Nowe kłopoty złotego dziecka od białych zębów. Prokuratura znów zajmuje się Piotrem Kaszubskim

Oszukani klienci na Wyspach Brytyjskich i nowe kłopoty dotyczące działalności w Polsce - prokuratura znów przygląda się interesom Piotra Kaszubskiego, okrzykniętego swojego czasu przez część mediów "najmłodszym polskim milionerem". Prokuratorzy wszczęli właśnie postępowanie w sprawie oszustwa, którego miał się dopuścić. Sam Kaszubski powtarza, że "nigdy nie postawiono mu zarzutów" w żadnej sprawie a wszystko, co robi "jest zgodne z literą prawa".

MSZ opublikowało archiwalia dot. jeńców radzieckich

MSZ upubliczniło dokumenty dot. jeńców radzieckich w Polsce w latach 1919–1921, które pochodzą z archiwum Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w Genewie. Wynika z nich jednoznacznie, że w Polsce nie było celowej eksterminacji jeńców Armii Czerwonej.

"W każdym województwie są miejsca przystosowane do kwarantanny"

- W każdym województwie miejsc do kwarantanny jest kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt na kilka tysięcy osób - zapewnił w programie "Świat" Krzysztof Dąbrowski, dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Andrzej Wojtczak, przewodniczący Rady Sanitarno-Epidemiologicznej, przekonywał z kolei, że jeśli w Polsce rzeczywiście doszłoby do zagrożenia ebolą, decydującą rolę może odegrać czynnik ludzki.

Falenta: od 10 lat kontaktowałem się ze służbami

- Nigdy nie byłem tajnym współpracownikiem - stwierdził w "Piaskiem po oczach" Marek Falenta, główny podejrzany o zlecanie nagrań w aferze podsłuchowej. Jak tłumaczył, oficerowie CBA i ABW dzwonili do niego "od czasu do czasu" i "zadawali mu różne pytania". Falenta rozmawiał z nimi, bo "czuł się w obowiązku". - Pytali o rynek służby zdrowia, o rynek węgla, telekomunikacji. To są proste pytania i traktowałem to w kategoriach szkolenia, pomocy im - mówił Falenta.

Girzyński: Kaczyński pełni rolę trenera w przerwie meczu

- Jarosław Kaczyński jako były premier jest liderem ugrupowania, silnym, z autorytetem. Troszkę pełni rolę trenera w przerwie meczu piłkarskiego - w ten sposób Zbigniew Girzyński słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że "partia się rozpełzła".

Krajowy konsultant o eboli: jesteśmy przygotowani na 8, a chcielibyśmy na 9

Jak w skali od jednego do dziesięciu jesteśmy dziś w Polsce przygotowani na pojawienie się pacjenta zarażonego ebolą? - Powiedziałbym, że jesteśmy przygotowani w skali na osiem, a chcemy być przygotowani w skali na dziewięć. Bo na dziesięć prawdopodobnie nigdy nie zdążymy - stwierdził w "Tak jest" prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.

PO tuż przed PiS, Twój Ruch poza Sejmem

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w październiku, to wygrałaby je Platforma z 28 proc. poparcia, przed PiS z 27 proc. głosów - wynika z sondażu TNS Polska. We wrześniu - w badaniu TNS - prowadziło PiS z 31 proc., a PO miała 27 proc.

"Polska jest gotowa na ebolę tylko na szczeblu centralnym. Nie możemy wydawać na lekarzy wyroku śmierci"

- Czy pan może zmusić lekarza, czy pielęgniarkę do samobójstwa? - pytał w "Faktach po południu" dr Paweł Grzesiowski, ekspert w dziedzinie profilaktyki zakażeń. - Kontakt z materiałem zakaźnym od pacjenta, typu krew, pot, łzy to jest zakażenie jeden do jednego. Jak można zachęcić lekarzy do pracy inaczej niż zabezpieczając ich? Nie możemy wydawać na nich wyroku śmierci - dodał lekarz.

10 rzeczy, które musimy wiedzieć o eboli

Jak można się zarazić, jakie są objawy i gdzie szukać pomocy - odpowiadamy na 10 najważniejszych pytań dotyczących eboli. Po tym, jak zmarł pierwszy pacjent zakażony wirusem, pojawiło się wiele wątpliwości, czy reakcja na rozprzestrzenianie się wirusa jest wystarczająca. Także w Polsce pojawiają się sprzeczne informacje o tym, czy jesteśmy dostatecznie przygotowani.

Lekarze z Wrocławia zapewniają: jesteśmy gotowi przyjmować pacjentów z chorobami wysoce zakaźnymi

Krajowy konsultant do spraw chorób zakaźnych mówi, że polskie szpitale nie są przygotowane na ewentualne leczenie pacjentów z ebolą. Odmienne zdanie przedstawiają lekarze z Wrocławia. - Nasz personel jest gotowy przyjmować pacjentów, którzy mogą być zarażeni chorobami wysoce zakaźnymi - stwierdza Grzegorz Madej, ordynator oddziału chorób zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu.

Woonerf pod setkami parasolek. Na Festiwal Światła w Łodzi

Mimo słonecznej jesieni w sercu Łodzi jest więcej parasolek niż podczas największych ulew. Na 6 Sierpnia wiszą ich setki. Podobnie jak otaczające budynki, mają być one scenerią dla pokazów, które rozpoczną się w piątek wieczorem wraz z festiwalem światła.

Wiceminister zdrowia: słowa konsultanta o eboli to histeryczny komunikat

- To nie najmądrzejsza wypowiedź osoby, która powinna znać system i procedurę w sprawie chorób zakaźnych. W tej procedurze nie jest przewidziana ucieczka lekarzy przed pacjentem z ebolą - tak wiceminister zdrowia Sławomir Neumann skomentował słowa krajowego konsultanta ds. chorób zakaźnych, dotyczące eboli. Prof. Andrzej Horban stwierdził, że nie jesteśmy przygotowani na leczenie chorych z wirusem, a lekarze w obawie o własne zdrowie "uciekną w popłochu".

Kopacz o wizycie w Berlinie: nie pogubiłam się

Gdyby polityka i jej uprawianie zależało od tego, jak człowiek zachowuje się na czerwonym dywanie, to centrum światowej polityki musiałoby być w Hollywood - tak premier Ewa Kopacz skomentowała swoje "zagubienie" podczas czwartkowej wizyty w Berlinie.

GIS: jak ustrzec się przed ebolą?

Zagrożenie ebolą w Polsce jest bardzo małe, ale trzeba się liczyć z tym, że mogą być takie przypadki i nie możemy tego bagatelizować - powiedział na antenie TVN24 p.o. Głównego Inspektora Sanitarnego, Marek Posobkiewicz.

Rosjanie chcą pomnika. Szef polskiego MSZ: to prowokacja

Ambasada RP w Moskwie odpowiedziała na artykuł "Komsomolskiej Prawdy" w sprawie budowy w Krakowie pomnika rzekomo "zamęczonych" jeńców bolszewickich z czasów wojny 1920 roku. Stanowczo zaprotestowała przeciwko użyciu w publikacji pojęcia "polskie obozy śmierci". - To jest oczywiście prowokacyjna propozycja - powiedział, komentując sprawę, szef MSZ Grzegorz Schetyna.

Protasiewicz o Schetynie: wojny nie ma, ale jest konflikt

Wojny pomiędzy nami nie ma, ale jest konflikt - tak Jacek Protasiewicz skomentował w "Jeden na jeden" napięcie pomiędzy nim a jego głównym antagonistą Grzegorzem Schetyną. Szef dolnośląskich struktur PO podkreślił na antenie TVN24, że zdecydowali się z szefem MSZ na "zawieszenie broni".

Wielkie podglądanie w Pile. Obraz z monitoringu w kablówce

Wielki brat patrzy w Pile. A właściwie wielki sąsiad. Pilska Spółdzielnia Mieszkaniowa zainstalowała na kilku osiedlach monitoring. Niby nic dziwnego, ale w tym przypadku sąsiadów można podglądać w lokalnej kablówce. Lokatorzy mogą poczuć się jak w reality show. [Polska i Świat]

Kopacz: Nie możemy zlekceważyć eboli. Minister zdrowia przygotuje instruktaż dla obywateli

Minister zdrowia dostał polecenie, by przygotować instruktaż dla obywateli, jak się zachowywać, aby ustrzec się przed ebolą - poinformowała Ewa Kopacz. Premier, która w czwartek rozmawiała o zagrożeniu związanym z epidemią z prezydentem Francji Francois Hollande’em, podkreśliła, że istotne jest, "by wyznaczyć jeden europejski kierunek działania w tej sprawie". - Tego wirusa zlekceważyć nie można - mówiła.

3 mln zł więcej dla uchodźców. Pieniądze z rezerw budżetowych

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała wniosek resortu finansów, by o blisko 3 mln zł zwiększyć wydatki na utrzymanie cudzoziemców ubiegających się w Polsce o status uchodźców. Przesunięcie środków ma być dokonane m.in. z rezerwy celowej dot. przeciwdziałaniu korupcji.