- Chyba zostałem w jakiś sposób ochroniony przed pełną agresją, tak jak słyszałem przez ścianę w przypadku innych więźniów - mówi reporterowi TVN24 ksiądz Paweł Witek, który spędził dobę w kazamatach prorosyjskich separatystów z Doniecka. Duchowny przyznał, że choć "nie został brutalnie pobity", grożono mu m.in. odcięciem ręki, powieszeniem czy rozstrzelaniem.

- Myślałem sobie o całej drodze gen. Jaruzelskiego i porównałbym go do lotosu - powiedział w "Kropce nad i" Piotr Gadzinowski (lewica24). Dlaczego lotosu? Bo - tłumaczył niedawny kandydat do europarlamentu z list SLD - ludzie w Azji powołują się na "paradoks lotosu", gdy "coś, co jest pożyteczne i piękne, może zakiełkować w błocie". Zbigniew Girzyński (PiS) skomentował: gdy nie ma argumentów na obronę Jaruzelskiego, są "dziwne konstrukcje przyrodnicze".

Brak jedności nam nie służy. Lewica jest w poważnym kryzysie, nie poszło jednak o program, tylko o ambicje - mówił w "Faktach po Faktach" Marek Siwiec z Twojego Ruchu, odnosząc się do wyborczej porażki swojej partii i braku wspólnej listy wyborczej z SLD. Zbigniew Ziobro z Solidarnej Polski mówił z kolei, że porażkę jego partii należy rozpatrywać we właściwych proporcjach. Jak zauważył, mimo braku pieniędzy z budżetu udało się uzyskać 4-proc. poparcie.

Unia Europejska umiera, a Rosja dynamicznie się rozwija - mówi Janusz Korwin-Mikke, tłumacząc, dlaczego gospodarcza ekspansja Polski powinna być skierowana na Wschód. W wywiadzie dla RIA Nowosti prezes Kongresu Nowej Prawicy określa aneksję Krymu jako "zupełnie naturalną", opowiada się za federalizacją Ukrainy i twierdzi, że silne kręgi w USA dążą do wywołania wojny światowej.

Nie rozumiem tego, jak (Donald Tusk) mógł zostać premierem - mówi 17-latka Maria Sokołowska, która medialną sławę zyskała po tym, jak nazwała premiera "zdrajcą", a potem nie przyjęła od niego kwiatów. - Jak miałam przyjąć kwiaty ze strony zdrajcy? - pyta licealistka.

Kolejne zatrzymania w związku z działalnością tzw. grupy mokotowskiej. We wtorek rano policja zatrzymała 14 osób podejrzanych m.in o przemyt, handel narkotykami i napady z bronią, a także jedną osobę przesłuchaną w charakterze świadka. Policja skonfiskowała m.in. pistolet maszynowy "Skorpion", amunicję, środki odurzające i gotówkę. W związku ze sprawą podejrzanych jest już ponad 30 osób. Grupa może mieć związek z napadem na konwojentów w Wólce Kosowskiej w marcu 2013 roku.

- Wydaje mi się, że nie są jeszcze takie tłuste - w ten sposób Adam Hofman z PiS skomentował list Beaty Kempy z Solidarnej Polski, która stwierdziła, że polityk zamiast "krzyczeć", powinien przyznać się do "kolejnej porażki". "Tupanie tłustymi nóżkami, obrzucanie błotem wszystkich naokoło nic nie dadzą" - napisała Kempa. "Wypadałoby, żeby [Kempa] sama spojrzała w lustro" - ironizuje posłanka PiS Beata Mazurek.

Po eurowyborach i przegranym referendum w Krakowie rośnie lista potencjalnych kandydatów na stanowisko prezydenta Krakowa. Są wśród nich przegrani w wyścigu do Brukseli - Jarosław Gowin i Bogusław Sonik oraz niezależny radny z Krakowa - Sławomir Ptaszkiewicz. Wszyscy pretendenci liczą, że ich szanse zwiększyła porażka Jacka Majchrowskiego, obecnego prezydenta, w sprawie ZIO 2022. Nie wiadomo jednak, czy Majchrowski w ogóle stanie do walki o kolejną reelekcję.

W związku z liczeniem głosów oddanych w wyborach do Parlamentu Europejskiego mogło dojść do nieprawidłowości - uważa PiS i pokazuje nagranie z jednej z komisji wyborczych w Warszawie, które ma być na to dowodem. Na filmie widać, jak komisja opuszcza lokal bez wywieszenia protokołu. Co na to Państwowa Komisja Wyborcza? - Jeżeli taki przypadek miał miejsce, to jest to niewątpliwie naruszenie przepisów ustawy - stwierdzili na konferencji prasowej członkowie PKW.

Na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi pojawiło się 16 drzew w donicach, w ramach realizacji budżetu obywatelskiego. Miasto na inwestycję wydało 155 tys. złotych. Jeden z mieszkańców zgłosił sprawę do prokuratury, a o łódzkich drzewach głośno zrobiło się na portalach satyrycznych.

Kinga Rusin i Bogusław Linda poprowadzą uroczystą galę "Ludzi Wolności", podczas której poznamy zwycięzców plebiscytu, organizowanego przez TVN i "Gazetę Wyborczą" z okazji 25-lecia odrodzenia wolnej Polski. Na scenie pojawi się plejada wybitnych polskich artystów, m.in. Kayah, Kasia Nosowska, Leszek Możdżer i Edyta Górniak. Transmisja gali już 1 czerwca o godz. 20.00 w TVN.

- Żeby zbudować dobry zespół sportowy trzeba wykazać mnóstwo polityki, trzeba mnóstwo dyplomacji, umiejętności menadżerskich - mówił na antenie TVN24 trener Bogdan Wenta, który dostał się do europarlamentu. Pływaczka Otylia Jędrzejczak, która poniosła porażkę w wyborach stwierdziła zaś: - To jest przystanek w drodze do sukcesu.