Kulisy spotkania liderów partyjnych. "Proponowano jakieś ponadpartyjne celebracje"

- Na wstępie tego spotkania Trybunał Konstytucyjny w ogóle nie pojawił się jako temat do dyskusji - relacjonowała w programie "Tak jest" przebieg rozmów liderów ugrupowań politycznych Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która reprezentowała Partię Razem. Jak zdradziła, zaproponowano natomiast ponadpartyjne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. - To przejaw skrajnego cynizmu władzy - oceniła.

Komisja ds. służb specjalnych: nie ma przesłanek, by podwyższać stopień zagrożenia

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych na czwartkowym posiedzeniu omówiła stan bezpieczeństwa Polski oraz stan zagrożenia terrorystycznego po zamachach w Brukseli. Jeszcze przed spotkaniem szef MSWiA Mariusz Błaszczak poinformował, że zlecił zwiększenie liczby patroli w dużych skupiskach ludzi takich jak np. lotniska. Przewodniczący komisji Marek Opioła przekazał po posiedzeniu, że stan bezpieczeństwa w kraju jest zadowalający.

ABCT, czyli pancerna pięść. Co dla Polski oznacza decyzja Pentagonu

- USA przyślą swoją brygadę pancerną do Europy Wschodniej - oznajmił przebywający w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda. Komunikat zaś w tej sprawie opublikowało dowództwo sił amerykańskich w Europie. Co dokładnie to oznacza? Brygada pancerna, a dokładniej Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy, to najsilniej uzbrojona jednostka amerykańskiego wojska. Jej pancerna pięść. W samej Polsce może się pojawić około 1,5 tysiąca żołnierzy US Army z ciężkim uzbrojeniem.

"Niczego nie ustaliliśmy i strony zostały przy swoich stanowiskach"

- Na spotkaniu liderów partii przełomu nie było, nie widzę szansy na kompromis przy stanowisku prezentowanym przez Jarosława Kaczyńskiego - oświadczył szef PO Grzegorz Schetyna. W piątek Platforma Obywatelska przedstawić ma propozycję, która według niego, może doprowadzić do kompromisu ws. Trybunału Konstytucyjnego.

"Nie widzę szansy na znalezienie kompromisu"

Zakończyło się spotkanie partyjnych liderów zorganizowane przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Rozmowy, które trwały niecałe 2 godziny, odbywały się pod hasłem "Dialog i kompromis polityczny w Polsce" i dotyczyły m.in. kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Ruszył proces w sprawie Smoleńska. Do sprawy włączył się prokurator

W czwartek przed południem ruszył proces pięciu osób - w tym byłego szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego - oskarżonych w trybie prywatnym przez rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej o niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. Do postępowania włączył się prokurator.

"Naruszyłem czyjeś interesy". Inspektor NIK boi się o życie

Jeden z kontrolerów NIK zaalarmował przełożonych, że czuje się zagrożony - ukradziono mu samochód, próbowano włamać się do kolejnego auta i był śledzony. Podejrzewa, że może mieć to związek z jedną z kontroli, którą prowadził. Dostał już policyjną ochronę: - Nie możemy dopuścić, żeby osoby działające w imieniu państwa były zastraszane - podkreśla prezes NIK.

Kaczyński gotowy do ustępstw? "Nic na to nie wskazuje"

Politycy opozycji nie wiążą zbyt wielkich nadziei z czwartkowym spotkaniem partyjnych liderów. - Mam pewne obawy co do tego spotkania, że to jest tylko scenka rodzajowa - ocenił Piotr Apel z Kukiz'15. - To doskonała szansa na to, żeby PiS wreszcie poszedł po rozum do głowy - komentuje Dorota Budacz z Partii Razem. Sprawę komentował też Tomasz Siemoniak z PO.

"Prywatna" przeszłość pierwszego strażaka

Nowy komendant główny Straży Pożarnej Leszek Suski utrzymuje, że przystąpił do głośnego strajku podchorążych w 1981 roku, pierwszego buntu służb mundurowych w całym bloku wschodnim. Z dokumentów, do których dotarliśmy, wynika jednak, że był wśród nielicznych "łamistrajków". - To prywatna sprawa komendanta, nie będzie szczegółowo odpowiadał - wynika z odpowiedzi, które przesłał nam rzecznik straży pożarnej.

Szydło za całkowitym zakazem aborcji

Premier Beata Szydło popiera inicjatywę ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Dodała jednak, że jest to jej decyzja, a nie całego PiS. - Każdy z nas będzie kierował się własnym sumieniem - podkreśliła.

"Macierewiczowi chodzi o Donalda Tuska"

Sądzę, że minister Macierewicz będzie licytować coraz wyżej. Będzie wynajdywał coraz to nowe powody, coraz wyżej stojących, rzekomych winowajców - powiedział w "Jeden na jeden" Tomasz Siemoniak. Jednocześnie były minister obrony ocenił, że jego następca - w kontekście wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej - to "mitoman, przyłapywany na tym, że sam sobie zaprzecza".

Hofman poza polityką, ale wciąż z wpływami?

Metamorfoza Adama Hofmana dotyczy nie tylko wyglądu. Kiedyś znana twarz i cięte usta PiS - dziś na prywatnej posadzie, bez jupiterów, już nie jest taki ostry. Waży słowa, bo - jak zapewnia - wyciągnął wnioski ze swoich błędów. Materiał "Czarno na białym".

"PiS praktycznie będzie wyznaczał prezesa IPN"

PO, Nowoczesna i PSL opowiedziały się w środę w Sejmie za odrzuceniem w pierwszym czytaniu noweli ustawy o IPN. Klub PiS, autor projektu, jest za dalszymi pracami. Klub Kukiz'15 zapowiada, że na razie wstrzyma się od głosu. Kontrowersje budzi głównie nowy sposób wyboru władz IPN.

Szamanka PiS. "Jest w tej chwili najważniejszą politycznie kobietą"

Janina Goss nie pełni w PiS kluczowych funkcji, jednak jej wpływ na Jarosława Kaczyńskiego jest trudny do przecenienia. - To jest pewien fenomen polityczny. Trudno znaleźć w jakimś innym kraju tego typu relację między najważniejszym człowiekiem w państwie a osobą, o której właściwie nic nie wiemy - mówi dziennikarz Andrzej Stankiewicz, autor artykułów o Goss. (Materiał "Czarno na białym")

Stereotyp Polski niepokornej? "Nie wiem, czy to jest zły obraz"

Polska ma pozostać narodem niepokornym - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 BiS Kornel Morawiecki z partii Kukiz’15. Andrzej Celiński (Partia Demokratyczna) nie zgodził się z ta opinią. Uznał, że demokratyczne podstawy, które pozwoliły Polsce m.in. wejść do NATO jeszcze w latach 90., są zagrożone, a "dobrostan Polski i Polaków niszczy sama polityka" oraz podziały tworzone przez polityków.