Szef MON: rząd nie cofnie się z drogi reform wymiaru sprawiedliwości

Bez zmian w wymiarze sprawiedliwości wszystkie reformy, które przeprowadziliśmy, mogą zostać zakwestionowane i obrócone w pył - podkreślił w poniedziałek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Rząd nie cofnie się z drogi reform wymiaru sprawiedliwości, będziemy dążyli do tego, żeby niezbędne zmiany zostały zrealizowane jak najszybciej - dodał.

Szef MSZ: wymieniliśmy ambasadorów w najistotniejszych placówkach

Nastąpiły olbrzymie zmiany we wszystkich najistotniejszych polskich placówkach dyplomatycznych, od Moskwy po Stany Zjednoczone wymieniliśmy ambasadorów - mówił minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Dodał, że czeka na ustawę o służbie zagranicznej, która pozwoli mu dalej reformować MSZ.

"Kwaśniewski ani Miller nie byli tak pazerni na władzę"

Dla PiS wszyscy jesteśmy komunistami. Wszyscy, którzy inaczej myślą, są komunistami. Z tego wynika, że są dwie komuny w Polsce, komuna czarna, czyli PiS i komuna czerwona, czyli ja. Przyznaję się do tego - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty.

Spór o sądownictwo. W jego cieniu Sejm uchwalił ważne ustawy

Gdy wszyscy byli zajęci sporem wokół zmian w polskim sądownictwie, rządowa większość przyjęła w Sejmie kilka innych bardzo ważnych ustaw. Niemal niezauważenie posłowie uchwalili nowe prawo wodne, zadali cios w odnawialne źródła energii oraz pogrzebali szanse na referendum w sprawie reformy edukacji. Materiał magazynu "Polska i Świat" TVN24.

Janda, Stenka i Ostaszewska na scenie. Tłum skanduje "konstytucja"

Podczas piątkowej manifestacji w Warszawie na scenie przed Pałacem Prezydenckim pojawiły się razem Krystyna Janda, Maja Ostaszewska i Danuta Stenka. Aktorki na zmianę czytały zapisy konstytucji, zaś zgromadzeni nagradzali je brawami, a także skandowali słowa "konstytucja" i "wolne sądy".

Przed sądami manifestacje z apelem o jeszcze jedno weto

Po decyzji prezydenta o zawetowaniu dwóch ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa przed sądami w poniedziałek odbywały się manifestacje, podczas których domagano się weta także wobec trzeciej ustawy: o ustroju sądów powszechnych, którą Andrzej Duda postanowił podpisać. Protesty odbyły się m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Katowicach, Lublinie i Gdańsku.

Wieczorne demonstracje w kraju

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek rano o swoich wetach wobec ustaw o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa. W siedzibie PiS przez cały dzień trwały narady najważniejszych polityków związanych z obozem rządzącym. Po południu odbyło się z kolei spotkanie premier Beaty Szydło, marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego z prezydentem. W wielu miejscach kraju wieczorem zorganizowano demonstracje.

Narada w PiS. Nie będzie dodatkowego posiedzenia Sejmu

Przed godziną 22 zakończyło się spotkanie władz Prawa i Sprawiedliwości. Narady z przerwami trwały dziesięć godzin. "W związku z licznymi spekulacjami i pytaniami o nadzwyczajne posiedzenie Sejmu informuję, że nic mi o takim posiedzeniu nie wiadomo" - napisał na Twitterze wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przekazał, że nie jest planowane posiedzenie Sejmu do 13 września.

Sikorski: Kaczyński lubi łamać ludzi, ale każdy ma swoją granicę

Prezydent cofnął się w ostatnim możliwym momencie, bo groziła nam już pełnia władzy w ręku szeregowego posła - powiedział w "Faktach po Faktach" były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Skomentował w ten sposób decyzję Andrzeja Dudy, że zawetuje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz Sądzie Najwyższym.

Gersdorf: przepraszam za słowa o 10 tysiącach złotych

Nie okazałam właściwej wrażliwości mówiąc o pensji sędziego na poziomie 10 tysięcy złotych jako o niewygórowanej, przepraszam - powiedziała w poniedziałek na konferencji I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. - Oczekiwaliśmy trzech wet, ale te dwa weta są bardzo dobrą oznaką przyszłych rozważań na temat wymiaru sprawiedliwości - mówiła odnosząc się do decyzji prezydenta Andrzeja Dudy.

Prezydent Andrzej Duda modlił się w niedzielę na Jasnej Górze

Prezydent Andrzej Duda modlił się w niedzielę na Jasnej Górze w Częstochowie – potwierdziło biuro prasowe sanktuarium. Prezydent przybył do sanktuarium jasnogórskiego z prywatną wizytą; wziął udział w wieczornej codziennej modlitwie - Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Matki Bożej - zaznaczono.

"KRS chce wziąć udział w pracach nad projektem ustawy o sądownictwie"

Oceniamy pomysł zawetowania dwóch ustaw bardzo dobrze - powiedział przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski po poniedziałkowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą. Krajowa Rada Sądownictwa deklaruje chęć wzięcia udziału w pracach powołanego przez prezydenta zespołu, który ma opracować projekt ustawy o sądownictwie - dodał.

Reforma sądownictwa. Teksty Bodnara, Loski, Dorna i Kowala dla Magazynu TVN24

"Ta zmiana dotyczy każdego", "PiS dostał instrument, by wreszcie urwać łeb hydrze i wdeptać w ziemię przeciwników", "Nie będzie jak w Holandii, Hiszpanii czy w Stanach", "Ktokolwiek uważa państwo za cel ostateczny, ten szkodzi rzeczywistemu i trwałemu dobru narodów". Przypominamy wszystkie teksty Magazynu TVN24 dotyczące projektu nowej ustawy o ustroju sądów powszechnych.