"Pobicie na komendzie, zmuszanie do podpisywania". Nowy wątek w aferze łapówkarskiej

Według ustaleń śledczych działali razem z podziałem na role. Od pijanych kierowców mieli brać po trzy tysiące złotych. Karali mandatami, ale mieli żądać pieniędzy za niezatrzymanie prawa jazdy. Już jedenastu policjantów z drogówki w Żorach ma zarzuty w związku z aferą korupcyjną. Ostatni - za pobicie pokrzywdzonego na komendzie i zmuszanie go do podpisania oświadczenia określonej treści.

Sąd Apelacyjny przyznał rację PO. "Premier jest uczestnikiem kampanii wyborczej"

Sąd apelacyjny przyznał nam rację i uznał, że premier Mateusz Morawiecki jest uczestnikiem kampanii wyborczej. Nasz pozew przeciwko szefowi rządu prawdopodobnie zostanie rozpatrzony w poniedziałek w trybie wyborczym - poinformował w piątek poseł PO Mariusz Witczak. Pozew dotyczy słów premiera o tym, że za rządów koalicji PO-PSL nie budowano dróg ani mostów. Wcześniej sąd okręgowy uznał, że pozew nie podlega rozpoznaniu w trybie wyborczym.

"Jak z Tomasza Komendy zrobiono mordercę". Reportaż "Superwizjera"

Tomasz Komenda od pół roku jest wolnym człowiekiem. Dziś domaga się kary dla tych, przez których spędził w więzieniu 18 lat, z wyrokiem za brutalny gwałt i zabójstwo. Jest niemal pewne, że sprawa Komendy to nie była fatalna pomyłka, ale celowe działanie wielu osób. Dziennikarz "Superwizjera" jako jedyny dotarł do Doroty P. - kobiety, która pierwsza wskazała Tomasza jako winnego. Rozmawiał też z prokuratorem, który doprowadził do tymczasowego aresztowania mężczyzny. Ile osób stało za tym niesłusznym skazaniem? Reportaż Grzegorza Głuszaka "Jak z Tomasza Komendy zrobiono mordercę" w sobotę w "Superwizjerze" o 20 w TVN24.

Bus nagle stanął w ogniu

Nie wiadomo, co spowodowało pożar. Kiedy strażacy przyjechali na miejsce, samochód dostawczy stał już cały w ogniu. Po kilku minutach akcji gaśniczej udało się opanować pożar.

Spotkanie Morawieckiego z Gersdorf. "Rozpylanie sztucznej mgły"

Premier Mateusz Morawiecki ma pełnomocnictwa do szukania kompromisu ze środowiskiem sędziowskim - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz, komentując spotkanie szefa rządu z pierwszą prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf. Zdaniem Andrzeja Halickiego (PO), "żadne warunki brzegowe nie pomogą", ponieważ "w Polsce nie ma już niezawisłości sądów".

Potężny pożar na wojskowym poligonie. Spłonęło 220 hektarów wrzosowisk

Ponad 160 osób walczyło z pożarem wrzosowiska na poligonie w okolicach Świętoszowa (woj. dolnośląskie) w jego kulminacyjnym momencie. Ogień objął powierzchnię około 220 hektarów, spłonął również kawałek lasu. Jak przyznają strażacy, z uwagi na suche podłoże i wiatr wiejący w różnych kierunkach, pożar był wyjątkowo trudny do opanowania.

Gersdorf zdradziła szczegóły rozmowy z premierem

Podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim przedstawiłam mu swoje stanowisko co do warunków brzegowych: sędziowie zwolnieni z uwagi na 65. rok życia będą powracać na swoje stanowiska, a ja pozostaję pierwszym prezesem Sądu Najwyższego - poinformowała w piątek Małgorzata Gersdorf.

"Tchórze", "kłamcy". Awantura na konferencji polityków PiS

Grupa urzędników podległych marszałkowi województwa lubelskiego przyszła w czwartek w Lublinie na konferencję polityków PiS, którzy zarzucali samorządowcom słabe wykorzystywanie funduszy unijnych. Minister Jerzy Kwieciński uważa, że województwo lubelskie nie korzysta ze swojej szansy w takim stopniu, jak jest to możliwe. Z ministrem inwestycji i rozwoju chciał rozmawiać marszałek województwa. Do wymiany argumentów jednak nie doszło i przedstawiciele partii rządzącej usłyszeli od urzędników, że są "tchórzami" i "kłamcami".

Sędziowie: nowa KRS w pięć miesięcy zniszczyła dorobek poprzednich rad sądownictwa

Sześć uchwał Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie zostało w czwartek opublikowanych na stronie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Między innymi wezwano w nich członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa do wstrzymania się od podejmowania uchwał, a także wezwano 15 powołanych przez Sejm sędziów KRS do złożenia mandatów.

"Żaden kraj w Unii nie mówi, że Polska postępuje praworządnie. Jesteście sami"

Europejska Sieć Rad Sądownictwa (ENCJ) zawiesiła w poniedziałek polską - wybraną przez polityków - Krajową Radę Sądownictwa. Powodem jest "niespełnianie wymogów o niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej". W wywiadzie dla "Czarno na białym" prezes ENCJ Kees Sterk przyznaje, że nie miał żadnych wątpliwości, podejmując tę decyzję. Jak dodaje, nikt w Unii Europejskiej nie uważa, że polski rząd działa praworządnie.

Po ataku na synagogę. "Gdańsk zarumienił się ze wstydu"

Reakcja na zło jest ważniejsza od samego aktu zła - powiedział w czwartek naczelny rabin Polski Michael Schudrich podczas spotkania przed budynkiem synagogi w Gdańsku-Wrzeszczu. W tej świątyni w środę nieznany sprawca zbił kamieniem szybę w oknie. Prezydent miasta Paweł Adamowicz ocenił, że był to "akt barbarzyński".

"Ktoś po naszej stronie się uparł, że prezydenci muszą coś podpisać. I wyszło jak wyszło"

- Podejrzewam, że wobec ubogiej treści wizyty ktoś po naszej stronie się uparł, że prezydenci muszą coś podpisać - mówił w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Odniósł się w ten sposób do deklaracji podpisanej we wtorek w Waszyngtonie przez prezydentów Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa. Na pytanie o fotografię dokumentującą złożenie podpisów, odpowiedział krótko: - Profesjonaliści w kancelarii prezydenta powinni byli temu zapobiec.