Niewiele widać, bo stoją ekrany. Kłopoty kierowców na przejazdach kolejowych

"Ograniczają widoczność i szpecą otoczenie" - przyznali to nawet rządowi eksperci. Mimo to modernizowane linie kolejowe cały czas obrastają ekranami akustycznymi. Kierowcy protestują, bo niewiele widzą na przejazdach. Samorządy lokalne interweniują, gdzie się da. Kolej tymczasem uspokaja - jest bezpiecznie, a jak ktoś ma wątpliwości, niech... pisze mail.

Śledztwo ws. nowej ambasady RP w Berlinie

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie budowy ambasady RP w Berlinie. Zawiadomienie złożyło polskie MSZ. Według śledczych chodzi o przekroczenie uprawnień przez ponad 10 urzędników resortu spraw zagranicznych, do czego miało dojść za czasów rządów PO-PSL.

"Rozmowa w cztery oczy znacznie się przedłużyła"

Andrzej Duda spotkał się we wtorek z przebywającą w Warszawie Angelą Merkel. Jak relacjonował prezydencki minister Krzysztof Szczerski, rozmowa dotyczyła m.in. stosunków transatlantyckich, przyszłości Unii Europejskiej i konfliktu na Ukrainie.

Duda: Trump ma "nieco biznesowe podejście" do NATO

"Powinniśmy czynić wszystko, by relacje między Europą a USA układały się jak najlepiej" – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu prezydenckich doradców ds. bezpieczeństwa z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Szwecji i Finlandii. Rozmowy odbyły się za zamkniętymi drzwiami w Belwederze - treść wystąpienia prezydenta udostępniło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Bez decyzji SN w sprawie Kamińskiego. Pytanie dla poszerzonego składu

Trzech sędziów Sądu Najwyższego zadało we wtorek pytanie prawne siedmioosobowemu składowi SN w sprawie ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych, byłych członków szefostwa CBA, skazanych wcześniej nieprawomocnie za nielegalne działania CBA w "aferze gruntowej" z 2007 r.

"Wiemy, jak ważne są pluralistyczne społeczeństwa, niezależne media i wymiar sprawiedliwości"

- Dobre partnerstwo Polski i Niemiec jest konieczne do powodzenia projektu europejskiego - podkreśliła Beata Szydło po spotkaniu z Angelą Merkel. - Wiemy, jak ważne są pluralistyczne społeczeństwa, niezależne media i wymiar sprawiedliwości - powiedziała z kolei niemiecka kanclerz. - Dlatego ucieszyłam się bardzo, kiedy usłyszałam, że Polska odpowie na pytania Komisji Europejskiej i Komisji Weneckiej - dodała. Po rozmowie z polską premier Merkel udała się na spotkanie z Andrzejem Dudą.

PO: Polak na stanowisku szefa Rady Europejskiej to polska racja stanu

Jeżeli ktoś nie jest patriotą i źle życzy Polsce, to nie będzie popierał Donalda Tuska na kolejną kadencję - przekonywał we wtorek Mariusz Witczak (PO). - Jedyną wątpliwością jest polska wątpliwość. To kuriozum, to jest absurd, to jest dziwne. Polak na tym stanowisku jest zawsze korzystny dla Polaków, dla Polski, dla naszych oczekiwań, dla współudziału w najważniejszych sprawach w Europie - dodał Andrzej Halicki (PO).

Test rakiety dla Redzikowa. Pierwsze trafienie w kosmosie

Wysoko nad Pacyfikiem powodzeniem zakończył się pierwszy pełen test nowej przeciwrakiety SM-3 IIA, która ma w pierwszej kolejności trafić do bazy w polskim Redzikowie. Przeciwrakieta trafiła w nadlatującą rakietę balistyczną już w kosmosie. Najnowsza wersja antyrakiety jest większa od swoich poprzedników i ma lepsze osiągi.

Spadł ze stołu operacyjnego, trysnęła krew. Pacjent nie żyje

Był w narkozie, przypięty pasami do stołu operacyjnego, ale "jakimś cudem" spadł na podłogę. Lekarz próbował go łapać. Bezskutecznie. - Ojciec miał wskutek upadku niedowład ręki, dziurę w głowie, połamane kręgi szyjne - wylicza zrozpaczona córka Adama Klapińskiego, którego operowano w poznańskim szpitalu. Pacjent zmarł po kilku dniach. Czy upadek miał bezpośredni wpływ na jego śmierć? Na to pytanie odpowiedzi szuka prokuratura.

Wałęsa: przysięgam, ten podpis jest sfałszowany

Lech Wałęsa odniósł się do opinii specjalistów IPN, którzy twierdzą, że podpis pod zobowiązaniem współpracy złożył były przywódca Solidarności. – Ja mogę postawić stu grafologów, którzy powiedzą odwrotnie – twierdzi były prezydent i przysięga, że dokumenty są sfałszowane.

Waszczykowski: zapytamy Rosjan, co kazało im zatrzymać wrak

Wyślemy do Rosjan notę z pytaniem, jakie czynności śledcze musieli wykonać w ostatnim roku, które kazały im zatrzymać wrak Tu-154M. Jeśli nie otrzymamy pozytywnej odpowiedzi, złożymy skargę do Hagi o zagrabienie polskiego mienia - powiedział we wtorek szef MSZ Witold Waszczykowski.

Bohaterka z MOPS-u. Uratowała całą rodzinę przed czadem

Leżeli w łóżkach, ale byli przytomni, rozmawiali ze mną. Z tym, że uskarżali się na bóle głowy, złe samopoczucie - opisuje spotkanie z jedną z rodzin Beata Wiśniewska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wąbrzeźnie (woj. kujawsko-pomorskie). Mimo tego, że domownicy byli przekonani o tym, że mają objawy grypy, pracownica MOPS-u wezwała pogotowie. Okazało się, że w mieszkaniu ulatnia się czad. Teraz nazywają ją bohaterką. Materiał programu "Polska i świat".

"Patrząc na pana Misiewicza, wydaje się, że  w armii nadawałby się do pracy w kuchni"

Patrząc na pana Misiewicza i jego poziom przygotowania zawodowego (...) wydaje się, że w armii na pewno nadawałby się do pracy w kuchni - powiedział w "Kropce nad i" b. dowódca wojsk lądowych gen. Waldemar Skrzypczak. Skomentował w ten sposób losy Bartłomieja Misiewicza oraz słowa prof. Andrzeja Zybertowicza, doradcy prezydenta Andrzeja Dudy. Ten w niedzielę w "Kawie na ławie powiedział o rzeczniku MON: "kilka razy go widziałem i jest to człowiek o silnej osobowości. Tak silnej, że niektórzy wojskowi przed nim drżą".

Gen. Skrzypczak: armię drąży choroba poddaństwa

Skoro oczekuje się od żołnierzy, że będą składali meldunki rzecznikowi MON, to znaczy, że łamie im się kręgosłup i armia stała się narzędziem w ręku polityków, którzy się po prostu nią bawią - powiedział w "Kropce nad i" gen. Waldemar Skrzypczak, b. dowódca wojsk lądowych.