Giertych: Wniosek o wyłączenie prokurator ze sprawy Kaczyńskiego złożony. Będzie kolejny

Złożyliśmy wniosek o wyłączenie prokurator prowadzącej postępowanie sprawdzające w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego - przekazał w TVN24 pełnomocnik austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera, mecenas Roman Giertych. Dodał, że przygotowywany jest także kolejny wniosek. Austriak oskarża prezesa PiS o oszustwo w związku z planowaną inwestycją budowy wieżowca w Warszawie.

Radni z Gdańska zawiadamiają policję o szkalowaniu LGBT

Klub gdańskich radnych Koalicji Obywatelskiej zawiadomił policję o możliwości złamania prawa przez osoby, które przeprowadziły w mieście akcję uderzającą w środowisko LGBT. W ubiegłym tygodniu po Gdańsku jeździło auto oklejone wyposażone w megafony, z których emitowano hasła szkalujące osoby homoseksualne.

25 osób zmarło z powodu grypy w ostatnim tygodniu

W drugim tygodniu lutego z powodu grypy lub powikłań pogrypowych zmarło 25 osób - wynika z najnowszych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. W ubiegłym roku, w analogicznym okresie zmarły 4 osoby. W sezonie grypowym 2018/2019 zanotowano do tej pory 48 zgonów.

Myśliwy oskarżony o zastrzelenie lisa w okresie ochronnym. Przyłapał go fotograf

Jeden chciał sfotografować lisa, drugi zastrzelić. Ten pierwszy twierdzi, że myśliwy z premedytacją celował w kierunku nory. Myśliwy broni się, że strzelił do lisa, bo ten miał zaatakować sarnę. Ale śledczy wyciągają własne wnioski. Efekt jest taki, że 37-letni Piotr Z. będzie miał kłopoty. Właśnie został oskarżony o polowanie i zastrzelenie lisa w okresie ochronnym.

Gliński pisze do Dulkiewicz w sprawie ECS. "Oczekuję przedstawienia projektu konkretnych rozwiązań"

Oczekuję przedstawienia projektu konkretnych rozwiązań pozwalających na nowo wskrzesić misję Europejskiego Centrum Solidarności - napisał szef ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście do władz Gdańska i samorządu województwa pomorskiego. Dodał, że być może podjęcie nowych działań przez ECS wymagać będzie zmiany organizacyjnej. To kolejny odcinek sporu o przyszłość centrum.

Brak Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej "na pewno nam się jeszcze odbije czkawką"

Może się wydawać, że to jest wygodniejsze dla polskiego rządu, że Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej nie ma i że się nie wypowiada na różne tematy, ale jej brak na pewno nam się jeszcze odbije czkawką - oceniła w internetowej dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Agnieszka Magdziak-Miszewska, wieloletnia członkini Rady i była ambasador RP w Izraelu.

"Ja tutaj coś chciałbym nabyć". Premier, kawa i jagodzianki

Wypił kawę na stacji benzynowej, ale karty lojalnościowej wyrobić sobie nie chciał. W cukierni wybrał jagodzianki, ale dał się namówić również na ciastko francuskie z jabłkiem. W kwiaciarni nabył natomiast "trochę wiosny" w postaci bukietu z tulipanami, a potem porozmawiał z rodziną wielodzietną. Mateusz Morawiecki odwiedził w poniedziałek sześć miejscowości.

Magdziak-Miszewska: polski antysemityzm silniejszy niż izraelski antypolonizm

Polska przez 30 lat zrobiła wiele dla dialogu z Żydami. Ale może narastać przekonanie, że to, co się działo w tym okresie, dotyczy tylko wąskiej grupy elit, a polski antysemityzm istniał cały czas - wskazywała w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Agnieszka Magdziak-Miszewska, była ambasador RP w Izraelu. Podkreśliła, że wypowiedź szefa izraelskiej dyplomacji jest "prostacka", ale i w Polsce nie brakuje podobnych.

Była ambasador w Izraelu: Trzeba uważać, mówiąc o Holokauście. Łatwo o błąd w tłumaczeniu

Jeżeli polityk - izraelski, polski czy amerykański - odnosi się do sprawy tak trudnej, tak bolesnej jak Holokaust, powinien przewidywać możliwe skutki instrumentalnego wykorzystania tej tragedii - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" była ambasador Polski w Izraelu Agnieszka Magdziak-Miszewska. Komentowała w ten sposób napięcia w stosunkach polsko-izraelskich po wypowiedziach premiera Benjamina Netanjahu i szefa izraelskiej dyplomacji, Israela Kaca oraz po odwołaniu polskiej delegacji na szczyt V4 w Jerozolimie.

"Wrzucono całą masę rzeczy niepotrzebnych po to, żeby ukryć te faktyczne dokumenty"

- Sens był taki, żeby nie dopuścić do obiegu publicznego materiałów służb specjalnych PRL-u, które mogą rzutować na bieżącą pracę służb - mówi o zbiorze zastrzeżonym IPN Paweł Rutkowski z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Tak zwana zetka miała zawierać przypadki newralgiczne dla bezpieczeństwa państwa, ale zdaniem części ekspertów została "zagracona". Znalazła się w niej między innymi teczka bliskiego wspólnika Jarosława Kaczyńskiego Kazimierza Kujdy. Teraz te akta zastrzeżone już nie są. Część pozostaje jednak wciąż niejawna. Materiał magazynu "Czarno na białym".

"Mamy do czynienia z nacjonalizmem izraelskim"

- Na pewno mamy poważne napięcie i w tej sytuacji, która ma miejsce, premier Morawiecki nie miał innego wyjścia, jak nie pojechać - ocenił w "Kropce nad i" w TVN24 były premier Leszek Miller, odnosząc się do decyzji premiera Mateusza Morawieckiego o wycofaniu polskiej delegacji z planowanego szczytu Grupy Wyszehradzkiej i Izraela. Ostatecznie szczyt się nie odbędzie, a zastąpią go rozmowy dwustronne.

Przewodniczący Knesetu dla "Jerusalem Post": mamy prawo pamiętać fakty historyczne

Przyznając, że "zdecydowanie żałuje" odwołania szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie, przewodniczący Knesetu Juli Edelstein zastrzegł w poniedziałek, że strona izraelska "w historii, zwłaszcza tej o Holokauście, nie prowadzi przetargów". Zaznaczył, że "każdy kryzys jest szansą" i być może ostatnie wydarzenia wyniosą na pierwszy plan to, jak Polska upamiętnia Holokaust.

"Nie było polskiego rządu kolaborującego z nazistami". Środowiska żydowskie o słowach Kaca

Stawianie zarzutu antysemityzmu wszystkim Polakom znieważa też polskich Żydów - oświadczył w poniedziałek Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP. To reakcja na niedzielne słowa pełniącego obowiązki ministra spraw zagranicznych Izraela Kaca o polskim antysemityzmie "wyssanym z mlekiem matki". Do napięć w stosunkach polsko-izraelskich odniósł się także dyrektor Komitetu Żydów Amerykańskich. "Jako przyjaciele musimy umieć radzić sobie z naszymi różnicami" - podkreślił i zaznaczył, że należy zacząć "od starannego dobierania słów".