Saryusz-Wolski kandydatem Polski na szefa Rady Europejskiej. Oficjalna nota MSZ

Jacek Saryusz-Wolski kandydatem Polski na stanowisko Przewodniczącego Rady Europejskiej - poinformowało w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wcześniej tego samego dnia komitet polityczny PiS podjął uchwałę, która zobowiązuje premier Beatę Szydło do sprzeciwienia się kandydaturze pełniącego tę funkcję dotychczas - i ubiegającego się o kolejną kadencję - Donalda Tuska.

Ponad 150 tysięcy podpisów pod wnioskiem o referendum edukacyjne

Pod obywatelskim wnioskiem o referendum w sprawie reformy edukacji zebrano dotąd między 150 a 170 tysięcy podpisów - poinformował w sobotę prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Aby wniosek można było złożyć w Sejmie, potrzeba 500 tysięcy podpisów.

Porwana 12-latka była w aucie. Uratowali ją policjanci po służbie

Policja zatrzymała trzy osoby w związku z porwaniem 12-letniej dziewczynki z powiatu kamieńskiego (woj. zachodniopomorskie). Dziecko zostało wciągnięte do niebieskiego daewoo tico. Jak poinformował zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie, to policjanci po służbie zauważyli na trasie auto i próbowali zatrzymać sprawcę uprowadzenia.

Były poseł w areszcie. W związku z wyłudzeniem kredytów

Rolniczy związkowiec i były poseł Władysław S. został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Usłyszał zarzuty w związku ze śledztwem dotyczącym działalności Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie, skąd wyłudzono wielomilionowe kredyty - podała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga.

Sąd zdecydował, że refundacja się należy. Ministerstwo zwleka

- Jak to możliwe, że ministerstwo zdrowia nie respektuje wyroku sądu? Dlaczego stawia się ponad prawem? - pytają rodzice siedmioletniego Pawła. Chłopiec cierpi na rzadką chorobę związaną z dystrofią mięśni. Mimo że istnieje lek, który może mu pomóc, ministerstwo zdrowia odmawia jego refundacji. Robi to mimo korzystnego dla chłopca wyroku sądu. Materiał "UWAGI!" TVN.

Krótkie oświadczenie i masa pytań. Co wiemy o książęcej wizycie?

Można mówić, że to przeżytek, ale niewątpliwie bez brytyjskiej rodziny królewskiej świat straciłby masę uroku. I choć to przecież nie jedyna monarchia w Europie, to bez wątpienia ostatnia, która ma w sobie taki majestat. Czego zatem należy się spodziewać po wizycie księżnej Kate i księcia Williama w Polsce? ("Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS)

"Guru i ludzie, którzy gotowi byliby niemal za niego oddać życie". Kim jest znachor z Nowego Sącza?

Marek Haslik, znachor z Nowego Sącza oskarżony o przyczynienie się do śmierci półrocznej Magdy, został skazany na trzy i pół roku więzienia. Wyrok jest nieprawomocny, więc mężczyzna wciąż jest nadal na wolności. Charyzmatyczny i wzbudzający zaufanie potrafił przyciągnąć do siebie grono zwolenników, dla których żadne wydarzenia - nawet śmierć kilkumiesięcznego dziecka - nie będą wystarczającym powodem, by zwątpić w jego boską moc. Materiał "Czarno na białym".

"Kiełbasa czy faszerowany pomidor". Interweniuje Kancelaria Prezydenta

Tygodnik Podhalański opublikował w piątek zdjęcie Andrzeja Dudy z wizyty na Kasprowym Wierchu, a w opisie zasugerował, że prezydent je kiełbasę, mimo iż piątek to dla katolików dzień postu. Informację postanowił sprostować Marcin Kędryna z Kancelarii Prezydenta, który na Twitterze przekonywał, że "kiełbaska" to w rzeczywistości "faszerowany pomidor". Z redakcją tygodnika skontaktował się także telefonicznie.

Petru: przecież wiadomo, że Saryusz-Wolskiego nikt nie poprze

- Jest to działanie przeciwko Polsce - tak do zapowiedzi, że rząd PiS ma wystawić eurodeputowanego PO Jacka Saryusz-Wolskiego jako kandydata na przewodniczącego Rady Europejskiej odniósł się w programie "Piaskiem po oczach" Ryszard Petru. O tym, że decyzja zostanie wkrótce podjęta, mówił wcześniej w "Faktach po Faktach" Ryszard Czarnecki z PiS.

Ambasador Przyłębski: sprawa ma uderzyć w moją małżonkę

Nawet jeśli podpisałem jakieś zobowiązanie, to było to wymuszone pod groźbą nie tylko odmowy paszportu, ale także relegacji ze studiów - powiedział ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski. Wyraził przekonanie, że pojawienie się teraz kwestii jego oświadczenia lustracyjnego ma charakter polityczny. - Sprawa ma uderzyć w moją małżonkę - stwierdził. Julia Przyłębska jest prezesem nowego Trybunału Konstytucyjnego.

PiS chce poważnych zmian w samorządach. Co na to Polacy?

51 procent badanych opowiada się za ograniczeniem do dwóch liczby kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. 40 procent jest temu przeciwnych. O poglądach na zapowiadaną przez Prawo i Sprawiedliwość zmianę w ustroju samorządu pytał w lutowym sondażu CBOS.

19-latek lubił skakać po wysokich budynkach. Spadł. Nie żyje

Jeszcze we wtorek 19-latek był w szkole. Wieczorem nie otworzył drzwi rodzicom. Przygotowywał się do egzaminu, nie chcieli mu przeszkadzać. Gdy nie odezwał się do czwartku, zgłosili zaginięcie. Kolega chłopaka powiedział policjantom, że 19-latek może być w nieczynnej cementowni. Tam go znaleźli. Nie żył.

Sąd oddalił zażalenie Ziobry. Bez kary dyscyplinarnej dla sędziego

Sędzia Wojciech Łączewski nie będzie miał kary dyscyplinarnej za wypowiedź w mediach z 2016 r., że wyrok skazujący na Mariusza Kamińskiego w 2015 r. "zapadł jednogłośnie". W piątek Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił zażalenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na odmowę takiego postępowania.

Pytania o przeszłość ambasadora. IPN weryfikuje oświadczenie Przyłębskiego

Biuro Lustracyjne Instytutu Pamięci Narodowej wdrożyło w piątek procedurę weryfikacji oświadczenia lustracyjnego ambasadora w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego - poinformowała p.o. dyrektor Biura Edyta Karolak. Sprawa dotyczy domniemanej współpracy Przyłębskiego z SB. Jak wcześniej informowała Karolak, działanie IPN nastąpiło "poza wszelką kolejnością".

Sam prezes Kaczyński zapowiadał zmiany. PiS złożyło projekt ustawy

Klub PiS w piątek złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody w kwestii wycinki drzew - poinformowali politycy tej partii. Projekt zakłada zakaz zbywania nieruchomości, na której przeprowadzono wycinkę, podmiotom gospodarczym przez pięć lat i kary administracyjne w przypadku złamania tej zasady.

Biznesmen, milioner, pasjonat egzotycznych polowań. A także sadysta i gwałciciel

Biznesmen i milioner Marek W. mimo kolejnych wyroków, między innymi za znęcanie się psychiczne i fizyczne, od lat unika kary. Sądom dostarcza dokumentację o rzekomo złym stanie zdrowia. A czas, który powinien spędzać w więzieniu, przeznacza na dalekie podróże i uprawianie sportów ekstremalnych. W ostatnich latach co najmniej osiem razy był na afrykańskim safari i przygotowuje się do kolejnej wyprawy. Jak to możliwe, że tak łatwo udaje mu się unikać odpowiedzialności karnej? I jaką rolę odgrywa ojciec biznesmena, wieloletni szef prokuratury? O tym w reportażu Michała Fuji - w sobotę o godzinie 20 w "Superwizjerze" w TVN24.

Latające cysterny. Polska miała kupić z sojusznikami, chce "w trybie narodowym"

MON długo planowało wspólnie z unijnymi państwami kupno latających cystern, które znacząco wzmocniłyby polskie lotnictwo. Jednak pół roku temu Polska nie podpisała umowy, którą sama negocjowała. Problemem miały być pieniądze i negocjacje offsetowe z firmą Airbus. Teraz MON ogłosiło, że bada możliwość nabycia takich maszyn w - jak to określił resort - "trybie narodowym". Program nazwano "Karkonosze".