"Wyrażamy zrozumienie dla działań Stanów Zjednoczonych"

Traktaty międzynarodowe dotyczące rozbrojenia służą pokojowi i Polska zawsze je wspiera. W wypadku układu INF dostrzegamy jednak argumenty przedstawiane przez Stany Zjednoczone i wyrażamy zrozumienia dla działań USA w tym zakresie - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz.

"Chcielibyśmy w miarę szybko wypracować jakieś stanowisko"

Ze strony polskiego rządu sygnały są jednoznaczne: nie można twierdzić, że Polska chciałaby uniknąć wdrożenia w życie postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Chcemy w miarę szybko wypracować stanowisko w tej kwestii, skonsultować z Komisją Europejską i wdrożyć w życie - mówił szef MSZ Jacek Czaputowicz.

"Prawo i Sprawiedliwość się ugnie i zaakceptuje ten wyrok"

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej broni polskiej konstytucji, kiedy jej stosowanie jest wyłączone - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Kazimierz Michał Ujazdowski, niezależny europoseł, były polityk PiS. - Prawo i Sprawiedliwość zaakceptuje ten wyrok - uznał profesor Ryszard Bugaj. Komentowali oni w ten sposób decyzję TSUE o zastosowaniu tak zwanych środków tymczasowych, które nakazują Polsce zawieszenie przepisów nowej ustawy o Sądzie Najwyższym.

Lwowscy radni chcą usunięcia lwów z Cmentarza Orląt. Polskie MSZ interweniuje

Polska ambasada w Kijowie interweniowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy w sprawie oświadczenia Rady Obwodowej Lwowa na temat usunięcia posągów dwóch lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich - poinformował w piątek szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz. Wyraził nadzieję, że ciągle możliwe jest znalezienie porozumienia w tej sprawie.

"Czuję się już skrępowany komentowaniem tych kolizji"

- Drobne stłuczki to jest normalność w ruchu drogowym - przekonywał senator Konstanty Radziwiłł z Prawa i Sprawiedliwości, komentując czwartkową kolizję kolumny rządowej wiozącej wicepremier Beatę Szydło. Innego zdania był Adam Szłapka z Nowoczesnej, który mówił, że "mogło dojść do tragedii" i "trzeba zacząć wyciągać wnioski" z tych zdarzeń.

Kulisy wypadku byłej premier. "Chłopaki u Szydło mają Sajgon"

Kierowca SOP, który doprowadził do wypadku w Imielinie, nie miał doświadczenia w jeździe w kolumnie, bo woził szefów tej służby, a do grupy Beaty Szydło trafił w październiku – ustalił portal tvn24.pl. – To był jeden z jego pierwszych takich wyjazdów w Polskę - mówią nasi informatorzy.

18-latek pędził i dachował. Rozbił porsche na drzewie

Nadmierna prędkość, niedostosowanie do panujących warunków - to wskazane przez służby przyczyny wypadku spowodowanego przez nastoletniego kierowcę. Rozbił porsche na drzewie, straż musiała go "wycinać" ze środka auta. Chłopak trafił do szpitala.

Wisławski o kierowcach rządowych aut: wydaje im się, że są bogami szos, "Paganini lewarka"

Przed włączeniem samochodu powinni włączyć wyobraźnię. Kierowca, który jedzie autem rządowym, powinien być szczególnie wyczulony - mówił w piątek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 pilot rajdowy Maciej Wisławski. Komentował czwartkową kolizji z udziałem wicepremier Beaty Szydło. Jak podkreślił, kierowcom rządowym wydaje się, że "są bogami szos - 'Paganini lewarka' i 'Caruso kierownicy'". - A tak wcale nie jest - zaznaczył.

Macron stawia pytania. "Do Polski należy udzielenie odpowiedzi"

Polska zawsze stosowała się do wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE i sama zwraca się do Trybunału, chcąc podważyć jakąś decyzję lub przepis - podkreślał w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Emmanuel Macron. Prezydent Francji komentował też kwestię ulokowania na terenie Polski stałej bazy wojsk amerykańskich. Wymienił szereg pytań, jakie jego zdaniem łączą się z tą sprawą. - Do Polski należy udzielenie odpowiedzi, nie do Francji - stwierdził.

Mandat i punkty. Kierowca ukarany po kolizji kolumny rządowej

220 złotych mandatu i 6 punktów karnych - takie konsekwencje spotkały kierowcę Służby Ochrony Państwa po kolizji kolumny rządowej w Imielinie, w województwie śląskim. W czwartek pojazd SOP z kolumny, w której jechała wicepremier Beata Szydło, uderzył w pojazd, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych.

18-latka groziła maczetą koledze. Chciała zwrotu pieniędzy

800 złotych - tyle winien był 20-letni lubinianin swojej dwa lata młodszej koleżance. Dziewczyna miała dość czekania, dlatego poprosiła znajomego o pomoc w odzyskaniu kasy. Dłużnikowi pogrozili na ulicy. Zraniony został nożem w kolano, przed twarzą ujrzał także prawie 50-centymetrową maczetę.

"Były zdradzieckie mordy, a teraz staniemy koło siebie? Nie bardzo mam ochotę"

Iść po to, żeby słuchać jakichś inwektyw albo udawać, że się nie słyszało wcześniejszych pod swoim adresem, całego obozu politycznego, który został zdefiniowany jako drugi sort obywateli albo jako zdradzieckie mordy. Szczerze mówiąc, nie bardzo mam na to ochotę - stwierdził były prezydent Bronisław Komorowski. Odniósł się w ten sposób do oficjalnych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, które organizuje prezydent Andrzej Duda.

Byli prezydenci i premierzy zaproszeni do loży Andrzeja Dudy na "Koncert dla Niepodległej"

Pełnomocnik rządu do spraw obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Jarosław Sellin zaprosił byłych prezydentów i premierów do loży prezydenckiej na "Koncert dla Niepodległej". Impreza upamiętniająca odzyskanie niepodległości odbędzie się 10 listopada na stadionie PGE Narodowy. Jak mówił w tvn24.pl wiceszef prezydenckiej kancelarii, Paweł Mucha, będzie to "rockowo-popowy koncert".

Sędziowie uczyli młodzież, będą się tłumaczyć. Owsiak: mamy do czynienia z idiotyzmem

Mamy do czynienia z idiotyzmem - tak decyzję Rzecznika Dyscyplinarnego nowej Krajowej Rady Sądownictwa ocenił Jerzy Owsiak z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Sędzia Arkadiusz Krupa został wezwany do złożenia wyjaśnień, bo wystąpił w todze przed młodzieżą na festiwalu Pol'and'Rock. Podobne wezwanie dostała sędzia Monika Frąckowiak. Symulacje rozpraw prowadzą od lat, ale dopiero teraz ich akcja oswajania obywateli z sądami nie spodobała się Izbie Dyscyplinarnej. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta o dostęp do legalnej aborcji

Komitet Ministrów Rady Europy ocenił, że kobiety w Polsce nie mają rzeczywistego dostępu do zabiegów legalnej aborcji w Polsce. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia, by rozważył regulację zasad informowania pacjentów o możliwości uzyskania przez nich świadczeń, których im odmówiono z uwagi na powołanie się lekarza na klauzulę sumienia. Rzecznika praw pacjenta pyta o podejmowane działania gwarantujące dostęp do legalnej aborcji.

Sędziowie wrócili do Sądu Najwyższego. Wiceminister: cały czas są w stanie spoczynku

Sędziowie automatycznie nie zostali przywróceni na poprzednie stanowiska - powiedział w "Kropce nad i" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Po decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Sądu Najwyższego pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf wezwała do podjęcia służby sędziów, którzy musieli przejść w stan spoczynku. Zostali przywróceni do orzekania.

Profesor Jerzy Duszyński ponownie prezesem PAN

Profesor Jerzy Duszyński po raz drugi będzie pełnił funkcję prezesa Polskiej Akademii Nauk - zdecydowali w czwartek w głosowaniu członkowie Zgromadzenia Ogólnego PAN, zebrani w Warszawie. - Teraz przed nami dużo pracy - mówił nowy prezes i zaapelował o "zakopanie wszelkich toporów".