Arabski skazany w procesie dotyczącym lotu do Smoleńska

W czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosił wyrok w procesie byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego i czworga innych urzędników w sprawie organizacji lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. Arabski został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata.

"To nie jest żaden przełom, to nie jest drugie wejście do NATO"

To radykalnie podnosi poziom naszego bezpieczeństwa, więc oczywiście jest to wielki sukces - stwierdził Marcin Horała z PiS, komentując ustalenia ze środowego spotkania prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa dotyczące między innymi zwiększenia obecności wojskowej USA w Polsce. Jakub Stefaniak z PSL stwierdził, że "to jest kontynuacja działań, które rozpoczęły się dużo, dużo wcześniej, zanim PiS zaczął rządzić". Tomasz Siemoniak (PO) ocenił, że te ustalenia to "nie jest żaden przełom".

Nie będzie żaglowców przy Wałach Chrobrego. W tle lokalna polityka

W tym roku podczas Dni Morza mieszkańcy nie będą mogli cieszyć się widokiem wielkich żaglowców przy Wałach Chrobrego. Miasto twierdzi, że wszystko przez wygórowane żądania spółki Polsteam Żegluga Szczecińska, która zarządza nabrzeżem, a od Urzędu Miasta chciała pół miliona złotych za wynajęcie terenu na trzy dni. - Ten konflikt jest domniemany - twierdzi prezes spółki.

Terapia, która wspiera leczenie nowotworów. "Daje narzędzia pacjentowi"

Terapia simontonowska kierowana jest do osób chorych na raka. Terapię, która nie zastępuje, a wspomaga leczenie onkologiczne, przeszedł nasz redakcyjny kolega Rafał Poniatowski. - Ona daje narzędzia pacjentowi, bo sam jest w stanie pozbyć się stresu, poprawić jakość życia tu i teraz - wyjaśniał reporter. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

"Gdzie jest Georgette?"

Relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były lepsze - mówił Donald Trump podczas uroczystego przyjęcia wydanego na cześć polskiej pary prezydenckiej. Przy okazji wystąpienia podziękował ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

"Amerykanie przerzucają do Polski sprzęt, my wznosimy budynki i obiekty wojskowe"

To naturalne, że infrastrukturę na rzecz obronności w Polsce buduje Polska, ale wartość sprzętu wojskowego, który Amerykanie zainstalują u nas w kraju, znacznie przekracza koszty infrastruktury, która będzie przez nas zbudowana - zapewniał szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Generał Bogusław Pacek we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 wskazywał, że "prezydent Trump wielokrotnie podkreślał, że to Polska zapłaci, że to Polacy chcą zbudować, że to Polacy poniosą koszty".

Konduktorze łaskawy, byle nie do Kostrzyna. Kolej rozważa objazdy dla pociągów

Przewozy Regionalne nie uruchomią w tym roku specjalnych pociągów, którymi woodstockowicze od lat dostawali się na festiwal. To jednak może nie być koniec problemów dla uczestników Pol'and'Rock Festiwal. PKP Intercity zastanawia się, czy ich pociągi w ogóle powinny jechać w trakcie imprezy przez Kostrzyn nad Odrą. - Rozważane są różne scenariusze - przyznaje rzecznik prasowa PKP Intercity.

Wojtunik: władza ma dzisiaj wszystkie instrumenty, by wyjaśnić sprawę Falenty

Marek Falenta jako skazany nie jest do końca wiarygodny, ale to nie zwalnia państwa polskiego od obowiązku weryfikacji tych informacji - podkreślił w "Rozmowie Piaseckiego" były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik. Dodał, że dzisiaj rządzący mają "władzę totalną w sektorze bezpieczeństwa" i "pełne instrumentarium, żeby tę sprawę wyjaśnić".

Pierwsze damy na spotkaniu w Białym Domu

Wspaniale jest móc powitać ponownie w Białym Domu prezydenta Dudę wraz z żoną Agatą Kornhauser-Dudą - napisała na Twitterze w środę Melania Trump. Pierwsza dama USA udostępniła także zdjęcia z prywatnego spotkania pań w Waszyngtonie.

Prezydenci wymienili się piórami. Trump: to podobno przynosi szczęście

W środę prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali w Białym Domu wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terytorium Polski. W trakcie podpisywania dokumentów prezydenci wymienili się piórami. - To podobno przynosi szczęście - stwierdził gospodarz Białego Domu.

Mamed K. nie trafił do aresztu

Mamed K., który usłyszał 11 zarzutów dotyczących między innymi paserstwa samochodów, nie trafi do aresztu. O postanowieniu sądu, które zapadło na nocnym posiedzeniu, poinformował w czwartek rano naczelnik śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej Tomasz Tadla.

"Sto lat" odśpiewane dla Trumpa w Białym Domu

Za dwa dni Ameryka będzie świętować wielką rocznicę - dzień narodzin 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - powiedział w środę na przyjęciu w Białym Domu Andrzej Duda. Złożył amerykańskiemu prezydentowi życzenia z tej okazji, a zgromadzeni na sali odśpiewali po polsku "Sto lat".

Pięć efektów wizyty Dudy w Białym Domu. Trump: Polska to wzorowy sojusznik

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. "To była przyjemność gościć moich przyjaciół z Polski" - napisał Trump na Twitterze po zakończeniu wizyty i określił nasz kraj jako "wzorowego sojusznika". Efektem pobytu polskiej pary prezydenckiej w Białym Domu nie była jednak tylko wymiana uprzejmości. Ogłoszono kilka kluczowych decyzji.

Rewolucja czy mamienie opinii? "Najlepsze samoloty bojowe" mają pilnować polskiego nieba

Polska dokona zakupu amerykańskich myśliwców F-35, które prezydent USA Donald Trump określił mianem "najlepszych samolotów bojowych na świecie". Tomasz Siemoniak, były szef MON wyliczył, że po zakupach samolotów nie wystarczy na inne inwestycje w armii. - Stać nas na to, żeby kupować nowe - uważa obecny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

"Nie jesteśmy już członkiem NATO drugiej kategorii"

Zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce to przełomowa decyzja – ocenił generał Roman Polko w "Faktach po Faktach” w TVN24. – Siły sojuszu przesunęły się na wschodnią flankę, co pokazuje, że nie jesteśmy już członkiem NATO drugiej kategorii. Dla nas jest to wzrost bezpieczeństwa – dodał były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent Duda: to jest cezura w relacjach polsko-amerykańskich

- Pomysł budowy Fort Trump był w jakimś sensie strategią negocjacyjną, nie miałem wątpliwości, że nam potrzebna jest wzmocniona obecność amerykańska w Polsce - powiedział prezydent Andrzej Duda w Waszyngtonie w rozmowie z polskimi mediami po spotkaniu z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

"W oczywisty sposób ta wizyta będzie elementem kampanii wyborczej w Polsce"

- Dobrze, żeby dla Donalda Trumpa też była ważna, ale nie ma co do tego wątpliwości, że to przede wszystkim prezydent Duda jest beneficjentem - tak środową wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w USA ocenił w "Kropce nad i" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przekonywał, że "w oczywisty sposób ta wizyta będzie elementem kampanii wyborczej w Polsce".

Polska "zadeklarowała gotowość zakupu 32 samolotów F-35"

Polska i USA są nie tylko powiązane partnerstwem strategicznym, ale także wspólnymi wartościami, celami, jak również bardzo silną przyjaźnią - podkreślał prezydent USA Donald Trump na konferencji po spotkaniu z Andrzejem Dudą. Polski prezydent podkreślił, że jego wizyta w USA podkreśla bardzo bliskie i dobre stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi i wyraził nadzieję, że Trump przyleci do Polski 1 września na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. - Wkraczamy w nową, ekscytującą erę sojuszu polsko-amerykańskiego - powiedział amerykański prezydent.

Przelot myśliwca F-35 nad Białym Domem. "Pomyślałem: coś się stało? Nie za szybko leci"

Po podpisaniu deklaracji o polsko-amerykańskiej współpracy obronnej prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump wraz z małżonkami oglądali przelot myśliwca wielozadaniowego F-35. Swoimi wrażeniami z tego pokazu podzielił się prezydent USA. - Widzieliśmy znakomity przelot tego niezwykle nowoczesnego samolotu, przeleciał nad Białym Domem i nieomalże zatrzymał się w powietrzu. Pomyślałem: czy coś się stało? Nie za szybko leci. Ale był to po prostu element akrobacji - powiedział Trump.

Polsko-amerykańska umowa o zwalczaniu przestępczości podpisana

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Krzysztof Kozłowski podpisał w USA umowę o wzmocnieniu współpracy w dziedzinie zapobiegania i zwalczania poważnej przestępczości, umowa jest ważnym krokiem na drodze przystąpienia Polski do ruchu bezwizowego z USA - poinformował w środowym komunikacie resort.

Prezydenci Duda i Trump podpisali deklarację o współpracy obronnej Polski i USA

Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali w środę w Białym Domu wspólną deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium Polski. W ramach polsko-amerykańskich ustaleń ma między innymi wzrosnąć liczba stacjonujących w Polsce żołnierzy USA, utworzone ma zostać też Wysunięte Dowództwo Dywizyjne USA w Polsce.