Straż Marszałkowska przy mównicy. "Nie zezwala się posłom na wchodzenie"

Przed rozpoczęciem pierwszego czytania ustawy o Sądzie Najwyższym strażniczki ze Straży Marszałkowskiej broniły dostępu do wejścia na mównicę. Zarządzenie w tej sprawie wydał marszałek Sejmu. "Nie zezwala się posłom na wchodzenie i przebywanie w części sali prezydialnej sali posiedzeń Sejmu obejmującej przestrzeń za stołem prezydialnym" - napisał Marek Kuchciński. "Pierwszy raz w czasie normalnych obrad" - skomentował tę sytuację na Twitterze poseł PO Bartosz Arłukowicz.

Wiceminister sprawiedliwości: będą dwie poprawki do ustawy o Sądzie Najwyższym

Ministerstwo sprawiedliwości chce, by posłowie PiS zgłosili do ustawy o Sądzie Najwyższym dwie poprawki - zapowiedział we wtorek wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Zgodnie z nimi ze swoich kompetencji zrezygnować miałby minister sprawiedliwości na rzecz Krajowej Rady Sądownictwa. Jednak według zmienianych właśnie przez PiS przepisów to do większości sejmowej będzie należał wybór członków KRS.

"Pudrowanie trupa, oszukiwanie społeczeństwa"

- Drobne ustępstwo, które nie zmienia sensu, istoty zamachu na niezawisłość sędziowską - komentował we "Wstajesz i wiesz" Paweł Rabiej (Nowoczesna), oceniając poprawkę PiS do ustawy o Sądzie Najwyższym. - Jeżeli wcześniej KRS został upolityczniony i wpływ na wybór członków KRS-u ma mieć PiS, to tak naprawdę poprawka do projektu ustawy o Sądzie Najwyższym to jest oszukiwanie społeczeństwa i pudrowanie trupa - dodawał Jakub Stefaniak z PSL.

Kate i William na Wybrzeżu. Sprawdź, gdzie ich zobaczysz

Gdańsk jest gotowy na wizytę najsłynniejszej pary książęcej na świecie. Kate i William pojawią się w Dworze Artusa, Teatrze Szekspirowskim i Europejskim Centrum Solidarności, gdzie spotkają się z Lechem Wałęsą. Sprawdź, gdzie i kiedy będzie można się z nimi spotkać. Transmisja z wizyty pary książęcej na antenie TVN Biznes i Świat.

Królowa odwiedziła Polskę ponad 20 lat temu, zaglądał tu także książę Karol

Każda wizyta członków rodziny królewskiej to niezwykłe wydarzenie. Tak było, kiedy ponad 20 lat temu Polskę odwiedziła królowa Elżbieta. Tak jest dziś, kiedy gościmy książęcą parę z dziećmi. Nie wszyscy jednak pewnie pamiętają, że książę Filip odwiedził Polskę w latach siedemdziesiątych, a książę Karol zaglądał do nas kilka razy. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Nie chciał wysiąść z samolotu, stał z naburmuszoną minką

Takie momenty to dyplomatyczne koszmary - pisze brytyjski dziennik "The Times" o momencie powitania brytyjskiej pary książęcej w Warszawie. Niespełna czteroletni książę George nie chciał początkowo wyjść z samolotu i musiał namawiać go do tego tata, książę William. Na czerwonym dywanie wyraźnie demonstrował, że wolałby być w innym miejscu - zwraca uwagę brytyjska prasa. George nie chciał rozmawiać z polską delegacją, która witała jego rodzinę na lotnisku, stał z naburmuszoną minką, przebierał nogami i pokazywał, jak bardzo się nudzi.

"Chwała Panu". Wiceminister o większej władzy Ziobry

- Dyskusja na temat konsultacji jest dosyć śmieszna, dlatego, że każda organizacja ma prawo wypowiedzieć się w trakcie procesu legislacyjnego. Tak naprawdę każdy będzie miał prawo zająć stanowisko w tej sprawie. To jest naprawdę nadmuchany problem - powiedział Michał Wójcik. Wiceminister sprawiedliwości odpierał w "Faktach po Faktach" wątpliwości związane z reformą Sądu Najwyższego, którą chce przeprowadzić Prawo i Sprawiedliwość.

Bodnar: moim zdaniem to projekt ministerialny

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym to jest zła zmiana dla obywatela. Spowoduje, że wymiar sprawiedliwości zostanie podporządkowany politykom - powiedział w "Faktach po Faktach" Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. - W sprawach, które będą ważne dla polityków partii rządzącej, dla spółek skarbu państwa, dla interesów finansowych państwa, tam sądy doskonale będą wiedziały, jakiej granicy nie mogą przekroczyć - dodał.

Prof. Strzembosz: to będzie kiedyś lista hańby

- Chciałbym rozpocząć od takiego wezwania do wszystkich parlamentarzystów, którzy podpisali ten projekt ustawy o likwidacji Sądu Najwyższego, żeby jeszcze raz go przeczytali. Bo może się podpisali, nie bardzo zdając sobie sprawę, co jest w środku - powiedział prof. Adam Strzembosz. I prezes Sądu Najwyższego w stanie spoczynku komentował w "Tak jest" projekt ustawy, który chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość.

Jest nowy szef Straży Marszałkowskiej

Po trwających pół roku poszukiwaniach jest nowy szef najmniejszej służby w Polsce: Straży Marszałkowskiej. Na jej czele stanie oficer Biura Ochrony Rządu Piotr Rękosiewicz.

Powitanie pary książęcej zza kulis

Prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Duda powitali księcia Williama i księżną Kate na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Nagraniem z pałacowych wnętrz i ogrodu podzielił się w mediach społecznościowych Marcin Kędryna.

Ostatnie pożegnanie profesora Lecha Morawskiego

Prof. Lech Morawski zmarł 12 lipca w wieku 68 lat. Spoczął na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

"Panie prezydencie, niech pan nie robi tego Polsce"

To nie ostatnie nasze spotkanie - mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) na zakończenie spotkania opozycji z ekspertami na temat projektu posłów PiS o Sądzie Najwyższym. Zorganizowane przez PO spotkanie odbyło się w poniedziałek w Sejmie.

"Jestem sędzią, który ma 41 lat. Zostałem powołany przez Lecha Kaczyńskiego"

Stawką tak naprawdę nie są sądy. Stawką jest wolność, bo sądy mają obowiązek stać na straży wolności - podkreślił w czasie spotkania na temat projektu ustawy PiS o Sądzie Najwyższym Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". - Jestem sędzią, który ma 41 lat. Zostałem powołany na urząd sędziego przez pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Jakoś nie znajduję w sobie pokładów komunizmu - mówił.