Półtonowy garnek, tona zupy wiśniowej - Gdynia idzie na rekord

Gdyńscy kucharze od rana gotują prawie tonę zupy wiśniowej z makaronem. Jeśli im się uda, ustanowią nowy rekord Polski. Darmowe porcje zupy będą rozdawać wolontariusze. W całym tym kulinarnym zamieszaniu jest też szczytny cel. Równolegle z gotowaniem będzie prowadzona zbiórka pieniędzy dla kibica Arki Gdynia, który walczy z glejakiem mózgu.

"Gdyby nie Jarosław Kaczyński, dzisiaj być może mielibyśmy takie same obrazki w Polsce"

Myślę, że najważniejsze po takich sytuacjach jest to, żeby budować Wspólnotę Europejską - komentował Bartosz Arłukowicz (PO). Odpowiadał mu Michał Wójcik z PiS, przekonując, że w Polsce nie dochodzi do zamachów dzięki zmianie władzy w ostatnich wyborach parlamentarnych. Z kolei prezydencki minister Andrzej Dera przypomniał, że rząd PO-PSL zgodził się przyjąć uchodźców do Polski. Tak politycy komentowali w "Kawie na ławę" zamach terrorystyczny, do jakiego doszło w Londynie.

Sprawdzają, czy w zamachu w Londynie ucierpieli Polacy

Po ataku terrorystycznym w Londynie - w których zginęło siedem osób, a 48 osób trafiło do szpitali - służby prasowe polskiego resortu spraw zagranicznych wydały specjalne oświadczenie. Można w nim przeczytać, że konsulowie "sprawdzają, czy w zdarzeniu ucierpieli polscy obywatele".

"Cieszę się, że tym razem polski rząd nie głosował przeciwko Polsce"

- Skala tego zwycięstwa to jest wynik fenomenalny - skomentował w "Faktach po Faktach" wybór Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ Ryszard Czarnecki. Europoseł PiS przypomniał, że na Polskę zagłosowało 190 państw i stwierdził, że dotychczasowy rekord należał do Senegalu. - Cieszę się, że pobiliśmy rekord Senegalu i cieszę się, że tym razem polski rząd nie głosował przeciwko Polsce - ripostował Dariusz Rosati, europoseł PO.

Premier u strażaków w rodzinnych Brzeszczach. Sama jest członkiem OSP

- Każdy z nas może się czuć bezpiecznie właśnie dlatego, że strażacy są zawsze na swoim posterunku - powiedziała w sobotę premier Beata Szydło podczas obchodów 130-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w jej rodzinnych Brzeszczach. Wystąpienie premier próbowała zakłócić grupa kilkunastu osób, członków i sympatyków Komitetu Obrony Demokracji.

"Już się nie pamięta o naszych bliskich, pamięta się o kawałkach ich ciał"

- Ja już nie mogę słuchać o tym roztkliwianiu się nad bólem rodzin, to jest ból całego społeczeństwa - poruszające słowa Barbary Nowackiej, której matka - Izabela Jaruga-Nowacka, zginęła 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie smoleńskiej. W programie "Babilon" Piotra Marciniaka w TVN24 BiS odniosła się do politycznej burzy wokół ekshumacji ciał ofiar, po czwartkowej konferencji zastępcy prokuratora generalnego Marka Pasionka.

Złoty pociąg wyjechał na tory. "Warto go tropić"

Złoty pociąg w Szczecinie to nie żart, a nowy pomysł na promocję regionu. Pasażerowie będą mogli z niego skorzystać już w przyszłym tygodniu. Warto tropić złoty skład, bo można wygrać m.in. przejazd w kabinie maszynisty.

Poznań znów cieszy się Bałtykiem. W miejscu kina stanął wieżowiec

W piątek otwarto nowoczesny budynek w samym centrum Poznania. 16-piętrowy Bałtyk stanął przy rondzie Kaponiera - jednym z głównych węzłów komunikacyjnych miasta. Jego nazwa nawiązuje do kultowego kina, które znajdowało się w tym miejscu. Na ostatnim piętrze wieżowca znajdzie się klub jazzowy z tarasem widokowym.

Będą zmiany wytycznych w sprawie pedofilii księży

Biskupi przedyskutują na najbliższym zebraniu plenarnym episkopatu projekt zmian wytycznych dotyczących postępowania w przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych - zapowiada koordynator do spraw ochrony dzieci i młodzieży Konferencji Episkopatu Polski ojciec Adam Żak. Przekazał, że zmiany związane są z nowelizacją prawa karnego zaostrzającą kary za ciężkie przestępstwa przeciw życiu, zdrowiu i wolności dzieci.

"Nasze dzieci zaćpają się na śmierć". Choć szafy pękają od skonfiskowanych dopalaczy

Ludzie umierają, żarty się skończyły – mówił w 2010 roku premier, wypowiadając wojnę handlarzom dopalaczy. Jest 2017 rok, za policją i urzędnikami ileś wygranych bitew, ale wojnę – ogłasza NIK – przegraliśmy. Z raportu, do którego dotarł portal tvn24.pl wynika, że handlarze mają się dobrze, ich klienci siedem razy częściej trafiają do szpitala niż na początku "wojny", a w magazynach sanepidów wciąż piętrzą się zabezpieczone przed laty dopalacze.

Minister zdrowia: NFZ będzie postawiony w stan likwidacji

Od 1 stycznia 2018 roku zamierzamy postawić Narodowy Fundusz Zdrowia w stan likwidacji, ale nie oznacza to jego likwidacji. Będzie kontynuował swoją pracę, dopiero później przejmie ją administracja państwowa - mówił w piątek w Białymstoku minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Odmówili Ziobrze odwołania sędziego

Krajowa Rada Sądownictwa odmówiła zgody na odwołanie sędziego pułkownika Piotra Raczkowskiego, wiceszefa Krajowej Rady Sądownictwa, z funkcji prezesa Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie, czego chciał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

MON chce się wycofać z Air Show. "Decyzja przyszła faksem"

Władze Radomia biją na alarm. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz chce się wycofać z organizacji w tym roku Air Show - jednej z największych imprez lotniczych w Europie. - Przedstawiciele wojska i ministra obrony mieli przyjechać do Radomia, żeby przedstawić decyzję Antoniego Macierewicza, natomiast ta decyzja przyszła rano przed nadzwyczajną sesją, faksem - wyjaśniał Mateusz Tyczyński, dyrektor kancelarii prezydenta Radomia. Materiał programu "Polska i świat".

"Chciałbym, żeby poszukiwania bohaterów nie były sprawą polityczną"

Ofiary stalinowskich zbrodni, które były anonimowo i potajemnie chowane na tak zwanej Łączce, czyli części Cmentarza Powązkowskiego. To właśnie tam prowadzone są poszukiwania ich szczątków, i przywracane są im imiona i nazwiska. Profesor Krzysztof Szwagrzyk opowiedział nie tylko o hołdzie oddawanym Żołnierzom Wyklętym, ale i politycznych próbach wykorzystywania ich legendy. Po raz pierwszy zdradził też marzenie związane z trwającymi właśnie pracami. Materiał programu "Czarno na białym".

Pawłowicz: kobieta nie jest równa facetowi

Ustawodawca ma prawo "odmłodzić kadrę" i wprowadzić taki poziom emerytur, jaki uzna za stosowny. Nie ma to kompletnie nic wspólnego z równością kobiet i mężczyzn, bo nie ma czegoś takiego - mówiła Krystyna Pawłowicz (PiS). W dyskusji nad generalnym przechodzeniem w stan spoczynku przez kobiety-sędziów w wieku 60 lat, a przez mężczyzn - 65 lat, Pawłowicz powiedziała, że to nie jest dyskryminacja, bo - jak mówiła - "kobieta nie jest równa facetowi, kobieta jest słabsza".

"Sąd Najwyższy poszedł na kolizyjny kurs z urzędem prezydenta"

- Sąd mógł uznać, że prezydent zadecydował w ramach swoich uprawnień i sprawa jest zamknięta. Mógł powstrzymać się od rozpychania - ocenił w "Piaskiem po oczach" w TVN24 profesor Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. Odniósł się w ten sposób do uchwały Sądu Najwyższego w sprawie prezydenckiego ułaskawienia Mariusza Kamińskiego.

Zmiany, które poszerzają uprawnienia Ziobry. "To będzie czystka"

W piątek po 20.00 sejmowa komisja sprawiedliwości zakończyła prace nad projektem posłów PiS noweli ustawy w o ustroju sądów powszechnych. Zmienia on między innymi zasady powoływania i odwoływania prezesów sądów. Drugie czytanie projektu Sejm ma przeprowadzić w przyszłym tygodniu.