"Komorowski zafundował Polakom igrzyska za 100 mln złotych"

Fanaberia, szarża Bronisława Komorowskiego po przegranej pierwszej turze wyborów prezydenckich i akt rozpaczy, jakim było rozpisanie tego referendum, kosztowało nas 100 mln zł - stwierdził w specjalnym wydaniu "Kawy na ławę" Joachim Brudziński z PiS. Z kolei zdaniem Pawła Kukiza 10-procentowa frekwencja w referendum nie byłaby złym wynikiem.

"Odpowiedzialność za nieudany eksperyment ponosi Komorowski"

Można przerzucać winę na społeczeństwo, czy na mechanizmy, ale referendum miało swojego autora - zaznaczył Paweł Lisicki z "Do Rzeczy". Stwierdził, że ewidentnie odpowiedzialność za cały ten nieudany eksperyment ponosi Bronisław Komorowski. Publicyści w TVN24 dyskutowali o niedzielnym referendum. Zdaniem Andrzeja Stankiewicza ("Rzeczpospolita"), niedzielny plebiscyt był "absurdem".

Trzy pytania, 16 godzin głosowania. Referendum zakończone

O godz. 22 zakończyło się głosowanie w ogólnopolskim referendum, zarządzonym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Swój głos można było oddać w ponad 27 tys. lokali referendalnych. PKW poinformowała w niedzielę, że wyniki podane zostaną w poniedziałek o godz. 18. W TVN24 trwa wieczór referendalny.

Prezydent dziękuje rolnikom: nigdy nie zawiedliście Polski

- To był bardzo trudny rok dla rolników - susza, która dotknęła Polskę, zniszczyła plony. Nie mam wątpliwości, że potrzebna jest pomoc ze strony państwa polskiego, ale też Unii Europejskiej - mówił podczas uroczystości dożynkowych na Jasnej Górze prezydent Andrzej Duda. - Rolnicy strzegą bezpieczeństwa naszej ojczyzny nie tylko w znaczeniu militarnym, ale też energetycznym i żywnościowym - podkreślił.

Abp Gądecki o uchodźcach: każda parafia powinna przygotować miejsce

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski opowiada się "za" pomocą dla uchodźców masowo przybywających do Europy. - Trzeba, żeby każda parafia przygotowała miejsce dla tych ludzi, którzy są prześladowani, którzy przyjadą tutaj, oczekując pomocnej ręki i tego braterstwa, którego gdzie indziej nie znajdują - powiedział abp Stanisław Gądecki.

Trwa ogólnopolskie referendum. Lokale otwarte są do godz. 22

Dziś ogólnopolskie referendum. Lokale, w których można oddać głos, otwarte są do godz. 22. Żeby otrzymać kartę do głosowania, należy przedstawić komisji referendalnej dokument ze zdjęciem - może to być np. dowód osobisty lub paszport. Otrzymanie karty do głosowania trzeba potwierdzić podpisem w spisie wyborców.

Państwowy Instytut Wydawniczy "zostanie uratowany"

Minister kultury Małgorzata Omilanowska powiedziała, że będący w stanie likwidacji Państwowy Instytut Wydawniczy zostanie uratowany. Ma być przekształcony w Narodową Instytucję Kultury pozostającą w gestii ministerstwa kultury.

Tysiące składają wnioski, tylko nieliczni dostają status uchodźcy w Polsce

Spośród 1,7 tys. obywateli Ukrainy, którzy złożyli w tym roku wnioski o ochronę międzynarodową w Polsce, tylko dwóch otrzymały status uchodźcy - wynika z danych Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Łącznie przedstawiciele wszystkich narodowości złożyli w tym roku blisko 7 tys. wniosków, status uchodźcy otrzymało niespełna 250 osób.

Kopacz: Polska jest bezpieczna, jesteśmy gotowi na każdy wariant

Nie podejmę żadnych działań, które mogłyby zdestabilizować nasze życie w naszym kraju - powiedziała Ewa Kopacz po spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Premier zapowiedziała, że rząd jest w stanie zaopiekować się zadeklarowaną liczbą 2 tysięcy imigarntów.

Lekcja historii czy Disneyland? Spór o odbudowę zamku w Tykocinie

- Na posiadanie zamku mogą sobie pozwolić tylko nieliczni - przyznaje białostocki deweloper Jacek Nazarko. Jemu spełnienie takiego marzenia się udało, odbudował zamek w Tykocinie. Pomysł nie wszystkim się jednak spodobał. - To podszywanie się pod historię. Takie obiekty są budowane w parkach rozrywki - zarzuca mu były podlaski konserwator zabytków. Materiał "Czarno na białym".