Duda: dzięki Polakom ratującym Żydów nasz naród przetrwał godnie

- Przez stulecia trwała symbioza Polaków i Żydów na tych terenach. Aż do tragicznego momentu, kiedy Polska została napadnięta najpierw przez hitlerowskie, nazistowskie Niemcy, a potem przez Związek Sowiecki - mówił w czwartek w Łańcucie prezydent Andrzej Duda, wręczając odznaczenia Polakom ratującym Żydów. Para prezydencka wzięła też udział w otwarciu Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowie.

Szydło spotka się z szefem Komisji Europejskiej

Na marginesie szczytu UE premier Beata Szydło spotka się z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - dowiedziała się w czwartek Polska Agencja Prasowa ze źródła unijnego. Tematem mają być kwestie związane m.in. z kryzysem uchodźczym, ale także sytuacją wokół TK.

Rząd PiS nie poprze drugiej kadencji Tuska? "Wszystko jest możliwe"

Decyzja o poparciu dla kandydatury Donalda Tuska na drugą kadencję na stanowisku szefa RE to kwestia przyszłości - powiedział w czwartek wiceszef MSZ Konrad Szymański. Jak dodał, nie wiązałby tego ze sprawą braku poparcia PO dla Janusza Wojciechowskiego, kandydata rządu na unijnego audytora.

Lasek: wypowiedzi Macierewicza mogą wynikać z braku wiedzy

Jeśli Antoni Macierewicz ma podejrzenie, że ktoś popełnił przestępstwo, to jako urzędnik państwowy ma obowiązek poinformować o tym prokuraturę, zamiast raczyć nas takimi informacjami - stwierdził Maciej Lasek, były szef komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej. Lasek skomentował w TVN24 środowe wypowiedzi ministra obrony narodowej dotyczące tego, co miało się zdarzyć w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku.

Wybuch, czyli o czym nigdy nie było mowy. Smoleńskie teorie Macierewicza

- Nigdy nie powiedziałem i nie mam zamiaru wskazywać powodu, który doprowadził do tego, że samolot rozpadł się w powietrzu - zapewniał w środę podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony szef MON Antoni Macierewicz. Sprawdziliśmy, co minister w przeszłości rzeczywiście mówił o przyczynach katastrofy smoleńskiej - teorii było wiele, także o "serii wybuchów".

Trybunał zbada kolejne ustawy. Znamy terminy

Na 6 i 7 kwietnia Trybunał Konstytucyjny wyznaczył terminy trzech spraw - rozprawy w pełnym składzie i ogłoszenia dwóch orzeczeń w składach pięcioosobowych. Będą to pierwsze orzeczenia TK od czasu sporu wokół obsady sędziów TK i ustawy o Trybunale.

Tusk: Polska znalazła się na zakręcie

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk ocenił w czwartek, że Polska powinna respektować opinię Komisji Weneckiej ws. Trybunału Konstytucyjnego. Jak podkreślił, do tej pory autorytet tego gremium był raczej respektowany, a jego zalecenia mogą pomóc "wyjść z opresji".

Kaczyński: może nigdy nie będę frontmanem

- To, co oni sobie teraz uzurpują, to stwierdzenie: my w gruncie rzeczy możemy bez żadnych procedur uchylać ustawy - tak ostatnie działania Trybunału Konstytucyjnego (TK) ocenił Jarosław Kaczyński. Prezes PiS mówił też, że "jeśli chodzi o media, będzie wstrzemięźliwy jeszcze przez dłuższy czas".

Zmarł Marian Kociniak. Aktor miał 80 lat

Marian Kociniak, jeden z najwybitniejszych powojennych polskich aktorów, zmarł w wieku 80 lat. Informację potwierdzili przedstawiciele Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Teatru Ateneum, z którymi aktor był związany niemal przez całe życie.

Kończy 25 lat odsiadki, będzie dowodził niewinności

Od początku twierdził, że jest niewinny i chce swojej niewinności ostatecznie dowieść - mimo, że właściwie już kończy odsiadywanie 25 lat więzienia za brutalne morderstwo. To, co przeżył w zakładach karnych, określa krótko: "Piekło, horror". Materiał "Czarno na białym" TVN24.

Posłanka PiS powołuje się na komentarz. Prawniczka prostuje

Posłanka PiS Małgorzata Wassermann, broniąc decyzji rządu o niepublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, posłużyła się opinią konstytucjonalistki dr Moniki Haczkowskiej. - Cytatem posłużono się w sposób niewłaściwy, TK podlega tylko konstytucji - wyjaśnia w rozmowie z TVN24 redaktor naukowy komentarza.

"Słyszałam dźwięk wyrywanych włosów". Mąż katował żonę, obok spały dzieci

Wszedł mój mąż z jakimś oprychem, mieli obydwaj w rękach noże. Po którymś uderzeniu poczułam ciepło, błogo i przestałam czuć ręce, nogi - wspomina 32-letnia Marta Diener. Pijany mąż skatował ją we własnym domu, przez ścianę z ich śpiącymi dziećmi. Kobieta wcześniej mówiła o problemach z mężem, ale nikt nie reagował. Materiał "Faktów" TVN.

Beata Szydło w Brukseli. Cel: zabezpieczyć granice zewnętrzne UE

Premier Beata Szydło przybyła w środę wieczorem do Brukseli. W czwartek weźmie udział w unijnym szczycie, podczas którego państwa UE i Turcja będą pracować nad planem mającym zahamować falę migracji. Polska ma nadzieję na ostateczne decyzje, które zabezpieczą granicę zewnętrzną Unii Europejskiej i rozwiążą kryzys.

"Jak nie pan Wojciechowski, to inny Polak"

W tym trybunale obrachunkowym zasiada 28 osób z każdego kraju członkowskiego po jednym. Jak nie pan Wojciechowski, to następny Polak - stwierdziła Róża Thun. Europosłanka PO w programie "Kropka nad i" skomentowała negatywne zaopiniowanie kandydatury Janusza Wojciechowskiego z PiS do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego przez komisję kontroli budżetowej PE. - Gdzie mogą nam zaszkodzić, to szkodzą - ocenił prof. Ryszard Legutko, eurodeputowany PiS.

Były szef CBA: mam prawo czuć się celem

- Mam prawo czuć się pewnym celem działań audytowych. Mam świadomość, że wykazanie jakichś błędów mogłoby skutecznie dyskredytować moją sześcioletnią działalność - powiedział w "Faktach po Faktach" były szef CBA Paweł Wojtunik. Skomentował w ten sposób audyt w CBA, który przeprowadził minister-koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Macierewicz: nigdy nie wskazywałem powodu rozpadu samolotu w powietrzu

- Czarna skrzynka Tu-154 wędrowała z Rosji do Polski, w tę i z powrotem. Okazało się, że to, co dostaliśmy, to nie była czarna skrzynka z polskiego samolotu. Przywieziono coś innego - powiedział w środę na posiedzeniu sejmowej komisji obrony szef MON Antoni Macierewicz. Szef MON tłumaczył też, że nigdy nie podawał powodu rozpadu samolotu.