"Cieszmy się z różnorodności". Życzenia dla Czechów i Słowaków "od przyjaciół z Polski"

28 października 1918 roku powstała Czechosłowacja. W rocznicę tego dnia, w tym roku setną, w Czechach obchodzone jest narodowe święto niepodległości. Dwa dni później świętują Słowacy. Film z życzeniami dla sąsiadów przygotowało polskie Biuro Programu "Niepodległa". "Cieszmy się z różnorodności" - słyszymy z nagrania, które w żartobliwy sposób odnosi się do różnic i podobieństw naszych trzech języków.

Debata na stulecie odzyskania niepodległości już dziś w TVN24

Już dziś o godzinie 20 zapraszamy do TVN24 na debatę "Niepodległość, wolność, przyszłość" z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Podczas debaty między innymi odczytane zostaną najpiękniejsze życzenia dla Polski, które można było składać przez ostatnie kilka miesięcy na portalu tvn24.pl.

"W tym roku nasze apele zostały zlekceważone"

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej podsumował samorządową kampanię wyborczą i przebieg samych wyborów. Jak podkreślał we "Wstajesz i weekend" Wojciech Hermeliński, zastrzeżenia można było mieć między innymi do aktywności kandydatów podejmowanej jeszcze przed ogłoszeniem startu kampanii. - W tym roku w ogóle nasze apele zostały zlekceważone - mówił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. - O ile w poprzednich latach ci - że tak powiem prekandydaci - do nich się stosowali, teraz w zasadzie już w ogóle - dodał.

Synod biskupów w Watykanie: nadużycia przeszkodą dla misji Kościoła

Czyny wykorzystywania seksualnego stanowią "poważną przeszkodę dla misji" Kościoła - to stwierdzenie znalazło się w dokumencie końcowym synodu biskupów na temat młodzieży, opublikowanym w sobotę. Mowa jest też o towarzyszeniu w wierze osobom homoseksualnym. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki, podsumowując obrady synodu, podkreślił, że Kościół musi stworzyć miejsca, gdzie młodzi ludzie będą się czuć jak w domu.

Wiceminister sprawiedliwości: wykonamy postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE

Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to jest jasny sygnał, że PiS łamie niezależność wymiaru sprawiedliwości - przekonywała w niedzielę w "Kawie na ławę" w TVN24 Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna). - W tym programie mogę powiedzieć, że je wykonamy - zapewnił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Zgodnie z orzeczeniem TSUE w Polsce ma zostać przywrócony stan prawny sprzed wejścia w życie wprowadzonej przez rząd PiS nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Znaleźli czarno-białe kadry sprzed lat. Teraz szukają Joachima

Niemieccy żołnierze, którzy mieli podbić Moskwę ubrani w grube płaszcze i sprzęt wojskowy w zaspach śniegu - takie obrazy kilkadziesiąt lat temu uwiecznił jeden z nich, 19-latek. Zdjęcia ukrył później na strychu jednego z domów na Dolnym Śląsku. Teraz ich znalazcy chcą odkryć historię losów autora fotografii.

Kukiz się tłumaczy: przejęła mnie piątkowa noc, przepraszam za wulgaryzmy

Odreagowanie po ciężkiej kampanii, odejście posła Jakuba Kuleszy i knucia wewnątrz klubu trochę mnie przerosły. Bardzo przepraszam za wulgaryzmy, to nie powinno mieć miejsca - napisał w niedzielę w internecie Paweł Kukiz. Odniósł się w ten sposób do swoich wpisów na Twitterze. "Czasem jeszcze, niestety, scena polityczna myli mi się z rockową. Obiecuję solennie, że się poprawię" - zapewnił lider Kukiz'15 na portalu społecznościowym.

"Nie wiadomo, kto to robi". Na dworcu w Szczecinie zegary cofnęli już rano

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. 28 października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godziny 3 na 2. Jednak na dworcu w Szczecinie zegary zostały przestawione już w sobotę rano. Pasażerowie przyznają, że byli zdezorientowani. - Co roku jest ta sama sytuacja i ludzie przychodzą, i pytają o to, która jest godzina. Za wcześnie cofają zegary. Nie wiadomo, kto to robi - mówi Natalia, pracownika piekarni na dworcu w Szczecinie. Jak dodała, czasami ludzie przez to spóźniają się na pociąg.

Coraz większe poparcie dla Pawła Adamowicza. "To jest nowa jakość w demokracji"

- Cieszę się, że następuje konsolidacja pełna elektoratu wyborców prodemokratycznych, proeuropejskich, prosamorządowych w Gdańsku – powiedział starający się o reelekcję prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Odniósł się tak do poparcia, jakiego udzieliła mu w piątek m.in. PO. W sobotę na konwencji prezydenta Gdańska poparł go także Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu.

Molestowanie w Teatrze Akademickim. Ofiary przerywają milczenie

Obnażył się przede mną i tonem "dobrego wujka" próbował namówić mnie na to, żebym uprawiała z nim seks oralny - opowiada jedna z kobiet, które w przeszłości miały styczność z wieloletnim dyrektorem Teatru Akademickiego w Warszawie. Po nagłośnieniu przez "Superwizjer" TVN24 skandalicznych metod, jakie stosował Ryszard A., okazało się, że ranił nie tylko słowami. A jego historia sięga początku lat 80.

"Pięć artykułów, z czego dwa poprawiane, bo już wiadomo, że są bublami"

Senatorowie przyjęli poprawki, po to także funkcjonuje druga izba parlamentu. Nie ma w tym nic szczególnie szokującego - stwierdził Łukasz Schreiber z Prawa i Sprawiedliwości, odnosząc się do poprawek Senatu w sprawie ogłoszenia 12 listopada dniem wolnym. - Od stu lat było wiadomo, że w 2018 roku będzie stulecie niepodległości. Nagle w ostatnich chwili jest wrzucana ustawa, która ma pięć artykułów, z czego dwa są poprawiane, bo już wiadomo, że są bublami - stwierdził natomiast Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Mazurek broni spotu PiS. Minister Emilewicz: moralnie nieuzasadniony

"Medialny szum to próba uniemożliwienia poinformowania Polaków o uprzednich deklaracjach samorządowców PO" - napisała w oświadczeniu rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, odnosząc się do komentarzy w sprawie spotu tego ugrupowania, mówiącego o uchodźcach. Wiceprzewodnicząca partii Porozumienie Jadwiga Emilewicz w sobotę określiła ten spot jako "moralnie nieuzasadniony" . "To był polityczny błąd" - dodała.

"Powiem krótko: nie podobają mi się te słowa". Ścigaj o serii wpisów Kukiza

Trochę mnie te słowa poraziły. Jeżeli rzeczywiście Paweł Kukiz jest autorem tych słów, chociaż mam wątpliwości, ale jeżeli tak jest, to powiem krótko: nie podobają mi się te słowa - powiedziała w programie "Babilon" w TVN24 BiS Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15). Skomentowała w ten sposób serię wpisów odnoszących się do innych polityków, które z piątku na sobotę zamieszczono na twitterowym koncie Pawła Kukiza. Ścigaj podkreśliła, że sama nie używa takich słów w mediach społecznościowych. - Mam nadzieję, że moi wyborcy nie muszą wstydzić się za moje słowa - dodała.

Kukiz zapowiada usunięcie konta na Twitterze po serii wpisów

Nieuprzejma, nocna wymiana tweetów między Pawłem Kukizem a byłym kandydatem ruchu Kukiz'15 na prezydenta Warszawy Markiem Jakubiakiem wzbudziła wiele emocji, nie tylko między nimi. W sobotę szef ugrupowania niespodziewanie oświadczył, że wkrótce zlikwiduje swoje konto na Twitterze.

"Kilkakrotnie ugodził żonę nożem". Uciekła do sąsiadów, ale zmarła

Kobieta nie żyje, mężczyzna jest w stanie ciężkim w szpitalu. To tragiczny bilans małżeńskiej awantury, do której doszło w piątek w Chojnicach (Pomorskie). Według wstępnych ustaleń śledczych 51-latek miał zadać żonie kilka ciosów nożem. Kobieta uciekła do sąsiadów. Niestety, nie udało się jej uratować.

Morawiecki w Pradze na 100-leciu powstania Czechosłowacji

Oficjalne uroczystości z okazji przypadającej w niedzielę 100. rocznicy powstania Czechosłowacji rozpoczynają się w sobotę w Pradze. Wśród zagranicznych gości, których tego dnia na śniadaniu roboczym podejmie premier Andrej Babisz, jest szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.