Macierewicz: Merkel i Macron chcą wytrzeć z pamięci Europy dramat Polski

- Zniszczone wsie i miasta mają prawo do prawdy o tym, jak wyglądała obrona Europy i wartości europejskich w 1939 roku. Dziś to prawo przypominamy pani kanclerz, panu prezydentowi Francji, wszystkim, którzy chcą wytrzeć z pamięci historycznej Europy dramat Polski - oświadczył szef MON Antoni Macierewicz, przemawiając podczas uroczystości w 78. rocznicę bombardowania Sulejowa przez Luftwaffe.

Incydent na Westerplatte. Prezydent chce wyjaśnień od MON

Harcerze zapowiadali, że poproszą prezydenta o pomoc i prezydencki minister Wojciech Kolarski zwrócił się do Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą o wyjaśnienie sytuacji, jaka miała miejsce podczas piątkowych rocznicowych uroczystości na Westerplatte. Rzeczniczka resortu przekazała TVN24, że komentarza w tej sprawie nie będzie.

"Prezydent nie konsultuje projektów, ale wierzę w jego dobrą wolę"

- Nie wyobrażam sobie, żeby konsultacji nie było, tym bardziej, że Ministerstwo Sprawiedliwości ma obowiązek zająć stanowisko. Mam nadzieję, że prezydent wie, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości są potrzebne - powiedział w "Jeden na jeden" wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Odniósł się w ten sposób do przygotowywanych w Kancelarii Prezydenta projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Schulz krytykuje Polskę w debacie z Merkel. "Migranci to nasza sprawa? Tak dłużej być nie może"

Martin Schulz w pojedynku telewizyjnym na trzy tygodnie przed wyborami do Bundestagu zaatakował urzędującą szefową rządu Angelę Merkel, zarzucając jej błędy w polityce migracyjnej i zagranicznej. Kandydat SPD zarzucił też Polsce i Węgrom, że odmawiając przyjęcia uchodźców, uniemożliwiają powstanie europejskiej polityki migracyjnej i zagroził obu krajom konsekwencjami finansowymi.

Nauczyciele będą protestować

Rok szkolny rozpoczyna się w poniedziałek na nowych zasadach. W poniedziałek zapowiedziany jest również protest Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jak mówią związkowcy, nie zgadzają się na zwolnienia, niepewność i dzielenie środowiska.

Ziobro chce podwyższyć kary za gwałt. Prof. Płatek: nie tędy droga

- Pan minister Ziobro może sobie proponować wszystko, co chce, może robić zmiany w kodeksie karnym - to w żaden sposób nie zmieni rzeczywistości i dobrze byłoby nas wreszcie przestać oszukiwać - powiedziała prof. Monika Płatek. Prawniczka w ostrych słowach skomentowała zapowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości, które chce wyższych kar dla sprawców gwałtu.

"Polska potępia przeprowadzenie przez KRLD próby nuklearnej"

"Wzywamy władze KRLD do natychmiastowego przerwania prowokacyjnych działań, związanych z pozyskiwaniem broni atomowej oraz rozwojem programu rakietowego" - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski. Ministerstwo wydało komunikat w związku z próbą nuklearną Korei Północnej.

Kukiz’15 chce, by Polacy głosowali przez Internet

- Głosowanie przez Internet z pewnością zwiększyłoby frekwencję w referendum i zachęciło do udziału ludzi młodych oraz Polonię – powiedział w sobotę wicemarszałek Sejmu z ruchu Kukiz’ 15, Stanisław Tyszka. Jak dodał, ugrupowanie zwróciło się do Biura Analiz Sejmowych z prośbą o opinię w tej sprawie.

"Jak grom z jasnego nieba. Ludzie się popłakali". Nowi świadkowie w sprawie Magdy Żuk

To jest taki ból, że nikt tego nie zrozumie, kto nie stracił swojego dziecka - mówi w rozmowie z "Superwizjerem" matka Magdaleny Żuk. Tragiczna śmierć młodej Polki w Egipcie to historia, w której fakty i spekulacje mieszają się ze sobą. - Oddajemy głos świadkom, którzy do tej pory nigdy się nie wypowiadali - mówią autorzy reportażu "Sprawa śmierci Magdaleny Żuk", Endy Gęsina-Torres i Łukasz Frątczak.

Reparacje wojenne od Niemiec? "To wyłącznie gra" vs. "ocenimy efekty"

Nie ma szans osiągnąć celu, który przedstawiają politycy PiS-u. Sprawa jest obliczona na grę w Polsce - ocenił w "Faktach po Faktach" szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Marek Jurek z Prawicy RP przekonywał, że nie ma powodu przeszkadzać inicjatywie obozu rządzącego w sprawie reparacji wojennych. - Będziemy oceniać efekty - dodał.

"Chciałem przeciwstawić się kulturze selfie"

- Ludzie, którzy przechadzają się po plaży, są w tym swoim chodzeniu absolutnie naturalni. To intymna sytuacja, która powstaje z braku świadomości. I dla mnie, jako fotografa, jest bardzo interesująca - mówił Maksymilian Rigamonti, z którym w czasie wspólnej przebieżki rozmawiał reporter TVN24 Daniel Stenzel. Rigamonti, dziennikarz i fotograf, jest twórcą projektu "Ludzie morza", w ramach którego uwiecznia na zdjęciach spacerujących turystów nad Bałtykiem. Autor przyznał, że pomysł pojawił się "banalnie", kiedy wypoczywał z rodziną nad morzem. - Chciałem trochę przeciwstawić się kulturze "selfie", gdzie świadomie portretujemy się w najbardziej intymnych sytuacjach - zaznaczył.