Wiceminister Jaki przed sądem. Mówi o zemście i składa wniosek o "dyscyplinarkę"

W Sądzie Okręgowym w Warszawie spotkali się w piątek poseł PO Robert Kropiwnicki i wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Chodziło o słowa Jakiego, który z sejmowej mównicy wytknął politykowi Platformy, że według sąsiadów "prowadzi agencję towarzyską". Na pierwszej rozprawie wiceminister zażądał wyłączenia sędzi ze sprawy i zapowiedział złożenie do KRS wniosku o postępowanie dyscyplinarne wobec niej.

Pierwszy taki wyrok w Polsce. Weteran z Afganistanu z odszkodowaniem

250 tys. złotych zadośćuczynienia, 105 tys. złotych odszkodowania i comiesięczna renta - takie pieniądze otrzyma polski żołnierz, który został ciężko ranny podczas misji w Afganistanie. Mężczyzna ma poważne kłopoty ze zdrowiem. Po ponad dwóch latach warszawski sąd okręgowy ogłosił wyrok w tej sprawie.

Misiewicz "kwintesencją karuzeli kadrowej". PO składa zawiadomienie do prokuratury

- To, co dzieje się w resorcie obrony narodowej w ciągu ostatnich miesięcy, to jeden wielki skandal, jedna wielka karuzela stanowisk - powiedział Cezary Tomczyk (PO). Jednocześnie Platforma Obywatelska poinformowała, że składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie zmiany przepisów statutu Polskiej Grupy Zbrojeniowej i powołania do rady nadzorczej Bartłomieja Misiewicza, rzecznika resortu obrony.

Zamieszana w aferę reprywatyzacyjną. Dymisja w Ministerstwie Sprawiedliwości

Urzędniczka Ministerstwa Sprawiedliwości Marzena Kruk, która jest zamieszana w aferę reprywatyzacyjną, podała się do dymisji. W poniedziałek orzeczenie w jej sprawie wyda komisja dyscyplinarna, która zajmowała się jej oświadczeniami majątkowymi - poinformował rzecznik ministerstwa Sebastian Kaleta. Kruk jest współwłaścicielką działki przy Chmielnej 70. Jak informowała "Gazeta Wyborcza", otrzymała ponad 38 mln złotych w ramach odszkodowań reprywatyzacyjnych.

Obcinał włosy kobietom w tramwaju, błyskawiczny wyrok dla "Fryzjera"

Wchodził do tramwaju, siadał za kobietami z długi włosami, wyciągał nożyczki i ciął. Łup chował w plecaku, potem dodawał do kolekcji. Za słabość do kobiecych pukli 28-latek będzie musiał zapłacić 5 tys. złotych - to grzywna i nawiązki dla poszkodowanych kobiet. Wyrok zapadł pierwszego dnia procesu.

Przegląd prasy: Walka o zastępcę Gronkiewicz-Waltz. Kulisy zarządu PO

Pod naciskiem szefa PO Grzegorza Schetyny prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz zgodziła się na dymisje dwóch wiceprezydentów. Sama chciała znaleźć kandydata na swojego zastępcę i postawiła na Witolda Pahla - pisze "Rzeczpospolita". Tę kandydaturę podsunął jej Schetyna - twierdzi z kolei "Gazeta Wyborcza".

"Czuje się pan bezpiecznie w Polsce?" List do Błaszczaka ws. jego eskorty

"Ze zdumieniem przyjąłem do wiadomości fakt, iż Pan Minister w trakcie swojego pobytu w Szczecinie podróżował w kolumnie samochodów liczącej aż 8 pojazdów" - napisał poseł PO Sławomir Nitras w piśmie do szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka i poprosił o wyjaśnienia. Wcześniej zamieścił na Facebooku zdjęcie kolumny opatrzone komentarzem: "ma rozmach nasza władza".

Radny PiS zarzuca zoo realizację strategii Putina. Chodzi o lamparty

Radny Prawa i Sprawiedliwości na tropie spisku. Michał Grześ złożył interpelację do prezydenta Poznania, w której dowodzi, że poznański ogród zoologiczny realizuje strategię prezydenta Rosji Władimira Putina. Radny najwyraźniej monitoruje ogród zoologiczny, bo siedem lat temu miał podejrzenia, że słoń jest gejem. Materiał "Polski i świata".

"Dobra zmiana" w kinie historycznym. Konkurs ministra trwa

Jest już dwieście prac, a konkurs jeszcze nie zamknięty. Tylu scenarzystów staje do walki o 50 tys. złotych za scenariusz do filmu historycznego o Polsce. Konkurs ogłosił minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński i zaprosił do niego głównie osoby dotychczas niezwiązane ze światem filmu. Już wiadomo też, że nie będą w nim brali udziału tacy reżyserzy jak Andrzej Wajda czy Jerzy Hofman.

Księża po służbie wojskowej zostaną podporucznikami?

Wszyscy duchowni, którzy odbyli służbę wojskową w Ludowym Wojsku Polskim, mogą wkrótce zostać awansowani na pierwszy stopień oficerski - dowiedział się portal tvn24.pl. Ministerstwo Obrony Narodowej oficjalnie potwierdza, że pracuje nad takim projektem.

Jedyna granica, która zatrzymała migrantów. "Węgry nie chcą zmian"

To jedyna skutecznie postawiona granica na drodze migrantów. Mija rok od kiedy Węgrzy zdecydowali o budowie fizycznego ogrodzenia na granicy z Serbią. Wówczas był to najchętniej uczęszczany szlak prowadzący do Niemiec. Był, bo teraz płotu strzegą wojskowi z noktowizorami, a Węgrzy przez cały czas dostawiają kolejne zasieki. Granica jest praktycznie nie do pokonania. Materiał "Faktów z zagranicy" w TVN24 BiS.

"Mówił, że jedynie zabił na razie psa". Dżihadysta z Polski

Najmłodszy bojownik tzw. Państwa Islamskiego z Polski wychował się w bardzo konserwatywnej i wielodzietnej rodzinie na południu kraju. Kiedyś spokojny, uśmiechnięty dobry uczeń i student, dziś poszukiwany międzynarodowym listem gończym terrorysta. Reporter TVN24 dotarł do znajomych 24-letniego Jakuba Jakusa. Kim jest polski dżihadysta? Materiał "Czarno na białym".

Nowi dowódcy w siłach specjalnych

Gen. Wojciech Marchwica jest p.o. Szefa Inspektoratu Wojsk Specjalnych, a ppłk Robert Kopacki p.o. dowódcą GROM – podało w czwartek MON. Wojskowi zastąpili odwołanych: gen. Piotra Patalonga i płk Piotra Gąstała, o których dymisji jako pierwszy nieoficjalnie dowiedział się TVN24.

Marcinkiewicz: to najgorsza minister 25-lecia

- Nie spotkałem nigdy w życiu osoby tak niekompetentnej na stanowisku ministra - taką opinię o szefowej MEN Annie Zalewskiej wyraził były premier Kazimierz Marcinkiewicz. W "Kropce nad i" określił ją mianem "najgorszej minister 25-lecia".

Długa lista wątpliwości. To może się znaleźć w rezolucji o Polsce

Ustawy o mediach, policji i prokuraturze; wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej; kwestia "zdrowia reprodukcyjnego kobiet". Autorzy projektu rezolucji Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce znaleźli tym razem więcej powodów do niepokoju niż kilka miesięcy temu, kiedy PE pochylił się nad sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Prymas Polski zabiera głos ws. nacjonalizmu. "Nic nowego" vs "bardzo potrzebny głos"

- Wystąpienie prymasa Polski w Krynicy było apelem, "żeby nie było księży, którzy propagują faszyzm" - ocenił Sławomir Neumann (PO), dodając, że był to "bardzo potrzebny głos". Zdaniem Jana Marii Jackowskiego (PiS) prymas "nie powiedział nic nowego". We wtorek w Krynicy abp Wojciech Polak stwierdził, że aprobata dla nacjonalizmu jest "heretycka".

Sąd: Kukiz ma przeprosić PSL za "grupę przestępczą"

Sąd nakazał Pawłowi Kukizowi przeproszenie PSL za nazwanie tej partii zorganizowaną grupą przestępczą - o decyzji poinformowała w rzeczniczka warszawskiego sądu okręgowego Katarzyna Kisiel. Wyrok jest nieprawomocny. Rzecznik klubu Kukiz'15 zapowiada odwołanie.

"Decyzje spóźnione, wymuszone" i "chowanie głowy w piasek"

- Pani prezydent (Hanna Gronkiewicz-Waltz - red.) straciła kontrolę nad Warszawą - powiedziała Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej, komentując czwartkowe dymisje w warszawskim ratuszu. - Chowanie głowy w piasek i rzucanie na pożarcie opinii publicznej kolejnych urzędników tu niewiele zmienia - stwierdził z kolei senator PiS Jan Maria Jackowski.

Sortowali paczki na poczcie, z jednej wypełzł... pyton królewski

"Ostrożnie, nie rzucać! Żywe zwierzę!" - taki napis zobaczyli pracownicy poczty w Łodzi, którzy sortowali przesyłki. Po chwili z kartonu wypełzł półtorametrowy pyton królewski. - Okazało się, że gad pokonał zabezpieczenia paczki i zdołał się uwolnić - mówią strażnicy miejscy, którzy zostali wezwani przez przerażonych pocztowców.

"Czysta postkomunistyczna zuchwałość osi Orban - Kaczyński". #PisząoPolsce

Orban i Kaczyński próbują stworzyć w Unii Europejskiej trzecią oś interesów, której Bruksela zwyczajnie nie potrzebuje - pisze autor komentarza zamieszonego przez agencję Bloomberg. W podobnym tonie wypowiada się brytyjski "Financial Times". "Kontrrewolucja, której Europa nie potrzebuje" - tak pisze o spotkaniu premiera Węgier i szefa PiS w Krynicy. #PisząoPolsce

Tworzył na całym świecie, teraz czas na Łódź. Zobacz dzieło gwiazdy street artu

Australijski artysta street artu Stromie Mills zmienia przestrzeń miejską na całym świecie. W Łodzi tworzy autorski mural w ramach poświęconego sztuce miejskiej łódzkiego Festiwalu "Energia Miasta". Jest to część międzynarodowego projektu Stormie Millsa "Lost Giants" (z ang. zaginieni olbrzymi). Artysta od 2009 roku ozdabia ściany budynków wizerunkami gigantycznych postaci wpasowujących się w wielkomiejską przestrzeń. Murale z tego cyklu powstały już m.in. w Perth i Melbourne, a także w Nowym Jorku, Miami, Tokio i Londynie. Ekipa TVN24 przyglądała się powstawaniu jego najnowszego dzieła - na łódzkich Bałutach.

"Jestem od Halida". Grupa działająca w Polsce, pomagająca IS oskarżona

Czterech Czeczenów rekrutowało w Polsce bojowników dla tzw. Państwa Islamskiego – twierdzą ABW i prokuratura. Z aktu oskarżenia, do którego dotarliśmy, wynika także, że zbierali u nas pieniądze na rzecz IS i kupowali sprzęt wojskowy. Terroryście rannemu w walkach w Syrii zorganizowali operację w szpitalu w Białymstoku, po czym przerzucili go do Turcji.