Jak można odwołać prokuratora generalnego?

Ewa Kopacz poinformowała, że nie przyjmie sprawozdania prokuratora generalnego za 2014 r. Nie oznacza to jednak odwołania Andrzeja Seremeta ze stanowiska. O tym bowiem musi zadecydować Sejm. Skomplikowaną procedurę wyjaśnił w rozmowie z TVN24 Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Jeb Bush z wizytą w Warszawie. Spotkał się z Komorowskim i Dudą

Były gubernator Florydy i pretendent do fotela w Białym Domu Jeb Bush przebywa z wizytą w Warszawie. Spotkał się po kolei z marszałkiem Sejmu Radosławem Sikorskim, szefem MSZ Grzegorzem Schetyną, prezydentem Bronisławem Komorowskim i prezydentem elektem Andrzejem Dudą. Rano Bush zwiedził Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas rozmów Bush zadeklarował, że USA muszą "zwiększyć swoją obecność wojskową w Europie Wschodniej".

Na prywatnej działce Piotra Misztala powstała za 2,5 miliona publiczna droga. Milioner żąda rekompensaty

- Ktoś mi wybudował drogę. Na mojej prywatnej działce - wzrusza ramionami Piotr Misztal, łódzki biznesmen i eksposeł. Tym kimś było miasto Łódź. Urzędnicy nie sprawdzili, na czyjej ziemi budują drogę za 2,5 miliona złotych. Teraz za tę inwestycję podatnicy mogą zapłacić po raz drugi. Biznesmen domaga się bowiem kilkumilionowej rekompensaty za przeniesienie prawa własności na rzecz miasta. Pierwszą rozprawę wyznaczono na 30 czerwca.

SLD chce samorozwiązania Sejmu. Szydło przeciw "pogłębianiu chaosu"

- Sojusz Lewicy Demokratycznej chce samorozwiązania Sejmu i złoży odpowiedni wniosek w tej sprawie - poinformowała w czwartek w Sejmie Anna Bańkowska (SLD). - To jakiś żart - odpowiada Elżbieta Radziszewska (PO). - Nie ma jeszcze stanowiska klubu, ale ja uważam, że nie ma potrzeby pogłębiania chaosu - tak o skróceniu kadencji mówi z kolei Beata Szydło (PiS). Poparcie dla wniosku SLD zadeklarowała jedynie Zjednoczona Prawica.

Duda o rządzie: kredyt zaufania został wyczerpany

Można wyrazić zdumienie, budzące mój osobisty niepokój, że afera taśmowa funkcjonuje już od ponad roku, tymczasem z rekonstrukcją mam do czynienia dziś. To pokazuje jakość polityków rządzącego obozu - powiedział prezydent elekt Andrzej Duda. Odniósł się w ten sposób do serii dymisji ogłoszonych w środę przez premier Ewę Kopacz. W opinii Dudy w Polsce nie dzieje się dobrze, a kredyt zaufania ekipy rządzącej został wyczerpany.

Unijny trybunał wydał wyrok w sprawie in vitro w Polsce

- Polska naruszyła przepisy dyrektywy unijnej nie przyjmując regulacji w sprawie in vitro - taki wyrok zapadł dzisiaj w Trybunale Sprawiedliwości UE. Trybunał kary finansowej dla naszego kraju jednak nie orzekł, bo nie wnioskowała o to Komisja Europejska.

Równanie Kopacz z wieloma niewiadomymi. Operacja Zmiana krok po kroku

Ewa Kopacz zmienia kształt swojego rządu. Nazwiska sześciu nowych ministrów i wiceministrów - zgodnie z tym, co mówi rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska - poznamy w przyszłym tygodniu. Dłużej możemy poczekać na nowego marszałka Sejmu, który zostanie powołany prawdopodobnie na kolejnym posiedzeniu Sejmu, które rozpoczyna się 23 czerwca. A do zmiany prokuratora generalnego w ogóle może nie dojść.

Kłopotek o "zaskakujących numerach wycinanych przez koalicjanta"

Wicepremier Janusz Piechociński o tym, którzy ministrowie będą odwołani, dowiedział się godzinę przed konferencją premier Ewy Kopacz. - Jesteśmy przyzwyczajeni do zaskakujących numerów wycinanych przez naszego partnera koalicyjnego - powiedział we "Wstajesz i wiesz" Eugeniusz Kłopotek z PSL.

"Zaczynamy nowy rozdział w tym rządzie i w Platformie"

- Pani premier podjęła szybko decyzję, żeby nie powodować destabilizacji państwa, bo granie tymi taśmami powodowało, że ta sytuacja nie była komfortowa - powiedziała we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Agnieszka Pomaska z PO. Odniosła się w ten sposób do dymisji ministrów w rządzie Ewy Kopacz.

Weteran armii Andersa walczył o zasiłek. Urzędnicy nie pomogli, zmarł w wieku 95 lat

Walczył pod Monte Cassino, był żołnierzem armii gen. Andersa. Józef Cichy - weteran wojenny - w ostatnich latach starał się o dodatek kombatancki, który by wydał na lekarstwa. Urzędnicy z ZUS-u twierdzili jednak, że musi przedstawić dowód na to, że brał udział w walkach i chorował na tropikalne choroby. Finału sprawy ciągnącej się prawie rok nie doczekał. Zmarł w wieku 95 lat.

Trzy kroki do odwołania Seremeta. Jego odejście wcale nie jest przesądzone

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że wystąpi z wnioskiem o odwołanie z funkcji prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta jako jednej z osób odpowiedzialnych za wyciek akt tzw. afery taśmowej. Ale sama decyzja szefowej rządu to za mało, żeby zmienić szefa prokuratorów. Co musi się stać, by usunąć Andrzeja Seremeta przed końcem jego kadencji? Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kto zastąpi ministrów i marszałka? Korowód nazwisk

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa - Błońska poinformowała w środę wieczorem, że nazwiska następców ministrów, którzy złożyli rezygnację poznamy dopiero w przyszłym tygodniu. Już teraz rozpoczęły się spekulacje, kto ich zastąpi.

10 zmiecionych. Nazwiska nowych ministrów już są

Na ręce premier Ewy Kopacz dymisję złożyli ministrowie Bartosz Arłukowicz, Andrzej Biernat, Włodzimierz Karpiński oraz wiceministrowie Rafał Baniak, Stanisław Gawłowski, Tomasz Tomczykiewicz. Ze stanowiska koordynatora służb specjalnych zrezygnował Jacek Cichocki, a szefa doradców premier Jacek Rostowski. Z funkcji marszałka Sejmu zrezygnował Radosław Sikorski. Ewa Kopacz zapowiedziała też, że nie podpisze sprawozdania prokuratora generalnego za 2014 r. i skieruje wniosek o odwołanie Andrzeja Seremeta. Kim są politycy, którzy żegnają się ze stanowiskami i jaki jest ich związek z aferą taśmową?

"Szczujnia ruszyła do walki"

- PiS ma swój złoty dzień, a szczujnia ruszyła do walki - powiedział w "Kropce nad i" Stefan Niesiołowski (PO), komentując falę dymisji ogłoszonych w środę przez Ewę Kopacz. - Jest mi przykro i smutno, że pod wpływem tego, co zrobił pan S., dochodzi do tak daleko idącej rekonstrukcji rządu (...). To jest też uginanie się przed PiS-em - ocenił z kolei Ryszard Kalisz.

"Obraz smutku i rozpaczy. Premier nie miała tego w planach"

To Zbigniew S., który upublicznił akta z afery podsłuchowej, napisał scenariusz, bo premier nie miała tego w planach - stwierdził w "Faktach po Faktach" były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który odniósł się do dymisji w rządzie i przeprosin premier Ewy Kopacz. Zdaniem Pawła Zalewskiego z PO, konsekwencje powinny być wyciągnięte rok wcześniej.

Dymisje Arłukowicza, Karpińskiego i Biernata. Zrezygnuje też Sikorski. Będzie nowy prokurator generalny

Ministrowie: Biernat, Karpiński i Arłukowicz, wiceministrowie: Baniak, Gawłowski, Tomczykiewicz, a także prof. Rostowski złożyli rezygnacje - poinformowała na briefingu premier Ewa Kopacz. Dodała, że Radosław Sikorski zapowiedział, że rezygnuje z funkcji marszałka Sejmu. I przeprosiła wyborców za to, co usłyszeli na taśmach. Po briefingu Kancelaria Premiera przekazała na Twitterze, że Jacek Cichocki złożył rezygnację z funkcji koordynatora służb specjalnych.