Komisarz przedstawia raport o Polsce. MSZ: jest wybiórczy

Daleko idące zmiany w prawie w Polsce budzą duże obawy pod kątem ochrony praw człowieka - ocenił komisarz ds. praw człowieka Rady Europy Nils Muiżnieks, prezentując w środę w Warszawie raport na temat stanu praw człowieka. - Raport jest wybiórczy, bazuje na opiniach pewnych środowisk i niektórych organizacji pozarządowych, pomijając ogólnodostępne dane - ocenił wiceszef MSZ Aleksander Stępkowski.

Rząd odpowie dziś na opinię KE? Szef MSZ: w tej chwili jestem zajęty

To wewnętrzne terminy Komisji Europejskiej. Nie obowiązują rządu polskiego - powiedział dziennikarzom minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w Izraelu, gdzie przebywa z wizytą. Odpowiedział w ten sposób na pytania dotyczące terminu przesłania przez rząd polski odpowiedzi na opinię Komisji Europejskiej ws. praworządności w Polsce.

Macierewicz: mam nadzieję, że polskie F-16 polecą na Bliski Wschód przed szczytem

Szef MON Antoni Macierewicz powiedział w środę, że ma nadzieję, iż polskie samoloty bojowe F-16, które mają wziąć udział w misji rozpoznawczej przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu (IS), znajdą się na Bliskim Wschodzie jeszcze przed szczytem NATO. Dodał, że batalion NATO, który ma stacjonować w Polsce, nie będzie stacjonował w przesmyku suwalskim, lecz tam, gdzie będzie największe zagrożenie.

Mąż premier Beaty Szydło, "unijne miliony" i "brak sprawozdań"

Stowarzyszenie prowadzące Szkołę Zarządzania i Handlu w Oświęcimiu, której dyrektorem jest mąż premier Beaty Szydło, od lat nie przedstawia sprawozdań finansowych - donosi portal OKO.press. Serwis informuje również, że w ostatnim dziesięcioleciu szkoła, prowadzące je stowarzyszenie, w którego zarządzie zasiada Edward Szydło, otrzymały z dotacji unijnych 25 milionów złotych na realizację szkoleń (z partnerami lub bez).

Autobus zderzył się z peugeotem. Jedna osoba nie żyje

Tragiczny wypadek w Kamieńcu (woj. pomorskie). Nie żyje kierowca peugeota, który rano zderzył się z autobusem. Towarzysząca mu kobieta w stanie ciężkim trafia do szpitala w Słupsku. Pasażerowie autobusu nie doznali poważniejszych obrażeń.

Myśleli, że matka porzuciła sarny. Chcieli dobrze, zrobili źle

Trzy małe sarny trafiły do ośrodka opiekującego się dzikimi zwierzętami w Szczecinie. Osoby, które je tam przywiozły, wyniosły je z lasu. Myślały, że pomagają zwierzętom, bo wydawało im się, że zostały porzucone przez matkę. Tymczasem zwierzęta zostały wyrwane z naturalnego środowiska. - Sarenki po narodzinach wyglądają bezbronnie. Matka zostawia je na cały dzień, by zdobyć pożywienie - tłumaczy Marzena Białowolska z Fundacji Dzika Ostoja.

PiS "nie rozumie" sędziego Pszczółkowskiego

Sędziego Piotra Pszczółkowskiego również obowiązuje ustawa o TK autorstwa PiS z grudnia 2015 roku - stwierdziła rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Oświadczyła, że nie rozumie działań tego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, który z jednej strony mówi o "wyroku" wydanym przez TK, a z drugiej orzeka w sprzeczności - jak oświadczyła - z ustawą. Zdaniem szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego, wypowiedź Pszczółkowskiego "wpisuje się w pożałowania godną polityczną działalność prezesa" TK.

Kradł paliwo na stacjach, bo "brakowało mu adrenaliny"

Na co dzień był mężem, ojcem i dobrym pracownikiem. W czasie wolnym zmieniał się w złodzieja, który podjeżdżał na stacje benzynowe, lał paliwo i odjeżdżał z piskiem opon - bez płacenia. Działał przez blisko dwa lata. Dlaczego kradł, skoro miał pieniądze?

Waszczykowski spotkał się z premierem Izraela

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotkał się z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu. To pierwszy punkt wizyty szefa polskiej dyplomacji w Izraelu i Autonomii Palestyńskiej.

"Fasadowa obecność" NATO i walka o Poznań '56. Tak #PisząoPolsce

"Rozkazy z ministerstwa" mogą zniszczyć obchody wydarzeń czerwca 1956 r. w Poznaniu, bo Prawo i Sprawiedliwość próbuje upamiętniać ofiary katastrofy smoleńskiej nawet w takich miejscach, w których ginęły ofiary komunizmu – pisze niemiecka "Sueddeutsche Zeitung". W innym artykule zdaje się ironizować, śmiejąc się z uległości NATO względem Rosji, tymczasem "Financial Times" wspomina o fatalnych danych z rynku pracy nad Wisłą. Zachodnie media #PisząoPolsce.

"Financial Times": batalion NATO stanie w przesmyku suwalskim

Przypadający na Polskę batalion NATO ma zostać rozmieszczony na północno-wschodnim krańcu polskiego terytorium w tzw. przesmyku suwalskim, którego zajęcie przez obce siły całkowicie odcięłoby kraje bałtyckie od reszty Europy - pisze środowy "Financial Times".

MSWiA przedstawia dane o policyjnej inwigilacji w 2015 roku

8 tys. razy policja prowadziła w ubiegłym roku kontrolę operacyjną, czyli podsłuch lub tajny przegląd korespondencji. Sąd odmówił zgody w 18 przypadkach, a prokurator w 234. W 2014 r. policja zastosowała kontrolę operacyjną 7215 razy.

Senat zajmie się ustawą antyterrorystyczną

Senat zajmie się w środę m.in. ustawą o działaniach antyterrorystycznych, która ma doprowadzić do lepszej koordynacji i skuteczności służb przy podejrzeniu przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Kopacz liderem opozycji? "Nie zgadzam się"

W PO konieczna jest praca zespołowa, by odsunąć PiS od władzy - mówił Grzegorz Schetyna w "Jeden na jeden". - Ja jestem szefem, ale pracujemy zespołowo. Kto nie chce pracować zespołowo, to sam decyduje, że staje obok - zaznaczył.

Mimo buntu ma potężną władzę. Dlaczego?

Kiedyś zerwał z obozem Jarosława Kaczyńskiego, teraz wrócił do jego łask. Oprócz tego Zbigniew Ziobro w roli prokuratora generalnego otrzymał niezwykle szerokie uprawnienia. Dlaczego prezes PiS powierzył tyle władzy właśnie jemu? Materiał programu "Czarno na białym".

Marcinkiewicz: inwestorzy boją się Kaczyńskiego

- Inwestorzy wycofują pieniądze z Polski, bo boją się Jarosława Kaczyńskiego. Bali się również 10 lat temu. Miałem wówczas z nimi liczne spotkania - powiedział w "Kropce nad i" były premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Szydło: KE otrzyma odpowiedź rządu w odpowiednim terminie

- W odpowiednim terminie Komisja Europejska otrzyma informacje, jakie działania w sprawie Trybunału Konstytucyjnego są w tej chwili w Polsce prowadzone - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło. Wcześniej korespondent TVN24 informował, że rząd nie prześle do środy odpowiedzi na opinię KE.

MSWiA chce obniżenia emerytur byłych funkcjonariuszy SB

Emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL mają sięgać maksymalnie średniego świadczenia emerytalnego w systemie powszechnym, czyli ok. 2100 zł - poinformowało MSWiA. To jedno z założeń projektu ustawy obniżającej emerytury m.in. byłym funkcjonariuszom SB.