierają Trybunał mają potem wpływ na to jak ten orzeka?

Milczenie sędziów

Mocny zarzut, który ostatnio wiele razy i głośno był stawiany. Politycy mówią o upolitycznionych wyrokach, a z drugiej strony fundamentalną zmianą ustawy o Trybunale Konstytucyjnym de facto potwierdzają, że Trybunał od polityków jest zależny. Po takim ataku na konstytucyjnie niezawisły wymiar sprawiedliwości dziwić może najpierw długie milczenie sędziów, a potem ich sprzeciw, ale jednak nie tak słyszalny, jak zarzuty wobec nich. Sami przyznają, że sytuacja jest bez precedensu. Dlaczego więc w podobny sposób nie reagują? O tym z sędziami właśnie rozmawiała Brygida Grysiak.

"Trybunał Konstytucyjny nie jest świętą krową"

- Układy, które rządziły Polską, nie zdały egzaminu wyborczego - ocenił w "Kropce nad i" poseł Kukiz’15 Kornel Morawiecki, argumentując, że PiS zmianami w Trybunale Konstytucyjnym "chce poprawić los Polaków". Nie zgodził się z nim poseł PO Stefan Niesiołowski, który powiedział, że interesem społecznym nie można tłumaczyć łamania prawa.