"W kwestiach sprawiedliwości większymi autorytetami są ludzie, którzy nie są prawnikami"

Tak dużo ciosów na wymiar sprawiedliwości spadło w ramach walki politycznej i tak dużo wewnętrznych słabości wymiaru sprawiedliwości się ujawniło, że trzeba to jeszcze raz przemyśleć i zaproponować nową spójną koncepcję - ocenił w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Jarosław Gowin. Jego zdaniem "w Polsce w kwestiach sprawiedliwości dużo większymi autorytetami są ludzie, którzy nie są prawnikami i kierują się naturalnym zmysłem sprawiedliwości".

Radni proszą premiera o zmianę wojewody. Poszło o słowa w sprawie Zdanowskiej

Łódzcy radni (jeszcze poprzedniej kadencji) zwołali nadzwyczajną sesję rady miasta, na której pod głosowanie trafi uchwała w sprawie wojewody łódzkiego. Samorządowcy chcą, żeby premier odwołał Zbigniewa Raua ze stanowiska. Poszło o słowa wojewody jeszcze sprzed wyborów, kiedy zapowiedział, że po zwycięstwie wyborczym Zdanowska powinna być odsunięta od władzy.

"Mogli przemycić ponad tonę narkotyków"

Tonę marihuany, 10 kilogramów kokainy, 50 kilogramów amfetaminy, 115 tysięcy tabletek ecstasy - między innymi takie narkotyki mieli przemycić - zdaniem śledczych - członkowie rozbitego przez CBŚP gangu. Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia.

Gowin: wstydziłem się, to był zły spot

Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki, podkreślał w środę w "Rozmowie Piaseckiego", że rezultat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych to "jeden z najlepszych wyników od 1989 roku". - W każdej kampanii nawet zwycięzcy popełniają błędy - zaznaczył, odnosząc się do przegranej PiS w dużych miastach. Przyznał też, że "wstydził się" opublikowanego w kampanii Zjednoczonej Prawicy spotu o uchodźcach.

Akta sprawy sędziego Żurka trafią do Warszawy

Do Sądu Apelacyjnego w Krakowie wpłynął wniosek rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Piotra Schaba o przekazanie akt sprawy dotyczącej sędziego Waldemara Żurka, byłego rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa. - Akta zostaną przekazane do Warszawy - poinformował Tomasz Szymański, zastępca rzecznika dyscyplinarnego. To dowód na "centralizację państwa i centralizację decyzji" - ocenił Żurek.

Siódmy dzień strajku. Odwołane loty

Pasażerowie mogą spodziewać się problemów z połączeniami lotniczymi realizowanymi w środę przez PLL LOT. Kilkanaście z nich zostało odwołanych. Związkowcy kontynuują strajk w LOT, to już jego siódmy dzień.

Hanna Zdanowska wybrana w pierwszej turze. Oficjalne wyniki

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej, ubiegająca się o reelekcję Hanna Zdanowska wygrała w pierwszej turze wybory na prezydenta Łodzi, zdobywając 70,22 proc. głosów. Drugie miejsce zajął kandydat Zjednoczonej Prawicy poseł PiS Waldemar Buda z poparciem 23,65 proc. głosów. Oficjalne wyniki podała we wtorek wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza.

12 listopada dniem wolnym od pracy. Sejm przyjął projekt

Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiającą 12 listopada bieżącego roku dniem wolnym od pracy. Tego dnia będą pracować jednak publiczne szpitale, ambulatoria i apteki.

Posłowie wybrali Rzecznika Praw Dziecka

Agnieszka Dudzińska została wybrana we wtorek przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Jeśli na jej kandydaturę zgodzi się Senat, zastąpi ona Marka Michalaka, który sprawował ten urząd przez dwie kadencje.

Wyniki z Krakowa. Jacek Majchrowski zyskuje

154 830 głosów, co daje 45,84 procent poparcia, uzyskał w I turze wyborów ubiegający się o reelekcję prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski - ogłosiła oficjalnie we wtorek wieczorem Miejska Komisja Wyborcza w Krakowie. Jego komitet wyborczy zdobył większość w Radzie Miasta.

Najpierw "Konstytucja!", potem "Andrzej Duda!". Prezydent czekał, aż sala ucichnie

Prezydenta Andrzeja Dudę, gdy wchodził na scenę w berlińskim Konzerthaus, najpierw przywitały oklaski. Potem rozległy się okrzyki "Konstytucja!". W odpowiedzi inni obecni na widowni skandowali "Andrzej Duda!". Po chwili sala ucichła i prezydent mógł zacząć wystąpienie. Uroczysty koncert filharmoników poznańskich z Szymonem Nehringiem jako jednym z solistów, dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, był we wtorek wieczorem ostatnim punktem wizyty polskiej pary prezydenckiej w Niemczech. Gościem uroczystości był także prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

"Wielu ludzi tęskni za azbestem jak prezydent za żarówkami"

Jeśli głosy eurosceptyczne, krytyczne, nieprawdziwe na temat Unii Europejskiej będą się powtarzać i nie znajdą odporu, mogą się gruntować. I wtedy może dojść do tego, do czego doszło w Wielkiej Brytanii - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski, były szef MSZ. Skomentował też środowe wystąpienie Andrzeja Dudy w Berlinie, w czasie którego prezydent mówił m.in. o "niedostatku demokracji" w Unii Europejskiej.

Gersdorf: rząd nie może się odwołać od zabezpieczenia TSUE

Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości jest sformułowane do wszystkich organów i musi być wykonane - powiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, odnosząc się do do postanowienia TSUE w sprawie tzw. środków tymczasowych. - Rząd nie może się odwołać od postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Odwołuje się do kogoś wyższego, a już nie ma nikogo wyższego - dodała.

Stracił certyfikaty po akcji Misiewicza w Centrum NATO. Sąd mu je przywrócił

Sąd administracyjny ostatecznie zwrócił certyfikaty dostępu do tajemnic państwowych pułkownikowi Krzysztofowi Duszy, byłemu szefowi Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO - dowiedział się tvn24.pl. To już kolejny wyrok będący efektem głośnego, nocnego wejścia do CEK NATO, któremu w nocy z 17 na 18 grudnia 2015 roku przewodził Bartłomiej Misiewicz.

Prezydent w Berlinie o "niedosycie demokracji" w Unii i "patologii" w polskich sądach

Unia Europejska powstawała na gruncie głębokiego przekonania o konieczności zachowania wzajemnego szacunku, bo to właśnie ten wzajemny szacunek będzie prowadził do tego, że nie będzie kolejnej wojny - powiedział we wtorek w Berlinie prezydent Andrzej Duda. Opowiadając o zmianach w polskim sądownictwie, oświadczył, że był "zszokowany", gdy dowiedział się, że w Sądzie Najwyższym zasiadają sędziowie, którzy byli "członkami komunistycznego aparatu represji".

"Gęsta tematycznie" rozmowa prezydenta Dudy z kanclerz Merkel

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Spotkanie trwało 45 minut. Politycy rozmawiali o sytuacji wewnętrznej w obu krajach, relacjach euroatlantyckich, przyszłości Unii oraz Ukrainie i polityce klimatycznej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. To była "gęsta tematycznie" rozmowa - przekazał szef gabinetu prezydenta.

Czaputowicz: trzeba poczekać z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym

Z decyzjami dotyczącymi ewentualnej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym należy poczekać, analizy prawne muszą być głębsze, być może potrzebna będzie także dyskusja z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej - ocenił we wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz. W poniedziałek twierdził, że nowela jest konieczna, aby sędziowie mogli wrócić do pracy.

"Zaburzy stosunki energetyczne w Europie". Prezydent w Berlinie o Nord Stream 2

Prezydent Andrzej Duda w Berlinie rozmawiał we wtorek z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem między innymi o Nord Stream 2. - Uważamy, że zaburzy stosunki energetyczne w Europie - mówił, dodając, że gazociąg postawi "w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, co najmniej kilka państw Europy Środkowej". Poruszono również kwestię decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym.

Jakub Hartwich wybrany radnym. "Stres był ogromny"

Jakub Hartwich zdobył 2574 głosy i został radnym w Radzie Miasta Torunia. Jak mówił we wtorek, w czasie kampanii "stres był ogromny", a teraz bardzo poważnie chce podejść do zdobytego w wyborach samorządowych mandatu. - Gorąco wierzę, że podołam temu zadaniu - powiedział i dodał, że "społeczeństwo na osoby niepełnosprawne się jednak otwiera".

"Obradowaliśmy w świetnych nastrojach". Kolejna narada PiS przy Nowogrodzkiej

Jarosław Kaczyński pojawił się we wtorek w Sejmie i w gabinecie marszałka Marka Kuchcińskiego uczestniczył w dwóch naradach. Później, około godziny 13 rozpoczęło się spotkanie kierownictwa PiS w siedzibie partii przy ulicy Nowogrodzkiej. - Obradowaliśmy w świetnych nastrojach - mówił Adam Bielan, wychodząc ze spotkania. Narada jednak jeszcze się nie skończyła. Jak relacjonowała reporterka TVN24 Katarzyna Gozdawa-Litwińska, na Nowogrodzką przyjechał wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera i Jacek Sasin. Prawdopodobnie rozmowy cały czas trwają.