"NYT" o Kaczyńskim: zachowywanie się jak klon Putina nie sprzyja jedności NATO

Polski rząd musi usłyszeć, że Sojusz, od którego żądają obrony, nie polega jedynie na obronie terytorium, ale też, co być może jest nawet ważniejsze, na obronie wspólnych wartości - pisze w środę w artykule redakcyjnym amerykański "New York Times". Gazeta domaga się, by podczas szczytu NATO w Warszawie wypomniano polskiemu rządowi jego "autorytarny kurs".

Prezydent nie powołał sędziów. Jest stanowisko KRS

Krajowa Rada Sądownictwa przedstawiła w środę stanowisko ws. odmowy powołania przez Andrzeja Dudę dziesięciu kandydatów wskazanych przez Radę do pełnienia urzędu sędziego. KRS chce spotkania z prezydentem w związku z "pilną potrzebą wyjaśnienia zasad współdziałania w procedurze nominacyjnej sędziów".

Lekarze ofiarami nieopublikowania wyroku TK. "Nawet po publikacji byłby dylemat"

Lekarze mają prawo znać treść pytań z przeprowadzonych egzaminów państwowych - zdecydował w czerwcu Trybunał Konstytucyjny. Wyrok nie został opublikowany, a Centrum Egzaminów Medycznych nadal utajnia pytania. "Nie ulega wątpliwości, że po wyroku pytania powinny być jawne" - przekonuje Naczelna Rada Lekarska. - Nawet gdyby wyrok Trybunału był opublikowany, miałbym ten sam dylemat - przekonuje szef CEM.

Koniec z egzaminem szóstoklasisty. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę nowelizację ustawy o systemie oświaty, likwidującą sprawdzian dla szóstoklasistów. Inna zmiana wprowadzona przez nowelę polega na tym, że maturzyści będą już mogli odwoływać się od wyniku egzaminu maturalnego.

Rzecznik prezydenta: nie ma potrzeby, by Sejm pracował do 3 w nocy

Wszyscy jesteśmy zmęczeni sporem o Trybunał Konstytucyjny. Im szybciej prace nad nową ustawą o TK się zakończą, tym lepiej - ocenił w "Jeden na jeden" Marek Magierowski. Dyrektor prezydenckiego biura prasowego dodał jednak, że "nie ma potrzeby", by Sejm pracował nad tą ustawą do późnych godzin nocnych.

45 minut Dudy z Obamą. Rzecznik prezydenta o spotkaniu

To będzie spotkanie w wąskim gronie, dwóch niewielkich delegacji. Jest zaplanowane na 45 minut, ale może się przedłużyć - powiedział w "Jeden na jeden" dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski, pytany o spotkanie Duda-Obama w Warszawie.

Fałszywy przystanek autobusowy. Ma pomóc chorym na Alzheimera

Ze specjalnego przystanku na warszawskim Mokotowie nie odjeżdża żaden autobus. Wiata stoi przy centrum dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera. Zaniki pamięci idą u nich w parze z chęcią ucieczki do domu, a fałszywy przystanek ma pomóc ich zatrzymać. Materiał programu "Polska i Świat".

Nazywanie władzy "palant" i "przygłupawy urzędnik" dopuszczalne

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał we wtorek, że niesłuszne było skazanie przez polskie sądy redaktora naczelnego lokalnego pisma z Radomska i Bełchatowa, który pod adresem przedstawicieli miejscowych władz użył słów "palant" i "przygłupawy urzędnik".

"Macierewicz nie powinien nigdy sprawować żadnej publicznej funkcji"

- Antoni Macierewicz jest człowiekiem nieobliczalnym, szkodliwym, który jątrzy, obraża ludzi publicznie, używa niedopuszczalnego języka. Takich ludzi powinno się z polityki eliminować - stwierdził w "Faktach po Faktach" Marek Borowski. Ludwik Dorn ocenił z kolei, że Macierewicz "zrobi bardzo szkodliwe rzeczy" na stanowisku szefa MON, które dostarczą "nokautujących" argumentów do jego odwołania.

"Macierewicz ani dnia dłużej nie powinien być ministrem obrony"

- Jest ministrem najgorszym w tym rządzie, chociaż konkurencja jest silna - powiedział o Antonim Macierewiczu poseł PO Stefan Niesiołowski. - Jest to jeden z najbardziej pracowitych ministrów - bronił szefa MON Marek Jakubiak, poseł Kukiz'15. Parlamentarzyści byli we wtorek gośćmi programu "Tak Jest".

Bazy USA, Anakonda i rola Polski w NATO. Co warto wiedzieć przed szczytem w Warszawie

W piątek 8 lipca w Warszawie rozpocznie się szczyt NATO. Od poniedziałku na antenie TVN24 BiS przedstawiamy cykl programów specjalnych poświęconych temu wydarzeniu. W drugim odcinku, we wtorek, Michał Sznajder przedstawił rozmieszczenie amerykańskich baz wojskowych w Europie. Pokazaliśmy, jak podczas niedawnych ćwiczeń wojsk NATO Anakonda 2016 sprawdzano gotowość Sojuszu do reakcji w przypadku ataku przy użyciu broni chemicznej. Ponadto były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Stephen Hadley wyjaśniał korespondentowi "Faktów" TVN Marcinowi Wronie, dlaczego tak ważne jest, że najbliższy szczyt NATO odbędzie się właśnie w Polsce.

Zaskoczenie w Sejmie. Wszystko do kosza, prace nad ustawą o TK od nowa

Marszałek Sejmu podjął decyzję o zwrocie projektu ustawy w sprawie Trybunału Konstytucyjnego do komisji celem procedowania od podstaw - powiedział przewodniczący komisji sprawiedliwości i praw człowieka Stanisław Piotrowicz (PiS). Jedyną podstawą nowych prac będzie projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. Ustawa ma zostać uchwalona jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.

Ukraińcy blokowali przejścia graniczne z Polską. Mogą usłyszeć zarzuty

Ukraińska policja wszczęła postępowanie karne w związku z blokowaniem granicy z Polską przez mieszkańców przygranicznych miejscowości. W czasie poniedziałkowego protestu doszło też do incydentu z udziałem samochodu z polską rejestracją, który wjechał w grupę ludzi. Według lwowskiego radnego autem kierował polski konsul. "Samochód nie należał do polskiego konsulatu" - zapewnia nasze MSZ.

Hadley: Polska jawi się jako fundament pokoju, bezpieczeństwa i stabilności

Złą wiadomością jest to, że ponownie pojawia się taka Rosja, która definiuje siebie jako kraj w opozycji do Zachodu - powiedział Stephen Hadley, były doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA w rozmowie z Marcinem Wroną dla TVN24 BiS. Przed rozpoczynającym się w piątek 8 lipca warszawskim szczytem NATO TVN24 BiS codziennie w specjalnym programie przybliża tematykę związaną z Paktem Północnoatlantyckim.

Operacja CBA. Zatrzymany były szef Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

Były prezes Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, znany biznesmen i prezes Aeroklubu Polskiego zostali dziś o świcie zatrzymani przez agentów CBA - dowiedzieli się nieoficjalnie dziennikarze portalu tvn24.pl. Śledztwo dotyczy podejrzeń korupcji przy udzielaniu grantów przez NCBiR.

Rzepliński: władzy nie wolno wszystkiego. Piotrowicz: decyduje większość

Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym jest przygotowywana w złej wierze i zmienia ustrój państwa bez zmiany ustawy zasadniczej - powiedział prezes TK Andrzej Rzepliński z sejmowej trybuny podczas debaty nad projektem. - Te głosy nie pojawiały się wtedy, kiedy swoje wątpliwe ustawy i reformy wprowadzała PO - ripostował Stanisław Piotrowicz (PiS).